Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

Nadahan

New Member
Здравейте ,

намерих един добър склад , от който мога да зареждам добра стока. Проблема е следният , говорих с един потребител от този форум и той ми каза , че с оргиналните марки като Nike , Adidas , Puma etc. е сложна работа. Ще се продава онлайн главно , сигурно ще се направя онлайн магазин или в соц. мрежите. Ибей и Амазон отпадат като алтернатива , защото въпросният колега от тук ми обясни , че е доста сложно с продажбите на оргинални стоки , когато не си оторизиран reseller. Та трябва ли на всяка цена да отворя фирма за да мога да препродавам стоката. Забравих да спомена , че съм в Австрия. Тука идва въпроса дали трябва да се обърна към някоя служба тука ? Мерси предварително
 
От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

да повдигна малко
 
От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

Какво значи оторозиран реселър? Ментета ли ще продаваш или оригинални стоки.

"Склад", който да продава изброените от теб неща в България и да продава оригинални продукти няма. Причината е, че вносителите са 3 различни компании.

За да продаваш оригинални стоки нямаш нужда от регистрации и т.н. Единствено трябва да се съгласи продавача ти да ти продава на теб, което е по-трудната задача защото самите фирми имат полузаконни вътрешни правила, които лимитират дистрибуцията до съответния регион. И примерно, ако искаш да прескочиш дадения дистрибутор не можеш, защото той има договор с фирмата производител.

Ако пък искаш да продаваш купувайки от тях, ти казват "сори пич, ама не си голям, ние се занимаваме само с големи - не работим на дропшип, имаме минимална поръчка и искаме да имаш физически магазин, да ни дадеш толко и толко квадрата от него за наша стока и т.н." порочни практики.

За да продаваш каквото и да било ти трябват орехи - http://previews.123rf.com/images/ma...isolated-on-white-background--Stock-Photo.jpg
 
От: От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

Какво значи оторозиран реселър? Ментета ли ще продаваш или оригинални стоки.

"Склад", който да продава изброените от теб неща в България и да продава оригинални продукти няма. Причината е, че вносителите са 3 различни компании.

За да продаваш оригинални стоки нямаш нужда от регистрации и т.н. Единствено трябва да се съгласи продавача ти да ти продава на теб, което е по-трудната задача защото самите фирми имат полузаконни вътрешни правила, които лимитират дистрибуцията до съответния регион. И примерно, ако искаш да прескочиш дадения дистрибутор не можеш, защото той има договор с фирмата производител.

Ако пък искаш да продаваш купувайки от тях, ти казват "сори пич, ама не си голям, ние се занимаваме само с големи - не работим на дропшип, имаме минимална поръчка и искаме да имаш физически магазин, да ни дадеш толко и толко квадрата от него за наша стока и т.н." порочни практики.

За да продаваш каквото и да било ти трябват орехи - http://previews.123rf.com/images/ma...isolated-on-white-background--Stock-Photo.jpg

Човека пише че е в Австрия! Не пита дали може да взима или не, дали стоката е оригинална или не, а какво трябва да направи за да продава стоката легално! Четете преди да коментирате!

@Nadahan
Трябва да декларираш доходите си. Според българските закони е най - добре да си направиш ЕООД вместо ЕТ, но според Австрийските закони идея си нямам кои е най - добрия вариант. Трябва задължително да се консултираш с икономист да ти каже какво да правиш. Стоките ако са оригинални и имаш документ за закупуването им като такива няма никакъв проблем да ги продаваш където пожелаеш. Реално в БГ има проблем с тези популярни стоки, че вътрешните фирми поставят глупави условия, но тези условия се прескачат като се свържете директно с въпросната марка, пожалвате им се малко с някое сърцераздирателно писмо и веднага Ви се получават нещата, докато в Австрия и цяла Германия, този проблем го няма, плащаш си членския внос или такса партньорство и можеш да си взимаш на дребно и както ти си пожелаеш, но за да го продадеш трябва да имаш фирма и да декларираш доходите си и да им плащаш данъците. Моят съвет е да си откриеш фирма в България с която да ги правиш тези неща, защото данъците в БГ са най - малките в цяла европа а и ще помогнеш на скапаната ни икономика :)
 
От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

Хах... тва за Австрия съм го изпуснал... Но нещата не седят много по-различно, защото тези вътрешно-търговси (за мен абсолютно престъпни) практики си идват от производителите и те го поощряват.


