Какво мислите за ограниченията за разплащане в кеш?

А губенето/краденето на карта изобщо не е рисковано, нали? ;)
Ааа, ти ако си прост и да живееш е рисковано. В 21 век аз не познавам човек с 1 карта, винаги едната ти е дебитна, другата кредитна, а третата за пейпал...Аз лично имам доста над 3 и със себе си не нося тази, в която държа спестяванията..
 
Пълна простотия. Направено само за пълнене на гушите на банките. Няма такава простотия. Че то 1000 лв вече не са нищо. Един елементарен домакински уред струва почеве. Аз в картата си не ща да държа обаче такива суми. И да плащам 2-3 процента от тях на банката, защото някой си чиновник тъй решил... Даже ще увеличи незаконната търговия това според мен. Защото ако някой иска да приема кешови плащания ще намери начин да заобиколи закона и ако сега е издавал документ и е внасял данък на тези пари от 2019 това няма да е законно... Айде в ляво тъпите банки. Всичко е направено за тяхна изгода.

Можели да ми откраднт кеша, сякаш картата не могат да ми я източат. Навсичкото отгоре сме най-добри точно в това...
 
Според мен главната цел е тотален контрол върху хората.
 
Според мен главната цел е тотален контрол върху хората.

Именно! Кеша е свобода.; Същото направиха и в Индия. За да "борят" сивата икономика премахнаха банкнотите от 500 и 1000 рупии за един ден. Защото така, видиш ли, ще премахнат престъпнсотта. ТОва което реално стана е, че хора в отдалечени места, фермери, селяни, които са спестили пари под дюшека и се намират на 100ци километри от работещ банкомат, още по-малко пък банка - изгоряха! Върнати от болници, защото не приемат банкнотите, върнати от аптеки, магазини и т.н.

Най-мизерното е, че всякакви актьори, известни личности, спортисти и тем подобни се изтупаха по рокли и костюми и направиха апел по ТВ "Да си върнем икономиката, подкрепете идеята за ремонетизирането на Индия" докато си пълнят гушките. Бедните го духат,богатите не им дреме. :) Лайф гоуз он.


Скоро и във вашата банка:
 
Последно редактирано:
Аз познавам хора без карти и "пълнеж" в тях, но те са реално под една или друга форма длъжници на някакви институции, което автоматично означава, че ако имат карта и тя се види в +, то дърпат сумата. Но това са много единични случаи. Като цяло не познавам човек без карта и аз. ;)

А глупостта да сложат 1000 левово ограничаване с кеша е безумна, дори и след 20 години да го приемат. С толкова голям % сива икономика е просто немислимо. Нека го докажем логически. Средната заплата на човек е около 800-1000 лева на месец. Двучленно семейство, което има 2 деца има нужда от над 2К на месец, за нужните си + това да живее нормален живот. По официални данни също така голям % от бг работодателите (предимно) плащат минимални осигуровки на служителите си с цел да отива повече кеш пара при служителя. Което е плюс до някъде, но стигне ли се до пенсия или здраве, кофти.

Дори и 3К е смешна сума като ограничаване. Идеята е е една тук - да се нахранят банките и да се опитат повече пари да излязат на светло, от тук и повече данъци. Но уви, това е една много голяма мечта. :) По нашите ширини е трудно такова нещо да вирее. На теория всичко е ясно кое как трябва да се случи, но при практиката нещата изглеждат по коренно различен начин.
 
Цяла редичка нови пирони в ковчега на дребния и среден бизнес....
 
Пълна простотия. Направено само за пълнене на гушите на банките. Няма такава простотия. Че то 1000 лв вече не са нищо. Един елементарен домакински уред струва почеве. Аз в картата си не ща да държа обаче такива суми. И да плащам 2-3 процента от тях на банката, защото някой си чиновник тъй решил... Даже ще увеличи незаконната търговия това според мен. Защото ако някой иска да приема кешови плащания ще намери начин да заобиколи закона и ако сега е издавал документ и е внасял данък на тези пари от 2019 това няма да е законно... Айде в ляво тъпите банки. Всичко е направено за тяхна изгода.

