Как да спестяваме с малка заплата?

От: Как да спестяваме с малка заплата?

Уоу независимо от лихвата, епа ного независимо,,, ти довре лиси

Що какво ще стане ако ми ги даде банката, а не ги върна. Дори и милиард да трябва да върна (ако съм беден)

Или си самоубиец, едно от двете :)

Говорех за банков кредит. Но с 10 милиона ще ме утрепят с една идея по - трудно отколкото без тях.
 
Само с лишения и вдигане на дохода. Няма спестявания при такива суми, за които чета. Има по-скоро оцеляване. ;)

Ето няколко съвета:

1. Отърваваш се от всичко като пасиви - дето те връща назад - кредити, поддръжка на скъпи джажди, излишни сметки и прочие.
2. Зарязването на излините неща - някои кафета, барове, цигари, глезотии и от този тип.
3. Значи не може през целия 8-часов работен ден, всеки ден, накрая да получиш 400 лева. Това са 200 евро. Или трябва да се преквалифицираш и да поемеш в друга насока, или да живееш там където тия пари ще ти стигнат, но за такова място не се сещам, освен ако е някакъв пенсионерски живот или мега отчелнически, което не е опция, ако си още млад, то за никой не е опция де.

Всичко е ток, ако имаш стремеж да повдигнеш нагоре дохода, но ако си циклиш в това положение, лоша работа. ;)
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

Не е хубаво так черно бяло да се мисли, особенно като се има напредвид, че почти няма бизнес без дълг.

За мен е прекрасно да мисля по този начин, нека да е "черно бяло". Вместо дългове имам спестявания, което всъщност ме вкарва в друг проблем - когато близки и не толкова близки виждат че имам повече пари от тях, започват да се редят на опашка да искат заем за да купят мечтите си. Само един от тях ми върна заема... първия път поне. Другите дори нямат намерение, така че и на това казах Не.

А това че има бизнеси с дългове не означава, че дълговете са задължителни за всеки бизнес.
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

За мен е прекрасно да мисля по този начин, нека да е "черно бяло". Вместо дългове имам спестявания, което всъщност ме вкарва в друг проблем - когато близки и не толкова близки виждат че имам повече пари от тях, започват да се редят на опашка да искат заем за да купят мечтите си. Само един от тях ми върна заема... първия път поне. Другите дори нямат намерение, така че и на това казах Не.

А това че има бизнеси с дългове не означава, че дълговете са задължителни за всеки бизнес.

Не казвам, че са задължителни, но има определени ситуации, когато е по-добре дълг, отколкото да чакаш да разтеш с кеш-флова. Особенно, ако имаш добра кредита история, лихвите са такива ниски, че е грях да не се възползваш.
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

От както свят светува основните начини за забогатяване (освен с измама и кражба - говоря за легитимни методи) са:
1. Използваш чужд труд на ниска цена и го препродаваш на друг за по-висока.
2. Използваш собствен труд и умения. В случая щом вече печелиш 400лв на месец от заплата вече го правиш. Сега идва по-трудната част - да увеличиш цената на своя труд, като научаваш нови неща и се преквалифицираш постоянно. Вярно, че отнема време, но един прост пример - научаваш език за програмиране = стартова заплата 1000лв+.
3. Печелиш от лихва и по-специално сложна лихва. Пример: вземаш 400 на месец, инвестираш 5%, т.е. 20лв всеки месец и при 5% лихва (теоретично) за 10 години имаш 3000 и отгоре в банката. Ако увеличиш месечната си инвестиция на 40лв имаш 6000лв и така нататък. Това е магията на сложната лихва.

