Какво се гледа при отварянето на физически магазин..?

От: Какво се гледа при отварянето на физически магазин..?

След половин година, промених нишата от модни аксесоари само на часовници, понеже там имам най-добри познания и извършвам часовникарски услуги. Конкретно за града и улицата - всеки ден фалират магазини. Моята статистика е, че на всеки 4 фалирали магазина се отваря 1 нов. Съответно и има супер много обекти, които се дават под наем. Месечната ми печалба е малко над средната заплата за България, с тенденция към намаляване, поради намаляване на броя на туристите, посещаващи града. Но реалността е друга - ако не комбинирах магазина с онлайн продажби, досега да съм фалирал.

АКО НЯМАТЕ СУПЕР БЛЕСТЯЩА БИЗНЕС ИДЕЯ - НЕ СЕ ХВЪРЛЯЙТЕ В КАЛТА!
 
От: Какво се гледа при отварянето на физически магазин..?

Малии, щом Велико Търново е град със затихващи функции в бизнеса, не отива на добре тази държава.
Винаги в моите очи Търново е било синоним на "жив" град.
Туристи, студенти, курсанти, околните градчета като Севлиево, Павликени, Лясковец, Горна оряховица, че и Габровци идват при вас на шопинг, това е неоспорим факт.
Имам много приятели там и винаги съм мислел, че бизнеса им върви , но никога не съм ги питал дали им е трудно. Вероятно е така.
Що се отнася до часовниците, Чимурков не ти ли е сериозна конкуренция, преди години, той беше лидер там, но той предлага основно високият клас.
Жалко е това което си констатирал за умиращия бизнес, но действителността е такава.
За съжаление в малките градчета е още по страшно.
Успех ти желая и дано живнат нещата, макар, че се задава тежък сезон.
 
От: Какво се гледа при отварянето на физически магазин..?

Аз съм в евтиния клас, главно китайски марки. Щом клиентите настояват за 2 години гаранция и питат дали има подаръчна кутия + резервна батерия за часовник от 7.99лв., ти смятай за какво говорим. Съседния магазин за сувенири, който през 2009 - пика на кризата е правил 10хил. лв. оборот за 1 месец, сега го прави за 6 месеца. За какво да говорим изобщо в такъв случай... Положението е толкова зле, че дори от общината притискат КЗП и данъчните да не минават проверки, понеже като хакнат 2 бона за едно нарушение и то по-добре собственика да затвори врати и да си ходи. Толкова им трябва просто... Реален пример - преди месец точно на центъра фалира магазина на фирма Аполон - главен играч на пазара за костюми и луксозни дрехи. Фирмата успешно се развива на други пазари, но просто тука не успя да понесе 3000лв. наем и се махнаха. А смятай, че завода е в Г.Оряховица.
 
От: Какво се гледа при отварянето на физически магазин..?

Аз съм в евтиния клас, главно китайски марки. Щом клиентите настояват за 2 години гаранция и питат дали има подаръчна кутия + резервна батерия за часовник от 7.99лв., ти смятай за какво говорим. Съседния магазин за сувенири, който през 2009 - пика на кризата е правил 10хил. лв. оборот за 1 месец, сега го прави за 6 месеца. За какво да говорим изобщо в такъв случай... Положението е толкова зле, че дори от общината притискат КЗП и данъчните да не минават проверки, понеже като хакнат 2 бона за едно нарушение и то по-добре собственика да затвори врати и да си ходи. Толкова им трябва просто... Реален пример - преди месец точно на центъра фалира магазина на фирма Аполон - главен играч на пазара за костюми и луксозни дрехи. Фирмата успешно се развива на други пазари, но просто тука не успя да понесе 3000лв. наем и се махнаха. А смятай, че завода е в Г.Оряховица.

Всичко това ми е много странно. Последните няколко месеца минх 2-3 пъти през Търново. Пръска се от хора. Всички тези хора трябва да се отразяват, да харчат пари. Говорих и с брокер за имоти. Казва, че е доста живнало, цените на жилища са нагоре.

Аз се радвам, че си се задържал. Макар и трудно и с малка печлаба, поне имаш време докато печелиш да осмислиш и потърсиш нови пътища или развитие на сегашното начинание. Много по-лошо щеше да бъде да си фалирал 4 месеца след началото.

Истината е онлайн. Да има как да се поправят часовниците онлайн и това ще се поръчва. В сравнение с преди две години българите много се развиха и започнаха да пазарят в нета. Бъдещето на бизнеса ти е там.

Имаш ли услуга да взимаш часовника и след ремонта да го връщаш - с минимални куриерски услуги по 2-3 лв в двете направления? И отделно да е 10-20 лв ремонт? Не знам дали се предлага въобще в БГ и дали има смисъл, но ти си помисли. Ако е полезно, ще почерпиш.
 
От: Какво се гледа при отварянето на физически магазин..?

Говорих и с брокер за имоти. Казва, че е доста живнало, цените на жилища са нагоре.

Живнало е според брокера, но за бизнеса и за хората високите цени на имотите са точно обратното на "живнало" :) То и затова в Интернет е възможно да се правят нормални печалби, защото няма такива безбожни наеми, защото наема на един сайт може да е дори 5 лв на месец (за хостинг) вместо примерно 500 лв за 20 квадрата в някой квартал дето минават само баби.

За един реален магазин наема е смъртоносна хватка и преди всичко трябва да се мисли за оцеляване, докато в Интернет се мисли направо за печалби.
 
От: Какво се гледа при отварянето на физически магазин..?

Само не разбрах как се пръска от хора, след като не ги виждам изобщо. Най-елементарен пример в съботен ден, в туристически град като ВТ, по центъра има по-малко хора в сравнение с Габрово примерно. Вчера на ретро парти в Пайнера към 12:30 часа отпред е пълно с таксита. Бакшиша ми се оплаква, че преди 3-4 години по това време се е чакало за свободно такси половин час. Нито се е увеличил броя на такситата, нито така масово е намалял броя на хората. Просто хората нямат пари и това е. А най-лошото е, че всяка година става по-зле. Говорим за около 200-300% загуба на клиенти в един бранш в рамките на 5, а не на 25 години(каквито се правят по принцип сравненията с татовото време).
 
От: Какво се гледа при отварянето на физически магазин..?

Форс, района ти е ужасен, пуст и занемарен, не пести пари а слез където са хората.
 
От: Какво се гледа при отварянето на физически магазин..?

Само не разбрах как се пръска от хора, след като не ги виждам изобщо. Най-елементарен пример в съботен ден, в туристически град като ВТ, по центъра има по-малко хора в сравнение с Габрово примерно.

Все съм минавал за малко през деня и по центъра и е имало хора. Не знам как е било друг път.

А в Габрово наистина беше фраш по центъра последните два пъти. Става дума за последните 2 месеца, като съм минавал.
 

Горе