Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

@Вискяре, навремето имах интерс към бадемите, но загубих нещо ентусиазъма имах други проекти, но нещо пак се връща на двенвен ред и да питам, знам че си наясно с нещата.

А иначе ако беше чел внимателно писал съм го много пъти, какво стои за пропагандата. Всяка държава може иде и каже омразен дълг, проблема е в доказването. Но именно проблема, не е в дълга, а че просто държавата така работи. А латин. американския модел е чисто социалистически, ако ти е кеф си върнем социализма, ок. Това звучи толкова убедително колкото и че Волен ще направи 1к МРЗ и този модел е устоичив :)

Аз не се занимвам само с финанси а с бизнес/предприемачесвото/икономика/инвестиции и финанси, виждам нещата спрямо природните закони - много добре знаеш ако дойде една слана и ти попари доматите, ще си вземеш поука и ще направиш всичко възможно това да не се повтори - това е дисциплиниращи ефект, проблем е че държавата не се учи на това :)

Много лесно е кажем омразен дълг, но кой ще е? Последните дългове на БГ са взети в парламента и са съгласувани и обществото е наясно, че се взима. Тук говрим за дългове скрити извън балансите дългове самосиндикално взети и не отичитани :)

Вече не знам колко пъти ще го кажа държавата трябва и се забрани да преразпределя и задлъжнява до определно ниво - всички пролбеми почват от държавата, ако си мислиш че социализма и плановата икономика, ще е решението и още по малко ще се подобрят нещата силно е погрешна идеята. Както и в момента исканията за национализации :) А за латин. Америките е типично това - миналата година Арежнтина нац. именно най-голямата петрлна компания, забравих коя испанска компания беше. И се радват пичовете сега ще имат евтин бензин и ще имат си плашат дълга :) Ако така се правеше ..... и то точно това в момента се говори в тези клипове. Реват срешу приватизациите, щото ще има промени, промените ще настъпят от факта, че са неефективни тези предпиятия и от друга страна че държавите гарантират частния монопол.

Ако беше чел, какво съм писал точно по върпоса на енергийния сектор в БГ пътя е само един който ще докара чудесен резултат, но той не е национализации а либерализация - повече играчи, конкуренция повече предлагане и резонно цените падат то е ясно като 2 и 2!
 
Последно редактирано:
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Не знам какво толкова трябва да се обяснява прогресивен принцип, но щом искаш да ти дам някакъв пример да за сдобиеш представа ще го направя. Ако от 10 души 5 вземат 300 лв. заплата (1500лв.), 2 взимат 500 (1000лв.), 2 взимат 1000 (2000) и 1 взема 10 000 то със сегашния данък 10% държавата ще събере 1450 лв. Но ако 5-та със 300 лева ги обложат с 5% (75лв.), 2-та с 500 с 6%(60лв.), 2-та с 1000 с 8% (80лв.) и 1-ния с 10 000 с 15% (1500лв.) то държавата ще събере 1715лв. Надявам се да си сдобил представа.

Аз разбирам принципа. Искам само да ми кажеш какъв дял общо трябва да се взима от обикновения работник за да се преразпределя ?

10%, 20%, 30%, 50%, 80% ? Просто ми дай някаква цифра, която ти се струва уместна без да му мислиш много много.


@Вискяр - аз съм бил в САЩ няколко месеца и останах доста доволен. Нито са тъпи американците, нито са мързеливи, виж че са дебели и грозни така си е.

Ти явно си се настроил, че САЩ са империята на злото. Е няма да споря с теб. Щом сравняваш диктатура и свободна демокрация и заставаш на страната на диктатурата работата е ясна.

Да спорим няма смисъл най-много да се скараме за това хайде със здраве.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

max, дори гражданите на САЩ знаят, че живеят в диктатура добре прикрита като демокрация. Не знам с колко зелени очила си бил когато си ходил там.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

@Unwise - точно така. А зад САЩ стоят Билдърбъргите, които всъщност са извънземни влечуги от планетата Нибуру, които пият кръв от бебета и могат да си сменят формата. Типичен пример са Кралицата на Англия и Джордж Буш.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Макс, бих доста спорил с теб, разбира се конструткивно, но не му е сега времето. Като цяло завидно на фасно ниво са пазарни и демократични, но като почнем се ровим в последните политики и какво прави държавата ич там пазар няма, силно фашистко социализъм ги тресе.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

@Вискяр - аз съм бил в САЩ няколко месеца и останах доста доволен. Нито са тъпи американците, нито са мързеливи, виж че са дебели и грозни така си е.

