Как да започна с нова Фирма?

Той да не ти е брат?! Озадъчи ме с тази сума. Чудесно е, че си намерил такава цена.
Еми аз като не разбирам и сега разбирам от коментарите, че съм минал евтино, чак се радвам. Ако някой иска, ще изпратя лс на човека, нема проблеми.
 
чл 97а е вариант да, чувал съм, но не знам дали има особености. В случая пак трябва да се регистрира по този член.

Задължителна е, но няма ли как да е само за тази дейност, както е описано по чл 97а? Т.е реално не си по ДДС, но тази дейност е по ДДС и всичко е ок, или не схващам нещо
 
Пич, нещо не е наред в целата схема според мен. Виж сега! Пропусна факта за ДДС регистрацията, ще ти го болдна и аз, за да му обърнеш внимание и да си спестиш няколко хиляди главоболия в бъдеще! Регистрацията ти по ДДС, ако ще представяш фактури от фейсбук е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА! В момента в който подадеш такава фактура, вече си извикал ела Кумчо Вълчо изяж ме, а Кумчо Вълчо това и чака!

Преразгледай схемата, защото ДДС регистрацията променя нещата значително. За всяка сума от консултация ще дължиш 20% на държавата, вдигат се и счетоводните услуги и тн. Въобще правилата на играта стават доста различни, от това, което си мислил в началото. Фейсбук фактурата е само разходна, без да се приспада ДДС, така че за теб остава пълните 20%.

Помисли още върху нещата, ако питаш мен!
Да, колежката точно това ми обясни. Много си прав, приятелю. А, аз въобще не разбирах разликата, което е много смешно, но си признавам. Щях да изгоря с доста пари :)
 
Ми мен така ме изгърбиха 3000 лв. акт навремето, ама тогава никой не знаеше нищо, фейсбук тъкмо отвориха ад платформата и аз давам фактури, давам, счетоводителката тъпата нищо не знае. Вземи тая данъчна проверка, заради тея и тея фактури от фейсбук, акт 3000 лв. аре бегай :) Ама ... няма ама ... бегай и се радвай, че не са повече... :) И така...

Да, колежката точно това ми обясни. Много си прав, приятелю. А, аз въобще не разбирах разликата, което е много смешно, но си признавам. Щях да изгоря с доста пари :)
 
Ми мен така ме изгърбиха 3000 лв. акт навремето, ама тогава никой не знаеше нищо, фейсбук тъкмо отвориха ад платформата и аз давам фактури, давам, счетоводителката тъпата нищо не знае. Вземи тая данъчна проверка, заради тея и тея фактури от фейсбук, акт 3000 лв. аре бегай :) Ама ... няма ама ... бегай и се радвай, че не са повече... :) И така...
Лоша работа е това. Аз щях да направя някоя беля със счетоводителката :D :D :D
 
Колеги. Благодаря ви на всички! В тази тема директно намерих моя човек за бизнеса ми в лицето на @djidja83 ! Форума е супер полезен, когато кажеш на хейтърите да не спамят точно там където не трябва. @Blinky ако темата е полезна за другите можеш да я оставиш. Ако не полезна, аз приключих с питанията си и съм окей. Благодаря.
Според мен е доста полезна. :) Дано се доразвие и още. :)
 
Задължителна е, но няма ли как да е само за тази дейност, както е описано по чл 97а? Т.е реално не си по ДДС, но тази дейност е по ДДС и всичко е ок, или не схващам нещо
На линия съм - ако искаш пиши тук или на лично съобщение. Ще ти разясня всичко, което те интересува.
 
Последно редактирано:
Някъде бях чел, че след като потребител ти пише във фейсбук той се съгласява с политиката за лични данни на фб и няма никакъв проблем. Дали това е вярно не знам.
 
Някъде бях чел, че след като потребител ти пише във фейсбук той се съгласява с политиката за лични данни на фб и няма никакъв проблем. Дали това е вярно не знам.
По принцип, когато имаш достъп само до данните във фейсбук, т.е. без адрес, ЕГН, ЛК и т.н., не е необходима регистрация като администратор на лични данни.
 
Регистрацията по ДДС ти е задължителна когато имаш взимане даване с лица и фирми от ЕС.
Ако наистина не смяташ, че ще минеш границата от 50К то тогава може да избереш да се регистрираш по 97а. При този вариант имаш ДДС номер и валидна ДДС регистрация за целите на ЕС и не начисляваш ДДС, когато издаваш фактура за услугите си.

Според мен няма смисъл от 97а и се регистрирай директно по стандартната ако имаш намерение да израстваш и смяташ, че някой ден ще минеш границата от 50К. Защото, като дойте този момент ще повториш същата процедура за регистрация. И този път хич няма да е лесно като на новооткрита фирма. Ще имаш почти пълна данъчна ревизия за предходните 2-3 години, приходи, разходи, фактури, обяснения и други 10-15 точки изисвания, които да ги предоставиш на проверяващия.

А и незабравяй, че тези рекламни разходи, които планираш да правиш чрез ФБ ще трябва да ги плащаш от фирмени сметки/карти ако смяташ да ги ползваш като разходи. Варианта да ги платиш от собствени сметки и да предоставяш фактури за разходи няма да работи.
 
Последно редактирано:
Регистрацията по ДДС ти е задължителна когато имаш взимане даване с лица и фирми от ЕС.
Ако наистина не смяташ, че ще минеш границата от 50К то тогава може да избереш да се регистрираш по 97а. При този вариант имаш ДДС номер и валидна ДДС регистрация за целите на ЕС и не начисляваш ДДС, когато издаваш фактура за услугите си.

