Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Какъв е шансът ви да станете милионер (много богат)?

  • Малък

    Votes: 35 16.2%
  • Абсолютно никакъв

    Votes: 22 10.2%
  • Голям

    Votes: 86 39.8%
  • 50 на 50

    Votes: 54 25.0%
  • Вече съм милионер (доволно богат)

    Votes: 19 8.8%

  • Общо гласове
    216
Re: От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

понеже всеки лев има своето отражение като нещо материално - чаша, стол, самолет... може да приемем че парите са нещо като константа на национално ниво. От тук следва че ако един човек има повече пари това означава че друг има по-малко. Иначе казано стремежа да подобриш твоя начин на живот е стремеж да влошиш нечий друг живот. Всеки по-богат от нормалното трябва да бъде обявен за престъпник заради нещастието което е донесъл на останалите хора

леле ужас който ти е казал това много здраво те излъгал... дано не учиш икономика някъде че много ще те късат

нищо не е константа ... в една държава пари влизат и излизат... ако повече влизат отколкото излизат държавата дърпа напред (всички дърпа напред) ако повече излизат всички обедняват

Ще дам лесен пример... идват чужденци купуват имоти (носят едни пари с тях) горе долу 15 милярда евро в последните години (до 2009) от тия пари стоителя захлебва, ама захлебват и работниците (по 1000 лв заплати) (захлебават доствчиците на строителни мартеиали) захлебва леля мара собтвеничката на кебачииницата срещу строежа... щото работниците като си изхарчат парите по магазини за стоки и услуги... тези които са ги изхарчили и те дърпат и те могат да харчат...

Ама веселбата при имотите свърши - то не може да бетонираш до безкрай...Но пък с по-дребни неща който се изнасят също стават и даже по-лесно нещата например сега завода за автомобили до Ловеч...


И сега пример за обедняване ако не влизат пари и имаме само текущите... понеже си нямаме наш петрол и не добиваме газ, а внасяме петрола и газта от русия всеки път като сипеш бензин или си платиш парното парите в България намаляват... Същото е и с китайските стоки...

Ако вноса е повече от износа може временно да се компенсира с заеми и да се спре обедняването но само временно щото трябва да се връщат..

надявам се си схванал концепцията и доста да помислиш върху нея иначе тук няма да можем да ти помогнем...

Ако искаш да помагаш на България трябва да измислиш как да изнасяш нещо (интелектуалния продукт също е износ) и да внасяш пари в България... колкото повече пари внасяш и харчиш тук толкова повече помагаш и останалите да живеят по добре..
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Деформираното мислене на старите, което налагат на децата си води до такива недоразумения. Такива глупости съм забелязал, че по-старите ги плещят. :)
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

понеже всеки лев има своето отражение като нещо материално - чаша, стол, самолет... може да приемем че парите са нещо като константа на национално ниво. От тук следва че ако един човек има повече пари това означава че друг има по-малко. Иначе казано стремежа да подобриш твоя начин на живот е стремеж да влошиш нечий друг живот. Всеки по-богат от нормалното трябва да бъде обявен за престъпник заради нещастието което е донесъл на останалите хора
ХАХАХАХХ :lol: Да живее пролетариата :D
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Мисля, че той искаше да каже нещо което е съвсем вярно, ама поехте в грешна посока. Наистина увеличението на капитала на едни означава, увеличение на дълга на други. Точно така работи в момента финансовата система. Прост пример: увеличаването на капитала на чуждите инвеститори в Африка, увеличава дълга на Африка (спрямо СБ и МВФ). Дори ако приемем, съвсем буквално, че всички пари на планетата са 10 лв, а вие имате 1 лв, то ако вие спечелите още 8, то за останалия свят ще остане само 1 лв. Разбира се, за да не стане точно така има инфлация, печат на пари и тн.

