Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

това за коя държава става въпрос, защото много ми е интересно в коя държава 2 годишните заплати са равни на цената на жилището

ако е възможно повече информация, че нещо не мога да разбера ?!

Това не е свързано с държава, а с финансите на човек/семейство, което е прието за норма. Няма логика да даваш 50% за имот от нетният си доход, това е тотално финансово робство. Като цяло е прието 2-3 средни годишни заплати да купят средно жилище - ето повече тук http://pazaradnes.com/как-се-намира-реалната-цена-на-недвижи/

В момента има инфлация и балони по НИ почти във всички държави, но преди ерата на печатниците 2-3 години е нормално. Ето на пример данни от САЩ http://www.mybudget360.com/the-magi...-nationwide-home-prices-and-household-income/

Не ми се рови, но има много статистика за почти всички държави където за последните няколко века средно в 2 години.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Как мислите в закупуване на нефт. Навсякъде, пишат че цените паднаха. Заслужава ли се да се купи, моля дайте някакви сайтове за купуване? Благодаря
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Как мислите в закупуване на нефт. Навсякъде, пишат че цените паднаха. Заслужава ли се да се купи, моля дайте някакви сайтове за купуване? Благодаря

Искаш физически нефт да купиш?
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Изхарчи ги. С 20к в Тайланд ще си цар за 3 месеца, ама ще ти останат за цял живот(и не ги лови инфлация).
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Това не е свързано с държава, а с финансите на човек/семейство, което е прието за норма. Няма логика да даваш 50% за имот от нетният си доход, това е тотално финансово робство. Като цяло е прието 2-3 средни годишни заплати да купят средно жилище - ето повече тук http://pazaradnes.com/как-се-намира-реалната-цена-на-недвижи/

В момента има инфлация и балони по НИ почти във всички държави, но преди ерата на печатниците 2-3 години е нормално. Ето на пример данни от САЩ http://www.mybudget360.com/the-magi...-nationwide-home-prices-and-household-income/

Не ми се рови, но има много статистика за почти всички държави където за последните няколко века средно в 2 години.

винаги съм си мислел, че 1 жилище ако се самоизплати (от наем да речем) за 20 години е добра инвестиция ти ме хвърли в размисли и страсти
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

винаги съм си мислел, че 1 жилище ако се самоизплати (от наем да речем) за 20 години е добра инвестиция ти ме хвърли в размисли и страсти

За 20 години е пълна загуба на време и пари - през 2002-3 в няколко картала на Варна няколко сегмента на жилища носиха по 12-15% на година, ти ми говориш за 5% :)
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Цената на земята е различна в зависимост от всеки район. Аз примерно имам 30 декара, която е с доход 1к на година от рента - 30-35 лв/декар повече не дават. Поне в близко бъдеще не мисля, че цената и ще падне. По тази логика и всичко изчетено в темата си направих извода, че може за 10 год. да вложа 10 к (печалбата) от нея в злато, ако разбира се са ми буферни. Иначе като цяло риск за 20к във всичко има! Това за нефта ми стана интересно. Петролен бос трудно се става :)
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Акции на нефт?

Нещо си се объркал - такова нещо няма. Акцията е право на собственост от компания, а ти искаш да купиш суровина - все едно отиваш в магазина и казваш 10 акции захар :)
Акции на петролни компании е друго, но не бих те съветвал да го правиш - вместо да купиш суровината, да купиш акции на компания която я дълбае/обработва и т.н.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Цената на земята е различна в зависимост от всеки район. Аз примерно имам 30 декара, която е с доход 1к на година от рента - 30-35 лв/декар повече не дават. Поне в близко бъдеще не мисля, че цената и ще падне. По тази логика и всичко изчетено в темата си направих извода, че може за 10 год. да вложа 10 к (печалбата) от нея в злато, ако разбира се са ми буферни. Иначе като цяло риск за 20к във всичко има! Това за нефта ми стана интересно. Петролен бос трудно се става :)

Колко е цената на декар?
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Зависи от качеството и от количеството. В момента 800-1000. И с всяка година се качва. Преди 3-4г. беше 500-600 лв. Става въпрос за севррозападния регион близо до Плевен. Понякога малките арендатори със стотина декара предлагат повече пари за да се разрастват от тези с 20-30к декара. Цената зависи и от това дали примерно 5-10 и.т.н декара са в едно землище. Пак пример с моята: в три землища е. Ако беше в едно щеше да е с по-голяма продажна цена, дори в рамките на договорка. За закупуването на земя трябва доста реклама иначе всеки, който продава отива при вече утвърдените арендатори.
 
