Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

15% значи е всичко?

значи ако печеля над 10-20 000 лева на месец как е по добре заплата ли да се водят или дивидент?

При 10-20 хил. лв. по-добре е като физическо лице, защото осигуровки над 2,000 лева няма. Общо взето след около 5к на месец доход (мързи ме да смятам точната сума, след която се обръща), по-изгодно е да е като физическо лице.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Обобщаващият правилен отговор е - по-изгодно е под формата на дивидент. Това естествено важи ако фирмата ти е търговско дружество. Ако е ЕТ въпроса с дивидента въобще не стои.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Обобщаващият правилен отговор е - по-изгодно е под формата на дивидент. Това естествено важи ако фирмата ти е търговско дружество. Ако е ЕТ въпроса с дивидента въобще не стои.
Сметни го пак при доход над 5000 лева на месец! При 6,000 примерно :)
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

При 10-20 хил. лв. по-добре е като физическо лице, защото осигуровки над 2,000 лева няма. Общо взето след около 5к на месец доход (мързи ме да смятам точната сума, след която се обръща), по-изгодно е да е като физическо лице.

Тенденцията никога не се обръща. Или почти никога. Най-доброто което може да се постигне е да се изравнят данъците. Преди време бях правил едни такива сметки, ама изравняването се постига при едни числа, при които въобще няма да ти пука какви са ти данъците.
Доход като ФЛ е по изгоден само ако си инвалид или доходите ти са от цветарство, градинарство, авторски права или наеми на недвижими имоти.
Ако на някой му се занимава с точните сметки може да чете тук: http://www.brrabg.com/news.php?extend.6
Тези сметки съм ги правил за 2009 г., но и сега ще са подабни.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

По-горе при изчисляванията, които доведоха до 14,5% беше допуснато, че разходите за управител на фирмата (които се дължат независимо дали му се плаща заплата) се покриват от други източници - т.е. фирмата се ползва за други неща, а това с AdSense е между другото. В същност като се сметнат разходите за управител (някаква мизерна заплата от 420 лв например) се получава малко по-голям процент.



Ако приходите на фирмата са 20 338 лв и избереш да се плаща максималната заплата (за да не се плаща данък върху печалбата на фирмата и данък върху дивидента, които общо са 14,5%) данъчната тежест (данък върху прихода на физическото лице (собственик) + данък "осигуровки") ще бъде 2 555.8 лв или 12,6%, което е по-изгодно от 14,5%.


ОПААААА момент аз май леко зацепоих ?

Значи след като фирмата ми прави 20 000 лева чиста печалба за месец, след като махна всички разходи
вместо да ги мисля тези 20 000 лева как да ги покривам, аз мога да си сложа заплата 20 000 лева? и да платя данъка и осигуровки върху тази заплата? и ще мога да си прибера в джоба колко ? 17 000 месечно чист доход напълно доказуем и законен?
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

По-горе го сметнах при доход 20 338 лв и се получи 12,6%, което е значително по-изгодно от 14,5% :)
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

вместо да ги мисля тези 20 000 лева как да ги покривам, аз мога да си сложа заплата 20 000 лева? и да платя данъка и осигуровки върху тази заплата? и ще мога да си прибера в джоба колко ? 17 000 месечно чист доход напълно доказуем и законен?

Точно така. В България данъчната тежест е изключително ниска в сравнение с другите държави от ЕС. Може да се мерим само с Кипър.

И все пак осигуровките на тези, които получават под 2000 лв са твърде голям процент.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Тенденцията никога не се обръща. Или почти никога. Най-доброто което може да се постигне е да се изравнят данъците. Преди време бях правил едни такива сметки, ама изравняването се постига при едни числа, при които въобще няма да ти пука какви са ти данъците.
Доход като ФЛ е по изгоден само ако си инвалид или доходите ти са от цветарство, градинарство, авторски права или наеми на недвижими имоти.
Ако на някой му се занимава с точните сметки може да чете тук: http://www.brrabg.com/news.php?extend.6
Тези сметки съм ги правил за 2009 г., но и сега ще са подабни.
Стига бе човек, при 10к доход на месец, разликата е 200 лева в полза на заплатата срещу дивидента. При 20к разликата отива на 700 лева.
Да не ти ги и дисконтирам, за да изчисля ефекта на времето върху парите (нали се сещаш, че дивидент се взема само след като са одобрени финансовите отчети).
Последното вече е изгъзица и няма отношение към конкретния случай.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Сметни го пак при доход над 5000 лева на месец! При 6,000 примерно :)