Според мен няма смисъл от 97а и се регистрирай директно по стандартната ако имаш намерение да израстваш и смяташ, че някой ден ще минеш границата от 50К. Защото, като дойте този момент ще повториш същата процедура за регистрация. И този път хич няма да е лесно като на новооткрита фирма. Ще имаш почти пълна данъчна ревизия за предходните 2-3 години, приходи, разходи, фактури, обяснения и други 10-15 точки изисвания, които да ги предоставиш на проверяващия.

А и незабравяй, че тези рекламни разходи, които планираш да правиш чрез ФБ ще трябва да ги плащаш от фирмени сметки/карти ако смяташ да ги ползваш като разходи. Варианта да ги платиш от собствени сметки и да предоставяш фактури за разходи няма да работи.

Вариантът да ги плащаш от лична сметка и да предоставяш фактури за разходи работи - въпрос на счетоводни операции ;)

От къде една новооткрита фирма да има приходи, за да си плаща разходите?
Всеки бизнес стартира със средства на собственика.
 
Вариантът да ги плащаш от лична сметка и да предоставяш фактури за разходи работи - въпрос на счетоводни операции ;)

От къде една новооткрита фирма да има приходи, за да си плаща разходите?
Всеки бизнес стартира със средства на собственика.
Това е вярно. Просто трябва да ги вкараш в капитала, може и като заем и после да си ги вземеш.
 
те затова беше 5К капитала, не 2 лева като сега
 
Ще допълня, че ако ще предоставяте консултантски услуги на фирми в някои държави членки на ЕС, в определени ситуации те трябва да Ви удържат техния данък, който обикновено е по-висок от 10%. Зависи от доста фактори, но го имайте предвид при предварителната калкулация на очакваните доходи. Счетоводителят ще Ви обясни - става въпрос за "технически услуги" данък при източника и СИДДО.
 
Също така за предоставяне на услуги по интернет на физически лица от ЕС има специален режим за ддс. Важно е да уточните със счетоводителя много детайлно вида на услугите, статута и локацията на клиентите Ви, тъй като това ще има ключова роля в определянето на данъците, които ще плащате, респ. на оставащата за Вас печалба.
 
Не зная дали тук е мястото, но искам да помоля за съвет за мой близък, който е чул за тези промени за онлайн-магазините, но счетоводителят, до който се е допитал нищо не разбира явно и човекът се притеснява. С две думи беше с телково решение, но нашата скъпа държава не му го поднови, а с костите е много зле след голяма травма и е с постоянни болки(казвам го, за да му разберете позицията на човека)- прави ръчно някакви неща, когато му поръчват през някаква голяма посредническа агенция и им плаща за това 20% комисионна,но пък е доволен, защото му намирам постоянно клиенти. Изработен му е и онлайн-магазин преди години, но през него почти няма поръчки. Та въпросът му е , ако е нужно с този нов закон, как да си позволи да прави фирма, да купува касови апарати, да плаща на счетоводител, а накрая и данъци, така, вместо държавата, вместо му помогне, ще му вземе и последните стотинки. Притеснил се е човека,а не знае към кого да се обърне за адекватно мение и съвет! Затова моля от негово име да му дадете чисто човешки такова , за което благодари!
п.с. ако не е тук мястото на въпроса, моля,да ме насочите къде да го задам във форума!
 
Т.е. ако човека прави неща ръчно и ги продава на агенцията - може без фирма и касов апарат, регистрира се като лице упражняващо свободна професия. /това при условие, че закрие Интернет магазина, нали пишете, че няма продажби през него.
 
Т.е. ако човека прави неща ръчно и ги продава на агенцията - може без фирма и касов апарат, регистрира се като лице упражняващо свободна професия. /това при условие, че закрие Интернет магазина, нали пишете, че няма продажби през него.

Той ги продава директно на хората, които му намира агенцията, като за това вземат за това 20% от поръчката.
А на свободна професия означава да има Булстат ли, защото е попитал там и са му кзазли, че първо- трябва да има професия и второ пак ще искат да си плаща осигуровките а може би и касов апарат + 15% данъци в края на годината( дали в агенцията по вписванията може да са се объркали за тези неща).
А за онлайн-магазина, дори да го закрие сега, за тези години назад, през които го е имал, дали може да му създадат проблеми с тези наложени платежи, които е правил през куриер? Дали , ако махне количката за пазруване, няма да стане като информационен сайт, с негови координати
Ако пък регистрира на пенсионер фирмата, за да избегне осигуровките!?
Чуди се и се мае човека как да продължи да диша спокойно, но и да си изкарва хляба за насъщния :(
 
Той ги продава директно на хората, които му намира агенцията, като за това вземат за това 20% от поръчката.
А на свободна професия означава да има Булстат ли, защото е попитал там и са му кзазли, че първо- трябва да има професия и второ пак ще искат да си плаща осигуровките а може би и касов апарат + 15% данъци в края на годината( дали в агенцията по вписванията може да са се объркали за тези неща).
А за онлайн-магазина, дори да го закрие сега, за тези години назад, през които го е имал, дали може да му създадат проблеми с тези наложени платежи, които е правил през куриер? Дали , ако махне количката за пазруване, няма да стане като информационен сайт, с негови координати
Ако пък регистрира на пенсионер фирмата, за да избегне осигуровките!?
Чуди се и се мае човека как да продължи да диша спокойно, но и да си изкарва хляба за насъщния :(
Да, дори и като свободна професия пак е задължен да плаща осигуровки, данъци и т.н.
Информационен сайт с негови координати - звучи ми като незаконен онлайн магазин...
Регистриране на фирма на пенсионер е вариант - плаща само 8 % здравни осигуровки, но данъците са същите.
 

Горе