Как се изгаря с 5000лв и получаваш една снимка вместо сайт...

от там имаш 2 варианта но тях ще ги чуеш на маса.Аудиторията не е дорасла за този тип разговори. В най-лошия случай възложителя ще си върне на 100% преведената сума и ще е назад със сроковете ако проекта зависи от това.
Ти да не си у САЩ бе пич?
 
Явно договорите са отживелица вече, щом имейл кореспонденция (особено, ако няма в нея имена и тн.) не може да се фалшифицира и важи в съда... :D
 
Нали има мейли, в които има детайли на сделката, не е толкова трудно да се докаже в съда, а и истината е че най-вероятно няма да се стигне дотам.
Според мен си е за дело, защото сумата не е малка. Поне за мен лично не е малка. Но за жалост парите според мен са делнати между пичовете и реално в момента се кефят на това колко лесно са изкарани. Не трябва да остава това безнаказано. ;)

от там имаш 2 варианта но тях ще ги чуеш на маса.Аудиторията не е дорасла за този тип разговори. В най-лошия случай възложителя ще си върне на 100% преведената сума и ще е назад със сроковете ако проекта зависи от това.
Сещам се за един. За другият сигурно ще разкажеш по-подробно. Силно се надявам да върне парите и да компенсира, но като гледам с какъв се е хванал, това не знам дали ще се случи.
 
Явно договорите са отживелица вече, щом имейл кореспонденция (особено, ако няма в нея имена и тн.) не може да се фалшифицира и важи в съда... :D
Да. Вече могат да ти дадат едно 10 години за сексуален харасмънт, ако си пратиш сниман пениса на някоя позната през вайбъра. :) Че сигурно и QR код ще ти генерират, а да, и едно фейс рекагнайзинг ще има. :) Да, точно така, на пениса. :)
 
Всъщност мисля, че не е незаконно да дададеш официално пари на заем, ако не искаш лихва.
Пет страници до тука. Автора да каже какво е или ще предприеме, за да може поне един път подобна тема да има някакъв смисъл.
Авторът според мен може някак си с комбинация от различни съвети, които получи да си върне парите или поне част, но пак според мен ще го въртят и сучат, може и с години.
Но интересното е, че обвиненият човек не се крие, доколкото разбирам. Явно не се притеснява. Или е замислил да му направят сайт (калпав) с което ще са си изпълнили задачата (макар и на хартия) или има гръб и се занимава с това професионално.

Може да се допълни - относно това, че НАП се били активизирали. Да те са много активни, когато трябва да се пълни хазната, ама държавната машина изобщо няма да е толкова активна ако става въпрос за уреждане на проблем между двама граждани, и особено ако единия има хора.
 
Последно редактирано:
С банково извлечение, пускаш го в полицията и казваш, че не си получил това за което си платил. В 90 процента от ситуациите връщат парите доброволно, след като получат съвет от органите на реда, в другите 10% ги осъждат и съда прави запор на сметките им и пак ти връщат парите, но отнема много повече време. Не е нужно да имате договор, щом си превел пари, те са за нещо, нали така? Съда и полицията следват логичните събития и такива малки измамници, дори в България не виреят от доста години насам. Ако не ти се занимава, това вече е друг въпрос, но не виждам смисъл от темата тогава.
 
Добре де. По тази логика не може ли да го пусне на КЗП? Имаш превод, нямаш нищо. И там си почват добре глобите. ;)
Ако превода е направен от сметката на юридическо лице не може.
 
С банково извлечение, пускаш го в полицията и казваш, че не си получил това за което си платил. В 90 процента от ситуациите връщат парите доброволно, след като получат съвет от органите на реда, в другите 10% ги осъждат и съда прави запор на сметките им и пак ти връщат парите, но отнема много повече време. Не е нужно да имате договор, щом си превел пари, те са за нещо, нали така? Съда и полицията следват логичните събития и такива малки измамници, дори в България не виреят от доста години насам. Ако не ти се занимава, това вече е друг въпрос, но не виждам смисъл от темата тогава.
Най-сетне едно смислено мнение след 5 страници.

Малко встрани от темата - @Blinky назад във връзка с един коментар пишеш, че не виждаш какво общо има форума с това, че материалът тук масово не е много добър. Наистина ли не я виждаш тази връзка?
 
С банково извлечение, пускаш го в полицията и казваш, че не си получил това за което си платил. В 90 процента от ситуациите връщат парите доброволно, след като получат съвет от органите на реда, в другите 10% ги осъждат и съда прави запор на сметките им и пак ти връщат парите, но отнема много повече време. Не е нужно да имате договор, щом си превел пари, те са за нещо, нали така? Съда и полицията следват логичните събития и такива малки измамници, дори в България не виреят от доста години насам. Ако не ти се занимава, това вече е друг въпрос, но не виждам смисъл от темата тогава.
Браво. Ако това беше някаква криминална историйка за сериал стил "Под прикритие", минаваш.
И явно тук повечето са на такова ниво, щом оценяват мнението ти за "смислено". Жалко.

