Какво мислите за ограниченията за разплащане в кеш?

АХХАХААХХАХХАХ Никой не каза в тая тема кога си купи последно уред или нещо над 1000 лева кеш ?

Аз - на жената мобилен телефон за 1300лв. Ноември месец КЕШШШШШШШШШШШШ! Преди това Лаптоп - пак КЕШШШШШШШШШШШШШШ!

Проблем?!?
 
Аз - на жената мобилен телефон за 1300лв. Ноември месец КЕШШШШШШШШШШШШ! Преди това Лаптоп - пак КЕШШШШШШШШШШШШШШ!

Проблем?!?
Имаш ли "мъжка" чантичка за тия пачки или ги вадиш от чорапа.

Това ти ли си?

 
Невиждам нищо удобно в това да се плати бира за 2,86 лева с банкнота от 50 лева.

Удобното е, че банката не знае какво си си купил => правителството не знае какво си си купил => имаш свободата да си купуваш каквото ти е кеф без да усещаш как Биг Брадър ти диша във врата. Ще кажеш "Какво пък толкова, една бира?" Но ако можеш да си представиш ситуацията в която всички пари на всички хора са 100% собственост на Биг Брадър и той може да се разпорежда по какъвто начин си иска с техните съдби, едва ли ще ти се пие студена биричка тогава. Дори и сега когато имаш някаква сума в банката, то тези пари не са твои, те са пълна собственост на банката и представляват обещание, че можеш да ги използваш за да си купиш нещо. Но обещанията не винаги се спазват...

BurnX, и аз всичко си купувам с кеш и въобще, ама въобще не ми е неудобно ;)
 
АХХАХААХХАХХАХ Никой не каза в тая тема кога си купи последно уред или нещо над 1000 лева кеш ?
Миналата година кола за 5500 и тази пролет ТВ и пералня за 1600
 
Имаш ли "мъжка" чантичка за тия пачки или ги вадиш от чорапа.
Това ти ли си?
Ааа сега почна с личните нападки, ясно!

Че ти не беше ли някъде в чужбина да миеш чинии? Оттам ли си го снимал съквартиранта ти?
Я кажи заеми имаш ли?

Cash is King, но клОшари като теб няма как да знаят.

Сигурно ако ти се наложи няма да можеш да извадиш 1к лв., ей така. Ще ги питаш "може ли с карта", нали?
 
Последно редактирано:
Миналата година кола за 5500 и тази пролет ТВ и пералня за 1600

като ги накарам да ми чукнат пералнята на 2*800 лева и пак ще е в брой

така ще стане и с търговците, вместо 1 фактура за 5 бона ще пусне 5 по 1000 лева и в брой
 
Важното е банките да лапат. От години наблюдавам тендецията - лихвите стават нищожни, таксите се увеличават и умножават. Във всички банки еднакво. И не - няма данни за картелно споразумение.

Аз всичко плащам кеш, проблем?
 
Ааа сега почна с личните нападки, ясно!

Че ти не беше ли някъде в чужбина да миеш чинии? Оттам ли си го снимал съквартиранта ти?
Я кажи заеми имаш ли?

Cash is King, но клОшари като теб няма как да знаят.

Сигурно ако ти се наложи няма да можеш да извадиш 1к лв., ей така. Ще ги питаш "може ли с карта", нали?
Кое му в личното... не скачай като мома. Просто годината е 2017 , хората пазаруват от интернет , ползват карти. Моя лаптоп струва 4к лева , но е купен с карта , доставиха ми го до вратата.
Пък теб като те кефи носи балите с пари в една раница и си брой по касите като пенсионерка. Мен ми е кеф да цъкна 2 пъти и да си купя каквото искам , да си платя сметки и тн. Свят широк - нито аз ще те убедя че с карта е по удобно , нито ти мен че с пари е по хубаво.
Аз в чужбина , нямам съквартирант , ама за сметка на това плащам наем 900 евро. Добре че има чинии за миене ..... да изкарам и аз стотинките.
 
мизерия
никога не бих сменил добрата стара кешовица с няква карта.
обичам да си имам банкноти.
 
Тук въобще не става на въпрос за повече лапачка от такси (то няма накъде повече), а в контрола над населението.
 