Ти явно си се настроил, че САЩ са империята на злото. Е няма да споря с теб. Щом сравняваш диктатура и свободна демокрация и заставаш на страната на диктатурата работата е ясна.

Да спорим няма смисъл най-много да се скараме за това хайде със здраве.
От екскурзия всеки турист се връща доволен.
Защо трябва да се настройвам? Обсъждаме факти.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

@Unwise - точно така. А зад САЩ стоят Билдърбъргите, които всъщност са извънземни влечуги от планетата Нибуру, които пият кръв от бебета и могат да си сменят формата. Типичен пример са Кралицата на Англия и Джордж Буш.
Тези истории не ги чета за първи път, но аз съм човек търсещ факти. По въпросната теория с Нибуру и тези влечуги така и не намерих нито едно стойностно доказателство.
Не е лошо да се хвърля по един поглед в дори абсурдно звучащите теории, но в крайна сметка се търси логика, факти и доказателства.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

То половината свят го тресе това. Другата половина още нямат течаща вода.

Това не пречи да са много по-напред от всички други.


В САЩ модела е двупартиен. Републиканците изтърваха тези избори с няколко процента. След още 4 години социална политика на Обама републиканците със сигурност ще спечелят и ще започне възстановяване на щетите.


@Unwise - дай ми 5 исторически/икономически книги, които си прочел в търсене на факти.

@Вискяр Бг - фактите са, че младите хора от цял свят масово бягат от страната си и емигрират в САЩ. Може би те знаят нещо повече от теб. Помисли си над това. Помисли си и какво става за 2-3 години с младите българи които са емигрирали. От десетина мои приятели няма нито един, който вече да не се е устроил, ,да няма къща, кола и стабилна работа и няколко хилядарки в повече, че да си викне семейството на почивка за 1 месец.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Макс, колега сакай си УСА, аз отивам далечния изток Сингапоре, един от малкото останли бастиони на пазарите :)
Не случайно Сингапур са толкова напред почти във всичко, там са най-добрите унита по предпримачесвто в света, супер ИТ супер отворена икономика и супер патентни и ИП на глава, не случайно и там БВП на глава се пада в топ 3 в пъти пред УСА.

Не ги виждам след още 4 години САЩ ще е такъв батак, че не мога си го представя - дори се говори и за пресрочни избори, малцина вярват в 4 години на управление на Обама и аз съм един от тях.

Ако се излизаше от криза така както те предлагат, и успродно с това с тази държавност социално и икономически са по зле от преди 20-30 години, просто не ша ги мисля, но ги мисля щото очаквам голяма инфлация в бъдещето,
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

@Вискяр Бг - фактите са, че младите хора от цял свят масово бягат от страната си и емигрират в САЩ. Може би те знаят нещо повече от теб. Помисли си над това. Помисли си и какво става за 2-3 години с младите българи които са емигрирали. От десетина мои приятели няма нито един, който вече да не се е устроил, ,да няма къща, кола и стабилна работа и няколко хилядарки в повече, че да си викне семейството на почивка за 1 месец.
Ако знаеха повече от мен, нямаше да емигрират там.
Както и да е - всеки си има лични критерии. Къща и кола на кредит не ми влизат в представите за цивилизованост. Тях ги има дори и тук. А и не обсъждахме битови критерии.
Относно течащата вода - Плиска още девети век е била канализирана и водоснабдена. ;)
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

@blackout8 - САЩ освен, че са много развита икономика, са и огромна военна сила, както и страна с много добри и спазвани закони.

Уникалното там, е че получаваш истинска сигурност и възможност за просперитет, каквито и тежки кризи да има.

Сингапур е една шепа земя. Всеки един момент може да бъде прегазен от съседите си и разграбен.

