Как да пишем убийствени заглавия още днес!

webselo.com

Active Member


Днес е време да се впуснем в дебрите на заглавията. Ще научим как да пишем грабващи сърцето заглавия.

Защо сърцето, а не ума ли? Понеже хората сме емоционални същества. Първо се е развил емоционалният мозък, твърдят невролозите, а по-късно неокортексът, мислещият мозък. Така че ние буквално мислим, чувствайки.

Когато някое заглавие звучи неустоимо и „се свързва“ с читателя, когато то дава отговор на някакъв копнеж или въпрос, решава проблем или предлага престиж, или пък по друг начин въздейства, гарантирам Ви, статията ще бъде прочетена!

Ако Вие сте сред онези надъхани маркетолози или копирайтъри, или собственици на бизнес, и желаете да привлечете вниманието към себе си, непременно прочетете този материал докрай.

И така, да започваме!

Как да пишем убийствени заглавия още днес!

Ваш,
Кирил Йовев,
Webselo
 
Отново полезен материал, Кире. Благодаря.
Винаги научавам нещо ново от полезните ти статии, затова ще върна жеста, предлагайки един не по-малко полезен съвет, а именно: не се заигравай толкова с остарялата форма на обръщение ''Вам''. Усещам, че искаш да я превърнеш в своя запазена марка, но още по-осезаемо усещам, че това ще се превърне в смешка - в дебелашка шега. Не искаш хората да започнат да те наричат Киро - вам-чето или да го преекспонират в комуникацията си с теб, нали? Необичайните форми на изказ са интересни, когато се случват рядко. Превърнат ли се в клише... лоша работа. :)

Относно материала - наистина ценен. Иска ми се, обаче отново да се спрем на клишето, но този път като феномен в онлайн писането. Колкото и да са полезни цифрите в заглавията, на мен вече ми се повръща от тях. Ако още някъде видя '' 5 начина'', ''6 трика'', 8975432 лесни рецепти за пълнени чушки'', ще убия някой, заклевам се. Къде отиде креативността??? Понеже се мазним на робота, означава ли това, че трябва да мислим и пишем като роботи?

Успех и давай още подобни интересни неща. :)
 
Отново полезен материал, Кире. Благодаря.
Винаги научавам нещо ново от полезните ти статии, затова ще върна жеста, предлагайки един не по-малко полезен съвет, а именно: не се заигравай толкова с остарялата форма на обръщение ''Вам''. Усещам, че искаш да я превърнеш в своя запазена марка, но още по-осезаемо усещам, че това ще се превърне в смешка - в дебелашка шега. Не искаш хората да започнат да те наричат Киро - вам-чето или да го преекспонират в комуникацията си с теб, нали? Необичайните форми на изказ са интересни, когато се случват рядко. Превърнат ли се в клише... лоша работа. :)

Относно материала - наистина ценен. Иска ми се, обаче отново да се спрем на клишето, но този път като феномен в онлайн писането. Колкото и да са полезни цифрите в заглавията, на мен вече ми се повръща от тях. Ако още някъде видя '' 5 начина'', ''6 трика'', 8975432 лесни рецепти за пълнени чушки'', ще убия някой, заклевам се. Къде отиде креативността??? Понеже се мазним на робота, означава ли това, че трябва да мислим и пишем като роботи?

Успех и давай още подобни интересни неща. :)

Сякаш високият ритник на Фредрик Еклунд е нещо повече.

Fredrik-eklund.jpg
 
@nandibandi - благодаря, действително си харесвам "Вам"-чето. Ще го помисля.

Колкото до "5 начина.." и прочее - мен също ме дразнят. Отбелязал съм ги като тенденция.

Благодаря ти и бъди здрава!

Кико
 
@nandibandi - благодаря, действително си харесвам "Вам"-чето. Ще го помисля.

Хубаво е човек да има запазена марка и някакъв елемент, с който да се асоциира, но специално "Вам" не е ли книжовно грешно?

А за заглавията - секс, страх, схеми и ще ти изгорят сървърите от Facebook трафик :)
 
По-скоро, струва ми се, е въпрос на вкус. По-удобно ми е, пък и някак по-приятно, да напиша "Вам" вместо "На Вас".

