Как да стартираме онлайн магазин, който да се развива и просперира – правилният начин!

webselo.com

Active Member
Здравейте, група!

Понеже така ни се случи животът, че разбираме по нещичко от онлайн бизнес - написах огромен материал над 9000 думи по темата: "Как да стартираме онлайн магазин, който да се развива и просперира – правилният начин!" - мисля, че в него има огромна добавена стойност за всички стартиращи онлайн търговци, както и за специалисти в сферата, защото в годините виждаме, че изобщо не се работи систематично и с внимание към детайла..

Повечето проекти, стартъпите - са пълна импровизация.. Не го казвам, за да засегна някого, не. Но обективно е така - просто хората не знаят какво да правят, неориентирани са и трябва някой да ги насочи, да ги консултира, да им покаже пътя - като един..Сенсей, хаха
🙂


Малко са хората, които започват онлайн и разбират по нещичко от бизнес, имат конкретна аудитория, процеси, стойностно предложение, маркетингов план, уебсайт, тагване, стратегия за upsell на клиентите и за поддържане на взаимоотношения с тях, стратегия за ефективно търговско обслужване, автоматизации и много, много други.

Но... не ми се иска това интро да става дълго. Прилагам материала ->
https://webselo.com/kak-da-startirame-i-razviem-online.../
Надявам се да е полезен.
Пожелавам на всички хубава сряда и... успешен бизнес!
🙂
 
Последно редактирано:
бая правописни грешки

И къде са? Значи не коментираме съдържанието, стойността, а формата. Браво, Ганьо!
 
Ще си я отбележа за четене по-късно, че ми е интересно.
Иначе евала Кико за упорството и дългите статии и като цяло за агенцията, че толкова години развиваш този проект -уебсело.
Иначе ти имаш ли онлайн магазин? Имам предвид твой собствен проект, който работи и продава за теб? Тоест твой си онлайн магазин, различен от уебсело сайта?

Питам, за да добия представа дали имаш реален опит. Не говоря да правиш онлайн магазини на клиенти, а да разивваш собствен онлайн магазин, който продава продукти?
 
Ще си я отбележа за четене по-късно, че ми е интересно.
Иначе евала Кико за упорството и дългите статии и като цяло за агенцията, че толкова години развиваш този проект -уебсело.
Иначе ти имаш ли онлайн магазин? Имам предвид твой собствен проект, който работи и продава за теб? Тоест твой си онлайн магазин, различен от уебсело сайта?

Питам, за да добия представа дали имаш реален опит. Не говоря да правиш онлайн магазини на клиенти, а да разивваш собствен онлайн магазин, който продава продукти?

Благодаря за хубавите думи!
Имам, да :)

За физическото обслужване обмислям да направя втори материал, пак с подобна големина. Но... ангажиран съм и просто нямам време в момента. Даже и в този не успях да обхвана всичко, което бях планирал, но мисля, че е Ок и така :)
 
Без значение с каква цел е пусната статията, я прехвърлих, не съм я чел подробно.
Почти всичко написано (което прочетох) е вярно.
До рекламно-техническата част. Просто защото там имам слаби познания и много слаб опит. Така, че не мога да дам мнение.
Другото е вярно. Но от сумите за ивестиция, които са обсъдени е ясно, че става въпрос за сравнително големи проекти.
Пак казвам, че само прехвърлих статията, и не съм съгласен с едно нещо. При такива инвестиции може да се предлага по-голям асортимент. За сметка на общото количество.
Има и други варианти. Не знам дали не се прави поради определено брандиране, политика на бизнеса, или друго. Всъщност имам някои идейки, защо не се прави.
По принцип такъв тип сайтове са рядкост и извън България. Всъщност у нас има такъв сайт.
Но той е доста хаотичен.
В тази връзка според мен е много важно интерфейса на сайта да бъде подреден и интуитивен.
Другото е, че търговците са и потребители. И в тази връзка могат да си напаснат идеите, като се запитат какво им липсва, като потребители.
А относно бизнес и за името на сайта не съм много съгласен. При положение, че има достатъчно реклама името не е крайно важно, но все пак е доста важно.
 
