Как губим времето си на работа (с инфографика)

Blinky

Owner
Интересно е кой как си губи времето на работа или казано по наш си език "с какво се разсейвам" от така натоварения работен ден. Ето една инфографика, която казва всичко:

You-Waste-A-Lot-Of-Time-At-Work-infographic.png


Надявам се да имате и вие ваши наблюдения. За мен лично много време ми отнема и FB клюкарията, мейлите. Някой нещо друго да има да сподели.

http://www.viralblog.com/old-skool/infographic-you-waste-a-lot-of-time-at-work/
 
Последно редактирано от модератор:
От: Как губим времето си на работа (с инфографика)

Мисля, че цялата идея на проучването или там каквото е имало е грешна. Човек не е машина, за да го оценяват като машина. Той има нужда не само да работи, но и да се разсейва. Тази така наречена "загуба на време" всъщност си е нормална част от работата. Един доволен човек за по-малко време свършва повече полезна работа. Правилното измерване на работата е в количество, а не в часове. Каква полза от работник, който работи по 12 часа на ден, а работата му е като за 4 часа? По-добре да имаш работник, който работи 6-8 часа като за 4-6 и така ще ти излезе по-евтино. Претоварването и изнервеността от това намаляват производителността на труда, а не разсейването с глупости.
 
На практика на всеки 1 час ти се пада по 15 мин. почивка, забележете, ако работите с Дисплей. :) Така е написано, иначе си е компютър. Важното е да се каже дисплей, защото обхваща идея повече неща от монитор, телескоп или екран. Но е факт, така е по закон.

Като работех, а и сега го наблюдавам, доста хора губят безмислено време в социалните мрежи, видео-стриминг сайтовете, тези за групово пазаруване и подобни места. Да, вярно е, че човека не е машина, но тук говорим за тези, които буквално си разпиляват деня по такива сайтове и други задачи, по никакъв начин свързани с работния им процес.

Аз лично за целта използвам форума, facebook и youtube, за да се се разсейвам от раб. процес, но само за малко, колкото да ми почине мозъка. Никога не си позволявам да се задълбочи, защото си минава времето, а работата си се натрупва, да не кажа и каква ефективност имаш след едно 1-2часово разсейване. :)
 
Re: От: Как губим времето си на работа (с инфографика)

При мен твърдо се спазва правилото на всеки час почивка,кафенце, цигарка и тем подобни
Да, това е най-добрата система. Аз го правя същото, даже на всеки 1 час или 1 час и половина си отделям време от рода на 5-6 мин. да отпусна малко, да ми се разтовари мозъка от бързите обороти и след тази пауза пак го включвам. Нещо работещо на бързи обороти в рамките на доста часове или се поврежда или няма голяма трайност. ;) Някой да е ползвал компютър в рамките на 2-3 години без да го изключва? Или да е писал големи теми от няколко десетки листи? Както компа, така и химикалката имат определен ресурс. Въпросът е как да го съхраним или възобновим и да запазим една прилична скорост на работа. Това успеем ли да го направим, ще пожънем голям успех.

За химикалката е ясно, това е невъзобновим (освен ако не сменим пълнителя), но за мозъка - той е възобновим. А и често съм забелязвал хора, които само работят и не си взимат почивка, малко ботове ми идват. Не вярвам, че някой може да изкара повече от 5-6 часа на компа, без да отлепи от една задача и после да не се чувства сякаш не е от този свят. Правил съм го, стигал съм до 7, но после е яко тегаво. Просто имаш чувството, че си в матрицата. Говоря, за непрекъснато мозъчно натоварване и нищо друго не влиза в полезрението ти. Това не го препоръчвам на никой. :)
 
От: Как губим времето си на работа (с инфографика)

На мен проблема ми е да включа на работна вълна, после може да не се разсейвам въобще. Обаче, докато набера скорост чета - първо преглеждам пощата, после чета новините, след това хвърлям едно око на форумите и фейсбук. Докато правя това пия кафе, след като приключа с тези неща, кафето съм го изпила и отивам да си сложа второ кафе. Чак когато го изпия и него мозъка ми просветва и започвам да действам. Определено най-много време губя в четене из новинарските сайтове.
 
От: Как губим времето си на работа (с инфографика)

Почивката наистина си е нужна, стига да не се прекрачва разумната граница и да започне в мотаене... Иначе и аз споделям мнението на Blinky. Имал съм моменти на работа от порядък 7-8 часа изключително тежка мисловна дейност (например програмиране на някоя уникално извратена справка)... След това не знаеш къде се намираш буквално.
 
