Как ДА си напишем обявата

От: Как ДА си напишем обявата

Приятел, щом има страна която плаща и друга, която извършва услуга, за каква равнопоставеност ми говориш? Дали ще ми прекопаеш градината и ще ти дам 20 лв. или ще ми напишеш плъгин и ще ти дам 100 лв - работиш за мен. Дали ще е на парче или за постоянно, все тая - извършва се работа за която получаваш възнаграждение. Ако се срамуваш от това да си работник, можеш да се наричаш "мениджър по отдаване на собствен труд" или някаква там глупост. Точно както една секретарка си е секретарка, без значение дали в трудовата и характеристика пише "офис мениджър" или не. Щом някой те наема да вършиш работа, значи си работник. Може да си високо квалифициран и специализиран, но си си работник. Ще ми кажеш ли как по-точно човекът, на който плащам за да ми предостави дадена услуга ми е равнопоставен?
 
От: Как ДА си напишем обявата

Когато занесеш при стъкларя вратата от терасата, за да й смени стъклото ти работодател ли си му или просто поръчваш определена услуга на равнопоставена основа? С фрийлансърите е същата работа. Можеш да им плащаш по граждански договор, аз предпочитам да взимам фактури, трети са в сивата икономика... Няма значение, важното е, че да имаш работници е коренно различно нещо и отговорността е много, много по-голяма, както и зависимостта на работника от теб. За съвсем различни отношения става въпрос.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Ами много ясно, че съм му работодател, пък макар и за дадена услуга. Каква равпоноставеност, след като единия плаща, а другия работи. Равнопоставеност ще има, ако има бартер на услуги. Иначе си има наемен труд под някаква форма, в чиято цена са си калкулирани всякакви отговорности, трудови злополуки, амортизация и прочее.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Каква равпоноставеност, след като единия плаща, а другия работи.
Тази логика е една от причините трудът в България да е много по-неефективен, отколкото в западните държави. Фундаменталните грешки в разбирането на основни понятия водят до верижна реакция и в резултат през повечето време хората се занимават с всичко останало, но не и с дейности, които водят до ефективно произвеждане на стоки и услуги.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Странно защо нито един от западняците, за които съм работил не е имал различно разбиране. За да приключим абсурдния спор ти вадя определенията от тълковния речник на българския език:

рабо̀тник

1. Човек, който работи, постоянно извършва някаква дейност, за да се прехранва. Социален работник. Научен работник. Работник в завод.
2. Човек, който е временно нает да извършва някаква дейност. Работници на къщата.

работода̀тел

м. Човек, предприятие, които дават работа, наемат работници срещу заплащане по трудов договор.
 
От: Как ДА си напишем обявата

работода̀тел

м. Човек, предприятие, които дават работа, наемат работници срещу заплащане по трудов договор.

Нали и аз все същото повтарях. :)

И ако не вярваш на това, което казвам за взаимоотношенията с хора по граждански или друг нетрудов договор, вземи погледни някоя книга по въпроса, законите или някъде в нета също сигурно пише какви са ролите на страните. Важно е да се знаят тези неща, защото иначе стават големи катаклизми. На подобно нещо станахме свидетели по-горе в темата и точно това е, което ни прави по-неефективни от западняците. Вместо да въртим бизнес се занимаваме с глупости, защото ни липсват основни теоретични познания по фундаментални въпроси и това ни вкарва в екшън филми.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Не можеш да наемеш никой на трудов договор, ако нямаш офис. Гражданският договор пак е част от българското трудово законодателство. Щом даваш работа, значи си работодател. Щом извършваш дейност срещу заплащане и не си юридическо лице, значи си работник. Това е и между другото, специално заради теб направих консултация с човек, който работи в катедра "Човешки ресурси" на УНСС и той ми потвърди думите. Спорът е абсурден.

Иначе, чисто формално:

Граждански договор: изпълнител и възложител
Трудов договор: работодател и наето лице

Думата "работник" я приеми, като жаргон. Принципна разлика между работодател и възложител не виждам да има, също както няма между наето лице и изпълнител :)
 
От: Как ДА си напишем обявата

... Ще ми кажеш ли как по-точно човекът, на който плащам за да ми предостави дадена услуга ми е равнопоставен?
А в какъв смисъл не ти е равнопоставен?
 
От: От: Как ДА си напишем обявата

А в какъв смисъл не ти е равнопоставен?
И по какъв начин ми е равнопоставен, след като аз възлагам задача, одобрявам резултата и заплащам. Ако не ми хареса резултата изисквам поправки, ако нещо не ми е ясно, изисквам разяснения. В екстремни случаи, ако резултатът е печален - не плащам. Не виждам никаква равнопоставеност. Това ми напомня за вица как някакъв таксиметров шофьор обяснява:

- Много ми е гот да бачкам, като бакшиш. Никой не може да ми каже какво да правя.
- Тук завий надясно.
 
От: Как ДА си напишем обявата

То по твоята логика и лелката от кварталния магазин работи за тебе, щото като кажеш "Дай ми 500 грама маслини" трябва да изпълни това, а ти после й плащаш. :lol: Възлагаш задача, а после ако си доволен тя си получава парите. По моята логика тя не работи за теб и е равнопоставена с клиентите в нейния магазин. Тя работи или за себе си, ако магазинът е неин, или за собственика, който е работодател в случая.

