Как да изляза от кредитна спирала?

да , така е , прав сте. Аз съм част от веригата хората главно да губят парите си , независимо дали е скам или не , така става на финансовия пазар. Доста съм човечен и съм се чудил какво се случва с хората отсреща , но предпочитах да не мисля толкова.
 
Разбира се , boiler room го знам наизуст , вълкът също като цяло това ми беше мотивацията преди да почна , исках да съм като тях .
Значи знаеш закона на този тип бизнес - повече обаждания -> по-голям брой затворени -> повече кеш. :)
 
Относно банките - в ПИБ не стана , кандидатствах и то с помощ на мой познат , който работи там. Във Фибанк няма как да стане , защото нямам 21 години.. просто не виждам коя банка ще ми отпусне кредит , при условие , че вноските са в пъти по малки от тези , които съм плащал редовно досега..
 
А някак си не е ли възможно да намеря човек , а не банка , който е склонен да ми даде заем? Бях чел за klear , но пак искат да имам 21 години навършени.
 
Пичага първо да те успокоя ,че съм минал през твоя ад, ама с малко повече от твоите кредити.
Ако си стигнал до положение, в което всичките ти пари трябва да отидат за кредити , с мъчене за редовни вноски няма да стана.
За голяма жалост нещата когато тръгнат така, винаги ще изникне още някоя пумия, и ще стане още по зле.
Това за ниската финансова грамотност го забрави, защото на много хора не им се вярва , ама понякога се налага да прави неща, въпреки че знаеш , че така не се правело.
Успокой се , за 3-4 дни няма да те засъди никой...
Месец -2 ,а може и повече докато почнат с тея заплахи. Лошото е наказателните лихви, които са наистина жестоки, дори на тея малки суми.
Ти ако си имал от къде да вземеш на заем , е нямало да теглиш заеми, или щеше в последствие да вземеш за кредитите и нямаше да пишеш във форум(съмнявам се ,че тея неща не са ти минали вече през главата, както каза ,че си продавал нещо си).
И по същество схемата ти е една....
На 4 места , внасяш някакви къси(за да има някакво движение)
5ти
 
без да искам пусна публикацията,та натам...
5ти , които ти е най-малък го погасяваш.
Следващия месец пак така , останалия най- малък го погасяваш, другите внасяш къси.
Един по един да ти отадат, иначе отърване няма.
Ако искаш тук , или на лично ми драсни по-подробно къде колко си изтеглил, на колко вноски и колко си внесал.
Така ще мога да ти дам няква конкретна схема.
А и горе долу, имам представа за приблизителна главница,която ти остава.
 
Още от първото мнение в темата стана ясно следното: автора сам се е прецакал, защото е скачал като калинка от една фирма на друга, заемайки все една и съща позиция. После е отишъл да търси заем от банка, но банките имат изискване - минимум шест месеца трудов стаж във фирмата, в която работи в момента.
В рамките на няколко месеца е натрупал няколко кредита, а се счита, че вече е направил няколко месеца стаж и в текущата фирма.
Това ме навежда на мисълта, че остава може би месец или най-много два докато стигне заветните шест месеца стаж. Защо ще ходи по чужбина при братовчед, който или няма два лева да му даде назаем (доверие явно му има щом ще го взима на работа) и се предполага и че на автора на темата няма да му остава достатъчно да си погаси мазалото в БГ?
По-добре да си стои на задника, прилагайки схемата, предложена от ST-1, после като си направи необходимия стаж - да иде и опита отново разговор с някоя банка. Но за тази схема - предварително трябва да говори с всяка от фирмите, отпуснали му бърз кредит, за да не светне в червено, защото светне ли...следващите 8-10 години заем от банка няма да види дори за вафла.
Другото - и на пенсионери отпускат заеми, може и бабата или дядото да изтеглят, може и нива да продадат, а внука после да връща.