Можели да ми откраднт кеша, сякаш картата не могат да ми я източат. Навсичкото отгоре сме най-добри точно в това...
10 пъти вече казах , че при плащане на пос терминал не плащаш ти процент на банката, а търговеца. А в цените на всички продукти отдавна тези проценти са вкарани. За това колко пари държиш в самата карта , хората са измислили онлайн банкиране - може да се местят в сметка без карта с 2 клика.....даже и от телефона.
В скандинаските страни се говори за тотално премахване на кешовото плащане защото и в момента никой не го ползва, но българина винаги знае повече и всеки гледа да го прецака....
 
  • Like
Реакции: 9876
@BurnX Наскоро забелязах следното: http://prntscr.com/fn6lh3 (ПИБ, VisaElectron)
https://www.fibank.bg/uploads/_Tariff_Bulletin/docs/Tariff.pdf

Дебитна карта:
Международни дебитни карти Maestro и Debit MastеrCard PayPass, дигитални дебитни карти
9. Плащане чрез ПОС-терминал
9.1. в България 0.15 лв.
9.2. с карти Maestro PayPass и Debit MasterCard PayPass в България (включително за Дигитална дебитна карта) без такса
9.3. в чужбина (включително за Дигитална дебитна карта) 0.25% от сумата
Международни дебитни карти VISA Electron/V PAY
6. Плащане чрез ПОС-терминал
6.1. в България без такса
6.2. в чужбина 0.25% от сумата

. КРЕДИТНИ КАРТИ

Заплащане на стоки и услуги при търговци (включително за Дигитална кредитна карта)
9.1. в България без такса
. в чужбина 0.25% от сумата

При кредитната карта имаш кеш бек бонус 0,5 % тоест на всеки изхарчени 100 лева , ти връщат 50 стотинки (това става на 6 месеца при над 2к оборот през картата) През Дайнерс Клуб картите имаш 1 процент бонус , но пък не се приемат навсякъде затова засега нямам такава.

Принципно от карти се оплакват хора които не четат. Някой карти имат такса дори да си провериш наличноста през банкомат.... но който се интересува чете и избира най-изгодния вариант , така че да не му съдират от гърба тези такси. Ниската банкова култура като цяло в България е основния проблем. През онлайн банкирането всеки може да си плати сметки , данъци , актове към кат , да пратиш пари на друга сметка, да си местиш пари между сметките , да си отваряш нови сметки и тн...
 
Ааа, ти ако си прост и да живееш е рисковано. В 21 век аз не познавам човек с 1 карта, винаги едната ти е дебитна, другата кредитна, а третата за пейпал...Аз лично имам доста над 3 и със себе си не нося тази, в която държа спестяванията..

Това подсигурява ли те, че не можеш да си изгубиш картата? Особено както са 3, шансът е дори по-голям. Докато се усетиш, може да си станал кредитен милионер, дори.
 
А в цените на всички продукти отдавна тези проценти са вкарани.
А да си дойдем на думата. Ей това не искам да плащам на скапаните банки. След 2019 ако отида да си купувам телевизор и в магазина интернета е спрял, тоя ПрОСт терминал погат да си го наврат отзад и няма да мога да си купя нищо, защото няма как да ми приемат разплащането. Или ако на банката и се срине софтуера. Не знам ама аз плащащите с карти много ги мразя, защото става винаги супер бавно. Аз плащам кеш, защото ми е по-удобно. Не искам преди всяка транзакция да си нареждам пари от сметката м картата и прочее действия които да трябва да извърша. Ти ако си мислиш, че банките няма да обложат и това нареждане на средства между сметките ти с такса след 2019 жестоко се лъжеш... Пълнене им гушите с тия карти. Аз имам точно 2 сметки и такса не плащам за нито едната и съответно само приемам пари по банков път. От там нататък тегля кеш или премествам по спестовни сметки. Разплащателните сметки са преходно нещо за парите ми. Нищо не може да ме убеди че е по-добре да плащам с карта и да плащам сумати такси за 5 различни сметки, да се чудя дали няма да ми източат картата или не знам какво. Отделно да ме следят къде и какво плащам.
 
