Кога е най-подходящия момент да започна да инвестирам?

Хората с най-смешен бизнес имат много по-голям риск спрямо S&P500. 90% от стартъпите фалират през първите 2 години. Това е и причината да имат по-висока доходност. Risk/Reward. ;)

Между другото бизнес идея и с инвестиция в добър малък до среден бизнес би трябвало да ти донесе 30-50% IRR. Съвсем нормално имайки предвид времето, рисковете и енергията, които един собственик влага в бизнеса си.
Всичко по-малко от тези проценти е чиста загуба на време спрямо алтернативите.

Друг фактор е, че не всеки иска да управлява бизнес. Опитвал съм няколко пъти и съм открил, че не е за мен.



Ако ще и 1лв. да заделяш пак ще си по-напред спрямо някой, който заделя 0лв. Целата не е да станеш милионер.
Затова хората с малко пари не инвестират, а правят нещо друго
 
Затова хората с малко пари не инвестират, а правят нещо друго

Хората с малко пари не инвестират и не развиват бизнеси. Те са най-големите консуматори и са просто част от статистиката, защото се оправдават, че нямат 20лв. да заделят за бъдещето си.
 
Ами време е за отделна тема, има интерес. Сподели портфолиата, може да харесаме нещо.

Конкретно портфолио няма да мога да споделя, защото не са лично мои. Моето ще го споделя след 4г. когато ще започна да инвестирам много активно във fixed income.

Мога да предложа компании, които съм разгледал. Днес или утре ще кача параметрите, по които съм ги избирал и ако искаш ще сглобя някаква таблица.

Бих казал, че някакъв микс от тези компании е добро начало за всеки, който иска да инвестира в дивидентно портфолио и целта му е сигурен фиксиран доход.

$ABBV $AMGN $AVGO $FAST $HD $HON $MCD $MRK $SBUX $TXN $UNP
 
Затова хората с малко пари не инвестират, а правят нещо друго
Това в повечето случаи е ситуацията, в която сами са се озовали и тази, която ги урежда напълно. Не съм виждал някой с малко пари да ми говори за инвестиции. А как да изкара повече е нещо като "удар", било тото, било още едно бачкане да вземе за по някакъв проект, или някакво наследство чака. Както сподели @metaverse , това са идеалните консуматори, на които бизнеса дава работно място и продава продуктите си.
 
Това в повечето случаи е ситуацията, в която сами са се озовали и тази, която ги урежда напълно. Не съм виждал някой с малко пари да ми говори за инвестиции. А как да изкара повече е нещо като "удар", било тото, било още едно бачкане да вземе за по някакъв проект, или някакво наследство чака. Както сподели @metaverse , това са идеалните консуматори, на които бизнеса дава работно място и продава продуктите си.
Хората с малко пари не инвестират и не развиват бизнеси. Те са най-големите консуматори и са просто част от статистиката, защото се оправдават, че нямат 20лв. да заделят за бъдещето си.
Точно така. Бачкаш на 2 работи и събираш пари за бизнес, ако имаш идея или учиш нещо, че да работиш за пари. Да бачкаш на 700лв и да инвестираш 50лв, че на 60г да имаш 37 000лв е смешна работа.
Не ти трябват много пари за бизнес.
 
Точно така. Бачкаш на 2 работи и събираш пари за бизнес, ако имаш идея или учиш нещо, че да работиш за пари. Да бачкаш на 700лв и да инвестираш 50лв, че на 60г да имаш 37 000лв е смешна работа

Викаш да бачкаш на 700лв. и да не отделяш нищо като накрая имаш една кръгла нула е по-добра алтернатива?

Ще ти кажа само, че ако ако си на 20г. и заделяш по 50лв. при средна доходност от 10% на 60г. ще имаш 479,450лв. Не 37. А тези 480к могат да ти докарват 14к на година без да мръднеш и пръст.

@Blinky много добре ти го обясни.
 
Викаш да бачкаш на 700лв. и да не отделяш нищо като накрая имаш една кръгла нула е по-добра алтернатива?

Ще ти кажа само, че ако ако си на 20г. и заделяш по 50лв. при средна доходност от 10% на 60г. ще имаш 479,450лв. Не 37. А тези 480к могат да ти докарват 14к на година без да мръднеш и пръст.

@Blinky много добре ти го обясни.
Your account statement after 40 years
will read $316,203.98 however, adjusted for
the effects of inflation, it will have
a value of $96,934.49 in today's dollars.
При 10% и 3% инфлация и 50$ на месец.
И както ти казаха някой хора на 60г …

ти не четеш какво ти написах и си знаеш твоето
 
Your account statement after 40 years
will read $316,203.98 however, adjusted for
the effects of inflation, it will have
a value of $96,934.49 in today's dollars.
При 10% и 3% инфлация и 50$ на месец.
И както ти казаха някой хора на 60г …

10% e inflation adjusted по метода на Робърт Шилер, който има Нобелова награда и редица книги точно на тази тема.

Можеш да вкараш модела му за САЩ в екселова табличка и да използваш главата си вместо да разчиташ на готови сметки. Тук е обяснено по-подробно: http://www.econ.yale.edu/~shiller/data.htm и то конкретно за S&P500. ;)

Също доходността за българи е много по-висока, защото тук данъка е само 5%, а в някои случай има как да си ги спестиш изцяло.

