Как се изгаря с 5000лв и получаваш една снимка вместо сайт...

Договорите не са ли подписани и подпечатани на хартиен носител и от там да са разпратени и всеки с по едно копие. Аз лично не познавам човек около мен, който ще се навие на тази сума без договор, и то добре написан и легитимен. Не знам, но според мен автора има набора от документи, с които да си изисква правова намеса и съответно да си изисква средствата. Но ако няма, пие студена вода и си взима урока. ;) Това е цялата ситуация, погледната от страни. ;)
 
Договорите не са ли подписани и подпечатани на хартиен носител и от там да са разпратени и всеки с по едно копие. Аз лично не познавам човек около мен, който ще се навие на тази сума без договор, и то добре написан и легитимен. Не знам, но според мен автора има набора от документи, с които да си изисква правова намеса и съответно да си изисква средствата. Но ако няма, пие студена вода и си взима урока. ;) Това е цялата ситуация, погледната от страни. ;)
А на тебе кой ти обясни, че според ЗЗД за да има действителност на договора той трябва да е подписан и подпечатан?!? Според действащото в момента законодателство и едно “ да съгласен съм” изпратено на мейл се води съгласие. А превод направен по банков път се третира от съда като 100% съгласие.
 
А на тебе кой ти обясни, че според ЗЗД за да има действителност на договора той трябва да е подписан и подпечатан?!? Според действащото в момента законодателство и едно “ да съгласен съм” изпратено на мейл се води съгласие. А превод направен по банков път се третира от съда като 100% съгласие.

Общо взето да, в случая е ключово, че парите са пратени по банка, това не са дадени пари на ръка, които не можеш да докажеш че си дал, лесно проследими и доказуеми са. Има си банково извлечение, нали онзи трябва да има някакво основание да получи 5000 лв., не е като да са 5 лв...
 
Общо взето да, в случая е ключово, че парите са пратени по банка, това не са дадени пари на ръка, които не можеш да докажеш че си дал, лесно проследими и доказуеми са. Има си банково извлечение, нали онзи трябва да има някакво основание да получи 5000 лв., не е като да са 5 лв...
Именно, в момента в който парите са изпратени от възложителя и получени от изпълнителя, договора се счита за действителен без значение от формата - формална или неформална. На практика ако в този договор има описани права на възложителя, той може да си ги търси. Все пак @dragozh , се опита да представи и една друга гледна точка, но уви само Noke е дорасал, за да я разбере. Искаше да каже, че човек който не желае да отдели 2 мин да отговори на оферта, не може да се счита за сериозен. Няма нищо лошо в това да се сондира за индикативни оферти и да избереш една определена, но елементарната бизнес етика предполага, че ще откажеш останалите. Сега си представете, че по едно бегло техническо задание от сорта на "искам да има функционалностите на сайта Х и да взаимодейства с АПИ Y" без всичко да е описано подробно се ангажирате и естимирате проекта на 50 часа ( 2500 евра при средна ставка за подобен сайт 50 евро на час). Седмица след това възложителя почне да "променя" функционалностите, защото ги имало в сайт Z или изменя дизайна поне 7 пъти, защото не му харесва как изглежда под таблет на Android 4 (ебавайте колкото искате, но 2020 все още има такива потребители, които ползват Android 4.1). На края на проекта, ако въобще го приеме, вие си правите равносметка, че Ви е струвал 10 000 лв но уви няма как да ги поискате от "сериозен" възложител. Аз по-скоро се чудя на акъла на @dragozh , как изобщо някой от фирмата се е наел да пише задание при подобни условия и при портфолиото на фирмата.
 
А на тебе кой ти обясни, че според ЗЗД за да има действителност на договора той трябва да е подписан и подпечатан?!? Според действащото в момента законодателство и едно “ да съгласен съм” изпратено на мейл се води съгласие. А превод направен по банков път се третира от съда като 100% съгласие.
Винаги съм си мислил, че е по нормално в договора да са описани всички условия, задължения и неустойки, защото едно "да, съгласен съм" подбужда въпроси на какво точно си съгласен. :) А превода я е към него, я към някой друг, я не е ясно към кого. :)

Това с мейла в съда си е малко приключение, особено, ако в тази кореспонденция няма заданието, условията.
 
