Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е ...

dertre

Well-Known Member
Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е ГРОЗЕН ?!? Ярко зелен бакграунд (64FE2E), шрифта син (2E2EFE) и логото е ептем в цвета на дъгата. Сайта е зъболекарски. Бях му го направил перфектен в бяло и лек сив цвят на буквите. Чисто и красиво (какъвто трябва да е зъболекарски сайт) и после като почнаха "Ама направи цвета зелен, а буквите сини". Направи това направи онова и сайта в момента вади очите на всеки нормален човек. То аз докато го правих ме боляха очите докато го гледах, не знам какво става ако го гледа клиент (ако се задържи за повече от 5 секунди). Та какво да ги правя? Искат така, напрах им го, ама ме е срам да си го сложа в портфолиото, щото това е ГРОЗНО, ама те си го харесват.

Та вие какво правите ако клиента ви иска такива неща от вас?
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

Ми прави каквото иска, клиента ще е доволен от това. Пък и не е нужно всеки сайт да е в портфолиото ти...
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

А има и такива, които ти го нарисуват как да изглежда, правиш им го 1:1 и накрая ти казват "Абе нещо не ме кефи". Така че в твоя случай хората просто нямат вкус. Тези, които не знаят какво искат са по страшни.
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

Правилно "Който плаща той поръчва музиката"
Аз лично никак не се гордея с един проект издържан в циклама и морско синьо ...
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

Един път ми се случи нещо подобно само че човека искаше да изтипосам в хедъра едно огромно ама като казвам огромно имам предвид HUGE лого. Което при сайт който се придържаше към сиво/синьо логото да е ярко червено не се връзваше ... но той така го искаше. Аз си взех парите той сайта и двамата бяхме доволни. До ден днешен този сайт не съм го показал на никой, никой освен собственика не знае че съм го правил аз, а също така към днешна дата сайта е офлайн защото беше онлайн магазин а там вида е важен :)
 
Re: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е ГРОЗЕН ?!? Ярко зелен бакграунд (64FE2E), шрифта син (2E2EFE) и логото е ептем в цвета на дъгата. Сайта е зъболекарски. Бях му го направил перфектен в бяло и лек сив цвят на буквите. Чисто и красиво (какъвто трябва да е зъболекарски сайт) и после като почнаха "Ама направи цвета зелен, а буквите сини". Направи това направи онова и сайта в момента вади очите на всеки нормален човек. То аз докато го правих ме боляха очите докато го гледах, не знам какво става ако го гледа клиент (ако се задържи за повече от 5 секунди). Та какво да ги правя? Искат така, напрах им го, ама ме е срам да си го сложа в портфолиото, щото това е ГРОЗНО, ама те си го харесват.

Та вие какво правите ако клиента ви иска такива неща от вас?
Ехееее, бате, ти какви проблеми имаш. :D

Аз какво прав. Нищо, просто му правя една безплатна консултация, защото знам, че разбирам повече от него, пък после той ако иска и на логото си да има завъртулка от птича курешка. Девизът трябва да е само един навсякъде - работим в интерес на клиента. Това е. И стриктно се спазва.

За зъболекарки сайт, цветовете, които мога да кажа, че идеалните са идеални са - бяло, светло сиво и небесно синьо. Важно е да изглежда стилен, подреден и изчистен. Всичко друго е самоубийство. Последно време дадох съвет на един клиент как да му изглежда визията на логото и какво полсание да предава, когато някой го види. Но не, той си го искаше надпис с крещящ червен бекграунд. Както и да е, вече го има такъв и се надявам да е доволен от решението си.

Както споменах, клиента е винаги прав, даже когато не е. :)

И ти не се тухкай толкова, лош вкус означава повече работа и поръчки за теб. Приеми го така. :) Аз така разсъждавам. :)

Но са прави, ако е нещо ГРОЗНО, не го слагай в портфолиото си. Това може да ти изиграе лош номер. Вярвай ми, и това съм го виждал.
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

Препоръчително е да се наложи правилото "Или аз вземам решенията относно дизайна на сайта и управлявам проекта, или НЕ работим.".
Уточнява се предварително и при неспазване се преустановява работата.
Трудна работа общо взето.