Привет, мерси за обратната връзка. Еее, ама то така с прехвърляне сте изпуснали важни моменти... :)

Но от сумите за ивестиция, които са обсъдени е ясно, че става въпрос за сравнително големи проекти.
Е как 3000 лв на месец ще са за голям проект, моля ви се, недейте така; това са 1500 евро, нищо не е. Тук говорим все пак за бизнес, нали, а не за някой, който се опитва да върже двата края. Говорим за бизнес и просперитет! :)


При такива инвестиции може да се предлага по-голям асортимент. За сметка на общото количество.
Да, действително би могло. Много зависи от ситуацията и продукта.
Аз няма как да обхвана всяка възможна ситуация - опитах се да направя нещо като... нещо насочващо :)
Но да, би могло :)



А относно бизнес и за името на сайта не съм много съгласен. При положение, че има достатъчно реклама името не е крайно важно, но все пак е доста важно.
Не съм казал такова нещо - естествено, че името е важно :)

Мерси за градивния коментар! :)
 
Сори, че ще ти го кажа, но тази статия никой няма да я изчете от до. Много е обширна и щеше да е добре да се разбие на части. Като съдържание е добре написано, за жалост, пак казвам, няма да намериш някой да го прочете цялото на веднъж, за два пъти, няма да се сети да я довърши после.

Харесва ми, че имате позиция за това какво трябва да бъде направено, представяте го и реално ако работите така, сигурно си имате завидна база успешни клиенти.

Успехи и не ги слушай хейтърите. ;) Трябва да сложиш една такава точка също в статията: Не обръщайте внимание на poison хората. ;)
 
И аз чета отгоре-отгоре стаията, защото времето ми е ценно. Да кажем, че имам известен опит в офлайн търговията, за онлайн нямам, само имам опит в консултации на няколко онлайн търговци по маркетинговата част. Иначе редовно пазарувам онлайн и имам доста наблюдения. Иначе работя с клиенти от сферата на услугите за онлайн реклама, seo и изработка на сайтове.

Та, първо за продажби в чужбина има фирми като call2all eu, които извършват цялата комуникация с клиентите на онлайн магазина в съответната страна с местен специалист на роден език, както и правят локализация на онлайн магазина според спецификите на съответния пазар.

Нататък, пари за реклама - и мен никой не ме знаеше в началото, но умея да правя контакти, препоръчват ме и нямам време от ангажименти с клиенти да си направя за мен фирмен сайт още даже. Все пак е трудно без пари за реклама за голям магазин, но безплатни начини винаги има. Умението да продаваш е по-важно да имаш и да тестваш дали имаш.

Цаката в бизнеса е точно да можеш да развиеш нещо с минимум средства, а не да се започва с голям капитал и да се играе на едро от самото начало. Инвестираш малко, тестваш, реинвестираш и се учиш постепенно. Пропуснал си много важно нещо: правните аспекти на онлайн бизнеса и по-точно в нишата, която са избрали бъдещите търговци. Добре е да се спомене за всички видове разрешителни, изисквания, авторски права в интернет, видове партньорства, условия за доставка на дадени стоки, лични данни, общи условия и тн. Тук много от бъдещите търговци не са наясно за какво да търсят информация и къде да я търсят.

Като става въпрос за цената на дадена стока - много зависи. Дали на по-ниски цени и постепенно покачване, дали дадена стока под пазарната, за да привлича и да продаваш и други стоки с добра надценка, дали на високи цени при по-добри други конкурентни предимства (лесен избор на стока и размер, ръчно измерени размери, добри описания и видеа, удобна доставка, лесно връщане и тн), дали по-ниска цена и опит да ъпселваш и да продаваш в пакет нещо си и тн.

За логото и класическата дейност - и да, и не. Рискуваш клиентите да те бъркат с конкурент. Логото е за да се отличиш, не за да се сливаш (освен ако няма какво да криеш или пък си твърдо убеден, че ще завземеш пазара).

Надявам се си добър в техническата част и рекламата! Успех! Не е добре според мен да даваш много акъл на търговците как да продават, а по-скоро според прочетеното наблягай на техническата страна на онлайн търговията, както и онлайн рекламата
 
Сори, че ще ти го кажа, но тази статия никой няма да я изчете от до. Много е обширна и щеше да е добре да се разбие на части. Като съдържание е добре написано, за жалост, пак казвам, няма да намериш някой да го прочете цялото на веднъж, за два пъти, няма да се сети да я довърши после.