Ако иде в чужбина, докато се установи, пак може да се окаже в тъпа позиция, да живее като скот с 5 човека в стая и да му остават по 300 марки....евро де, които за бързите кредити пак да не стигат.
Затова, момче, умната!
 
Още от първото мнение в темата стана ясно следното: автора сам се е прецакал, защото е скачал като калинка от една фирма на друга, заемайки все една и съща позиция. После е отишъл да търси заем от банка, но банките имат изискване - минимум шест месеца трудов стаж във фирмата, в която работи в момента.
В рамките на няколко месеца е натрупал няколко кредита, а се счита, че вече е направил няколко месеца стаж и в текущата фирма.
Това ме навежда на мисълта, че остава може би месец или най-много два докато стигне заветните шест месеца стаж. Защо ще ходи по чужбина при братовчед, който или няма два лева да му даде назаем (доверие явно му има щом ще го взима на работа) и се предполага и че на автора на темата няма да му остава достатъчно да си погаси мазалото в БГ?
По-добре да си стои на задника, прилагайки схемата, предложена от ST-1, после като си направи необходимия стаж - да иде и опита отново разговор с някоя банка. Но за тази схема - предварително трябва да говори с всяка от фирмите, отпуснали му бърз кредит, за да не светне в червено, защото светне ли...следващите 8-10 години заем от банка няма да види дори за вафла.
Другото - и на пенсионери отпускат заеми, може и бабата или дядото да изтеглят, може и нива да продадат, а внука после да връща.

Ако иде в чужбина, докато се установи, пак може да се окаже в тъпа позиция, да живее като скот с 5 човека в стая и да му остават по 300 марки....евро де, които за бързите кредити пак да не стигат.
Затова, момче, умната!
Абстрахирах се от пунктуационните ти грешки и си мислех да се направя на приятно разсеян. Има само едно нещо по-глупаво и необмислено от тях - предоставянето на информация от типа "чул/а - недочул/а". С кой акъл го информираш, че кредити се отпускат и на пенсионери. Това ли е най-адекватният съвет, който можеш да дадеш на момче, което 1-во няма финансова грамотност и 2-ро доста е омазал ситуацията. Ма, верно? Що па да не прати бабата и дядото да изтеглят по една 2-ка с преко сили (2 000 на калпак са много. При пенсионери се обръща внимание на размера на пенсията, годините на лицето и имотното състояние) и да приключи старото мазалото, за да направи ново. Как си представяш изплащане на месечните вноски от титулярите (бабата и дядото)... никак, нали? Пак примката при него се затяга с допълнителния "лукс", че заемодателят веднага има какво да вземе при неплащане на вноски. Няма "да светне в червено", той вече си свети :). Има централен кредитен регистър (ЦКР) към БНБ. И в този цвят (червеното) при наличие на обезщетение и/или гарант, постоянен трудов договор и осигуровки на минимална работна заплата ще доведат до одобрение на рефинансиране. То затова май му викат така, а? И тоя срок, който упоменаваш 8-10 години сигурно в просъница е изскочил. Пак неподготвено изказване. Нищо лично, но нека се изказваме подготвени. Не сме се събрали на лаф-моабет. Идеята е да дадем адекватни и издържани мнения, с цел дребният да излезе от батака, който сам си е причинил, не да му вкарваме нов такъв.
 