Та:
1. Относно първото ти предположение (90% от случаите)...
Като отидеш в полицията с банковото извлечение и приказките "не получих това за което съм платил" ще те питат имаш ли договор? В случая отговорът е - не. В 99% ще попаднеш на служител в полицията на когото не му се занимава с твоите простотии и ще те отпратят.

Ако имаш късмет и попаднеш на 1% на които им се занимава с теб, то няма достатъчно доказателства за извършено престъпление по чл. 209 НК - измама.
За да разберем защо това е така, трябва да отворим и да прочетем:

Чл. 209. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28/82 г., бр. 10 от 1993 г.) Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддър жа у някого заблуждение и с това прични нему или другиму имотна вреда, се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години.

Казваш си - ех, ама то точно описано бе! Ей сега го гепах.

Обаче, връщаш се 200 члена назад и четеш:

Чл. 9. (1) Престъпление е това общественоопасно деяние (действие или бездействие), което е извършено виновно и е обявено от закона за наказуемо.

Къде е разковничето? В частта - което е извършено виновно. Въпросът за вината е доста тънка материя в наказателното право и доста слабо място на нашите разследващи органи. Как ще докажат, че лицето виновно е извършлило деянието по чл. 209 ще оставя на фантазиите ви. Та то нали все пак се е опитало да предостави нещо работещо, някаква си там темплейтска страница и така... Моето предположение е, че дотук ще приключи тази част от сагата.

2. Да минем към второто ти предложение за оставащите 10%. Тук наистина има повече шанс. Платеното без основание подлежи на връщане - чл. 55 ЗЗД. Макар че по-скоро тук би влязла в употреба хипотезата за неизпълнение по чл. 79 ЗЗД.
Би трябвало доста по-лесно да се случат нещата отколкото по точка 1. Обаче отново има един тънък момент....
Юридическите лица са с ограничена отговорност. Фирмата най-вероятно има 2,5,10,100лв капитал. Когато се заведе дело, тази фирма ще спре да функционира, сметките и ще бъдат занулени и дори да я осъдиш ще можеш да вземеш максимум 100те лева капитал след 1-2 години (оптимистично).
Е, голяма кирия. :)

Ако парите са преведени на физическо лице, тогава може да стане по-интересно и да има реална възможност да се възстанови платеното без основание/неизпълненото. :)
 
John Galt

Много добре го написа. Понеже съм работил в министерство, знам как стоят нещата. Трябваше да уча и една камара закони. Точно така е както го описа. За отношението, мисля, че всички го знаем. За законите не всички го знаят, все пак.

Чл. 56. ал. 2. т. 3. - Това и това е така и така, в случай, че не е записано друго в Чл. 23. ал. 5. т. 8.
Чл. 23. ал. 5. т. 8. - Всичко това може да ви побърка, освен ако не го съгласувате с Чл. 5. ал. 1. т. 2. :)
Чл. 5. ал. 1. т. 2. - нищо няма да съгласуваме.
 

Според мен тези не правят за първи път подобна измама. Пратили са някакъв темплейт, което оправдава превода, като няма договор с описаните функционалности на сайта. Тоест и да иде в полицията как ще докаже, че не е получил това за което е платил? Видеото е подобен пример. Имаш пратка с якенце от 5 лв...
 
Малко встрани от темата - @Blinky назад във връзка с един коментар пишеш, че не виждаш какво общо има форума с това, че материалът тук масово не е много добър. Наистина ли не я виждаш тази връзка?
Виждам един човек, който е пуснал запитване към фирми, от които за му отговорили с предложение, и той е хвала един от тях да му изпълнява проекта. За жалост с неуспешен край. Виждам също, че е използва различни канали, за да се свърже с тях. По тази логика, според мен трябва да обвиним и Facebook (ако с някой е водел разговор за проекта си там) за същото. :)

Много ми е странно, когато хората отидат някъде и си мислят, че защото са на определено място няма никакви идиоти, които са мърлячи и не постъпват правилно. Не знам този форум, трябва да е някакво изключение, като сме дали права на всеки да бъде максимално свободен и да успее да се представи така, както се чувства пълноценен за себе си и околните. За жалост, ако някои не са го осъзнали вече, трудно може да се превъзпита някой тук, стигал ли е до регистриране във форум може да го броите, че вече идва с някаква нагласа, възпитание, принципи и държание. Натам всеки с глава на раменете може да прецени трезво какъв е какво общо да има с него.