Харесва ми, че имате позиция за това какво трябва да бъде направено, представяте го и реално ако работите така, сигурно си имате завидна база успешни клиенти.

Успехи и не ги слушай хейтърите. ;) Трябва да сложиш една такава точка също в статията: Не обръщайте внимание на poison хората. ;)

Привет, благодаря за обратната връзка! Да, разбирам защо, има го този момент - хората в наши дни са нетърпеливи и нямат това внимание, тъканта на съзнанието имам чувството, че им е разкъсана, от фрагментираното съдържание навсякъде. Ноо! :) Има и друг момент - правилният човек, на който му трябва и който го интересува - все пак ще я прочете. Защото той има проблем и иска да го реши :)


Харесва ми, че имате позиция за това какво трябва да бъде направено, представяте го и реално ако работите така, сигурно си имате завидна база успешни клиенти.
Мисля, че това е ролята на един специализиран екип - като дойде човека той да бъде насочен, да му се обясни как стоят нещата, защото... той не знае. Когато постъпват запитвания, от години насам казваме на клиентите, че ние не изпълняваме механично това, което искат, не. Виждаме каква е ситуацията, предлагаме решение, и вече, ако те си настояват на тяхното - се прави. Но повечето хора се вслушват, и това обикновено работи много добре за тях :)
Бизнесът е отборна игра. Работиш с колеги, партньори, всеки специализира, допълваш се - затова е важно да се намерят правилните хора и с тях да се върви напред :)


Успехи и не ги слушай хейтърите. ;) Трябва да сложиш една такава точка също в статията: Не обръщайте внимание на poison хората. ;)
Задължително ще включа такава точка, благодаря - супер идея! :)
Ръкопляскам тук :)


Поздрави!
 
juvefan, привет и на теб :)
Мерси за градивния коментар!

Иначе работя с клиенти от сферата на услугите за онлайн реклама, seo и изработка на сайтове.
В смисъл тези услуги ги извършваш, така ли? Значи сме колеги, супер, дано да имаш много клиенти тази година, всичките да са доволни, и да са разбрани хора :) :)


Та, първо за продажби в чужбина има фирми като call2all eu, които извършват цялата комуникация с клиентите на онлайн магазина в съответната страна с местен специалист на роден език, както и правят локализация на онлайн магазина според спецификите на съответния пазар.
Умишлено не съм влизал в тези неща, по много причини - първо, комуникацията изобщо не решава по-големия проблем - с липсата на ФОКУС! Братко, един онлайн търговец... той тепърва започва, няма пари, няма опит, нищо не знае - не го карай да се бута на много пазари, няма да издържи, не. Нека да си пробие на един основен пазар, да се утвърди - другите пазари няма да му избягат.
Проект с няколко пазара от ден първи е за хора с опит и пари :) :)
А тези неща се добиват с годините.



Цаката в бизнеса е точно да можеш да развиеш нещо с минимум средства, а не да се започва с голям капитал и да се играе на едро от самото начало. Инвестираш малко, тестваш, реинвестираш и се учиш постепенно. Пропуснал си много важно нещо: правните аспекти на онлайн бизнеса и по-точно в нишата, която са избрали бъдещите търговци. Добре е да се спомене за всички видове разрешителни, изисквания, авторски права в интернет, видове партньорства, условия за доставка на дадени стоки, лични данни, общи условия и тн. Тук много от бъдещите търговци не са наясно за какво да търсят информация и къде да я търсят.

Точно така, това в бизнес литературата се нарича MVP - minimal viable product. Харвард бизнес скул имат много добра литература по темата, препоръчвам!
А този капитал смяташ ли, че е голям, който съм заложил? Защото, отбелязвам, че говорим за бизнес. Ако един търговец иска да има бизнес, екип, да изкарва реални пари - ами... трябва да вложи, няма как. Не може да иска да вложи човека 500 лв месечно примерно и да изкара нещо, как да стане... И изобщо, според мен, защото съм бил управител на три фирми, преди да създам тази агенция - един бизнес трябва да расте стъпаловидно, постепенно, за да има време да се научат уроци; защото най-големият проблем е липсата на добра организация на бизнеса и оперативен опит в съответната сфера;
Що се отнася до правните аспекти - благодаря! Това е много силен момент - да, ще го добавя. Забравил съм. То беше доста писане, хаха

Изобщо, много градивна обратна връзка. Много сте готини и благодаря на всички ви! :)

За логото и класическата дейност - и да, и не. Рискуваш клиентите да те бъркат с конкурент. Логото е за да се отличиш, не за да се сливаш (освен ако няма какво да криеш или пък си твърдо убеден, че ще завземеш пазара).
Никъде не съм казал да не се отличава - аз коментирах валидирането на бизнес модела. Отличаващото се лого е друга тема. Разяснявам.