@Вискяр Бг и какво знаеш ти, което хората отишли в САЩ не знаят ? Защо сега масово не се връщат ?
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

САЩ са фалирала държава, която е върпос на време да рухне :) Толкова им е развита икономиката, че вече почти нищо не се произвежда там, а почти всичко в Китай. Много американски филми гледаш.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Вие комунетата разправяте за загиващия капитализъм от 60 години и още не е фалирал. За сметка на това СССР рухна.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Макс, Китай е с още по-голяма военна сила, с развит пазар и най-вече ниски нива на държвна преразпределения. Там за разлика САЩ се произвежда.
Да САЩ си има доста неща, но вече си няма пазара а е на държавна хранилка - с около трилион и нещо федерален дефицит и с по 85 милярда печатания на месец, с манипулирани основни лихви и парични маси никак пазарни не са. Там спокойно можеш си купиш която и да е институция, недей така. В момента по всички възможни факоти макороикономически и социални САЩ са зле спрямо 20-30 години - и всички го дължим на факта, че държава иска да помогне :D

Там бате фалит на големи компанни не се позволяват, там се държат заплатите и цените колкото може по "sticky" федералното правитество нон стоп дава чекове на ляво и на дясно само и сам се харчи, а дефиците дълга и паричнта масата расте ли расте :)

Много ще им е зле на САЩ, ама много. Пробудят ли се всички техни кредитори, че са в един огормен балон на ДЦК ще им стане лошо - стой и гледай, само австрийскта икон. мисъл дава точните резултати. Когато си прецакаш пазарите така се получава!
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Айде стига апокалиптични картини. САЩ е преживявала и много по-тежки кризи. Ще мине и тази и света няма да рухне.

Възможен е траен упадък, но няма шанс за рязък крах. Както света не свърши на 21.12. 2012 така и САЩ няма да фалира изведнъж.

И стига с великия Китай. Китай има 10 пъти по-ниска производителност на труда от САЩ и Европа. Това, че имат милиард население е единственото им предимство. Държавата в Китай има доста високи нива на преразпределяне. Все пак там системата е социалистическа. Големите фирми имат някои свободи, но имат десетилетия да наваксват.

След 100 години като Китай се развие може да стане новата глобална супер сила. Но за сега не е и няма изгледи да стане.



Никой не бяга от САЩ в Китай понеже там е много хубаво. Става точно обратното.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Чакай малко не четеш какво пиша, разбира се че ще се възтоновят, но ги чака голям батак.
В момента те не правят най-важното а то е реално производство, коя беше последна стока която купи от САЩ?

САЩ са в бизнеса на услуги, 1/3 от всички корпоративни печалби идват от фин. сектор това е достатъчен сигнал, че нещата са ясни на къде отиват. Когато взимаш дългове, печаташ и харчеш за бейлоут и стимули както и да го гледаш нещата не са добри. Когато виждаш до каква степен се разпрострира държавата пак не е добре. И най-вече като видиш двете основни пета ан држвния бюджет са най-непродуктивните ти става ясно. Да не вкаравам хилядяте рестрикции.

Там са си по пътя на социализма, държавния соц. И всичко в имото на слабия :D Докато живеят на заето време, на заети спестявания и на заети ресурси имат тази илюзия за могъщество. Като почне стане батак и додйе фалита ги изчисти ще им дойде акъла, В момента те с анация на харчнето и задлъжнялостта, преди са били на спестяваията. И не случайно това ги е напраивло велики.

Добре е да видиш тук http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=40018

В момента там е силна държавност, за сметка на пазар, много добре знаеш къде ще ги докара!

Смятам знаеш кой е Питър Шиф - http://www.youtube.com/watch?v=JSWzgIBU5v0 виж последното му интервю както и другите, може видиш Рон Поул и компания Австрийци единсвените прогнозирали до най-малкия детайл какво ще се случи и какво ни чака за напред. Доста инвестирам и гледам спрямо този подход, защото е най-обеквино и реалния и анти мейнстрийм-а, а то е така знаеш що шото е пазарна ориентация :)

САЩ ще се оправят когато и ние, рецепта е режене на държавността и пазара си върше работата. Затова и ти казах САЩ е привидно демокрация и приводно чудесна, не знам колко отиват от САЩ в Китай, но съм чел за много които напускат САЩ! Стига ти да видиш основните експозиции на големите фондове къде са какъв процент са във американски фин. активи и е достъчно за силата и вярата им в тях!
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Питър Шиф освен всичко продава и ценни метали, за това никога не пропуска да се разплямпа как утре почва апокалипсиса.

