Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Не разбрахте ли, че не вие сте потребители на Google, а Google а ваш клиент (не може да бъде потребител, защото потребителите може да бъдат само физически лица; напр. ако фирма си купува електроенергия тя не е потребител по смисъла на закона за защита на потребителите и не може да се оплаче на Комисията за защита на потребителите, но физическо лице може).

Когато участвате в програмата Google AdSense вие сте доставчици на услугата "уеб пространство под наем", а Google е вашият клиент.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Ако спазват законите трябва да си попълват данъчните декларации коректно...

Да не се окаже после, че и двете страни (Google и физическото лице, което им продава услугите си) са извън закона, защото тогава ще имаме една много голяма организирана престъпна група... Бойко после ще се тупа в гърдите как е заловил организирана престъпна група, която има две фирми: Google, Inc, и Google Ireland Ltd, и хиляди българи, които са нейни членове...
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Ами то хубаво ама как ще ме попълнят...това казвам - разгледай една Виес декларация за да видиш, че не може.
А България черпи инфо само от Виес обмена /онлайн защитена среда за виес инфотата/. Значи ако Гугъл не те попълнят във Виес
могат да ти барнат макарите само.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Не знам дали има начин как да надникнем в данните от VIES декларациите... Май само служителите на НАП имат достъп.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Трябва ни човек от митници или нап за да каже какво излиза....
...
Представете си това - Асен продавал дрога и още 8000 асеновци и мюмюни продават дрога. Е за да пипнат нашия Асен, трябва някои да го е изтропал и после да проверят верно ли продава дрога..........В случая 8000 ФЛ получават пари от Гугъл, ами представете си списъка и чиновника зад компа. Ако някой не изпее нашия Жоро, че получава от Гугъл. няма как да стане...

И за да не бъда плют за разсъжденията тук, които иначе може да нямат общо с личното ми мнение ще кажа - СПАЗВАЙТЕ ЗАКОНИТЕ !!! Друг е въпроса има ли схема да ви хванат.... НЕ ПОДКРЕПЯМ БЕЗЗАКОНИЯТА :) Вече съм спокоен!
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

И аз да споделя, какво ми се случи тия дни.
Значи преди 2 месеца напуснах работа и реших да се запиша на борсата. Попълних всичките документи и още първия месец ми преведоха обезщетение за безработен. На следващия месец получих писмо, че ми спират борсата и трябва да върна преведените пари защото имам приходи над минималната работна заплата по граждански договор с Българска фирма.
 
Последно редактирано:
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Това, което си получил, не значи че само това се вижда. Всичко се вижда в НАП, но така е структурирана информацията, че само койт иска да гледа може да го види. А ти си получил писмо от борсата - тях твоя адсенс не ги интересува въобще, те не са от НАП. И те са видели не че си получил възнаграждение по-голямо от една МРЗ, а че някя фирма е декларира, че ти е платила ОСИГУРОВКИ върху сума по-голяма от МРЗ.
От борсата нямат достъп до твоята данъчно-осигурителна сметка, а само до осигурителната част от нея. Друг е въпросът, че и в данъчната ти сметка няма да се виждат приходите от адсенс, защото там се виждат само декларираните и платени данъци, но не и получените, но недекларирани такива. Приходите от адсенс се виждат на друго място и е въпрос на желание от страна на НАП да ги видят.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

е някои ако му се занимава да зададе компетентно въпроса, но да зададе въпрос а не да им дава отговорите и какво се е писало до момента нека те сами отговорят какво да правим !

Цитат от
„Информационният център” на НАП

"За да получите компетентен отговор на зададените от Вас въпроси можете да използвате една от следните възможности: 1. Да проверите дали отговор на Вашите въпроси няма в електронната система "Въпроси и отговори", публикувана на адрес http://nraapp03.nra.bg/cms5/ <http://nraapp03.nra.bg/cms5/>
2. Да подадете писмено запитване до най-близката Ви Дирекция "ОУИ":
- гр. София 1000, бул. "Аксаков" 21 ;
- гр. Бургас 8000 ул.”Цар Петър” 5Б ;
- гр. Варна 9000 ул.”Осми Приморски полк” 128;
- гр. Велико Търново 5000 пл.”Център”2 ет.4;
- гр. Пловдив 4004 ул.”Скопие” 106
по пощата с обратна разписка или на място в деловодството на същия адрес (раб. време 09. 00 ч. до 12.30 ч. и 13.00 до 17. 30 ч.)
3. Да отправите запитване чрез интернет на адрес [email protected] <mailto:[email protected]> , но подписано с електронен подпис
4. Да получите консултация на място от експерти всеки четвъртък от 14.00 до 16.00 ч.в дирекциите "ОУИ" в София (София, ул. Аксаков 21), Велико Търново (пл. "Център" 2, ет. 4), Варна (бул. "Осми приморски полк" 128), Пловдив (ул. "Скопие" 106) или Бургас (ул. "Цар Петър" 5Б)
Уведомяваме Ви, че съгласно чл. 85 от ДОПК , във всички случаи на кореспонденция с НАП , регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията си (фирма, ЕИК, определен от Агенция по вписванията, или ЕИК по БУЛСТАТ, съответно ЕГН или ЛНЧ , адрес по чл.8 от ДОПК и адрес за кореспонденция)."