Доста хора смятат, че имат някаква гениална търговска идея, а обикновено това не е така. Когато имаш идея за нещо ново, трябва да го валидираш, да видиш дали пазарът ще го приеме и може ли да изкарва пари, и ако да - с какъв коефициент на печалба.
Това е невалидиран бизнес модел. Известен в бизнес литературата още като Blue Sky, което не означава, че ще е успешен. Може да е. Може и да не е.

Валидираният бизнес модел е например една аптека. Аптеки има много по света и това е доказано работещ модел. Ако на конкретен човек аптеката не върви добре - значи той бърка някъде, дали е грешната локация, дали лошо обслужване или нещо друго... но проблемът не е в модела - той е доказан.

И двата типа концепции, валидирана или не, могат да имат всякакъв брандинг, отличаващ се или не.
Ето защо отделям темите :)


Надявам се си добър в техническата част и рекламата! Успех! Не е добре според мен да даваш много акъл на търговците как да продават, а по-скоро според прочетеното наблягай на техническата страна на онлайн търговията, както и онлайн рекламата

Мисля, че това го интерпретираш така, понеже си човек с опит и се ориентираш добре. Но уверявам те, че голяма част от онлайн търговците, които започват - не знаят нищо, ама нищичко за организацията на един бизнес. Има хора, които даже не знаят, че им трябва фирма и счетоводство, а да не говорим за бизнес модели, стратегическо и тактическо планиране...

Като цяло бизнес културата в България е супер ниска. Като че ли се подобрява с годините, но е по-бавно, отколкото на всички ни се иска.

Та, общо взето, опитваме се да образоваме хората за проблеми, за чието съществуване те не подозират, хаха

Но които проблеми - могат да ги фалират.

А за техническата работа и рекламата - ние сме екип, 12 човека. Всичко става с екип. Сам не мога да разбирам от толкова много професии, не :)

Живи и здрави :)

Ходите ли на бизнес събития, момчета? Ще ми е приятно да се запознаем някъде :)

Digital4Plovdiv харесвате ли го?
 
Само като ви видях продуктите и цените на сайта ви и ми стана ясно, че сте поредните мошеници...
 
Там съм видял какво работи и не, а техните не съм ги пробвал.
Няма нужда от пробване - от украински дрон се вижда че са овършали де що има релевантни безплатни плъгини, бъзикнали са леко, и са им наслагали безумни ценички.

Има и разни стъписващи примери като аутоъпдейта на количката и 404 редиректа.
Примерно второто са < 30 символа (даже не говорим за няколко реда) код, продавани за 134 лвл без ДДС :)
 
Няма нужда от пробване - от украински дрон се вижда че са овършали де що има релевантни безплатни плъгини, бъзикнали са леко, и са им наслагали безумни ценички.

Има и разни стъписващи примери като аутоъпдейта на количката и 404 редиректа.
Примерно второто са < 30 символа (даже не говорим за няколко реда) код, продавани за 134 лвл без ДДС :)
Ползват сателити на наса за редиректа, недей така...
 
Да, това не го коментирам. Там съм видял какво работи и не, а техните не съм ги пробвал. То не взимаше ли още един такива пари, или беше на половина. Май мрежата или нещо такова. :)
Същия "бизнес" модел...
 
Няма нужда от пробване - от украински дрон се вижда че са овършали де що има релевантни безплатни плъгини, бъзикнали са леко, и са им наслагали безумни ценички.

Има и разни стъписващи примери като аутоъпдейта на количката и 404 редиректа.
Примерно второто са < 30 символа (даже не говорим за няколко реда) код, продавани за 134 лвл без ДДС :)
Дано не си прав, защото ще е тъпо. Но пък щом има хора да плащат и да мислят, че е Ок. :)
 

Горе