Здрасти и от мен.
Първото, което искам да ти кажа, е да си съхраниш здравето. Понеже си тръгнал по пързалката, житейските уроци ще ги научаваш в движение, но не изпускай от фокус здравето си. Яж добре и се наспивай добре, това никой не може да ти го вземе, и е задължително, за да можеш да изкараш парите, които ти трябват.
Подкрепям плащането на малки суми по всички кредити и закриването им един по един. В случай че не можеш, обясняваш честно положението на кредиторите си и че имаш някакви доходи, с които рано или късно ще успееш да им върнеш парите.
Разгледай едно по едно от кои свои вещи може да изкараш някой лев и се разделяй с тях, дори да не ти изглежда изгодно. Всеки изкаран лев днес ти спестява 2 лева, които трябва да платиш след месец. Пари се изкарват, като се позамогнеш, пак ще си купиш.
Преразгледай си битовите сметки - вода, ток, отопление, телефон, ТВ, интернет и ги ограничи, според възможностите си. И тези сметки ще ти увиснат неплатени съвсем скоро.
Разгледай си храненето и посещавай рафтовете в Кауфланд, ЛИДЛ и Т-Маркет с преоценени храни с изтичащ срок на годност. Така могат да се спестят до 50-100 лв месечно, зависи колко ядеш.
Ако намериш познат който да ти удари едно рамо с пари, не поемай ангажимент да му ги върнеш скоро, кажи му че ще ти трябва 1 година за да му ги върнеш. Пари се изкарват, загубено доверие - почти не.
Сигурно си в София, ако имаш кола - ограничи максимално ползването и, ако можеш - продай я, минавай на градски транспорт.
Ако си в добро здраве и се храниш добре, може да "даряваш" кръв - в София банка кръв върви към 200 лв, местата където да лепнеш обява са край Националния Център по ТХ и край окръжна болница. Също и във фейса. Имай предвид че деня на даване на кръв се отписва от сметките за каквото и да е, защото след даряването човек се чувства отпаднал.
Оглеждай се за познати, които изкарват повечко пари и търси от тях подкрепа - включително да ти възложат работа да свършиш. Не нахално, а културно. Нещо като норвежката работа, ама тук.
 
Здрасти и от мен.
Първото, което искам да ти кажа, е да си съхраниш здравето. Понеже си тръгнал по пързалката, житейските уроци ще ги научаваш в движение, но не изпускай от фокус здравето си. Яж добре и се наспивай добре, това никой не може да ти го вземе, и е задължително, за да можеш да изкараш парите, които ти трябват.
Подкрепям плащането на малки суми по всички кредити и закриването им един по един. В случай че не можеш, обясняваш честно положението на кредиторите си и че имаш някакви доходи, с които рано или късно ще успееш да им върнеш парите.
Разгледай едно по едно от кои свои вещи може да изкараш някой лев и се разделяй с тях, дори да не ти изглежда изгодно. Всеки изкаран лев днес ти спестява 2 лева, които трябва да платиш след месец. Пари се изкарват, като се позамогнеш, пак ще си купиш.
Преразгледай си битовите сметки - вода, ток, отопление, телефон, ТВ, интернет и ги ограничи, според възможностите си. И тези сметки ще ти увиснат неплатени съвсем скоро.
Разгледай си храненето и посещавай рафтовете в Кауфланд, ЛИДЛ и Т-Маркет с преоценени храни с изтичащ срок на годност. Така могат да се спестят до 50-100 лв месечно, зависи колко ядеш.
Ако намериш познат който да ти удари едно рамо с пари, не поемай ангажимент да му ги върнеш скоро, кажи му че ще ти трябва 1 година за да му ги върнеш. Пари се изкарват, загубено доверие - почти не.
Сигурно си в София, ако имаш кола - ограничи максимално ползването и, ако можеш - продай я, минавай на градски транспорт.
Ако си в добро здраве и се храниш добре, може да "даряваш" кръв - в София банка кръв върви към 200 лв, местата където да лепнеш обява са край Националния Център по ТХ и край окръжна болница. Също и във фейса. Имай предвид че деня на даване на кръв се отписва от сметките за каквото и да е, защото след даряването човек се чувства отпаднал.
Оглеждай се за познати, които изкарват повечко пари и търси от тях подкрепа - включително да ти възложат работа да свършиш. Не нахално, а културно. Нещо като норвежката работа, ама тук.
Не подбивай пазара на рекламни подписи, вдигни си малко цената.
 
Заповядай в отделна тема да разискваме подписите, мисля че тази не е подходяща. Прати ми линк и ще се включа.