Няма лесен начин - всички отнемат или време или много усилия и учене или да използваш други хора. Някои от най-успелите хора в света (Бил Гейтс, Уорън Буфет) комбинират горните три методи вече са милиардери.
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

3. Печелиш от лихва и по-специално сложна лихва. Пример: вземаш 400 на месец, инвестираш 5%, т.е. 20лв всеки месец и при 5% лихва (теоретично) за 10 години имаш 3000 и отгоре в банката. Ако увеличиш месечната си инвестиция на 40лв имаш 6000лв и така нататък. Това е магията на сложната лихва.

Какъв ти е кяра от тая мижава "доходност"? Тя инфлацията ще ти ги изяде тия пари, само дето ти седят "заключени" в банката. Ако няма какво да ги правиш - да. Но ако нямаш поне половин милион да сложиш на влог не си заслужава просто.

Аз мога да дам друга стратегия, която според мен е много по-успешна (проверено от личен опит). На края на месеца след като си платиш сметката за тока и водата и си отделиш Х лв. за храна (само най-необходимото, без глезотии), от останалите пари 80% инвестираш/реинвестираш, 10% заделяш за мечтата си (събиране в дългосрочен план), а останалите 10% за награди/глезотии (в краткосрочен план).
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

Какъв ти е кяра от тая мижава "доходност"? Тя инфлацията ще ти ги изяде тия пари, само дето ти седят "заключени" в банката. Ако няма какво да ги правиш - да. Но ако нямаш поне половин милион да сложиш на влог не си заслужава просто.

Аз мога да дам друга стратегия, която според мен е много по-успешна (проверено от личен опит). На края на месеца след като си платиш сметката за тока и водата и си отделиш Х лв. за храна (само най-необходимото, без глезотии), от останалите пари 80% инвестираш/реинвестираш, 10% заделяш за мечтата си (събиране в дългосрочен план), а останалите 10% за награди/глезотии (в краткосрочен план).


Добра е схемата, но ако ти останат едни 100 кинта и от тях 80 инвестираш се пита в какво? Личните финанси са интересно понятие, та инвеситрането на масата е до "банков депозит" или в най-добрият случай "взаимни фондове", като мечтата е да имат имот под наем(Кийосаки голям подръжник на това, а масата е фен на него така че ...) и с 80 кинта имот под наем утре по-рано. Остава еритичната мисъл да инвестират пари на капиталовият пазар или да спекулират на форекса, тогава 80 лв всеки месец ще могат най-добре да се наместят, но това е най-сложното от всичките неща и най-рисковото. Та се пита тези 80 кинта или 960 лв на година къде най-добре ще отидат?

Аз избирам последното за което говоря, но опита и уменията които ги притежавам струват хиляди лева, така че въпроса с нашият човек е какво ще прави сам ще се учи, ще си плаща ли за знания или какво :)
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

За 80 лева купуваш китайски боклуци и ги продаваш в Ебай. Това само пример, доста неща могат да се направят, но едно е сигурно, колкото по-малко са парите, толкова по-голям труда.
 
От: От: Как да спестяваме с малка заплата?

Добра е схемата, но ако ти останат едни 100 кинта и от тях 80 инвестираш се пита в какво? Личните финанси са интересно понятие, та инвеситрането на масата е до "банков депозит" или в най-добрият случай "взаимни фондове", като мечтата е да имат имот под наем(Кийосаки голям подръжник на това, а масата е фен на него така че ...) и с 80 кинта имот под наем утре по-рано. Остава еритичната мисъл да инвестират пари на капиталовият пазар или да спекулират на форекса, тогава 80 лв всеки месец ще могат най-добре да се наместят, но това е най-сложното от всичките неща и най-рисковото. Та се пита тези 80 кинта или 960 лв на година къде най-добре ще отидат?

