Как ДА си напишем обявата

ktomov

Premium
Рейтинг - 100%
12   0   0
Отварям тази тема, защото съм крайно разочарован от нещата, които виждам в последно време, а и да си призная не съм особено очарован от начина по който админите възприемат нещата. Предполагам няма да го пропуснете, но ще е от типа на too long; didn't read it, но въпреки това съм длъжен да си дам мнението, като член на форума, а и най-вече като член на това, което според мен се нарича community.

Първо - Когато търсиш услуга, ти не си началник, ти си човека с пари, нищо повече. Не можеш да се отнасяш с предполагаемия твой изпълнител, като с торба с ла*на (без извинение). Когато имаш въпроси за офертата - отговаряш, та и се стараеш да бъде с нормален тон, без значение с какъв ти се е сторило, че ти го задават. Тук говорим за колегиалност и отношения. Кой би искал да работи с някой, който ти се дръвчи насреща при първият възкликнал въпрос?!
Второ - Личната комуникация трябва да се счете като крайна мярка при почти предполагаем избран кандидат. Аз отделям доста време във форума (или по-скоро отделях), но в момента не мога, имам други ангажименти, имам работа. Според вас всеки е способен да отдели час от личното си врем за да "разбере", какво точно "клиента" иска ли? В 95% от случаите преминавам през тези обяви, просто защото ЯВНО не си заслужава. С какво ви е по-специална идеята, от колкото всеки друг може да има? Ще свържа темата с тази за агрегаторите (която всъщност ме накара да пиша сега). Колежке, колко популярни агрегатора има в България? 5-6? Не можеш да им кажеш имената ли?
Трето - Избягвайте изрази като "ще бъде лесно за всеки ...", "няма да отнеме много време...". След като не може да го направите сами, значи не можете. В този случай не може да дадете и оценка както на времето, така и на трудността на проекта ви, а още по-малко на човеко/час работа. Това винаги ме е отблъсквало в, която и да е било обява във форума, просто защото звучи смешно. Пример:
- Искам Х решение, което е много лесно и ще ви отнеме малко време.
Как аджеба си стигнал до извода, че е лесно и ще отнеме малко време, като НЕ ЗНАЕШ КАК СЕ РЕАЛИЗИРА ТОВА РЕШЕНИЕ?!

И с оглед написаното, бих искал да почна една тема, в която всеки е свободен да коментира (надявам се да не ми пращате ЛС, а да пишете тук), за нещо като шаблон, който да оформим и да бъде за пример на бъдещите посетители на форума.

Ще започна аз, като дам пример за Wordpress добавката, която въпросната колежка Фифи искаше по-рано в една вече заключена тема. Та как аз, а и как вие би трябвало да напише въпросната обява, за да се намерят хора, които наистина ще ви дадат ЦЕНА и ВРЕМЕ за изпълнение.

Здравейте,

Имам идея, която има нуждата от своето осъществяване. За целта ми трябва колега, който да ми напише къстъм модул за wordpress базираната ми инсталация. За целта:

1.1) Не претендирам за пълно право върху въпросното разширение - авторът може да го продава, както и на когото прецени. Т.е. то е къстъм решение докато заработи първо на моят сайт.
1.2) Претендирам за пълно право върху въпросното разширение - авторът няма право да го разпространява, било то платено или безплатно. Т.е. то е строго персонално.

(тук естествено ще има много голяма разлика между цената на 1.1. и 1.2. Това е избор на клиента и той би трябвало да прецени по кой път да премине)

2) Желая даденото приложение да изпълнява Х функционалност, т.е. както в примера да грепва оферти от сайтове за групово пазаруване. Въпросните сайтове са:
Сайт 1, линк към XML фийда му - тук
Сайт 2, линк към XML фийда му - тук
...

3) Освен това, желая да има статистика за броя кликове върху всеки един от линковете (ако е възможно и не до там трудоемко)

4) Разполагаем бюджет за момента ХХХ лева (но съм склонен/склонна да го променя, в случай, че не отговаря на вашите ставки)

5) Проекта ми е нужен за ХХ.хх.ХХ13 год., ако прецените, че ви е нужно повече време, може да го коментираме

6) Желая от монитора ми да изкачат розови слончета с черни п*шки върху тях, защото така съм решил/а

С уважение,
Подписвате се

Разбирате ли, колкото повече информация давате на нас, хората, които биха ви изработили проекта - толкова по-добре, защото ще получите повече оферти и съответно, по-голям избор. Оферти от типа на "Трябва ми сайт за фирмата, повече инфо на ЛС" са не само подигравка, ами и загуба на време за който и да е било.