Принципно цялата схема е, за да се следи от какво се интересуват потребителите и след време да почнат да ги заливат с оферти. Това се практикува в америка, където са най-големите лумпени и ги зариват с всякакви "промо" оферти. А иначе съм против всякакви ограничения, аз сам ще си избера дали да плащам кеш, с карта или какъвто и да е друг вариант. Този закон ще е нещо като задължителното гласуване - уж задължително, ама ако не гласуваш няма последствия :)
 
10 пъти вече казах , че при плащане на пос терминал не плащаш ти процент на банката, а търговеца.
Пролетарии от всички страни , съединявайте се срещу кръвопийците търговци!
Бе ти не беше ли за ГЕРБ - какво е това комунистическо мислене!?
Единствено Партията е права и ще плащате както ви кажем!
Баси демокрацията!
 
А да си дойдем на думата. Ей това не искам да плащам на скапаните банки. След 2019 ако отида да си купувам телевизор и в магазина интернета е спрял, тоя ПрОСт терминал погат да си го наврат отзад и няма да мога да си купя нищо, защото няма как да ми приемат разплащането. Или ако на банката и се срине софтуера. Не знам ама аз плащащите с карти много ги мразя, защото става винаги супер бавно. Аз плащам кеш, защото ми е по-удобно. Не искам преди всяка транзакция да си нареждам пари от сметката м картата и прочее действия които да трябва да извърша. Ти ако си мислиш, че банките няма да обложат и това нареждане на средства между сметките ти с такса след 2019 жестоко се лъжеш... Пълнене им гушите с тия карти. Аз имам точно 2 сметки и такса не плащам за нито едната и съответно само приемам пари по банков път. От там нататък тегля кеш или премествам по спестовни сметки. Разплащателните сметки са преходно нещо за парите ми. Нищо не може да ме убеди че е по-добре да плащам с карта и да плащам сумати такси за 5 различни сметки, да се чудя дали няма да ми източат картата или не знам какво. Отделно да ме следят къде и какво плащам.

Реално при покупка на тв ще се забавиш няколко секунди при набирането на пин кода, но ако го платиш в кеш отново ще се забавиш докато чакаш да ти върнат.
При много от покупките под 25 лева не ти трябва код и всичко става много бързо. Невиждам нищо удобно в това да се плати бира за 2,86 лева с банкнота от 50 лева.
 
При загубване може да се блокира и да се издаде нова.
..плюс това при плащане онлайн съм си настроил картата да ми праща еднократен пин на телефона, без който е невъзможна транзакция. При плащане на големи суми се иска лична карта и пин. От какво съм засташин тогава?
А, и, вече даже не си нося карта, плащам с телефона. Малко ще им е трудно да ми разбият и пръстовия отпечатък, и паролата за приложението на фибанк.
 
..плюс това при плащане онлайн съм си настроил картата да ми праща еднократен пин на телефона, без който е невъзможна транзакция. При плащане на големи суми се иска лична карта и пин. От какво съм засташин тогава?
А, и, вече даже не си нося карта, плащам с телефона. Малко ще им е трудно да ми разбият и пръстовия отпечатък, и паролата за приложението на фибанк.

Ами ето за да пазаруваш се оказва, че трябва да носиш с теб поне 3 неща. Телефон, документ за самоличност, карта.....Няма по-добро разплащателно средство от плащането в брой както и да го мисли и смята някой.
 
Ами ето за да пазаруваш се оказва, че трябва да носиш с теб поне 3 неща. Телефон, документ за самоличност, карта.....Няма по-добро разплащателно средство от плащането в брой както и да го мисли и смята някой.
АХХАХААХХАХХАХ Никой не каза в тая тема кога си купи последно уред или нещо над 1000 лева кеш ?
 
..плюс това при плащане онлайн съм си настроил картата да ми праща еднократен пин на телефона, без който е невъзможна транзакция. При плащане на големи суми се иска лична карта и пин. От какво съм засташин тогава?
А, и, вече даже не си нося карта, плащам с телефона. Малко ще им е трудно да ми разбият и пръстовия отпечатък, и паролата за приложението на фибанк.
Как плащаш през телефона, когато ПОС терминала е от старите?
 

Горе