Нека доставчикът се тревожи за сървърите :)

Бъди здрав!
Кико
 


Е, точно тук аз пък виждам противоречие. И ти и Гошо казвате - ''бъдете уникални'', но по някакъв начин, някой, нещо се опитва да ни вкара в шаблона, понеже било успешно, като стратегия. Не е ли странно, че в област, в която уникалността е цел №1, на нас ни налагат норми и правила, които да следваме? Как ще бъдеш уникален, като папагалстваш до безобразие? И не е ли опасно това в дългосрочен план? Поднасяйки удобни за четене, систематизирани и подредени под брой таблици, ние моделираме читателския вкус. Поднасяйки сдъвкана каша, ние ще лишим от работа най-важния орган - мозъка. Дали да не се чувстваме виновни още от сега, че сме отучили аудиторията да разсъждава? На чия съвест ще лежи безмозъчното консуматорско поколение, което изграждаме днес? То ясно, че целта е да продаваме, ама на каква цена, в крайна сметка?
Извинявам се за философските терзания рано сутрин - на обезболяващи съм. :D:D:D

Жив и здрав, Кире!
 
Благодаря.

Да, опасно е. Но като се замислиш - книгите не са ли същото? Като отворим книга знаем какво да очакваме.
Но ти говориш за автентичност, да, нека Я има.
"Да философстваш значи да се съмняваш."

Благодаря ти за мнението, бъди здрава!
Кико
 
Отново полезен материал, Кире. Благодаря.
Винаги научавам нещо ново от полезните ти статии, затова ще върна жеста, предлагайки един не по-малко полезен съвет, а именно: не се заигравай толкова с остарялата форма на обръщение ''Вам''. Усещам, че искаш да я превърнеш в своя запазена марка, но още по-осезаемо усещам, че това ще се превърне в смешка - в дебелашка шега. Не искаш хората да започнат да те наричат Киро - вам-чето или да го преекспонират в комуникацията си с теб, нали? Необичайните форми на изказ са интересни, когато се случват рядко. Превърнат ли се в клише... лоша работа. :)

Относно материала - наистина ценен. Иска ми се, обаче отново да се спрем на клишето, но този път като феномен в онлайн писането. Колкото и да са полезни цифрите в заглавията, на мен вече ми се повръща от тях. Ако още някъде видя '' 5 начина'', ''6 трика'', 8975432 лесни рецепти за пълнени чушки'', ще убия някой, заклевам се. Къде отиде креативността??? Понеже се мазним на робота, означава ли това, че трябва да мислим и пишем като роботи?

Успех и давай още подобни интересни неща. :)

Много си права, Нанди, а и то дори чисто граматически този начин на писане в заглавията е неправилен. Ултра мега копирайтърите из форумите не знаят ли, че цифрите от 1 до 10 се изписват с думи? Явно не са запознати като гледам...
 
Ултра мега копирайтърите из форумите не знаят ли, че цифрите от 1 до 10 се изписват с думи? Явно не са запознати като гледам...

И да знаят, правят го, за да улеснят максимално мързеливата аудитория. Кой ще ти чете букви, за да разбере, че става въпрос за цифри. ;)

По-удобно ми е, пък и някак по-приятно, да напиша "Вам" вместо "На Вас".

Сега ми хрумна - редувай го с ''Вази'' - друга остаряла форма на обръщение, която звучи също толкова нелепо. :D:p
 
Така се прави: "ШОК! Вижте как се пишат заглавията, които разплакаха цяла България!"
 
Последно редактирано:
Е, хубаво де, ама какво правим като ти поръчат да пишеш за хидромелиорация, например?

Използвайки ''работещите'' предложения, може да се напише:

Шок! Участници в измамна схема правят секс на язовир Доспат - това разплака цяла България
 
©! Уникално! Пчели-сводници спонсорираха бурен и екстравагантен масов секс на краставици. Резултата! - в градината ми се натъркаляха сочни и напращели като блондинки на кастинг корнишони. Видео!

Е така се пише заглавие на научно-популярна статия за ролята на пчелите в опрашването и плодородието.
 
Последно редактирано:
Сега ми хрумна - редувай го с ''Вази'' - друга остаряла форма на обръщение, която звучи също толкова нелепо. :D:p

Нанди - ама и ти не се стърпя да учиш и се подигрваш на "великия, най-добрия, гуруто на копирайтинга как се пише"! Не се сдържа да подминеш простотиите които бълва. :D
 
ШОК! Краставица проговори на индийски!

Вижте коя пчела ухапа гърдата на Анджелина Джоли

Кучето на Корнелия ухапало Бойко

***

И така, хах
 
@Странникът - да, всеки е свободен да се изявява както намери за добре.
Ти всъщност погледна ли съдържанието?

Бъди здрав!

Кико
 
@web_i_reklama - Всеки е свободен да се величае, както си желае. ;)
 
Кучето на Корнелия ухапало Бойко
Цъ, тва е тривиално.
Правилното е:
Народното Събрание в потрес! Корнелия ухапала кучето на Бойко!
 

Горе