Ако сте на принципа TL;DR и четете само болднатото - няма да намерите хора, които да ви извършат услугата без да сте предоставили цялата нужна информация и се надявате да изнудите някой, да влиза в излишни контакти, само за да разбере идеята, която така или иначе ще споделите на още 20 кандидати (евентуално). И като го написах това евентуално ... как аджеба мислите, че някой ще ви открадне идеята?! Тук говорим за един скапан агрегатор, който ще вземе най-вероятно от 6те най-големи сайта в България. Имате 7и, който е по-специален ли?!?! Ами напишете го като подточка в самата ви обява. Пример:

2.1) Добавката освен с горните 5 сайта, трябва да работи и с един по-специфичен, за който ще кажа на лично съобщение.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Та до тук това. Ще се радвам на съвети от колеги, без значение в коя посока се развиват - дизайнери, програмисти, работещи тясно в развитието на дадена система, или хора продаващи/купуващи домейни. Това мнение ще бъде обновявано с най-добрите съвети за по-правилно функциониране на пазара тук във форума.

А и още едно нещо да не го забравя - П*ТКИ МАЙНИ, Т'ВА Е ФОРУМ. КАТО НЕ ИСКАТЕ КОМЕНТАРИ - МАРШ В САЙТОВЕ ЗА ОБЯВИ. ТУК КОМЕНТАРИ ИМА И ЩЕ ИМА!
 
От: Как ДА си напишем обявата

КОЛЕГА (или да се обръщам с болднатото определение в края на текста, което очевАдно е насочено към мен или бъркам? Понеже по-горе се говори за моята тема), ако си беше направил труда да прочетеш коментарите от предишната ми тема, нямаше да зададеш този въпрос

"Как аджеба си стигнал до извода, че е лесно и ще отнеме малко време, като НЕ ЗНАЕШ КАК СЕ РЕАЛИЗИРА ТОВА РЕШЕНИЕ?!"

Защото бе зададен в предната тема, но по друг начин. Моя отговор бе, че вече има готово решение и реализирано, а какво се случи със него (това вече е сапунка, която не засяга нито теб, нито другите колеги, а само намесените). Мисълта ми е, че знам горе-долу за какво идеше реч. Затова казах "не би трябвало да отнеме много време", защото въпросния човек направи това, което аз искам да ми се изработи за по-малко от седмица. Беше готово и работещо. Вземаше оферти от няколко сайта, но хмл-тата бяха някои с еднакви структури. Това нещо работеше.

И никой не си направи труда да обясни за никакви структури, кодове, и т.н. или да ми зададе въпросите, които го интересуват. Това, което получих като мнение бе "...ти знаеш ли колко струва това и колко време отнема..." ми нИ знам. Човека получи и отговора, който заслужава - само, че след това се ската и другите ме нападнаха. Това е цялата история.

Забележи как съм отговорила на Noke, който беше първия задал въпрос...

После ми ръси теории за подходящи тонове и т.н. Всеки ще си получи отношението, което проявява към мен.

П.П.: О, пропуснал си в перфектната оферта да споменеш и изискване от страна на възложителя за период на който се извличат новите оферти.
 
Re: От: Как ДА си напишем обявата

КОЛЕГА (или да се обръщам с болднатото определение в края на текста, което очевАдно е насочено към мен или бъркам? Понеже по-горе се говори за моята тема), ако си беше направил труда да прочетеш коментарите от предишната ми тема, нямаше да зададеш този въпрос

"Как аджеба си стигнал до извода, че е лесно и ще отнеме малко време, като НЕ ЗНАЕШ КАК СЕ РЕАЛИЗИРА ТОВА РЕШЕНИЕ?!"

Защото бе зададен в предната тема, но по друг начин. Моя отговор бе, че вече има готово решение и реализирано, а какво се случи със него (това вече е сапунка, която не засяга нито теб, нито другите колеги, а само намесените). Мисълта ми е, че знам горе-долу за какво идеше реч. Затова казах "не би трябвало да отнеме много време", защото въпросния човек направи това, което аз искам да ми се изработи за по-малко от седмица. Беше готово и работещо. Вземаше оферти от няколко сайта, но хмл-тата бяха някои с еднакви структури. Това нещо работеше.