едит: Към John Galt е поканата
 
Последно редактирано:
@beautyFear недей толкова остро. Не си във форум на банкова институция, нито пък клуб на българските езиковеди ("ма, верно"). След като си толкова заинтересован от пунктуация и правопис, би било добре да обърнеш внимание и над начина ти на обръщение към напълно непознат за теб човек, вместо да реагираш като емоционална роднина, закрилница на автора.
И ползвай параграфи, моля.

Написаното от мен е на база личен опит и с цел да го накарам да се замисли повече над идеята за заминаване за чужбина. Да претегли плюсовете и минусите, и че не всичко е цветя и рози там, особено отивайки насляпо, "уреден".

Съвета ми към него, ОСНОВНИЯ СЪВЕТ е да се опита да намери начин да покрие условията за финансиране от официална банкова институция и да повтори, ако ще и потрети опита за разговор със същата. В старанието си толкова да се подготвиш и да си излееш кривотията по-горе явно не си разбрал какво си прочел.

Не съм наясно колко точно получават баба му и дядо му, няма и как да бъда. Той е човека, който е наясно и взима решенията.
Ще дам личен пример с роднина, пенсионер на преклонна възраст (по линия на жена ми), взима около 350лв пенсия. Като се запознахме с жена ми, въпросния пенсионер бе изтеглил кредит от банка в размер над 5000лв. Връщаше го и не гладуваше. Кредита беше потребителски. Пенсионера - живеещ сам. Все още му предлагат кредити като иде в банката.
Баща ми е пенсионер и си купи наскоро кола на лизинг.
До залагания на имоти и търсене на гаранти не се е стигало и в двата случая.
Щом не може автора да изтегли кредит от банка, ако пенсията на пенсионерите, с които живее позволява, защо да не опита по този начин? Все пак живее при тях и заплатата му би следвало да е достатъчна да издържа и тримата докато се издължи. Може и да не е вариант, автора ще каже.

Като пресен пълнолетен - още на 18, с има-няма 9 месеца стаж в една средно голяма фирма, бях решил купувайки си тогава нов монитор за компютъра и още някакви неща (още живеех в дома на родителите ми). Тъй като обаче нямах налични в картата достатъчно пари, а не ми се връщаше до другия край на града да взема кеш, вижте ми акъла - реших да ползвам ТБИ финансиране. Поискаха телефон уж за контакт и без да се замисля, дадох домашния. Звънят от ТБИ на домашния да проверят телефонния номер валиден ли е, при което вдига баща ми, върл противник на кредити и им казва, че съм измамник и те са измамници, и да ходят да си го на...укат. Минаха 7-8 години, решавам, че ми трябва кредит от банка, кредита бе малък - получих отказ, заради случката от ТБИ. Нямаше шанс да се помисли дори за кредитна карта. След още година-две, не помня вече - сами ми звъняха с оферти за заеми на суми, далеч надвишаващи обявените по сайтовете им (на банките).
Човек като е млад, в повечето случаи се подвежда лесно, гледа на живота с други очи. Опитах да помогна на автора на темата с най-добро чувство. Назидателен тон не желая да търпя.

Като си така подготвен се замисли и ти -> дали не му го е споменал това за гаранта познатия му от ПИБ? Рефинансирането може да е в следствие на обединяване на няколко кредита или теглене на нов, погасявайки стария в рамките на една институция.

Така, че радвам се, че си се подготвил и има хора, явно по-подготвени от мен. Ще ти пожелая повече скромност и още повече старание в подготовките. Също и повече съобразителност и умения при комуникация с хора.
 
Последно редактирано:
Вече миналия месец буквално си дадох 70 % от заплатата там , нямаше да имам за най-нормални човешки разходи

При 70% разход ако остават 400, то с малко лишения трябва да са достатъчни. На много пенсионери пенсията им е значително по-малка и оцеляват, като дори имат разходи за лекарства! Не знам какъв е тоя зор за чужбина, но като ти гледам резултатите от действията досега, мога само да предположа че нещо ще се оплеска в тая чужбина и ще се навътриш още повече. Положението съвсем не е толкова черно, но ти като по-млад виждаш нещата все едно са края на света.