Една от причините задето вече не правя сайтове за други хора.
Не правете и вие. Губене на време е.
Да се оправят сами. :)
Или да ги оправят разни недоносени 'студиа'... Все тая.
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

не бих се захванал с тайъв клиент. щом като не знае какво иска, има ли смисъл в това. все едно от вица: "Как да побъркаме графичният дизайнер, че да се откаже?"
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

"Токо може и да е променлив - ма клиента винаги е прав" :D
Май иска да отаря в съседство очен кабинет, та за т'ва да развала на хората очите с тоя сайт 8)

По някога се карам с клиентите и компромиса винаги е в моя полза ... и както каза един клиент .. друг до сга не го е споменавал:
"За какво ме питаш мен, аз ако разбирам няма да те наемам ... все едно да кажа на дизайнерката ми каде да си реди завесите и саксиите"

Еййй ... умен човек :D
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

Аз с всички мои клиенти, когато водя предварителен разговор, първо уточняваме структурата, след това аз им казвам моето мнение/виждаме за това как трябва да изглежда сайта, за да е добре. Има 2 варианта:

1. Казват ОК и го правя по мое виждане;
2. Казват как искат да изглежда и аз го правя;

Ако при вариант 2 не харесат това, което са пожелали им казвам какво ще им струва да го направя по новият начин, по който го желаят. Същото се отнася и за всяка една допълнителна функционалност/подробност, която не е била уговорена първоначално.

Гледам да не се ядосвам, защото в крайна сметка проектите не са мои - техни са си ....
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

Препоръчително е да се наложи правилото "Или аз вземам решенията относно дизайна на сайта и управлявам проекта, или НЕ работим.".
Уточнява се предварително и при неспазване се преустановява работата.
Трудна работа общо взето.

Една от причините задето вече не правя сайтове за други хора.
Не правете и вие. Губене на време е.
Да се оправят сами. :)
Или да ги оправят разни недоносени 'студиа'... Все тая.

Абсолютно правилно, като го направиш така и после някой ги пита кой ви направи тоя грозен сайт? И после клиента пак недоволен.
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

Доста отдавна спрях да се занимавам да правя сайтове за клиенти, понеже в повечето случаи не знаят какво точно искат или искат неща непосилни за сам човек и за поставените срокове, а и по принцип си изисква едно известно време прекарано в всекидневен контакт с клиента и в край на сметка в повечето случаи усилията не си заслужават парите, но това естествено си е мое лично мнение.

Проблема в случая не е това, че те е накарал да направиш нещо, което той харесва. Проблема е в това, че има голяма вероятност след това да не му хареса и от там ще трябва пак да преправяш, така, че от практиката и от това което сме обсъждали с други колеги най-добрият вариант е да се разберете още в началото какво иска, като му изясниш, че всяка допълнителна редакция ще трябва да ти я заплати, а не да се разберете за сума, да те разиграва цял месец и накрая като му кажеш примерно с 100-200 лв. отгоре и да ти вика "Ааа ама ние нали се разбрахме за 300 лв." (примерно). Така, че най-важният аспект от това да изработваш страници за клиенти е да имаш железни нерви и да се разберете още в самото начало какво се иска от клиента и какво от теб.

Много пъти съм си патил по една или друга причина и именно това ме накара да спра да работя с крайни клиенти или поне не с такива, които си нямат хал хабер от уеб и най-вече, които искат да им работиш като роб месец-два за жълти стотинки.
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

Проблема не е в парите. За всяка промяна се плаща (разбрали сме се още в началото за това и ще се плати). Проблема е, че е грозно. Ми утре ако каже на някой баровец (известен стоматолог е) кой му е правил сайта и същия го разгледа и остане без очи (заради бакграунда). То от приказка на приказка ще стане известен, че правя някви шитни пълни (не прави прекрасни сайтове, но поне не са с ярко зелен бакграунд).
 
От: Какво правите ако клиента не знае какво иска, но въпреки това иска сайта да му е

Проблема не е в парите. За всяка промяна се плаща (разбрали сме се още в началото за това и ще се плати). Проблема е, че е грозно. Ми утре ако каже на някой баровец (известен стоматолог е) кой му е правил сайта и същия го разгледа и остане без очи (заради бакграунда). То от приказка на приказка ще стане известен, че правя някви шитни пълни (не прави прекрасни сайтове, но поне не са с ярко зелен бакграунд).

Погледни го от друга гледна точка.

След като си направил това което е искал клиента, то той ще остане доволен и ще те препоръча и вероятно ще каже, че си направил точно това което е искал той, а и като някой се свърже с теб, спокойно можеш да му покажеш свое портфолио с сайтове които си правил и смяташ, че са станали сполучливи.

Всеки човек гледа по различен начин на нещата и за едни един сайт изглежда страхотно, за други не. Истинският клиент, който знае какво иска ще дойде и ще ти каже - "Искам това и това, ти можеш ли да го направиш и колко ще ми струва?", така, че не се притеснявай от това, че не ти допада сайта. Виждал съм доста известни и добри уеб студия, които в портфолиото си имат страшно грозни сайтове, но и такива, които просто рулират.
 

Горе