е някои ако му се занимава да зададе компетентно въпроса, но да зададе въпрос а не да им дава отговорите и какво се е писало до момента нека те сами отговорят какво да правим !

 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

А защо да задава въпрос, като може да започне от точка 1.
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg
това е адресът, има си и търсене, избирате си ЗДДС и чл. 97а и си четете отговорите на вече задени въпроси. Има много. И почти на всякъде си пише какво точно трябва да се прави.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

е някои ако му се занимава да зададе компетентно въпроса, но да зададе въпрос а не да им дава отговорите и какво се е писало до момента нека те сами отговорят какво да правим !

Какво трябва да се прави е ясно, защо трябва да се пита след като се знае отговора?

Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП
Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Последно и тук какво стана?
Ако съм частно лице колко данък дължа за 1000 евро получени пари от гогле за месец?
и ако съм фирма пак колко данък дължа за 1000 евро от гогле ?
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Ако си фирма може да избереш да получаваш дивидент и да плащаш данък печалба на фирмата 10% плюс данък върху дивидента 5% (не дължиш осигуровки върху дивидента). Обаче ще плащаш осигуровки върху минималния праг малко над сто лева месечно (само защото работиш). Другия вариант е да плащаш 10% данък върху заплатата си (тогава фирмата няма да има печалба и няма да плаща данък върху печалбата) и данък "осигуровки" (и излиза горе-долу колкото ще плащаш, ако получаваш парите като физическо лице).

Процента на данъчната тежест когато се плащат осигуровки се променя в зависимост от размера на дохода! Това е защото има данъчни облекчения за богатите, които получават над 2000 лв - техните осигуровки се изчисляват на база 2000 лв когато осигурителния им доход е над 2000 лв.

Данъчните облекчения за богатите е може би най-добрата идея на правителството. Благодарение на това богатите нямат мотивация да крият доходи заради осигуровките и има повече приходи от данъците на богатите.

При суми много над 2000 лв е по-изгодно фирмата да няма печалба (т.е. печалбата на фирмата да се регулира до нула като се повиши заплатата на собственика до максималната възможна стойност) - по този начин данъчната тежест е малко над 10% заради нищожния процент на данъците "осигуровки". Ако обаче сумата не е голяма процентът е значително над 10% и даже значително надвишава 14,5%.

Пример: фирмата регулира печалбата си на нула и изплаща заплата на собственика 2 338 лв. Данъчната тежест (данък върху дохода + данък "осигуровки") ще бъде общо 755.8 лв или 32% от приходите на фирмата. Тези изчисления ги направих като въведох 2000 лв в този калкулатор:

calc2k.png


Имайте предвид, че законите са написани така, че да подвеждат охлоса (невежите "граждани"). В същност когато се въведе 2000 лв в калкулатора в същност реалната заплата е 2 338 лв заради 338-те лв, които са за сметка на работодателя (което е абсурдно - тези пари де-факто са за сметка на работника заедно с останалите 417.80, които официално са за негова сметка).

При заплата от 420 лв (и приходи на фирмата пак същите: 2 338 лв) данъчната тежест ще бъде:

calc420.png


Разходи на фирмата за заплата + данъци "приход" и "осигуровки" върху заплатата: 332.26 (чистата сума) + 70.98 + 87.74 = 490.98
Печалба на фирмата: 2 338 - 490.98 = 1847.02
Данък върху печалбата на фирмата: 1847.02 x 10% = 184.70 лв
Фирмата дава като дивидент каквото е останало след облагане с данък печалба: 1847.02 - 184.70 = 1662.32 лв
Данък "дивидент": 1662.32 x 5% = 83.12

Общо данъчна тежест: 184.70 + 83.12 + 70.98 + 87.74 = 426.54 лв или 18% от приходите на фирмата.

Извод: когато приходите са по-малки е по-изгодно да се плащат дивиденти, а когато приходите са по-големи - по-изгодно е да се плащат заплати вместо дивиденти.