Че принципно са прави Шиф и Рон Поул така е, но това не значи, че утре САЩ ще фалират. Това е силно преувеличено. САЩ са огромна икономика и може да издържи десетилетия в рецесия.


За разлика от всички други САЩ си имат ясните примери кога и как са се справяли с кризи и са предизвиквали голям икономически растеж.
Дълговата криза е много опасна, но с няколко конкретни мерки може да бъде решена.


Освен това САЩ имат отлична бизнес среда, огромни ресурси, голям човешки капитал, и от няколко години изключително евтини горива като например природния газ и нещо много важно - в САЩ няма демографски проблеми.


Недей така лековато да зачеркваш САЩ. Сигурно изтичат ресурси. Сигурно нещата могат да стават по-зле, но няма друга подобна страна с толкова развита икономика и толкова богато и доволно население.
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Ами да ти кажа моделите за изход са винаги едни нови и нови дългове харчове стимулиране и т.н. До 29г. всички е минавало по пазарен принцип после капут.

Съгласен съм за капитала, за условията и за ресурсите, но пък дългоовете, печатанията и рестрикците, ги превърнаха в държавен капитализъм, а това замаскира и е проблем. САЩ както ида ги погледнеш са във фалит, използват монетизация на дълга за да върнат дълг. Виж структура на дълга и само 6 трилиона са на ФЕД не е много добре. Не казвам утре ще фалират, просто казвам че имат всички предпоставки за фалит. Проблема е че още нямаме и не знаем на дефлация или хиперинфлация ще мине, те са по пътя на инфлациите.

Само за справка ти давам вчера официалните лица на ФЕД казаха ако спрат с QE и изкупванията, биха довеледи до големи трусове. А то няма как иначе да стане в момента се финансират на почти никакви лихви 1-2% ръст на кривата на доходността, и ги връща в първи клас. САЩ имат голям потенциал, но за жалост не се използва. Имат добра бизнес среда, но за жалост вече държавата ги яде от всякъде. Този модел не е устоичив , дали сега или 10 години ще му дойде времето.

А и другото е важно се отчета САЩ както и запдния свят е по модела на Япония, бавно и дълг мъчтилно минаване на очистителните процеси - Японците вече 23 година са в зоната на рецесията, не са възстоновили нивата от 91. Само давам инфо за САЩ на 100 пункта е ДАУ от върха през 2007, но измерно спрямо инфлацията е трагедия и се вижда колко илюзорно е всичко. Това казвам :) Всяка пазарно ориентирана страна ще прокопса!
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Не подценявай САЩ. САЩ не е просто държава а сбор от щати с различни закони, които експериментират с различни политики.

Калифорния е фалирала тотално, но Тексас е преуспяващ.
Точно за това САЩ е лаборатория за демокрация и икономическо развитие.

Като ножа опре до кокъла в САЩ ще има поне 10 щата, които да дадат добрия пример за изход от кризата.

А колкото и да са големи дълговете САЩ винаги могат да ги преструктурират, да започнат сериозни съкращения на разходите и да излязат от кризата с повишен икономически растеж.

Хайде стига сме ги мислили. Имаме си собствена държава, която трябва да оправяме.

Виж днес Костов поискал мандата, а Волен щял да излиза на партизанска война... :lol:
 
От: Какво се случва в Южна Америка? МВФ - благодетел или унищожител?

Абе нали ти е ясно, че като се преструктурират, целя свят покрай тях ще се преструктурира - въпроса дали ще е за добре или не. Това и ти казвам, че текущия модел е обречен на фалит, от там на сетне не знам какво ще стане - през хипер инфлация или дефлация ще сме, това от политиците заивиси, а след това се надявам вече пазарно да са нещата. Силата им е ресурса и духа.

Ами по-добре костов от някой от ДПС-то :D
 

Горе