И никой не си направи труда да обясни за никакви структури, кодове, и т.н. или да ми зададе въпросите, които го интересуват. Това, което получих като мнение бе "...ти знаеш ли колко струва това и колко време отнема..." ми нИ знам. Човека получи и отговора, който заслужава - само, че след това се ската и другите ме нападнаха. Това е цялата история.

Забележи как съм отговорила на Noke, който беше първия задал въпрос...

После ми ръси теории за подходящи тонове и т.н. Всеки ще си получи отношението, което проявява към мен.

П.П.: О, пропуснал си в перфектната оферта да споменеш и изискване от страна на възложителя за период на който се извличат новите оферти.

Здравей, колежке!

Определено се бъркаш. Болднатото не е насочено само към теб, макар и ти да спадаш в тази група - насочено е към всички потребители, било то стари, посещаващи форума от години, а и нови.

Тази ми тема не беше просто провокирана от твоята тема, тя беше разпалена от нещо, което от доста време исках да кажа във форума, защото ЕЖЕДНЕВНО виждам подобен тип обяви, които са чиста загуба на време, за което в скоро време ще поискам "такса загубен време" (все още не мога да измисля по-подходящо наименование). Разбираш ли, с неясна информация, с нещо което никой не знае какво точно трябва да бъде, просто губиш времето на мен, а и на много други за изчитане на неща (като семейният ви скандал с ъпхиро), докато се стигне до извода, че 1) заданието е половинчато; 2) с клиенти като теб едва ли ще е приятно да се работи (последното е лично впечатление и не карам никой да го има предвид).

Как и по какъв начин колегата го е направил си остава само негова тайна, не съм го питал, не работим за open source проект (щях да поискам github връзка най-вероятно, ако беше така), защото лично на мен ми представлява интерес.

По-нататък, напротив зададоха ти въпрос, още в първият отговор. Noke го направи, ама го взе на нож, защо? Въпроса беше, за агрегаторите, погледни си пак темата. И да, забелязал съм отговора на Noke, и? Понеже не мога да цитирам от онази тема, се налага да копирам, та:
Noke:
Откъде трябва да "се извличат" въпросните оферти - от същата WP инсталация или от произволен сайт из Интернетя?

Твоят отговор:
Офертите трябва да се извличат от сайтове тип грабо, випоферта и т.н. във въпросния WP сайт И то не в целия, ами една отделна категорийка или за оферти.

Според теб грабо, випоферти и най-вече Т.Н. Оформят целият интернет ли? Имаше ясен въпрос на който не отговори, за което съм писал по-горе.

И да колежке, не твоята тема е виновна за тази тема, така че не се чувствай специална. Ти просто беше последното камъче в цялата камара, която се трупаше през последните години във форума, за да напиша горната тема.

И понеже смятам тази тема да бъде полезна както за теб, така и за други потребители на форума, ще репортвам както твоето мнение, така и моето, за да бъдат изместени в отделна тема в офтопика, защото не мисля, че личните нападки, както и разговори са на място в тема, в която трябва да се обсъждат идеи и начини за просперитет. За разлика от обява в която, потенциалните изпълнители на услугата имат право да пожелаят допълнителна информация за проекта.
 
Всъщност помолих администраторите да не цепят темата, след като имаше даунтайм във форума. Колкото повече мисля върху нещата, толкова повече оставам с впечатлението, че горните мнения трябва да останат за да послужат за пример как трябва ДА и как НЕ трябва да.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Сутрин големи глупости пиша ей :) дано не са го чели много хора... трябва ми резнат сутрешния достъп до интернет.
 
Последно редактирано:
От: Как ДА си напишем обявата

Браво ktomov!

@AMOUN не си разбрал правилно темата на колегата. Става дума да се пишат ясни и точни изисквания за това какво се търси, защото времето и на двете страни е ценно за да се губи в питане на елементарни неща.
 
От: Re: Как ДА си напишем обявата

Всъщност помолих администраторите да не цепят темата, след като имаше даунтайм във форума. Колкото повече мисля върху нещата, толкова повече оставам с впечатлението, че горните мнения трябва да останат за да послужат за пример как трябва ДА и как НЕ трябва да.