Взех че си направих труда да го сметна. При 9000 лв. на месец е все едно как ще ги вземеш. До 9000 лв. на месец е по-изгодно през дивидент, над 9000 лв. е по-изгодно като самонает.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

На 5,200 няма значение (данъци и осигуровки 2010). След 5,200 е по-добре като заплата. Говорим за ЕООД, с единствен приход AdSense и единствен разход (=на прихода) за заплата.
До 9,000 няма съществена разлика, но все пак има.

---------------
Редакция: Прав си. Късно вечер не трябва да правя сметки. Не смятам разхода за работодателя.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Да питам при доход около 200 Евро на месец трябва ли да пускам декларация и трябва ли да се регистрирам като самоосируряващ се. Също така ако работя на място където ме осигуряват а тези пар получавам като страничен приход как да се регистрирам като самоосигуряващ се.
Моля за помощ че идва края на годината.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Моля за помощ че идва края на годината.

Регистрацията по БУЛСТАТ се прави в седем дневен срок след започване на дейността (т.е. вече отдавна си закъснял). Глоба ако те хванат - няколко хиляди лева (виж в закона, че ме мързи да го търся).

Тук пише в какъв срок се прави регистрацията по ЗДДС:

Издателите на Гугъл Адсенс попадат в хипотезата на ал. 2 от този член и са длъжни да се регистрират по ЗДДС в седем дневен срок преди данъкът по тази доставка да стане изискуем.

Данъкът става изискуем на датата на данъчното събитие, а за такъв вид услуга (услуга с постоянно изпъленение) датата на данъчното събитие е последният ден от всеки период, за който е уговорено плащане. Ако не сте задържали плащанията си това е последният ден от месеца, в който балансът по сметката ви е достигнал 70 евро. Ако сте задържали плащанията си, датата на данъчното събитие е последният ден от месеца, в който премахнете задържането на плащането. Ако не премахнете задържането на плащанията до края на годината, датата на данъчното събитие е последният ден от годината (заради разпоредбата, че за целите на ЗДДС ако е уговорен период за плащане по дълъг от една календарна година, последният ден от всяка година се счита за дата на настъпване на данъчното събитие). Това значи че регистрацията по ЗДДС не може да се отлага до безкрай.

Източник: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Ако вече си получил плащане със сигурност си нарушил ЗДДС и ако те хванат ще има глоба.

Ако плащаш осигуровки върху по-малко от 2000 лв ще трябва да плащаш осигуровки на основание, че си регистриран по БУЛСТАТ като самоосигуряващ се (осигуровките са 115 лв месечно според статията, която цитирах по-горе, отделно има и данък 10% върху разликата между облагаемия доход и платените осигуровки).

Затова някои хора се отказаха да работят с Google AdSense - не им се занимава с регистрации, плащания на осигуровки и подаване на декларации. Ако имаш фирма, която се занимава с други неща може да прекараш плащанията на Google през фирмата - фирмата така или иначе е регистрирана по ЗДДС и си плаща данъци и осигуровки на работниците, малко повече занимавка по осчетоводяване на приходите от Google няма да са проблем. Обаче няма как да регистрираш фирма само заради Google, защото фирмата няма да има пари да си покрие разходите (счетоводство, банкови такси, регистрация на фирмата и др.).

Това обаче не ми е ясно:

датата на данъчното събитие е последният ден от всеки период, за който е уговорено плащане

Ако не сте задържали плащанията си това е последният ден от месеца, в който балансът по сметката ви е достигнал 70 евро.

Защото в последния ден от месеца, в който балансът по сметката е достигнал 70 евро, този баланс все още е "прогнозни приходи" (и даже не се показва) и не се знае с колко ще го намалят до около 25-то число на следващия месец, когато де-факто изпращат парите (чека). Имам спомени, че дължимата сума не се появява в първите няколко дена на следващия месец и чак когато пратят парите може да се предполага, че тези пари наистина ще пристигнат (има случаи когато пращат чека, но докато чекът пътува по пощата отказват плащането и изтриват акаунта на жертвата си заради нарушаване на договора - напр. някой е кликал твърде много реклами от един и същи компютър).