От: Как губим времето си на работа (с инфографика)

България е единствената държава, в която на въпроса "Какво правиш?" се отговаря "Нищо...на работа съм"
 
Re: От: Как губим времето си на работа (с инфографика)

Почивката наистина си е нужна, стига да не се прекрачва разумната граница и да започне в мотаене... Иначе и аз споделям мнението на Blinky. Имал съм моменти на работа от порядък 7-8 часа изключително тежка мисловна дейност (например програмиране на някоя уникално извратена справка)... След това не знаеш къде се намираш буквално.
Да, както викаше един приятел, след 8 часа плътно бач, после не си реален. :)
 
От: Re: От: Как губим времето си на работа (с инфографика)

Някой да е ползвал компютър в рамките на 2-3 години без да го изключва?

Аз :) Двата ми сървъра не ги броя, имам предвид двете ми потребителски PC-та със WINDOWS XP, макар че повече работя на едното, а другото е в определени ситуации. Само че доста повече от 2-3 години не съм си изключвал PC-тата. Даже и като спира тока - имат UPS по 2800 V/A и държат дълго. Изключвам ги единствено ако се наложи ъпгрейд на някоя част или смяна на някой вентилатор, но това става от дъжд на вятър. Честото включване и изключване на PC е вредно, и обратно - продължителното работене на PC удължава живота на хардуера. Това всеки един експерт ще ти го потвърди.

Сега по темата: проблема при мен е че съм като робот. Даже приятелката ми казва че не си почивам. Почивката ми е не повече от 20 мин. за целия ден, и то само ако почувствам умора. Разтоварвам се тук във форума, но повече в YouTube. Във фейса избягвам да влизам, че много ме дебнат и ме хващат на чат и край - няма отърване. :) Ако не им отговоря се сърдят. Даже търсех опция за инкогнито както в скайпа, но така и не открих. Проблема при мен е че като се наема, не спирам до като не свърша, поради което отлагам вечеря и какво ли не. След това усещам че съм уморен но късно. Хубаво е наистина на всеки кръгъл час 15 мин. почивка, но когато съм обсебен от идеята да си свърша работата, някак си... не си разрешавам да си почина. С други думи по лесно казано - все едно съм някой вманиачен алхимик който прави опити затворен в лабораторията си, и не излиза до като не си постигне целта. :)
 
Еее, за сървърите е ясно. Те не се гасят, даже сега впрегнах няколко, които да играят ролята на нещо като "архиви". Никакви други функции. Все пак и машината е морално остаряла. Тук ставаше дума за компютър, който е работен. Гледам да му давам почивка, че не знам до кога ще издържи без такава. Има си значение.

Но като цяло аз като човек, наблюдавал работен процес и бил част от него, мога да кажа, че най-масово хората си губят времето с:

1. Видео сайтовете
2. Социалните сайтове
3. Чатовете
4. Мейлите, които проверяват

За това моята стратегия е "Имам ли работа, игнор". Това е, не мога да си пиша, как бебето на еди кой си е пораснало. Пък вземи звънни да отиде на кафе и да си побъбрим. Щом го правиш сега, значи и ти толкова работиш, колкото мен. Много ме дразни някой, който се включва на засада в някой чат или месинджър, за да ме занимава с кретении от рода на "кога ще се видим, за да ти разкажа как се напих еди кога си". Даже не е смешно вече. :)

Не им отговарям, защото имам работа, а ако се разсърдят им го обяснявам като хората. Ако и тогава не ме разберат, кофти за всички, но все пак да знаят. Всеки има задачи през деня и на никой не му е нужно някой да седи и да го товари с глупости. Ако е нещо креативно и има бизнес или иска компетентното ти мнение е ОК, пак си по темата за деня. Но нещо съвсем различно от това, някакси тъпо става. :)
 
От: Как губим времето си на работа (с инфографика)

Моята програма е:
2 часа работа -> 30 мин почивка

Но тук вече идва и вида на работа, ако сте на свободна практика е по-добре малко повече работа и после почивка(моят график), но ако сте на пълен работен ден ... тогава почивка на всеки 1 час, за да минава повече време.
 
От: Re: Как губим времето си на работа (с инфографика)

Еее, за сървърите е ясно. Те не се гасят, даже сега впрегнах няколко, които да играят ролята на нещо като "архиви". Никакви други функции. Все пак и машината е морално остаряла. Тук ставаше дума за компютър, който е работен. Гледам да му давам почивка, че не знам до кога ще издържи без такава. Има си значение.