Не е нужно да ги молиш, достатъчно е да ги изнудиш - като гледам само твоите "молби" се вземат впредвид.

П.П.: Относно "шаблона", ок, да приемем, че е полезен, но обидите са селяндурска проява и не са за този форум.

П.П.: Между другото

Има доста клиенти, които както се изрази ти "не знаят какво искат". Ако някой такъв с тлъст джоб се появи и ти постави изисквания половинчати и неясни, обаче ти трясне бюджет 5 пъти по-висок от стандартната сума, как ще постъпиш, а?

Защото съм сигурна, че ще му върнеш имейл или най-малкото ще искаш да разговаряте по телефон или лично, за да обсъдите нещата и какво точно иска. Така ли е? Знам, че е така, дори и да го отречеш, примерно.

-----

@AMitrev, по принцип си прав.

Тогава в тази обява, защо има неясни неща?

Не пише нито брой статии, нито каква е тематиката. Примерно аз не искам да ми се отнема от ценното време, за да си разменям ЛС-та и в последствие да се окаже, че съответните теми за статиите са специфични и изискват наличието на специфични знания или поне повече информация?

Защо е е подчертано, че се предпочита да се дадат парите на бг, а не на някакъв сайт, в който статиите очевидно се продават на много ниски цени?

Нима не уважаваш труда на копирайтърите? Мислиш, че е лесно да навържеш 500 думи, които освен да са свързани, трябва и да са смислени и текста да е интересен за читателя и добре направен за търсачките?

Освен това какви са тези около 500 думи? Това означава ли над 500 или под 500? ако е 450-500 или 480-500 примерно, става по-ясно.

-
-
-
-
Не е нужно да отговаряш на мън-мън, не е заяждане, а просто пример, просто ти показвам колко е лесно човек да намери за какво да се заяде. В случая в твоята оферта също има неточности, които ако започнат да се разискват на ЛС, биха могли да изгубят времето и на изпълнителя, и на възложителя, защото първия е твърде възможно да се окаже некомпетентен по темата, за която искаш да се пише.

Ето затова говоря. И това не е само при теб, а масовост. Само, че аз не ходя по темите на хората да им изнасям лекции колко велик е копирайтинга и как трябва да ми плащат много повече от 5лв, но дай да не се лъжем. Освен пуснатата с неточности обява - ти би ли заплатил повече от 5-10лв примерно за н-брой статии...?

Защото може би никой или са единици тези, които биха дали повече от 5лв за някви думи примерно.

Така е, нали? :)
 
Последно редактирано:
От: Как ДА си напишем обявата

По принцип съм съгласна с ktomov .

Но искам да се обърне внимание и на теми и потребители, които са в този форум, единствено за да си губят времето и да се забавляват. Принципно си е тяхна работа какво правят тук и какво пишат по темите, ама да отварят теми в секцията за работа и да се гаргарят си е меко казано слаботоково. Все пак форумът е Предприемач.ком, а не бгбалък.орг примерно... Напоследък засичам потребител, и то с повече от една тема, предлагаща работа, който ми лъха на майтапчия отвсякъде, няма да му казвам името, ама го усещам.

Хора, стегнете се!
 
От: Как ДА си напишем обявата

По принцип съм съгласна с ktomov .

Но искам да се обърне внимание и на теми и потребители, които са в този форум, единствено за да си губят времето и да се забавляват. Принципно си е тяхна работа какво правят тук и какво пишат по темите, ама да отварят теми в секцията за работа и да се гаргарят си е меко казано слаботоково. Все пак форумът е Предприемач.ком, а не бгбалък.орг примерно... Напоследък засичам потребител, и то с повече от една тема, предлагаща работа, който ми лъха на майтапчия отвсякъде, няма да му казвам името, ама го усещам.

Хора, стегнете се!

Кой е този потребител - може и на ЛС.

П.П.: С кое си съгласна на ктомов? "Как се пуска обява за работа?", за обидите - или и за двете?
 
От: Как ДА си напишем обявата

Съгласна съм с тази част, в която казва, че не е редно възложителите да казват за колко време ще свършиш работата и че е лесна ;)
 
От: Как ДА си напишем обявата

Томов, като цяло си прав, ама това точно не е точно така:

Когато търсиш услуга, ти не си началник, ти си човека с пари, нищо повече. Не можеш да се отнасяш с предполагаемия твой изпълнител, като с торба с ла*на (без извинение). Когато имаш въпроси за офертата - отговаряш, та и се стараеш да бъде с нормален тон, без значение с какъв ти се е сторило, че ти го задават. Тук говорим за колегиалност и отношения. Кой би искал да работи с някой, който ти се дръвчи насреща при първият възкликнал въпрос?!