За да си работодател на някого трябва да имаш сключен трудов договор с него. Гражданският договор и другите варианти са за уреждане на нетрудови взаимоотношения между равнопоставени страни.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Лелката ти продава стока, а не услуга. Така, че - няма какво да си доволен или недоволен. В нормалните магазини, ако не си доволен, можеш да върнеш стоката. Ако не си доволен от обслужването, можеш да говориш със собственика и лелката да си замине. Сигурно и лелката има право да се оплаква от клиентите си :lol: Много ясно, че лелката не ти е равнопоставена, ти си клиент, тя обслужващ персонал, който работи за магазина, а магазина работи за теб. Също както не ти е равнопоставено пиколото, което ти носи куфарите в хотела или сервитьорката, която си е сложила дълбоко деколте и цяла вечер ти се навежда отгоре, за да и оставиш бакшиш. Или като щракнеш с пръсти търчи при теб да те пита от какво имаш нужда.

Работиш ли с хора?

За да си работодател на някого трябва да имаш сключен трудов договор с него. Гражданският договор и другите варианти са за уреждане на нетрудови взаимоотношения между равнопоставени страни.
В какво са равнопоставени страните? Това са само правни формалности. Трудовото законодателство не позволява да наемаш хора, ако нямаш офис, т.е. не си им осигурил работно място. Страните са равнопоставени в това да се договорят за съответната задача и че договорът се подписва по взаимно съгласие. Но винаги има такъв, който дава работата/поставя заданието и друг, който изпълнява поръчката. Тоя, който дава парите е водещия фактор, защото ако го няма него, няма да има и поръчка.
 
Последно редактирано:
От: Как ДА си напишем обявата

@redrum - Ти си от онези компетентите, където пишат глупости и си вярват. Първо дали ще е стока или услуга е едно и също. Ти го смяташ за различно (услугата е нематриалния еквивален на стоките). Доста са ти объркани представите за работодател. На принципа си който плаща сметката той поръчва музиката.
Това тук е Freelance общност и тя иска да се въведе някакъв стандарт за обяви. Така ще бъде по лесно и за двете страни.

Ето и един пример за шаблон:
1. Вид заетост: постоянна/временна
2. Умения: уменията който се изискват от кандидатите
3. Заплащане: ДА/НЕ
4. Описание на проекта: описание, връзки, изображения и прекачени файлове.
5. Брой хора: Не е задължително, ако са повече от 1
 
От: Как ДА си напишем обявата

Съгласен с флоринадев :)

Еййй скъсахте се да пишете глупости в тая тема :D

Я по-добре си правете сайтове :twisted:
 
От: Как ДА си напишем обявата

Първо дали ще е стока или услуга е едно и също. Ти го смяташ за различно (услугата е нематриалния еквивален на стоките). Доста са ти объркани представите за работодател. На принципа си който плаща сметката той поръчва музиката.
Стоката е материализирана услуга, услугата е все още нематериализирана стока. Винаги услугата си има резултат, материален резултат. Как ще са едно и също?

Ако ти като работодател (човек който наема хора и им дава работа) не си на принципа, че ти трябва да поръчваш музиката, значи си мазохист.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Услугата си е чиста стока...лелеле що се фащате да тълкувате неща дет не ги разбирате...

Услугите без ръце и те ли са стока, бе деба? :)

Та по темата:
Типично по тарамбушкия манталитет, който се вихри по нашите ширини ситуацията е следната:
Продавача (даващия услуга) и купувача (получаващия услуга) си мислят да минат по-тънко, съответно за по-малко работа, и по-малко пари.
И всичко опира до пазарлък (по тарамбушкия манталитет).

Въпроса е дали да се извършват явно (в темата) или на ЛС.

Резултатът е, че всеки се мисли за преебан.

ПП. Аз не се пазаря. Питайте тия, с които съм имал вземане-даване.
П.П.П. Сигурно ме мислят за балък :).
 
От: Как ДА си напишем обявата

Боли ме дедовият кой е пре..ан и кой не :) Важното е че и услугите и трудът са стоки по дефаут...това коментирам аз, иначе другите калибристики дет се чешете баш ме брига на тоя етап...даже не знам за какво спорите, а и не ме интересува :D
 
От: Как ДА си напишем обявата

Боли ме дедовият кой е пре..ан и кой не :) Важното е че и услугите и трудът са стоки по дефаут...това коментирам аз, иначе другите калибристики дет се чешете баш ме брига на тоя етап...даже не знам за какво спорите, а и не ме интересува :D

Кажи честно, ако си плащаш на някоя да ти такова таковата 10 мин, а ти после да таковаш онаковата още 20 мин услуга ли е или стока?

Пак по темата:

Абе като не ви кефи някоя обява, що се тормозите да я коментирате?
3 страници до тука се карате кое е първо: яйцето или кокошката?
 
  • Like
Реакции: fifi
От: Как ДА си напишем обявата

Ама сега се замислих.
Томов, знам че си сериозен човек, разбираш си от работата, отговорен си, помагаш (и други четки), що се занимаваш с "оправянето на темите"? Без работа няма да останеш сигурен съм.
Та мисълта ми е следната: Темите (включително обявите) си претърпяват еволюционен процес.
Който е пуснал калпава обява, след като никой не му отговори, или след като напише 17к безсмислени ЛС-та и нищо не стане ще се замисли:

"Абе май не знам какво искам, или нещо не ми е в ред" - и ще напише по добра.

Ако не се замисли - толкова по-зле за него, и говори че е непоправим и да се отказва навреме. Така ще се научат всички - "Как най добре да пускаме обяви, за да има резултат".
И еволюцията така действа - ама и трябва (известно) време.
 
Последно редактирано:

Горе