@coolice - ти говориш за национално ниво, а мисля, че поста му засяга глобално ниво. Защото ако ние изнасяме повече за Германия, е ясно, че ще прецакаме да кажем Гърция, която изнася същия продукт за Германия (домати примерно), в което няма нищо лошо за нас разбира се :)
 
баш за национално ниво си му е поста той така си пише парите били константа на национално ниво виж цитатите :) някой баба/дядо го е объркал

оф не ми се пише на тази тема нямам никакво време
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Поне човек да е опитал да стане милионер, да е имал желание..., пък ако стане ок, ако не поне си опитал. Иначе си затваряш съзнанието и си до там
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Поне човек да е опитал да стане милионер, да е имал желание..., пък ако стане ок, ако не поне си опитал. Иначе си затваряш съзнанието и си до там

Работата е там, че "опитването" е продължителен процес - става цял живот, а не е опит и отказ след това.
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

...с туй пиение- никъф... хлъц... наздраве !!! :) :beer:
 
Последно редактирано:
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Аз четох снощи разни неща за икономика в разни сайтове и май трябва да задълбая в теория, пък ако може и практика. Но ми е много интересно как може човек да твърди, че парите са константа, било то на национално или на каквото и да е ниво?


Защото нали парите са просто средство за обмяна на стойност, т.е. ти работиш и ти дават пари. Като отидеш на пазара с тия пари си купуваш домати, краставици, кебапчета, телевизор... Ако ги нямаше парите, трябва в края на месеца да ти ги дадат в натура - домати, зеле... Откъде ще знаят по колко от всичко да ти дадат. Или да ти дадат цялата заплата в сено, пък ти като идеш на пазара мисли му как ще го обмениш за хляб или кебапчета :D Не случайно давам този пример, защото исторически парите са възникнали като средство за по-лесен обмен на стойност (не да обменяш стока за стока).


Т.е. макар и да не съм учил финанси и да не съм задълбавал в икономика, опитвам се да кажа, че количеството и стойността на парите май зависи от това колко и какво се произвежда, и каква е неговата стойност, и от това колко и какво се консумира. А тези неща, не мисля, че са константа. Може да имаш свръхпредлагане, може да имаш и дефицит...


Според мен с мислене "парите са константа" човек няма да стигне до никъде... Да кажеш, че природните ресурси - нефт, въглища и други полезни и изчерпаеми изкопаеми (и неизкопаеми) са константа, го разбирам. Но нещо относително и променливо като парите... Все едно да кажеш и че броят на хората по света е константа, пък те си се множат :D Точно преди 2 дни четох какви мерки предприема Рузвелт по време на Голямата депресия:


След януари 1934 международната цена на долара бива деноминирана с 40%, от което печели американската продукция на вътрешния пазар.


Нов курс на Рузвелт

Което според мен е доказателство, че това, което ти наричаш константа, всъщност е променлива - може да се влияе на количеството му (или на стойността му).




Но за мен кръговратът на парите е по-интересен от тяхното количество (в макроикономически аспект, не за конкретна компания или човек): много интересен показател ми се струва скоростта с която те преминават от едни джобове (или сейфове) в други и стойността, която дават или взимат на хората или компаниите, в които се озовават. Аз правя една аналогия с анализа на електрически вериги в Теоретичната електротехника:

Там имате верига с множество разклонения, източници на ток (при тях тока е много по-голям от напрежението I >> U), източници на напрежение (при тях напрежението е много по-голямо от тока U >> I), консуматори, проводници и т.н. Ако приемем, че количеството на парите е напрежение, а тяхната скорост - големина на тока, може би можем отчасти да опитаме да приложим методите от електротехниката. Отчасти, защото може да се окаже, че тези методи не могат да опишат процесите при парите.



Но много интересно: ако умножим напрежението (количеството на парите) и големината на тока (скоростта, с която се движат в даден контур от веригата), ще получим мощност. Колкото са по-големи множителите в уравнението, толкова по-голямо ще е тяхното произведение, т.е. действието им, ефекта, който оказват върху това, на което действат. Което май до някъде важи и за парите :D

Може би понятия като инфлация и подобни могат да се опишат например с вътрешното съпротивление на източниците в ел. верига, а също и това на проводниците. В зависимост от тяхната големина, тези съпротивления водят до "енергийни загуби", по-точно до превръщането на електрическата енергия в топлинна, без това да е желан ефект, когато се касае за източниците и проводниците.