Аз избирам последното за което говоря, но опита и уменията които ги притежавам струват хиляди лева, така че въпроса с нашият човек е какво ще прави сам ще се учи, ще си плаща ли за знания или какво :)

Ако ти остават 80 лв, първия въпрос който трябва да си зададеш е в какво не те бива, че да ти остават толкова малко? След като си отговориш на този въпрос дефинирай какво трябва и как трябва да се промени в теб. Определи какво трябва да научиш или кое свое качество трябва да усъвършенстваш/придобиеш и се запиши на такъв курс или ги дай на някой който е по-напред от теб да те научи. Тук предполагам, че някой ще ме нападне с теорията, че работодателите не го гледали това и нямало да има промяна. Е такива работодатели днес ги има утре ги няма. Ако си при такъв окради му занаята, ако си при другия тип работодатели ти ГАРАНТИРАМ, че промяната ще има значение!
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

Ако ти остават 80 лв. можеш да ги инвестираш в:

1. Обучение (самоусъвършенстване)
2. ПР и Реклама (Личен бранд)
3. Хоби (Което да превърнеш в професия в последствие)
4. В юбилейни монети.
5. В Собствен дългосрочен проект (блог например)

И още хиляди непопулярни и нишови лични проекти, които да отглеждате и развивате с тази инвестиция. 80 лв. месечно са 960 лв. годишно и 9600 за 10 години. Ако имате мечта си струва да и отделяте по 3 лв. на ден... Ако си на 20 на 30 вече ще имаш това, за което мечтаеш... Ако си на 30 и работиш за 400 лв. си неспасяем случай :)
 
От: От: От: Как да спестяваме с малка заплата?

Ако ти остават 80 лв, първия въпрос който трябва да си зададеш е в какво не те бива, че да ти остават толкова малко? След като си отговориш на този въпрос дефинирай какво трябва и как трябва да се промени в теб. Определи какво трябва да научиш или кое свое качество трябва да усъвършенстваш/придобиеш и се запиши на такъв курс или ги дай на някой който е по-напред от теб да те научи. Тук предполагам, че някой ще ме нападне с теорията, че работодателите не го гледали това и нямало да има промяна. Е такива работодатели днес ги има утре ги няма. Ако си при такъв окради му занаята, ако си при другия тип работодатели ти ГАРАНТИРАМ, че промяната ще има значение!

Нали тиражираме модела 400 кинта, та викам 80 лв - въпроса ми беше в какво ще инвеститраш/реинвестираш тези 80 лв.

За мен тези 80 лв са прекалено малко за каквото и да е, но достатъчно за придобивани на нови умения и трупане на човешки капитал - винаги това съм съветвал хората, когато са ме питали.

Като цяло с 5к и знания зад гърба си човек + инициативност може да заформи бизнес - 5к са достатъчно добър капитал - за стартиране - редица мултимилиардни бизнеси са тръгнали и с по-малко.

Бях чел някъде коментар та ще го перефразирам - искаш да си като топ 1%, а стискали ти да си като топ 1% и имаш ли нужната страст, отдаденост, безспирна работа за да си като тях.
 
80 лева са точно един шибан домейн и хостинг за една година, ако се напъне и да попрочете нещо, защото не знам колко работи за 400 лева на месец, може и да е едно обещаващо начало. Но ако седи и си ги бута всеки месец в нещо безсмислено, тук няма как вече да му се помогне. :)

Не знам къде бях чул една дрисла да се изказва. Някой беше го споменавал - искала да има парите на Бербатов. Забележете какво иска тази. Не му иска уменията, а парите. Докато има такова мислене, няма да има успех и тя и може би поколението и, защото ще ги научи на същото. ;)
 
От: От: От: Как да спестяваме с малка заплата?

Нали тиражираме модела 400 кинта, та викам 80 лв - въпроса ми беше в какво ще инвеститраш/реинвестираш тези 80 лв.

За мен тези 80 лв са прекалено малко за каквото и да е, но достатъчно за придобивани на нови умения и трупане на човешки капитал - винаги това съм съветвал хората, когато са ме питали.

Като цяло с 5к и знания зад гърба си човек + инициативност може да заформи бизнес - 5к са достатъчно добър капитал - за стартиране - редица мултимилиардни бизнеси са тръгнали и с по-малко.