Първо, тоя който дава парите определя правилата. Много хора си мислят, че като са "специалисти"(в доста случаи само така си мислят) това им дава статута да се държат с поръчителя като с равен. Не, не съм съгласен, че "ти си просто човека с парите", ти си работодател, без значение дали ще става въпрос за малка задача или за дългосрочно сътрудничество. С една дума можеш да имаш каквито си искаш изисквания спрямо изпълнителя, а дали той ще се съгласи с тях - проблемът е негов. Ако не е той, ще е друг. Нещата обаче трябва да се обмислят и да се поставят в началото на взаимоотношенията. Разбира се, това не трябва да прераства в дерибействане, избиване на комплекси и прочее, но в никакъв случай не сте равни. Уважение трябва да има, ама правото е на страната на тоя, който дава парите.
 
От: Как ДА си напишем обявата

redrum, прав си. Този, който плаща решава какви изисквания да постави и с кого да избере да работи и никой няма право да му държи сметка за това, което иска. Просто незаинтересованите си подминават и се спират на друга оферта, към която проявяват интерес.

Може би стереотипа "Аз имам фирма, аз съм шеф - шЪ праиш кот ти кажа" /казвам го по принцип за бг/ е причината за подобен коментар?

Не мисля, че тук има хора, които пускат обяви на принципа в кавичките.
 
Според мен, не трябва обявите да са по шаблон, освен ако не си търсиш персонал по шаблон.

Все пак ако аз публикувам обява и искам да плащам на някой да работи за мен, искам той да е на моята вълна, за да е по лесно контактуването.
Ако търся някой по освободен и непринуден асистент, защо ми е да пускам обява, на която ще се отзоват, тълпи от зализани и вземащи се на сериозно кандидати, които ще ми говорят с учтива форма? Нали аз трябва да хабя моите нерви за да говоря с тях?
Пишейки обявата по даден начин, ти таргетираш определена група кандидати, които биха се вчепетлили от нея и по този начин си спестяваш часовете с неприятни занимания. Та нали целта е с тези хора да спестиш време, а не да го губиш в подбор, обяснения и нерви.

И при положение,че аз плащам и аз ще работя с наетия от мен, си е лично моя работа как и каква обява ще пусна., ако аз бях този който си търси работа, бих се съобразил с всички нелепости и странности на този който ми плаща, ако не ми изнася - довиждане и си търся нов началник! Защо да минаваме през това, като още самата обява може да ти каже, дали си струва да звъниш и да губиш време с нея според това как е написана.

Не си ме разбрал напълно. Това не трябва да е 100% идентичен шаблон, какъвто имаше в секцията за продажба на сайтове, а нещо принципно, което е хубаво да се спазва, когато търсиш freelancer да ти свърши заданието. В твоите обяви обикновено не срещам проблем, скоро беше пуснал една обява и беше описал какви са изискванията/задълженията на човека, който евентуално би наел.

Проблема тук и най-вече това, което искам да визирам е липсата на информация. Липсата на нужната информация. Дайте да не си губим времето един на друг? Това е идеята на всичко. Половинчатите задания са в повече от 80% от темите тук и се почва ходенето по мъките и размяна на лични съобщения, които могат да бъдат избегнати само с 3 до 4 реда повече в самата обява, които биха накарали евентуалният изпълнител да продължи във вече по-сериозни контакти с възложителя, а именно поставяне на цена за услугата, както и времето за изпълнение.

Браво ktomov!

@AMOUN не си разбрал правилно темата на колегата. Става дума да се пишат ясни и точни изисквания за това какво се търси, защото времето и на двете страни е ценно за да се губи в питане на елементарни неща.

Именно.

Не е нужно да ги молиш, достатъчно е да ги изнудиш - като гледам само твоите "молби" се вземат впредвид.

П.П.: Относно "шаблона", ок, да приемем, че е полезен, но обидите са селяндурска проява и не са за този форум.