Защото енергия нито се губи, нито се получава - тя само се превръща от един вид в друг. Но пък е възможно и за парите да има нещо вярно в тази формулировка - пари нито се създават, нито се унищожават, те само променят формата си от едно благо в друго. А също и че преминават от едни ръце в други - оставането на парите на едно място много-много дълго време, само по себе си е безсмислено. Все едно да имаш батерия, която да е произведена през 2 000 година и 2 000 години след това никой да не я е изтощил. Какъв е смисъла тогава от нея? :D
 
Последно редактирано:
От: От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Там имате верига с множество разклонения, източници на ток (при тях тока е много по-голям от напрежението I >> U), източници на напрежение (при тях напрежението е много по-голямо от тока U >> I), консуматори, проводници и т.н. Ако приемем, че количеството на парите е напрежение, а тяхната скорост - големина на тока, може би можем отчасти да опитаме да приложим методите от електротехниката. Отчасти, защото може да се окаже, че тези методи не могат да опишат процесите при парите.

Но много интересно: ако умножим напрежението (количеството на парите) и големината на тока (скоростта, с която се движат в даден контур от веригата), ще получим мощност. Колкото са по-големи множителите в уравнението, толкова по-голямо ще е тяхното произведение, което май до някъде важи за парите :D

Може би понятия като инфлация и подобни могат да се опишат например с вътрешното съпротивление на източниците в ел. верига...

Л-Е-Л-Е, евала... уби ме. Ако има студенти жичкаджии да сядат и да си записват. Може да се подмажат с тая теория на по- философски настроен професор или асистент по електротехника в някоя от почивките :)

Иначе лошо го захапахте момчето с тая константа ;)
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Не, аз не казвам, че това заменя науката икономика и нейните неща, просто аз като по-прост забелязах някакви неща, които ми се видяха общи и с тях пробвах да си обясня съвсем повърхностни неща от икономиката (или финансите) :D Момчето с константата лично аз не съм го захапал, по-скоро се опитах да използвам някакъв нагледен пример, за да не живее със заблуди :)


П.С. Може би в примера използвам домати, краставици и кебапчета, щото отдавна не съм ял такива (аз харесвам скара). Избягвам ги, щото на повечето места са боклуци, но знам едни пичове на пазара в Слатина, дето правят добра скара. Обикновено като ходя в София, гледам по възможност да мина от там, за да си взема от техните деликатеси. Тъй че май трябва скоро да посетя столицата :) А другото, което ме кефи, са гиросите на едно заведение на Витошка (няма да пиша в темата как се казва, за да не правя реклама).


Темата ме провокира да напиша офтопик, извинявам се. Като започна да изкарвам пари от бизнес идеите си, което се надявам да е в близките месеци, ще гласувам и аз в анкетата, защото искам да дам своя глас :) И искам да помоля хората, които разбират икономика и финанси, да оценят горния ми пост - много ми е интересно дали има стойност.
 
Последно редактирано:
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Нещо си в грешка. Ако ние произвеждаме два пъти повече домати, това не означава, че някой ще ни напечати два пъти повече пари! Напротив, цената на доматите ще спадне. Напълно грешна ти е логиката, че ако произвеждаме повече, някой ще ни печати пари - това става, ама с инфлацията. Сведи си икономиката до трима души - ти, гошо и банката. Взимаш кредит от банката, на следващата година трябва да го върнеш с лихвата - а сега кажи откъде ще вземеш парите за лихвата? Единственото място остава гошо :) И пак се връщаме на тезата, ако един печели, друг губи. Точно това е идеята на моментната финансова система - появяват се пари от нищото, които някой трябва да връща като дълг. Изгледай малко филми, ако не ти се четат книги - сега поне е пълно в нета.
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