Не знам наистина ли е била толкова спешна операцията или е могла да почака поне до заплата, за да не трябва да теглиш първите 3 кредита. Но дори да е била спешна, то след това не е било спешно да взимаш 4-ти кредит. 5-ти кредит отново е бил ненужен, но пак си усетил поредната спешна спешност. Сега се случва абсолютно същотото, намираш за абсолютно спешно да заминаваш в чужбина.

Просто като ти анализирам действията, мога да се обзаложа че пак нещо ще се обърка и ще гледаш на всеки следващ проблем като на по-спешен от предишния. Аз бих ти препоръчал обратното - успокой се малко, направи си калкулациите и си предвиди бюджета до изплащането на всички кредити. Бавно и полека ще се изплатят, не е нужно да ставаш милионер още утре. Не е време за повече излишни рискове, а за малко спокоен размисъл.
 
Гледах Карбовски, една женица теглила кредити за един мангал, така като този юнак, навъртяла десетина хиляди и спрели да и дават. Чак като спрели да и дават кредити се усетила какви простотии върши. Та по случая с юнака с бързите кредити - решението е едно - просто не ги връщаш, при положение, че няма какво да ти вземат. Така поне е сигурно, че след време ако ти хрумне да теглиш на воля, никой няма да ти даде! Просто не ги връщай, какво ще ти вземат - душата ли?
 
Каква е цялата сума, от която се нуждаете за да погасите утре всички кредити? И имате ли някакви умения в ИТ сферата
 
Гледах Карбовски, една женица теглила кредити за един мангал, така като този юнак, навъртяла десетина хиляди и спрели да и дават. Чак като спрели да и дават кредити се усетила какви простотии върши. Та по случая с юнака с бързите кредити - решението е едно - просто не ги връщаш, при положение, че няма какво да ти вземат. Така поне е сигурно, че след време ако ти хрумне да теглиш на воля, никой няма да ти даде! Просто не ги връщай, какво ще ти вземат - душата ли?
Браво за мъдрия съвет. Аз на твое място бих преустановил каквото и да е даване на съвети.

Първо на първо, онзи случай при Карбовски е малко по-различен и отново се изказваш неподготвен, сигурно си го гледал докато си писал поредния мъдър съвет тук - жената се е усетила и изобщо не е ходила да иска кредит последния път.

Второ, наясно ли си какъв тормоз ще има от страна на не една, а повече от 5 кредитни институции като спре да плаща? Само 1 месец да пропусне задължението ще стане двойно и като наложат запор на заплатата ще ги връща с години! И какво значи "нямаш нищо" - нали е на трудов договор и взима заплата?

Научете се най-сетне да четете от началото до края преди да пишете, защото е много досадно, а като давате съвети за такива неща рискувате да носите вина за последиците. Ама така като се замисля, след като може да изтипосаш подобно нещо, каква ли вина може да изпиташ...
 
Браво за мъдрия съвет. Аз на твое място бих преустановил каквото и да е даване на съвети.

Първо на първо, онзи случай при Карбовски е малко по-различен и отново се изказваш неподготвен, сигурно си го гледал докато си писал поредния мъдър съвет тук - жената се е усетила и изобщо не е ходила да иска кредит последния път.

Второ, наясно ли си какъв тормоз ще има от страна на не една, а повече от 5 кредитни институции като спре да плаща? Само 1 месец да пропусне задължението ще стане двойно и като наложат запор на заплатата ще ги връща с години! И какво значи "нямаш нищо" - нали е на трудов договор и взима заплата?