Разбира се е възможно по-горе изчисленията да съм ги объркал, не давам никаква гаранция. Четете това на свой риск и всички щети от четенето са за ваша сметка. Това не е счетоводен съвет и аз не съм счетоводител.

Обобщение: По-горе съм разгледал два случая на фирма, която има приходи от 2 338 и няма други разходи (освен заплата за управителя, който е и собственик). В първия случай фирмата е взела решение да плаща максимално възможната заплата за да регулира печалбата на фирмата на нула. Данъчната тежест в този случай е 32% от приходите. Във втория случай фирмата плаща някаква малка заплата и разпределя цялата останала печалба като дивидент. Данъчната тежест в този случай е 18% от приходите на фирмата. Това значи, че когато фирмата има приходи около 2 338 (т.е. малки приходи) е по-изгодно да плаща дивиденти вместо висока заплата на управителя/собственика. При значително по-високи приходи (напр. 100 000 лв) данъчната тежест при плащане на максимално високата заплата (печалба на фирмата: нула) данъчната тежест ще бъде малко над 10% (напр. 10,6% при 100 000 лв приходи), което е по-изгодно от малко над 14,5% (в случай, че фирмата реши да изплаща дивиденти вместо висока заплата).
 
Последно редактирано:
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Нищо не разбрах... защо всички счетоводители искате да ме боли глава и да не разбирам нищо :)
как да ти го обясня, като видя толкова много числа сметки и проценти.. и губя интерес. казвам си ох майната му не го разбирам друг път ще се занимавам и така с години.

дай ми просто и ясно:)
значи ако адсенс ми прати 5 000 лева на фирмата ? колко ще взема ако фирмата е по ддс/ то май няма какд а не е по ддс :)/
да кажем нямам никакви разходи, ил иако имам махаме ги иостават 5000 чисто ми пращат какво е за мен и какво за тях ?
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Ако ти ги прати на фирмата е лесно - 5000 * 10% (данък печалба) - 500 лв. на НАП и остават 4500 *5% (данък дивидент) - 225 лв. на НАП 9 за тебе чисто остават 4275 лв. жив и здрав да си ги харчиш.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Нищо не разбрах... защо всички счетоводители искате да ме боли глава и да не разбирам нищо :)

Аз не съм счетоводител :)

дай ми просто и ясно:)

Виж по-горе текста под черните букви, който започва като "Обобщение:" (преди малко го редактирах).

значи ако адсенс ми прати 5 000 лева на фирмата ? колко ще взема ако фирмата е по ддс/ то май няма какд а не е по ддс :)/
да кажем нямам никакви разходи, ил иако имам махаме ги иостават 5000 чисто ми пращат какво е за мен и какво за тях ?

По-горе ти го сметнах за 2 338 лв колко е процента на данъчната тежест когато избереш да получаваш дивиденти вместо заплата - 18%.

Няма вариант да не си регистриран по ЗДДС, защото Google Ireland плаща ДДС-то и ти трябва да пишеш разни неща във VIES декларацията си. ДДС-то не го плащаш ти, във фактурата пишеш нула или нещо такова - питай счетоводителя си как точно става, аз не знам.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Ако ти ги прати на фирмата е лесно - 5000 * 10% (данък печалба) - 500 лв. на НАП и остават 4500 *5% (данък дивидент) - 225 лв. на НАП 9 за тебе чисто остават 4275 лв. жив и здрав да си ги харчиш.


15% значи е всичко?

значи ако печеля над 10-20 000 лева на месец как е по добре заплата ли да се водят или дивидент?
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

15% значи е всичко?

По-горе при изчисляванията, които доведоха до 14,5% беше допуснато, че разходите за управител на фирмата (които се дължат независимо дали му се плаща заплата) се покриват от други източници - т.е. фирмата се ползва за други неща, а това с AdSense е между другото. В същност като се сметнат разходите за управител (някаква мизерна заплата от 420 лв например) се получава малко по-голям процент.

значи ако печеля над 10-20 000 лева на месец как е по добре заплата ли да се водят или дивидент?

Ако приходите на фирмата са 20 338 лв и избереш да се плаща максималната заплата (за да не се плаща данък върху печалбата на фирмата и данък върху дивидента, които общо са 14,5%) данъчната тежест (данък върху прихода на физическото лице (собственик) + данък "осигуровки") ще бъде 2 555.8 лв или 12,6%, което е по-изгодно от 14,5%.

calc2000.png


Извод: по-изгодно е да се плащат не дивиденти (данъчно-осигурителната тежест тогава е около 15%), а заплата на собственика (данъчно-осигурителната тежест тогава е 12,6%).
 
Последно редактирано:

Горе