Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

nortrant

Well-Known Member
От първи януари т. г. е в сила поправка в Закона за данък добавена стойност, която вече се превръща в кошмар за хиляди българи. От данъчните служби валят актове за глоби на физически лица и фирми, които не са разбрали за нея, а и тя не е огласена, както би трябвало в цивилизована държава.

Оказва се, че ако получаваш някакви плащания от Европа за извършена работа, услуги, продажби, трябва да се регистрираш по ДДС без значение на размера на сумата, която получаваш. Тоест – ако ти си примерно преводач или автор на софтуер, или нещо подобно, и ти платят за свършена работа от чужда фирма, дори 300 евро, трябва да се регистрираш по ДДС. И да платиш съответно 60 евро ДДС. Не става дума само за фирми, а като физическо лице. Срещу това не получаваш никакви права – например да ползваш данъчен кредит като плащаш за ток, разходи, консумативи и т. н. Просто ти експроприират част от сумата, която имаш да получаваш. Вместо 300 евро, примерно, ще получиш 240, а 60 ще ти вземе държавата (б. а. - принципно ДДС се плаща от този, който дава парите, но в случая фирма плаща възнаграждение за свършена работа на човек, а не на фирма по фактура. Тоест - държавата изисква ДДС от получателя, без той да е фирма и да има право на изравняване на ДДС с приходни и разходни фактури). Въпросната експроприация става с поправка на чл. 97а от закона, ал. 2. Ето какво гласи тя:

(2) На регистрация по закона (б. а. – за ДДС) подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.

Тоест – ако ти извършваш някаква дейност, за която ти плащат от чужбина (независимо колко), трябва да се регистрираш по ДДС. И независимо дали си фирма или физическо лице. Няма шега, няма грешка. Пишещият тези редове получи информация от пострадали, които имат съставени актове, че не са се регистрирали по ДДС, както изисква поправката в закона.

След това се обадих на телефона за консултации на НАП, където незнайна служителка обясни – “Да, така е”. След това, поради многото ми подробни въпроси, служителката ме прати в НАП в четвъртък от 14 до 16 часа – когато има специални служители за консултация. И те потвърдиха идиотската поправка в закона.

цялата "новина" - http://www.lubamanolova.info/analiz...pari-ot-chuzhbina-dori-200-evro-plashtash-dds

Какво мислите ?
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

Егати идиотщината. А защо от Еропа, каква е разликата ако получавам плащания от Канада примерно? Понеже аз от там получавам.
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

незнам ...
аз го намерих случайно това ....
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

Ако някой е запознат, трудно ли се взема румънско гражданство и лесна ли е процедурата по отказване от Българското?
Отдавна съм си мислил в тази насока, ама то вече не се трае.
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

То между другото вече има тема за кокошкарските работи на Дянков. Да са му честити намалените приходи от данъци върху доходи от чужбина и увеличението на сивата икономика! :wink:

Ако някой е запознат, трудно ли се взема румънско гражданство и лесна ли е процедурата по отказване от Българското?
Отдавна съм си мислил в тази насока, ама то вече не се трае.

Е не се трае айде сега, те само от 1г. ни управляват ще видиш след 2-3г. какво е да не се трае, ще искаш да се върне 2010 ама нема... :wink:
 
Последно редактирано:
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

e това не е ли стара тема нали се обсъждаше покрай преминаването на адсенс в Ирландия и че това е Европейска директива
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

А аз мислех да си декларирам парите от интернет като доход от чужбина и да платя само 10% данък....

Ще, ще ама някоя друга петилетка.

Викайте БгКулинара да предлага нови варианти че изгорехме:evil:

PS

Матрикса от къде се води ?

Намерих ги-Location:NETHERLANDS, UTRECHT
Те не са в Европа няма страшно:mrgreen:
 
Последно редактирано:
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

И тука гледам е полазила тази дезинформация. Истината обобщена в няколко булета в блога ми.
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

Код:
Кратък наръчник под ДДС, ако сте физически лица или фирми нерегистрирани по ЗДДС:
[LIST]
[*]При извършване на услуги към ЕС, сте длъжни да се регистрирате по ЗДДС на основание член 97. Длъжни сте всеки месец да подавате ДДС и VIES декларации.
[*]При регистрация по член 97 – НЕ ТРЯБВА ДА НАЧИСЛЯВАТЕ ДДС, НИТО ДА ГО ПЛАЩАТЕ.
[*]Можете да изберете доброволна регистрация на база друго основание и тогава да сте длъжни да начислявате ДДС при определени сделки.
[*]При закупуване на услуги от ЕС, ситуацията е аналогична.
[/LIST]
Аз да добавя:

Ако нямате договор на ваше име за извършване или закупуване на услуги от ЕС не сте длъжни да правите нищо, защото нямате и основание да се регистрирате и не можете да докажете при необходимост извършените услуги...:twisted:
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

Между другото, това не го е родил Дянков, а е директива на ЕС, която влезе в сила от 1 януари. В сила е във всички страни от ЕС.
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

Да разбирам ли, че Плащаш ДДС, на пари получени с Paypal?
Тъй като реално парите от там, пристигат от чужбина.
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

Не, не плащаш. Но си длъжен да се регистрираш по ЗДДС, член 97 и да подаваш декларации всеки месец (НО НЕ ПЛАЩАШ НИЩО)
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

Аз си мисля за следния вариант: отваряш си кредитна карта към някоя банка, например с 20 хиляди лева. След това я източваш, а плащанията ги насочваш към картата. Мисля, че по този начин средствата няма да се отразят като приход, защото ще има погасяване на задължение по кредит. Какво ще кажете за този вариант, излиза по-скъпо при тегленето на самите пари, но все пак е по-евтино от плащане на данък.
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

Не, не плащаш. Но си длъжен да се регистрираш по ЗДДС, член 97 и да подаваш декларации всеки месец (НО НЕ ПЛАЩАШ НИЩО)

На какво основание трябва да се регистрираш и подаваш декларация всеки месец при условие че си физическо лице и нямаш сключени никакви договори било в писмена, устна или друга форма а само пари изпратени на твоя акаунт в AlertPay или PayPal ?
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

до колкото знам ако парите са ти в ПП или АП няма кво да ти търсят те не знаят за тях :) когато ги пратиш обаче по-твоята сметка тогава най-вероатно трябва да се подават декларации и прочие
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

НО НЕ ПЛАЩАШ НИЩО

Ако си физическо лице, ти се начислява ДОД и трябва да си го отразиш в годишната данъчна декларация.
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

Ако си физическо лице, ти се начислява ДОД и трябва да си го отразиш в годишната данъчна декларация.
Правилно, но това винаги е било така, не е нещо ново.
Що се отнася до разнообразните варианти, ако парите идват от PayPal, не виждам как някой данъчен може да докаже произхода им. Можеш да измислиш 1001 глупости от къде са тези пари. Върнали са ти заем примерно...
 
От: Какво роди Дянков - ако получиш пари от чужбина, дори 200 евро - плащаш ДДС

Правилно, но това винаги е било така, не е нещо ново.
Що се отнася до разнообразните варианти, ако парите идват от PayPal, не виждам как някой данъчен може да докаже произхода им. Можеш да измислиш 1001 глупости от къде са тези пари. Върнали са ти заем примерно...

А ако не се хванат на тези 1001 глупости и искат аз да докажа а не те произхода на парите за които мога да им дам само разпечатка от транзакциите ми по сметката на картата регната в PayPal в противен случай :oops:

Дайтe кординати или линк към някой печен в онлайн бизнеса и по специално в приходите от PayPal счетоводител или адвокат, може и на лични
 

Горе