В днешната система обаче не взимаш от Гошо, а печаташ повече пари. Така, че в един момент, ако двамата с Гошо вярвате, че сте богати (и сте се разбрали с банкерите), всички може да сте богати. Днешната икономическа система се базира преди всичко на доверието и на виртуалните пари, т.е. пари които не съответстват на произведени блага, а струват толкова, колкото някой реши.
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Така де, аз това думам - трябва да се печатат пари, ако искаме да има за всички. Друг въпрос е , какво може да си купим с тях. Щото с 1 долар нищо не можем да си купим, а преди 100 години, с 1 долар се е живеело в щатите на ден - образно казано :)
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

M.V = P.Q

(количеството пари)*(скоростта им) = (осреднената цена на всички стоки)*(количеството им)

V и P се смятат за константи в краткосрочен период, следователно M и Q са в правопропорционална зависимост. Тоест колкото повече се произвежда, толкова повече пари има. Но печатането трябва да е продиктувано от икономиката, а не да се печата за спорта, щото това предизвиква инфлация. Тази инфлация можем да си я позволим само в период на икономически растеж и не в прекомерни количества, естествено.
 
От: От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Нещо си в грешка. Ако ние произвеждаме два пъти повече домати, това не означава, че някой ще ни напечати два пъти повече пари! Напротив, цената на доматите ще спадне.

Съгласен съм с теб, но не ми е грешна логиката - това, което казваш, съм го взел под внимание с думите

Може да имаш свръхпредлагане, може да имаш и дефицит...

Сложно е, не съм специалист по икономика и финанси, просто се опитвах да кажа, че е грешно някой да твърди, че богатите са виновни за наличието на бедни, тъй като парите били константа.


Днешната икономическа система се базира преди всичко на доверието и на виртуалните пари, т.е. пари които не съответстват на произведени блага, а струват толкова, колкото някой реши.

Точно това имах предвид и аз, че количеството и стойността на парите зависят от количеството и качеството на това, което се произвежда. Но те пък (особено количеството на произведените блага) зависят от търсенето, така че стигаме до извода, че количеството и стойността на парите зависят от качеството на продуктите и тяхното търсене. Пък тези неща според мен не са константа и зависят от много фактори - технологии, наука и т.н.

Обаче за да може човек да си позволи повече неща, това означава, че трябва да изкарва повече пари, т.е. да работи повече или трудът му да е с по-висока стойност. Работното му време не може да е 50-100 часа на ден, така че остава възможността да си повиши качеството на труда. Обаче за да могат потребителите на неговия труд да си платят, трябва и те да имат повече пари. Но моята теза е, че не е задължително в цялата система да има повече пари, за да си позволят хората тези неща. Тук идва ключовия фактор скорост на тяхното движение (за това може много да греша, но да не разводняваме темата).


Пак казвам, аз не съм специалист по икономика и финанси, това са по-скоро предположения. А причината да ги изказвам, е да не се използват верни твърдения като аргумент за защита на грешни тези (че имало бедни, защото имало богати, което пък било защото парите са константа).


Причината 10% от хората на света да държат 90% от парите на света и обратно (90% от хората на света да държат 10% от парите на света) - или иначе казано да има богати и бедни, не е че парите са константа, а съвсем друга. Тя е че бедните предпочитат да оставят някой друг да взима важните решения вместо тях, но не искам да задълбавам в тази тема - не е тук мястото й.
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Ами всичко зависи от самия човек и дали следва мечтите си!
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Според мен въпроса не е "какъв е шанса" а "на какво си готов за да станеш милионер". Защото, ако си готов на всичко за това, то несъмнено ще го постигнеш. Лично аз не мога да прежаля някой нравствени ценности в името на паричното богатство - не казвам, че не се стремя към това и съм сигурен, че ще се случи рано или късно, но не го желая без значение цената, която ще платя. А и определението "достатъчно богат" не мисля, че е присъщо за един истински "предприемач" - той винаги се стреми към усъвършенстване.
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

Шансът е 50% - или ще станеш, или няма да станеш :)
 
От: Какъв е шансът ви да станете милионер (доволно богат)?

[video=youtube;McvCJley78A]http://www.youtube.com/watch?v=McvCJley78A[/video]

А какво бихте правили ако вече сте милионери ? Тоест не се налага да работите за да си набавяте пари , парите си ги имате и можете да си купите всичко. Тогава какво бихте правили ?
 

Горе