Аз нямам акаунт в Google AdSense и не мога да го проверя със сигурност, но който има акаунт може да наблюдава кога се показва сумата, което ще му плащат.
 
Последно редактирано:
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Добре толкова страници текст, някои по знаеш и можещ накрая няма ли да направи стъпка по стъпка за прости хора като мен с ниски доходи т.е. регистрация по булстат и ДДС { как се прави цялата процедура къде се ходи какво се попълва и как - за да нямаме проблеми с НАП }
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

стъпка по стъпка за прости хора като мен с ниски доходи т.е. регистрация по булстат и ДДС

То е написано тук: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Обаче не е изгодно за тези с ниски доходи. Тези с ниски доходи трябва да намерят начин да ги повишат или да прекратят тази дейност и да започнат да правят нещо, от което да печелят достатъчно пари.

Google и ДДС - фирма или регистрация по Булстат?
 
Последно редактирано:
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Добре толкова страници текст, някои по знаеш и можещ накрая няма ли да направи стъпка по стъпка за прости хора като мен с ниски доходи т.е. регистрация по булстат и ДДС { как се прави цялата процедура къде се ходи какво се попълва и как - за да нямаме проблеми с НАП }

А ти защо си мислиш, че всичко тук е написано за тези с високи доходи. Всичко изписано важи за всякакви доходи от Гугъл или от който и да е друг рекламодател базиран в ЕС.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Когато разбрах за това регистриране по ддс реших да закрия акаунта си в гуугъл адсенс и да изтегля някакви си 120 лева, но точно тогава ми доиде съобщението от гуугъл , че трябва да премина на евро към ирландския им клон. Нищо не можех да правя по акаунта , всичко беше блокирано, докато не кликна , че съм съгласен с техните нови условия условия. За да изтегля парите си приех новите условия , след това закрих акаунта си . Сега при тяхното получаване, което явно ще е от Ирландия ( макар, че от там нямам нито едно кликване )трябва ли да се регистрирам пак по ДДС??? И ако не го направя ще имам ли проблеми с данъчните? А, ако реша да не си получавам парите ?
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Предполагам, че ти е настроено на Western Union преди да си затвориш акаунта. Това значи, че няма да получиш плащането, защото няма да знаеш номера MTCN на плащането (WU дават ли пари, ако не знаеш този номер?) - системата им е развалена - не знаеш номера на плащането датата и сумата, защото не може да се логнеш в акаунта си (защото акаунта ти е затворен!). Голяма глупост. Трябваше да промениш начина на плащане на "чек" (ако не си го променил) - така ще знаеш, че ще го получиш рано или късно.

Предполагам, че задължението за регистрация възниква независимо дали си получил парите - достатъчно е да са изпратени (реално Google няма как да знаят дали си получил парите си преди да е минал максималния срок след изпращането, в който може да си ги получиш и ще са те написали във VIES декларацията си преди да разберат, че си (или че не си) получил парите).

А тези 120 лв ще ти стигнат да си платиш осигуровките за един месец и ще ти останат няколко лева за няколко билета на градския транспорт - колкото да ходиш да се разправяш с бюрократичните глупости.

Нищо не можех да правя по акаунта , всичко беше блокирано, докато не кликна , че съм съгласен с техните нови условия

Това едно време се заобикаляше като кликнеш на логото "Google" горе в ляво, може и да не работи вече.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Предполагам, че ти е настроено на Western Union преди да си затвориш акаунта. Това значи, че няма да получиш плащането, защото ............

.

Като си закривах акаунта лятото изобщо не съм се сетила да погледна тази настройката, а и никой май не го беше споменал това тогава и естествено нищо не съм и получила ...
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Ако ти се ходи до WU може да ги питаш дали има нещо за теб (не знам обаче дали ще ти кажат, ако не знаеш сумата и MTCN).
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

MTCN - това май само от тях мога да го знам.
Аз съм приключила, така че нямам намерение да правя нищо друго освен едно запитване по е-мейл евентуално..
 
Последно редактирано:

Горе