П.П.: Между другото

Има доста клиенти, които както се изрази ти "не знаят какво искат". Ако някой такъв с тлъст джоб се появи и ти постави изисквания половинчати и неясни, обаче ти трясне бюджет 5 пъти по-висок от стандартната сума, как ще постъпиш, а?

Защото съм сигурна, че ще му върнеш имейл или най-малкото ще искаш да разговаряте по телефон или лично, за да обсъдите нещата и какво точно иска. Така ли е? Знам, че е така, дори и да го отречеш, примерно.

-----

@AMitrev, по принцип си прав.

Тогава в тази обява, защо има неясни неща?

Не пише нито брой статии, нито каква е тематиката. Примерно аз не искам да ми се отнема от ценното време, за да си разменям ЛС-та и в последствие да се окаже, че съответните теми за статиите са специфични и изискват наличието на специфични знания или поне повече информация?

Защо е е подчертано, че се предпочита да се дадат парите на бг, а не на някакъв сайт, в който статиите очевидно се продават на много ниски цени?

Нима не уважаваш труда на копирайтърите? Мислиш, че е лесно да навържеш 500 думи, които освен да са свързани, трябва и да са смислени и текста да е интересен за читателя и добре направен за търсачките?

Освен това какви са тези около 500 думи? Това означава ли над 500 или под 500? ако е 450-500 или 480-500 примерно, става по-ясно.

-
-
-
-
Не е нужно да отговаряш на мън-мън, не е заяждане, а просто пример, просто ти показвам колко е лесно човек да намери за какво да се заяде. В случая в твоята оферта също има неточности, които ако започнат да се разискват на ЛС, биха могли да изгубят времето и на изпълнителя, и на възложителя, защото първия е твърде възможно да се окаже некомпетентен по темата, за която искаш да се пише.

Ето затова говоря. И това не е само при теб, а масовост. Само, че аз не ходя по темите на хората да им изнасям лекции колко велик е копирайтинга и как трябва да ми плащат много повече от 5лв, но дай да не се лъжем. Освен пуснатата с неточности обява - ти би ли заплатил повече от 5-10лв примерно за н-брой статии...?

Защото може би никой или са единици тези, които биха дали повече от 5лв за някви думи примерно.

Така е, нали? :)

Фифи, никой и за нищо не съм изнудвал. Заключена ли ти е темата? Заключена е. Форум ли е - форум е. Кой е поискал заключването на твоята тема? Даваш половината от заданието, губиш времето на хората, които дори се опитват да я прочетат, защото в нея няма нищо съществено от заданието. След това се получава въпросното ходене по мъки в размяната на ЛС. Боли ме за онзи с тлъстия джоб. След като са му неточни изискванията - няма да работя с него. Абе хора, що си мислите, че всички тук седят и чакат подаяния от някой, та са готови да си губят часове от живота, само за да разберат какво искате срещу тези подаяния?! За някакви мега-бизнесмени ли се почувствахте? Мега-началници? :D

Не виждам къде има обиди в публикацията ми. Това е стила ми на писане във форума - остър, но умерен. DEAL WITH IT.

За темата на AMitrev, ами душицо златна - явно е намерил човек (изпълнител), след като са му писали ЛС, но въпреки това остава и свободата да зададеш въпросите (ако имаш такива), директно под публикацията му. Ще ти кажа какво би станало, ако някой го направи в моя тема - ще отговоря напълно нормално и човечно. Какво направи ти? Почна да се дръвчиш на хората и отново се пъна като магаре на мост за по-пълно описание на заданието, в последствие накара един от администраторите да ти заключи темата, защото явно критиката не ти понася. Е, ай сиктир с такива префърцунени госпожички. Номерата ти може да вървят къде ли не, виждаш тук не е точно така.

Ставките са копирайтинга изобщо не са нещо за което говоря тук или пък нещо за което искам да говоря. За мен пазара за работа тук е до такава степен съборен, че трудно може да работиш за свястно заплащане.

И като спомена админите, разбираш ли, че загуби не само моето време, а и това на админите? Снощи репортнах темата ти с въпрос защо е заключена?! Такава практика във ФОРУМА не съществува, т.е. тема се заключва само когато поръчителя поиска да се направи, след като е намерен кандидат. Ти се държиш нагло, защото получи полезни съвети и въпроси - не отговори на въпросите, не си взе бележка от съветите, не си коригира и без друго оскъдната откъм информация обява. В последствие разменихме няколко ЛС с администратор на форума (отново загуба на време). Е?! И за да бъда напълно честен и коректен, ще помоля въпросният администратор да ми даде разрешение да извадя 1 от моите мнения от кореспонденцията ти в което казвам каква според мен е тяхната работа и каква не е, пак казвам моето мнение.