Да се развиваш интелектуално също е инвестиция. Един курс за придобиване на нови умения или усъвършенстване на наличните може да струва 80 лв. и е една много добра инвестиция. Отговора на stoineff също е много добър. Ако моя не ти харесва обърни внимание на неговия. Ако питаш конкретно аз в този момент за какво бих ги инвестирал и да ти кажа, няма да ти помогне тъй като тази дейност няма да можеш да я осъществиш (не е свързано с интелектуални или физически способности, други са причините).


Бях чел някъде коментар та ще го перефразирам - искаш да си като топ 1%, а стискали ти да си като топ 1% и имаш ли нужната страст, отдаденост, безспирна работа за да си като тях.

Отговарям по ред на въпросите: НЕ, ДА, ДА, ДА, ДА. Че аз си бачкам достатъчно много. Мога и повече, но смятам, че ако прекаля КПД-то ще ми падне. Тоест трябва да има баланс. Не може само бачкане, трябва и малко награди за свършената работа.
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

Има сходство във вижданията ни, чудно ми е къде ще ги вложиш тези 80 лв и аз мога ти кажа примерно от гледище от моята перпскеитва 80 лв са достатъчни за стратови познания в сферата на борсови спекулации/инвестиции.

Кво не ти харесва на топ 1%, щом си склонен да жертваш същото?
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

Ще ги вложа в продукти. Който ти няма как да произвеждаш тъй като нямаш подготовката. Всеки човек е различен, всеки гони различни интереси. Теб като те влекат борсови спекулации/инвестиции развивай се в тази област, няма нищо лошо. Какво повече можеш да направиш със следващите 80 лв. в тази посока, не мога да ти кажа, тъй като мен това не ме влече и не съм запознат какво трябва/може да се прави за да се развива човек в тази област.

Нищо против нямам този топ 1%. Смятам, че е много по-мотивиращо да сравнявам успеха само със собствените си постижения. Докато съм жив, всеки следващ ден ще се боря за развитие, колкото и малко да е то. Важното е да го има. Всеки ден поне по едно стъпало нагоре е достатъчно. Дали ще стигна топ 1% - незнам. Дали съм се насочил на там - ДА. Определено искам да съм успешен и да се развивам, но поставяйки си за цел да бъда в топ 1% може да ме демотивира или депресира дори в някой момент от моя живот, което ще ме върне доста стъпала надолу.

50% от нещата който говоря, пиша и вярвам (тъй като съм ги изпитал на собствен гръб) съм ги научил от семинари и лекции публикувани в интернет БЕЗПЛАТНО! Потърси за Тони Робинс, той ми е любимец. Ето ти една безплатна инвестиция. Семинарите му струват много повече от 80 лв. така, че с тях можеш да почерпиш някой твой бъдещ бизнес партньор. Едно от нещата който много са ми повлияли е това: https://www.youtube.com/watch?v=6p13UFYTQG8
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

Глупаво е да се пести, не знаеш утре какво ще стане, а правиш планове за бъдещето. (мисля Сенека, но не съм сигурен)

Погледнете на Братята РОМИ, че не сеят, нито жънат, нито в житници събират: и пак небесният ви Отец ги храни. Вие не сте ли много по-скъпи от тях?
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

Ще ги вложа в продукти. Който ти няма как да произвеждаш тъй като нямаш подготовката. Всеки човек е различен, всеки гони различни интереси. Теб като те влекат борсови спекулации/инвестиции развивай се в тази област, няма нищо лошо. Какво повече можеш да направиш със следващите 80 лв. в тази посока, не мога да ти кажа, тъй като мен това не ме влече и не съм запознат какво трябва/може да се прави за да се развива човек в тази област.