Но като цяло аз като човек, наблюдавал работен процес и бил част от него, мога да кажа, че най-масово хората си губят времето с:

1. Видео сайтовете
2. Социалните сайтове
3. Чатовете
4. Мейлите, които проверяват

За това моята стратегия е "Имам ли работа, игнор". Това е, не мога да си пиша, как бебето на еди кой си е пораснало. Пък вземи звънни да отиде на кафе и да си побъбрим. Щом го правиш сега, значи и ти толкова работиш, колкото мен. Много ме дразни някой, който се включва на засада в някой чат или месинджър, за да ме занимава с кретении от рода на "кога ще се видим, за да ти разкажа как се напих еди кога си". Даже не е смешно вече. :)

Не им отговарям, защото имам работа, а ако се разсърдят им го обяснявам като хората. Ако и тогава не ме разберат, кофти за всички, но все пак да знаят. Всеки има задачи през деня и на никой не му е нужно някой да седи и да го товари с глупости. Ако е нещо креативно и има бизнес или иска компетентното ти мнение е ОК, пак си по темата за деня. Но нещо съвсем различно от това, някакси тъпо става. :)

Това да не те притеснява изобщо че са морални остарели. Една по лекичка Linux-дистрибуция с прекомпилирано ядро за да се олекоти OS и машинката литва. Знам го от опит. А в краен случай стават или за архив или за рутер-FIREWALL. Аз такива стари машинки ги оползотворявам :) Няма да се притесняваш - издържат. Аз моите PC-та с които работя не ги гася. Колкото и странно да звучи, продължителното работене на PC-то без да се изключва от мрежата удължава живота на електрониката. При всяко включване се намаля живота на целия хардуер вътре - при включване започва един огромен сбор от тестове на RAM-памет, CPU, северен мост ( чипсета ), шината, хардове, видео и звукови карти... всичко. Тези тестове при включване са голям стрес за електрониката! Хард диска - износва се повече не като е включен постоянно, а при включване понеже е бил в покой, и началната сила на завъртане на плочите доста оказва влияние на механиката. И обратно - при постоянно включен PC без да се изключва, въртящите плочи на HDD се въртят балансирано. От често включване и изключване може да даде проблем в RAM-паметта или част от в някоя клетка на самата RAM, както и от памметта на видео-картата, защото теста при включване е голям стрес за електрониката. Малко хора ги знаят тези тънкости, но практиката ми по PC-сервизи от 14 годишен стаж ми го доказва. Аз моите машинки само веднъж в седмицата ги рестартирвам и то за да ги вкарам в SAFE MODE за да пусна дефрагментацията. Разбира се след рестарта се опреснява CPU и машината работи по бързо. За това е по добре както правя аз и колегите ми от бранша - просто задаваш на монитора да се изключи след 20 мин. неактивност на клавиатура и мишка, и оставаш машинката да си работи, като разбира се си затворил всички приложения и програми и си оставил само антивирусната да си взима ъпдейт. Просто го давам като съвет ако искаш да си удължиш живота на PC-то. Захранването - също му се оказва влияние при всяко включване. Просто оставаш PC-то в Idle режим със изключени програми, само уиндоуса и антивирусната за да се ъпдейтва до като те няма на PC-то.

Братле какво да ти кажа - през тази седмица която мина сега, особено в сряда и четвъртък имах много напрегната работа. И гледай нахалство - получавам SMS на GSM ми със съобщение: "Къде се губиш защо те няма нито във фейса, нито във скайпа". Изобщо не обърнах внимание, защото времето ме притискаше, работата трябваше да я свърша защото завися от нея. След 2 часа друг човек ми праща SMS: "Къде се скри пак, ей много работиш няма да забогатееш най много да станеш гърбав от работа, айде влизай във фейса да бъбрим клюките". Ужас. Ходи им обяснавай на тези хора че си зависим от това което си изработиш, ходи им обяснявай че си интернет-предприемач. Ама тяхната е лесна - никога не са се занимавали с предприемачество, знаят си заплатата че идва на една и съща дата, едни и същи пари, свършило им работното време и вече се чудят кой да подкарат за слушател. Влязох по късно във фейса, веднага ме подкараха - защо съм странял от приятели, работата си била работа, а приятелите си били приятели. Е как да се разбереш с тях ? :) Казах им - "дайте да си сменим местата, и ще говорим, аз идвам на вашето място а вие на моето, и после ще говорим" :)

Наложил съм си самодисциплина, и гледам да не се отвличам със странични неща като чатове и имейли. Когато работя скайпове, YAHOO-MESSENGER, GTALK и фейсове - задължително изключени! От време на време пускам нещо от YouTube да ме зареди с енергия защото музиката ми действа стимулиращо. :)
 
От: Как губим времето си на работа (с инфографика)

Най-често губя времето си в YouTube. Има няколко предавания, които следя докато почивам, а заедно и гледането гледам да хапна нещо, че понякога забравям за ядене и за всичко друго :D Много интересно шоу е The Late Late Show With Craig Ferguson.
 

Горе