И интересно как избягваш ТВОЯТА тема и непълното и задание, но пък ти е кеф да бучиш за това и онова. Защо не коментираш по горните точки, които зададох? Егото ти не ти позволява или просто си на прекалено високо ниво, та ние селяните по-долу нямаме право на информация, която искаме да изпълним ТВОЕТО задание? И още веднъж, какво обидно намери в мнението ми? :)

Томов, като цяло си прав, ама това точно не е точно така:



Първо, тоя който дава парите определя правилата. Много хора си мислят, че като са "специалисти"(в доста случаи само така си мислят) това им дава статута да се държат с поръчителя като с равен. Не, не съм съгласен, че "ти си просто човека с парите", ти си работодател, без значение дали ще става въпрос за малка задача или за дългосрочно сътрудничество. С една дума можеш да имаш каквито си искаш изисквания спрямо изпълнителя, а дали той ще се съгласи с тях - проблемът е негов. Ако не е той, ще е друг. Нещата обаче трябва да се обмислят и да се поставят в началото на взаимоотношенията. Разбира се, това не трябва да прераства в дерибействане, избиване на комплекси и прочее, но в никакъв случай не сте равни. Уважение трябва да има, ама правото е на страната на тоя, който дава парите.

Това вече е сблъсък на две мнение. Изпълнител != от роб. Възложителя има своите условия, изпълнителят също. Двама човека никога не биха напълно равни в каквото и да е било отношение. Тук става дума за взаимно уважение от двете страни. Естествено, че като приема работа от даден възложител, аз ставам негов работник, макар за кратко, ама не бих се съгласил, че може да се отнася с мен като с някой докер от гарата. Може би първото ми изречение е дошло малко недообмислено и за това се получават разминавания в мненията ни, които в общи линии се отнасят за едно и също ;)
 
От: Как ДА си напишем обявата

Въпросът е, че възложителят поставя условията, а не изпълнителя. Уважение към изпълнителя има, но най-вече след като си свърши работата и то се изразява най-вече в заплащането. Разбира се говоря за нормални работни взаимоотношения, пак го подчертавам. Но предполагам осъзнаваш, че твоите умения на кодер (примерно) не струват нищо без моите пари (примерно). Не можеш да изядеш кода, нито да го изпиеш. Така че, в твой интерес е да ухажваш бъдещия си работодател, за да избере теб за задачата. И щом ухажваш и се слагаш, ти се явяваш по-слабото звено в тая връзка. Особено пък, ако не сте работили предварително заедно. Защото работодателя избира (в повечето случаи), а незаменими изпълнители няма, особено в нашите среди.

Така че, намирането на работа изисква също доста маркетингови умения. Не е само важно дали можеш нещо или не, важно е как ще го представиш/продадеш на евентуалния купувач.
 
От: От: Как ДА си напишем обявата

Смееш се, ама въпросната ти реплика отключи портите пред тълпата.
Аз вярно нямах никакъв професионален интерес към обявата ти - просто темата ми е интересна, а мярнах онва култово "лесно е за който разбира и няма да отнеме много време" и ме напъна да си доизясня картинката...

По-надолу се разбира че uphero ти е бил "моделът" за "който разбира" :) . Той може и да разбира, ама доста глобални и прибързани заключения си си извадила от факта че набързо е скалъпил нещо работещо и криво-ляво наподобяващо настоящото задание.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Томов, като цяло си прав, ама това точно не е точно така:



Първо, тоя който дава парите определя правилата. Много хора си мислят, че като са "специалисти"(в доста случаи само така си мислят) това им дава статута да се държат с поръчителя като с равен. Не, не съм съгласен, че "ти си просто човека с парите", ти си работодател, без значение дали ще става въпрос за малка задача или за дългосрочно сътрудничество. С една дума можеш да имаш каквито си искаш изисквания спрямо изпълнителя, а дали той ще се съгласи с тях - проблемът е негов. Ако не е той, ще е друг. Нещата обаче трябва да се обмислят и да се поставят в началото на взаимоотношенията. Разбира се, това не трябва да прераства в дерибействане, избиване на комплекси и прочее, но в никакъв случай не сте равни. Уважение трябва да има, ама правото е на страната на тоя, който дава парите.
Ако търсиш общи работници или зидаромазачи - да.