Нищо против нямам този топ 1%. Смятам, че е много по-мотивиращо да сравнявам успеха само със собствените си постижения. Докато съм жив, всеки следващ ден ще се боря за развитие, колкото и малко да е то. Важното е да го има. Всеки ден поне по едно стъпало нагоре е достатъчно. Дали ще стигна топ 1% - незнам. Дали съм се насочил на там - ДА. Определено искам да съм успешен и да се развивам, но поставяйки си за цел да бъда в топ 1% може да ме демотивира или депресира дори в някой момент от моя живот, което ще ме върне доста стъпала надолу.

50% от нещата който говоря, пиша и вярвам (тъй като съм ги изпитал на собствен гръб) съм ги научил от семинари и лекции публикувани в интернет БЕЗПЛАТНО! Потърси за Тони Робинс, той ми е любимец. Ето ти една безплатна инвестиция. Семинарите му струват много повече от 80 лв. така, че с тях можеш да почерпиш някой твой бъдещ бизнес партньор. Едно от нещата който много са ми повлияли е това: https://www.youtube.com/watch?v=6p13UFYTQG8

Не мога да разбера ти мислиш, че работа за по 400 лв и спествам 80 лв и ми даваш насоки ли?
Е пак не каза какво ще е този продукт? Аз ти каза какво може се прави с този пример. Аз мога ти дам и личен пример който струва точно 0 лева от гледище за мен днес но всеки продукт струва ХХХХХ от гледище на стандарта в нета - прав си нужна е подготовката.
Тони Ронинсън и неговия Neuro Associative Conditioning подход близък до НЛП ми е помогнал много сега го канализирам опита към други, които се лутат
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

Глупаво е да се пести, не знаеш утре какво ще стане, а правиш планове за бъдещето. (мисля Сенека, но не съм сигурен)

Не е глупаво да се спестява - спестяванията са равни на инвестиции, но е глупаво да се лишаваш от всичко за спестявания и накрая да не знаеш какво да ги правиш и ги сложиш в буркбанка примерно - познавам няколко такива ... Макар че в личните финанси спестените пари част трябва да отидат за непланирани разходи, друга част за най-доброто инвестиции в знания за натрупване на добър фундамент. Защото без такъв фундамент точно никога няма да можеш да си вземеш кредит от банката без стабилните обезпечения - тук прокетно финансиране дори звучи като химера, но и банковото финансиране не единствената форма. За да се достигне до другите форми, човек трябва добре да продава и пак се връщаме в онзи фундамент.
 
От: Как да спестяваме с малка заплата?

Не мога да разбера ти мислиш, че работа за по 400 лв и спествам 80 лв и ми даваш насоки ли?
Е пак не каза какво ще е този продукт? Аз ти каза какво може се прави с този пример. Аз мога ти дам и личен пример който струва точно 0 лева от гледище за мен днес но всеки продукт струва ХХХХХ от гледище на стандарта в нета - прав си нужна е подготовката.
Тони Ронинсън и неговия Neuro Associative Conditioning подход близък до НЛП ми е помогнал много сега го канализирам опита към други, които се лутат

Нямам представа за колко работиш и колко ти остават. Ти ми няколко пъти ми зададе въпрос на който аз няколко пъти отговорих като давах повече информация с цел да изясня гледната си точка. Насоки не давам на никой конкретно. Изказвам си мнението, а който иска да го следва. И за да бъда максимално конкретен (каквото явно се иска от мен).... освен онлайн търговията работя с бетонови изделия и други строителни материали. Имам уговорката, че Х инвестирани средства за производство (било то за материали или нещо друго. Имам възможността да си измислям нови продукти или вариации на съществуващите и много други свободи, за който 80 лв. биха били достатъчни.) получавам Y% при продажбата им. И също така имам и Z% изобщо то всичката стока при продажбата им, ако аз намеря клиента. Надявам се, че вече успях да отговоря на въпроса ти. А ако случайно си се засегнал от по-горените ми мнения - не е било нарочно. Коментирах в общия случай, не конкретно за теб.
 

Горе