Мен преди няколко месеца един от най-големите производители в сектора директно ми каза - не можеш да продаваш в ЮК и не може да продаваш под РРПто. Казах му да го пампурка и така. 40 години сме били комуняги, сега още колко такива малки фирмички ще ни тровят живота. Значи фирми кат Адидас и други нямат такива изисквания към мен, а някакви там ще имат... ае о лево...
 
От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

На тоя официален представител на Nike (FF Group) за BG на 24.12.2014г., не понечи да отговори на ЛС-то и до днес (5 месеца по-късно, но аз си чакам де).

Отделно самите Nike са си написали това на официалната стр., реално не могат да им се продават продуктите им „онлайн“, нито се приемат такива applications.

Отделно и те са регистрирани във VERO програмата и режат всякакви counterfeits, а от eB в един момент искат бизнес лиценз/сертификат и Genuine Invoices на стоката, която се продава, за да видят, че не е чорена или реплики (и се има позволение от brand-а), и не винаги позволяват дори и след това на seller-а да продава. Цедката е голяма. Важи и за домейни, регистрирани и продаващи brand-products, по всяко време могат да бъдат takedown-нати от brand-а.
 
От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

Благодаря много за отвогорите. Първо мястото от където съм решил да зареждам предлага само оргинална стока , сиреч има документация etc. Човекът ме пита дали съм регистриран по VAT и каза , че ако не съм то ще бъдат приложени данъците на държавата от която внасям продуктите към крайната цена на стоката. Когато регистрирам VAT вече важат %тите за дадената държава. То относно набавянето на стока засега го броя са уредено. Питането ми е трябва ли задължително да плащам членски внос към която и да е от фирмите , чиито стоки продавам или това , че внасям стоката от друго място , а не директно от тях ме освобождава от това задължение ?
 
От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

Споменатите дори не искам да ги коментирам... 2 седмици се занимавах - отговор никакъв.

Един друг хубавец дето е "ДИСТРИБУТОР" за 3-4 спортни марки, ама някои от тея марки не знаят, че имат дистрибутор за България също не можел да работи така - аз като имам поръчка да отида да си взема обувките от склада му на 1 км. от мен. Съответно и не можел да ми изпрати снимки на продукти, които не съм си бил закупил. Пълен смях. До сега да бях продал 10 чифта само в моя спорт, имаше интерес към евтини обувки от него, но не...
 
От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

Добре де , по тази логика всички тези магазинчета в България по пазари и къде ли не където продават на тези марки нелегално ли го правят ?
 
От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

Продават 95% менторляци и 5% успореден внос купен от някъде. Първото е напълно подсъдно, второто е абсолютно ОК според правилата на ЕУ, но не и според вътрешнотърговските практики на тези фирми. Хванат ли ги дават назад по веригата и мрънкят на тези, които са продали и не спазват договора за териториите за дистрибуциия - спират му продажбите или му отнемат превилегии.

Корпоративни простотии...

Също така съм чувал, че "искали да си запазят доброто име на бранда"... Е кво, моя магазин да не продава ментета?!

Не е нужно да плащаш каквито и да било такси, франчайзи и т.н. освен ако не е написано в някой договор с който си се съгласил.

Ти можеш да продаваш на крайни клиенти (т.е. физически лица) в целия ЕУ и НИКОЙ не може да ти определя на клиенти в коя държава да продаваш. Това е залегнало в освоните на ЕУ и нито една фирма не може да го промени. Но пък може да спре да ти продава... :D
 
От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

Надявам се тук да намериш отговори на въпросите си. Трябва да се регистрираш по ДДС (за дистаниционни продажби в ЕС), като то ще се начислява в държавата, в която се продава стоката - ти продаваш с нулева ставка 0% ДДС (основания за неначисляване на ДДС - чл. 21, ал. 2 от ЗДДС). Провери в Австрия по кой регистър да се регистрираш.
 
От: Какво ми е нужно за продаване на спортни стоки

Айде почнаха се ДДС митовете и легенди...
 

Горе