Винаги съм си мислил, че е по нормално в договора да са описани всички условия, задължения и неустойки, защото едно "да, съгласен съм" подбужда въпроси на какво точно си съгласен. :) А превода я е към него, я към някой друг, я не е ясно към кого. :)

Това с мейла в съда си е малко приключение, особено, ако в тази кореспонденция няма заданието, условията.
Ако е подписан договора би трябвало да се счита, че си съгласен за всичко описано в договора.
 
Това с мейла в съда си е малко приключение, особено, ако в тази кореспонденция няма заданието, условията.

Принтиш мейлите с пълните хедъри, тичаш при нотариус и от там по надлежния ред в съда. В много редки случаи в последствие се изискват логове от мейл сървърите, ако вещото лице назначено за техническа експертиза сметне за необходимост. Заверката пред нотариус се изисква за да удостовериш, че хедърите и съдържанието на мейла не е манипулирано от теб с цел да компрометираш договора.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: wbg
Затова попитах дали има и фактура, ако има фактура тя също се счита за документ свързан с договора и има значение какво пише на фактурата като основание.
Ако пък нямаш фактура и си му превел пари по лични сметки, в най-най-лошия случай(за теб) можеш да му пратиш НАП че реално извършва търговска дейност без документи.
Те тамън тези дни на такива се радват :)
 
Затова попитах дали има и фактура, ако има фактура тя също се счита за документ свързан с договора и има значение какво пише на фактурата като основание.
Ако пък нямаш фактура и си му превел пари по лични сметки, в най-най-лошия случай(за теб) можеш да му пратиш НАП че реално извършва търговска дейност без документи.
Те тамън тези дни на такива се радват :)
Ще е малко трудно да докаже, че става въпрос за търговска дейност, ако не е описано.
Това, че са си писали във ФБ не мисля, че има някаква правна стойност. Няма ли нещо черно на бяло, в най-добрия случай ще го разкарват между институциите. Може би с години.
Аз съм работил в МТСП, знам как действа държавната бюрокрация.
 
Ще е малко трудно да докаже, че става въпрос за търговска дейност, ако не е описано.
Това, че са си писали във ФБ не мисля, че има някаква правна стойност. Няма ли нещо черно на бяло, в най-добрия случай ще го разкарват между институциите. Може би с години.
Аз съм работил в МТСП, знам как действа държавната бюрокрация.

Ако имаш:
- кореспонденция - мейл, фейсбук, вайбър;
- документ за плащане;
- финалния продукт;
Можеш наистина да ги съдиш, добър адвокат ще намери достатъчно основания, че има наличие на договор(писмен) между вас.

А ако вече не искаш да го съдиш и нямаш ф-ра или касова бележка, горното е достатъчно доказателство за извършване на търговска дейност.
Най-малкото сумата от 5к не е малка да се подмята по лични сметки и ако светне някъде лампа(подаваш сигнал) веднага ще разследват случая.
И в случая няма как да излезе с довода, че си му дал/върнал пари назаем, което е единствения законен начин за трансфери на пари без счетоводен документ между хора без родствена връзка.
 
И защо трябва да му дава пари назаем. Това е превод, и дори ако е описано основание за превода не мисля, че ще има правна стойност. Той пари назаем, като частно лице няма право да дава на заем, дори е подсъдимо. И не просто като частно лице, а трябва да има лиценз за това.
Родствена връзка, или не - какво значение има. Ти по собствено желание си превел дадена сума по дадена банкова сметка. Освен ако някак си не докажеш, че си бил изнудван или заплашван и в неговия случай - измамен (в този случай ще го разкарват още повече). И пак ще го разкарват с години.
 
Последно редактирано:
Казах, че единственото възможно в случая оправдание(пари назаем) отпада, заради посочените кореспонденции и т.н.
Кореспонденцията доказва че не ги е пратил на "добра воля" а е КУПИЛ нещо, т.е. има търговия, за което, най-малкото, не е получил документ. Съответно получаващия парите укрива данъци.
 
Казах, че единственото възможно в случая оправдание(пари назаем) отпада, заради посочените кореспонденции и т.н.
Кореспонденцията доказва че не ги е пратил на "добра воля" а е КУПИЛ нещо, т.е. има търговия, за което, най-малкото, не е получил документ. Съответно получаващия парите укрива данъци.
Не искам да дървофилософствам, но как укрива данъци?
 