Тук въобще не става на въпрос за повече лапачка от такси (то няма накъде повече), а в контрола над населението.

Как да няма накъде повече? Да речем че имам 10 бона в дюшека. Ако искам да речем да си купя кола, ще трябва да ги внеса. Има такса за внасяне. Продавача може да иска да ги изтегли - такса теглене. Дотук едни 40-50 кинта отиват.

А контрола е съвсем друга работа :).
 
Тук въобще не става на въпрос за повече лапачка от такси (то няма накъде повече), а в контрола над населението.

Именно, но го подминаха всички това :) Трябва пак да пием :D
 
ама за сметка на това плащам наем 900 евро

Плащаш толкова за няма нищо точно защото на хората им е твърде лесно да си подхвърлят чужди пари. Отиват в банката, там им написват несъществуващи десетки и стотици хиляди в сметката и си тръгват доволни и щастливи. На другия ден вече са намерили от кой да си купят имот и се връщат в банката за да им направят едно бързо cut-paste от тяхната сметка към сметката на продавача на имота. Бързо и лесно, няма броене на хартийки, всичко е high-tech. И колкото по-скъпи стават имотите, толкова повече хора се юрват да ги купуват (за да не се минат). Всичко с парите на банката... които дори не са пари. Надува се балон, наемите също поскъпват и така се стига до твоите 900 евро на месец за нищо.

Не че е лоша опцията да се пазарува по интернет, стига да си бъде просто опция. Но ако дойде ден в който думата "кеш" бъде приятен спомен от миналото и всичките пари на хората се намират в банки, тогава те ще трябва да работят два пъти повече от сега. Защото проблема дори не е в банковите такси, проблема е на друго ниво. Парите са средство за контрол и тук говорим за власт и контрол, говорим за робство. Както е казал един Ротшилд - "Дайте ми контрол над националната валута и не ме е грижа кой прави законите"
 
Моя наем не е надут , а нормална цена (даже ниска) за района. Като не искате да сте зависими от парите, почвайте крипто валути. Анонимно , лесно. Даже вече на някой места ги вкарват като разплащателни средства.
 
Професорът по финанси:
- Колеги, преди да се дипломирате, трябва да знаете, че държавата се крепи на събраните данъци, а населението - на укритите.
 
Против, ограничаването на свободата и правата ми.
Против, скритото субсидиране на банките - те и сега основно правят парите си от таксите, не от кредитите.
Против, за следенето, което се инситициалзиира с малкия праг.
Най-против съм, защото това отваря врата за cashless общество, а от там си ебало майката на цялата социо-икономическа система - от една страна 1984 ще стане реалност за всички с тоталното следене, а от друга bank run-ите ще са от миналото, Централните Банки, вече ще могат индиректно да контролират и съвкупното търсене ... всичко това ще доведе до катастрофални дисбаланси и крах! Гледайте Индия, тя е световен case study.
 
Моя наем не е надут , а нормална цена (даже ниска) за района.

Ако 900 евро са ти малко, изпращай ми такава сума всеки месец и аз ще ти бъда много благодарен :)

Но щом сравняваш тази цена с цената на другите наеми в квартала, дай да пробваме да я сравним с цената на друго нещо... да кажем храната. Защото и храната и подслона са еднакво жизнено важни, нали така? Значи би трябвало за храна да плащаш същата сума, дори повече! Защото за да стигне храната до чинията ти се извършва доста работа, а пък стаята в която се намираш просто си стои така и не се изискват никакви усилия за това. Би трябвало подслона да е по-евтин от храната. Та колко плащаш на месец за храна - 2000, 3000, 4000 евро?

Виждаш ли, на места икономиката е толкова умело изкривена, че хората дори не забелязват в каква пародия участват.. По твое мнение да се дават 900 евро всеки месец за наем е нещо съвсем нормално, и то само защото другите цени наоколо са по-високи. Ами ако бяха по-ниски пак ли щеше твоя наем да е с "нормална (даже ниска) цена"? Защо въобще гледаш другите цени? И замисли ли се дали 900 евро не е всъщност надута скъпа цена, а всички останали - още по-надути и скъпи?
 

Горе