Ако направим конкурс за честност, лоялност, възпитание, и някой друг добродетел, преди регистрация тук, @Victor R , първи ще те уведомя. :)
 
След като т.н. "изпълнител" на проекта е изпратил нещо на среща няма как да бъде съден за измама. Може да му заведе граждански иск за некачествено изпълнение на услугата и там вече нещата са на кантар според това кой какъв адвокат може да си позволи - съответно едната страна да докаже, че услугата не е изпълнена качествено, а другата обратното.
 
@Blinky, аз не визирах конкретния случай и това, че един или друг би могъл да се окаже измамник. Мен също един ме врътна с $25 за Adobe акаунт преди време, но това си е съвсем мой проблем, а и той май е баннат, което е хубаво. Не очаквам ти да си ми виновен. Визирам по-скоро това, което наричаш свобода, а на практика се е превърнало в някаква форма на свободия и реално привлича този лош материал, вместо да го демотивира. Това, например, е единствения форум за който аз знам, в който да отвориш тема за очевидно незаконни неща (как да направя сайт за стрийминг на филми, как да се укрият данъци и тн.) не е проблем, и даже може и да очакваш помощ. Това не коренспондира много с името на форума и тази липса на малко по-строги норми привлича повече от тия лошите, от колкото реално предприемачи и бизнеси.
Знам,че редактираш крайни коментари и директни обиди, което е супер, просто мисля че не е достатъчно.
 
@Blinky, аз не визирах конкретния случай и това, че един или друг би могъл да се окаже измамник. Мен също един ме врътна с $25 за Adobe акаунт преди време, но това си е съвсем мой проблем, а и той май е баннат, което е хубаво. Не очаквам ти да си ми виновен. Визирам по-скоро това, което наричаш свобода, а на практика се е превърнало в някаква форма на свободия и реално привлича този лош материал, вместо да го демотивира. Това, например, е единствения форум за който аз знам, в който да отвориш тема за очевидно незаконни неща (как да направя сайт за стрийминг на филми, как да се укрият данъци и тн.) не е проблем, и даже може и да очакваш помощ. Това не коренспондира много с името на форума и тази липса на малко по-строги норми привлича повече от тия лошите, от колкото реално предприемачи и бизнеси.
Знам,че редактираш крайни коментари и директни обиди, което е супер, просто мисля че не е достатъчно.
А ти докладва ли въпросната тема?
 
@Blinky, аз не визирах конкретния случай и това, че един или друг би могъл да се окаже измамник. Мен също един ме врътна с $25 за Adobe акаунт преди време, но това си е съвсем мой проблем, а и той май е баннат, което е хубаво. Не очаквам ти да си ми виновен. Визирам по-скоро това, което наричаш свобода, а на практика се е превърнало в някаква форма на свободия и реално привлича този лош материал, вместо да го демотивира. Това, например, е единствения форум за който аз знам, в който да отвориш тема за очевидно незаконни неща (как да направя сайт за стрийминг на филми, как да се укрият данъци и тн.) не е проблем, и даже може и да очакваш помощ. Това не коренспондира много с името на форума и тази липса на малко по-строги норми привлича повече от тия лошите, от колкото реално предприемачи и бизнеси.
Знам,че редактираш крайни коментари и директни обиди, което е супер, просто мисля че не е достатъчно.
Да, така е. Сори, ама в този материален свят те учудва, че всеки втори може да е измамник, да знаеш, че те чакат тежки дни. :) Оня с тези измислени акаунти си е баннат да. Мисля, че лично го направих. Няма как да ги хващаме във въздуха и тия хазари. :)

Другата опция е сложим свастиките и да се банваме за щяло и нещяло. За жалост имаше на времето една такава модерация в един друг форум, и приключи на бързо. Говоря за един чуждестранен. Започнаха админите прекалено сериозно да го дават, та правила, та сторги мерки и накрая само те си останаха и още някакви лизачи. Супер обстановка беше, като в някакво ТКЗС.

Ама темите ги създаваме ти, аз, и всички тук. Това, че има криви - значи има хора, с криви мисли. Аз не съм видял теми за укриване на данъци, не знам дали четем един и същ форум. :) Има за намаляване, оптимизиране, поне това гледах последно време. Но някой да е започнал да укрива и на глас да го е заявил тук си е направо самоубийство. :) Чак толкова не е паднало нивото. И се съмнявам, че някой ще го подкрепи. Така, че чети добре преди да пишеш. ;) Има и буксто сайтове, има за бетинг, има за стиминг, да, има за какво ли не - сигурно утре ще има и онлайн банка за семенна течност - всеки си пуска каквото му е на ум.И вече включванията от хората тук дават нюанса на форума. Аз, ти и другите, пак ще напиша. ;)
 
Явно не успявам да се изкажа правилно. Хубаво де, няма да разводянвам повече темата.
 

Горе