Затова попитах дали има и фактура, ако има фактура тя също се счита за документ свързан с договора и има значение какво пише на фактурата като основание.
Съмнявам се, защото съм виждал в една фактура основание "Сайт - 1 брой" при което му бяха плеснали един дизайн, който е сух и гол HTML и ме мина всичко за свършено. :)

Укриването на данъци е само тогава когато парите не се обявят. Което в повечето случаи, ако са взети на ръка, е така. :)

@s1yf0x , до тук добре. Но такава сделка дали ще минеш през личен мейл? И Всички имаме поне по един мейл, който използваме за спам и някакви незначителни мейли, където не си си направил труда да си сложиш реалните данни. :) Ако си имал случай, сигурно е било с някой аматьор, който му е убегнал този момент. :)
 
Не искам да дървофилософствам, но как укрива данъци?
Намираме се с теб у форума и аз искам ти да ми напишеш статия или изработиш сайт, все тая. Пишем си 2-3 мейла разбираме се за 2000лв.
Пускам ти аз парите - всичко е точно, нали така :)
Само че по закон тия пари ти трябва да ги декларираш, защото са ти приход от търговска дейност, а на мен трябва да издадеш документ за това(ф-ра или касов бон). Аз мога да докажа че има търговска дейност от нашата комуникация, ако не съм ти дал парите на ръка, а съм ги превел по банка мога да докажа и че съм ги ти превел.

Това, че масово фрийленсърите работят на този принцип и не са ги хванали, не го прави законно.
Както и да е, мисля ,че достатъчно дъвкане вече в тая насока :)

Съмнявам се, защото съм виждал в една фактура основание "Сайт - 1 брой" при което му бяха плеснали един дизайн, който е сух и гол HTML и ме мина всичко за свършено. :)

Укриването на данъци е само тогава когато парите не се обявят. Което в повечето случаи, ако са взети на ръка, е така. :)

@s1yf0x , до тук добре. Но такава сделка дали ще минеш през личен мейл? И Всички имаме поне по един мейл, който използваме за спам и някакви незначителни мейли, където не си си направил труда да си сложиш реалните данни. :) Ако си имал случай, сигурно е било с някой аматьор, който му е убегнал този момент. :)

Нали има мейли, в които има детайли на сделката, не е толкова трудно да се докаже в съда, а и истината е че най-вероятно няма да се стигне дотам.

В такива ситуации(защото имам познати, които са били в подобни ситуации), най-добрия подход е когато си подготвиш повечето документи да входираш делото(ти или адвокат) да му ги пратиш на съответния екземпляр и да му обясниш какво следва.
Възможно е той да се изплаши, възможно е и да реши че блъфираш и все пак да се стигне до съд, а най-разумното от негова страна би било и той да се консултира с адвокат.
Най-често това е момента, в който измамникът осъзнава, че е измамил не когото трябва и че човекът отсреща няма да остави нещата просто така, съответно връща парите и нещата приключват. Да, имаш малко разходи за адвокати да ти подготвят малко документи и т.н., но пък сумата със сигурност ще е в пъти по-малка от 5к.
 
Последно редактирано:
Декларирането не става ли впоследствие, а не на момента? Иначе да, сигнал до МВР е най-логичното.
 
Декларирането не става ли впоследствие, а не на момента? Иначе да, сигнал до МВР е най-логичното.

По закон за търговска дейност ако са пари в брой касова бележка веднага.
Ако е ф-ра до 5 дни от постъпване на парите, тук може и да бъркам може да са 7-10-14, но мисля, че са 5. Ако не издаде ф-ра вече подлежи на глоба, а ако са минали месеци и изобщо не я е издал са си укриване на приходи :)
 
@s1yf0x , до тук добре. Но такава сделка дали ще минеш през личен мейл? И Всички имаме поне по един мейл, който използваме за спам и някакви незначителни мейли, където не си си направил труда да си сложиш реалните данни. :) Ако си имал случай, сигурно е било с някой аматьор, който му е убегнал този момент. :)

от там имаш 2 варианта но тях ще ги чуеш на маса.Аудиторията не е дорасла за този тип разговори. В най-лошия случай възложителя ще си върне на 100% преведената сума и ще е назад със сроковете ако проекта зависи от това.
 

Горе