Научете се най-сетне да четете от началото до края преди да пишете, защото е много досадно, а като давате съвети за такива неща рискувате да носите вина за последиците. Ама така като се замисля, след като може да изтипосаш подобно нещо, каква ли вина може да изпиташ...
Юнак, какъв тормоз ще има като си смени телефона? Ще го обесят ли? По-добре да му наложат някакъв запор и да му взимат на месец в пъти по-малко отколкото трябва да връща сега! В един момент като му паднат пари ще почне да връща, а дотогава няма да се тормози! И ти какъв съвет ще дадеш, да си продаде бъбрека ли?
 
Юнак, какъв тормоз ще има като си смени телефона? Ще го обесят ли? По-добре да му наложат някакъв запор и да му взимат на месец в пъти по-малко отколкото трябва да връща сега! В един момент като му паднат пари ще почне да връща, а дотогава няма да се тормози! И ти какъв съвет ще дадеш, да си продаде бъбрека ли?
Юнак, лихвите на някои от кредитните институции е 20% на просрочен ден. (така съм чувал, но и по-малко да е пак е достатъчно да затъне). Лихвите текат, а като наложат запор парите ще му стигат само за да плаща тях. Тоест, в един момент дългът ще стане 10 000лв, а не 5....после следва запор, който ще плаща години.

По-добре да му наложат някакъв запор и да му взимат на месец в пъти по-малко отколкото трябва да връща сега!

Явно, че не си теглил кредит преди. Ще му вземат дължимата сума + натрупалите се наказателни лихви по договора, който е подписал. Какво имаш предвид под "в пъти по-малко отколкото трябва да връща сега", че ми е много интересно? Ако е така и аз да ходя един кредит да изтегля...


Колегите по-горе са дали добри съвети.
 
Юнак, лихвите на някои от кредитните институции е 20% на просрочен ден. (така съм чувал, но и по-малко да е пак е достатъчно да затъне). Лихвите текат, а като наложат запор парите ще му стигат само за да плаща тях. Тоест, в един момент дългът ще стане 10 000лв, а не 5....после следва запор, който ще плаща години.

По-добре да му наложат някакъв запор и да му взимат на месец в пъти по-малко отколкото трябва да връща сега!

Явно, че не си теглил кредит преди. Ще му вземат дължимата сума + натрупалите се наказателни лихви по договора, който е подписал. Какво имаш предвид под "в пъти по-малко отколкото трябва да връща сега", че ми е много интересно? Ако е така и аз да ходя един кредит да изтегля...


Колегите по-горе са дали добри съвети.
Абе юначака, първо сметни колко му е месечната вноска по-всички кредити, които е изтеглил и след това сметни колко е максималния размер на запора, който може да му бъде наложен. Това с 20% на просрочен съществува само в еротичните ти фантазии - това да не е лихвар бе мен? Ако е така той ще остави кредити и за внуците на внуците си и техните деца! Относно кредити - теглил съм и съм връщал много, даже нямаш и представа откога и колко. Винаги съм теглил колкото мога да върна и винаги съм си оставял пари за поне 3 вноски напред. Щом "тигъра" няма доход, освен да не връща какво друго да прави? Дай му ти, нали имаш сериозен бизнес, ще ти ги върне някой ден, а ако не ще си направил едно добро дело!
 
Абе юначака, първо сметни колко му е месечната вноска по-всички кредити, които е изтеглил и след това сметни колко е максималния размер на запора, който може да му бъде наложен. Това с 20% на просрочен съществува само в еротичните ти фантазии - това да не е лихвар бе мен? Ако е така той ще остави кредити и за внуците на внуците си и техните деца! Относно кредити - теглил съм и съм връщал много, даже нямаш и представа откога и колко. Винаги съм теглил колкото мога да върна и винаги съм си оставял пари за поне 3 вноски напред. Щом "тигъра" няма доход, освен да не връща какво друго да прави? Дай му ти, нали имаш сериозен бизнес, ще ти ги върне някой ден, а ако не ще си направил едно добро дело!
Поясних, че така съм чувал и не съм сигурен, но със сигурност има солени лихви за просрочване.
И къде прочете, че няма доход?
 

Горе