Ако търсиш висококвалифициран специалист от типа на софтуерен инженер, дизайнер (в истинския смисъл на думата), пластичен хирург, архитект, сенсей по чаена церемония, и прочие - записваш си час при секретарката и се молиш:

1. Да не е много зает.
2. Да му направиш чат-пат добро впечтление.
3. Да е на кеф да свърши добра работа.
4. Да вземе каузата ти присърце.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Хахаха, това последното ми хареса. И такива висококвалифицирани специалисти дали ще се подвизават по нашите форуми? Иначе си изключително прав.

Има хора с потенциал тук, жалко, че не са американци или англичани...
 
От: Как ДА си напишем обявата

Но предполагам осъзнаваш, че твоите умения на кодер (примерно) не струват нищо без моите пари (примерно)
@redrum явно твоите пари са по специални от на другите или всички пари са твои :D.

Както възложителя избира, така и изпълнителя избира с кого да работи.
Ти може да си много добър възложител и да се работи лесно с теб, но ако пускаш кофти обяви няма как да се разбере нали.


=== Спам отклонение ====
@fifi всичко е написано точно и ясно в темата ми, така че примера няма нищо общо с обсъждането в тази тема.
Но хайде да ти отговоря... само да не се помислиш за много важна, защото света не се върти около теб както и тези тема не е специално за теб започната.

Не пише нито брой статии, нито каква е тематиката. Примерно аз не искам да ми се отнема от ценното време, за да си разменям ЛС-та и в последствие да се окаже, че съответните теми за статиите са специфични и изискват наличието на специфични знания или поне повече информация?
Написано е ясно и точно че ства дума за статии по зададена дума/фраза - темите са всякакви. Да не очакваш да изброя всичко? По ясно от това не знам как да го кажа.

Защо е е подчертано, че се предпочита да се дадат парите на бг, а не на някакъв сайт, в който статиите очевидно се продават на много ниски цени?
Защото предпочитам парите ми да останат в някой българин.

Нима не уважаваш труда на копирайтърите? Мислиш, че е лесно да навържеш 500 думи, които освен да са свързани, трябва и да са смислени и текста да е интересен за читателя и добре направен за търсачките?
Това пък как го реши. Никъде като теб не съм писал, че това изисква малко труд или става с шракане на пръсти, нали?

Освен това какви са тези около 500 думи? Това означава ли над 500 или под 500? ако е 450-500 или 480-500 примерно, става по-ясно.
Около 500 думи значи около 500 думи. Една статия може да е 520, друга 478 и т.н. Как така 480-500 да е по-ясно като не е, защото като напишеш 507 думи ще трябва да преправяш, което няма абсолютно никаква логика за мен, а за всички хора които ми писаха :D.
 
От: От: Как ДА си напишем обявата

Ако търсиш общи работници или зидаромазачи - да.

Ако търсиш висококвалифициран специалист от типа на софтуерен инженер, дизайнер (в истинския смисъл на думата), пластичен хирург, архитект, сенсей по чаена церемония, и прочие - записваш си час при секретарката и се молиш:

1. Да не е много зает.
2. Да му направиш чат-пат добро впечтление.
3. Да е на кеф да свърши добра работа.
4. Да вземе каузата ти присърце.

Бъркаш нещо :) Програмистът е зидаро-мазач, но в дигитален вид. Дизайнерът също. Което го има офлайн, има го и онлайн. Дали дизайнерът ще ми прави 3д визуалзиация на апартамента и заедно с бригадата ще ми сложат окачен таван или ще ми прави дизайн на сайта и заедно с кодера ще го нарежат и пригодят към сайта, принципна разлика няма.

И не разбирам за какъв кеф говориш. Ами ако тоя дето трябва да ти плаща не е на кеф, след като си отбил номера, очакваш ли да получиш пари? Ако е зает и те мотае след това един месец, приятно ли ти е? Тоя дето предлага работа трябва да му се прави добро впечатление, до сега не съм чул някой да пусне обява, че и след това да трябва да прави добро впечатление, за да впечатли работника си. :lol:
 

Горе