Последно редактирано:
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Това не е свързано с държава, а с финансите на човек/семейство, което е прието за норма. Няма логика да даваш 50% за имот от нетният си доход, това е тотално финансово робство. Като цяло е прието 2-3 средни годишни заплати да купят средно жилище - ето повече тук http://pazaradnes.com/как-се-намира-реалната-цена-на-недвижи/

В момента има инфлация и балони по НИ почти във всички държави, но преди ерата на печатниците 2-3 години е нормално. Ето на пример данни от САЩ http://www.mybudget360.com/the-magi...-nationwide-home-prices-and-household-income/

Не ми се рови, но има много статистика за почти всички държави където за последните няколко века средно в 2 години.

може би няма балон, а просто потребителите на услугата НИ тук искат по-голям лукс, давам за пример само, че стандартната къща в САЩ е сглобяема, със стени от гипскартон, а и като локация е поне 20-30км от центъра на най-близкия град. такъв имот тука ще излезе под 2-3хил. лева парцел, и 250-300лв.кв.м или към 80-130кв.м. площ. /за дадените 36хил.лева пример/
 
От: От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

може би няма балон, а просто потребителите на услугата НИ тук искат по-голям лукс, давам за пример само, че стандартната къща в САЩ е сглобяема, със стени от гипскартон, а и като локация е поне 20-30км от центъра на най-близкия град. такъв имот тука ще излезе под 2-3хил. лева парцел, и 250-300лв.кв.м или към 80-130кв.м. площ. /за дадените 36хил.лева пример/

Не е до лукса, а и трудно ще ти дадат разрешително и за такава къщурка. Иначе и сега по селата има къщи по 10-15к лв. Няма как сравняваш нещо извън град с в града.
При нас чисто и просто са все още високи цени, поради факта, че банките все още държат имотите на просрочените ипотеки с цел да не си срутят активите, но от бъдещият стрес тест очаквам да се промени това.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

20000 лв са незначителна сума от инвестиционна гледна точка, но и с такава сума може да се намери подходящата схема. Например с тези пари можеш да купиш 50-60 квадрата апартамент, който да отдаваш под наем. Естествено това би било възможно с ипотечен кредит, като вноската на месец е по-ниска от наема при който отдаваш имота. Така след изтичане на срока за изплащане имотът ще е 100 % изплатен, а в същото време и цената ще е доста над сегашното ниво.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Стига с тия имоти, тва е възможно най-необоснованата инвестиция.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

единственият начин за предпазване на инфлацията е да бъдат увеличени защото стойността им намалява.
Е надявам се че това го разбрахте
 
Стига с тия имоти, тва е възможно най-необоснованата инвестиция.

А кое е обоснована инвестиция според теб?

Стига човек да знае какво прави, имотите са сравнително нискорискови и запазват стойността си добре, и именно поради тези им качества ги ползвам. При мен комбинацията между високорискови инвестиции (бизнес) и нискорискови (добри имоти и благородни метали) работи прекрасно вече няколко години. Ще видим как ще се справи тази стратегия със стрес теста, който предстои, но засега съм със сравнително позитивна нагласа.


Колкото до идеята на кака Сиси да тегли кредит, за да купи инвестиционен имот, аз не бих направил такова нещо, особено сега. В най-добрия случай този имот ще се изплаща 20 години, а това е голям риск, тъй като за 20 години могат да се случат много неблагоприятни събития. Да не говорим пък за предположенията, които прави - че цената е 350 лв. на квадрат и че стойността на имотите след изплащане на кредита ще е по-висока.
 
От: Re: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

А кое е обоснована инвестиция според теб?

Стига човек да знае какво прави, имотите са сравнително нискорискови и запазват стойността си добре, и именно поради тези им качества ги ползвам. При мен комбинацията между високорискови инвестиции (бизнес) и нискорискови (добри имоти и благородни метали) работи прекрасно вече няколко години. Ще видим как ще се справи тази стратегия със стрес теста, който предстои, но засега съм със сравнително позитивна нагласа.


Колкото до идеята на кака Сиси да тегли кредит, за да купи инвестиционен имот, аз не бих направил такова нещо, особено сега. В най-добрия случай този имот ще се изплаща 20 години, а това е голям риск, тъй като за 20 години могат да се случат много неблагоприятни събития. Да не говорим пък за предположенията, които прави - че цената е 350 лв. на квадрат и че стойността на имотите след изплащане на кредита ще е по-висока.

1.колкото са ниско рискови, толкова са и ниско ликвидни.
2.наемите в бг са по-ниски от от месечната вноската по 20 годишна ипотека на имота (прави си изводите)
3.дори наема да беше = на вноската по ипотеката, инфлацията за 20 години пак прави нещата на минус
4.не е казано, че всечи месец от тия 20 години ще имаш наем
5.данъците на имота никой не ги смята в уравнението
6.ремонтите на имота никой не ги смята в уравнението

купуването на имот е ниско рисково, но не е инвестиция
 

Горе