Или сигурно според теб Шилер нищо не разбира? Да ходим да му го кажем освен.

Едит: поправих калкулатора и годините. Сумата пак изобщо не е малка и изобщо не бих се разсърдил ако бях започнал да инвестирам 10г. по-рано.. ;)

Screen Shot 2022-08-29 at 19.46.02.png
 

Прикачени файлове

  • Screen Shot 2022-08-29 at 19.32.19.png
    Screen Shot 2022-08-29 at 19.32.19.png
    302.4 KB · Преглеждания: 6
Последно редактирано:
Викаш да бачкаш на 700лв. и да не отделяш нищо като накрая имаш една кръгла нула е по-добра алтернатива?

Ще ти кажа само, че ако ако си на 20г. и заделяш по 50лв. при средна доходност от 10% на 60г. ще имаш 479,450лв. Не 37. А тези 480к могат да ти докарват 14к на година без да мръднеш и пръст.

@Blinky много добре ти го обясни.
То като цяло е начин на мислене, не толкова до възможности. Виждал съм хора с абсолютно никакви възможности да става в рамките на няколко години финансово независими и такива с възможности, да затъват в кредити и никакъв избор. Така, че е доста важно в началото човек или в последствие (да го придобие) да може да получи някаква финансова грамотност. Защото питайте случайни хора "какво са парите". Едните ще ви отговорят, че са средство, другите също. Но вече при въпрос какво "средство", там идва голямата разлика. ;) За едните са средство да си осигурят по-добър живот, купувайки си пасиви и мислейки как да вземат повече и да връщат с повече труд, а другите ще ви кажат (за жалост по-малкия %), че са средство да увеличиш сегашните. Да, с 20-30 лева на месец не се получава, но винаги има начини и да мислиш на толкова ниско ниво. ;)
 
То като цяло е начин на мислене, не толкова до възможности. Виждал съм хора с абсолютно никакви възможности да става в рамките на няколко години финансово независими и такива с възможности, да затъват в кредити и никакъв избор. Така, че е доста важно в началото човек или в последствие (да го придобие) да може да получи някаква финансова грамотност.
С инвестиции ли ?
Защото аз знам много хора станали богати от много начини и нито един от инвестиции.
Ся някой изкарвал 5 бона заплата и се чуди какво да ги прави и ги инвестира или има наследство 100 000к и т.н. Но някой да стане от беден да стане богат с инвестиции по 50лв не познавам
 
The index has returned a historic annualized average return of around 11.88% since its 1957 inception through the end of 2021.



During the observation period from 1960 to 2021, the average inflation rate was 3.8% per year. Overall, the price increase was 829.57 %. An item that cost 100 Dollar in 1960 was so charged 929.57 Dollar in the beginning of 2022. For July 2022, the year-on-year inflation rate was 8.5%.
 
10% e inflation adjusted по метода на Робърт Шилер, който има Нобелова награда и редица книги точно на тази тема.

Можеш да вкараш модела му за САЩ в екселова табличка и да използваш главата си вместо да разчиташ на готови сметки. Тук е обяснено по-подробно: http://www.econ.yale.edu/~shiller/data.htm и то конкретно за S&P500. ;)

Също доходността за българи е много по-висока, защото тук данъка е само 5%, а в някои случай има как да си ги спестиш изцяло.

Или сигурно според теб Шилер нищо не разбира? Да ходим да му го кажем освен.

Едит: поправих калкулатора и годините. Сумата пак изобщо не е малка и изобщо не бих се разсърдил ако бях започнал да инвестирам 10г. по-рано.. ;)

Виж файлът 25401
Не трябва ли да се маркира Increase it by inflation. И сложи нещо 10-20 г. и дай пак да видим
 
С инвестиции ли ?
Защото аз знам много хора станали богати от много начини и нито един от инвестиции.
Ся някой изкарвал 5 бона заплата и се чуди какво да ги прави и ги инвестира или има наследство 100 000к и т.н. Но някой да стане от беден да стане богат с инвестиции по 50лв не познавам
Всички ги знае тези хора, но повечето не са много хубав пример. :)
 
То като цяло е начин на мислене, не толкова до възможности. Виждал съм хора с абсолютно никакви възможности да става в рамките на няколко години финансово независими и такива с възможности, да затъват в кредити и никакъв избор. Така, че е доста важно в началото човек или в последствие (да го придобие) да може да получи някаква финансова грамотност. Защото питайте случайни хора "какво са парите". Едните ще ви отговорят, че са средство, другите също. Но вече при въпрос какво "средство", там идва голямата разлика. ;) За едните са средство да си осигурят по-добър живот, купувайки си пасиви и мислейки как да вземат повече и да връщат с повече труд, а другите ще ви кажат (за жалост по-малкия %), че са средство да увеличиш сегашните. Да, с 20-30 лева на месец не се получава, но винаги има начини и да мислиш на толкова ниско ниво. ;)

Аз го приемам като инвестиция в моето време.

Х лв. заделени днес утре е Х време прекарано с децата. Времето е основния ресурс, с който всички разполагаме и от нас зависи как го използваме.

А не дърт чичак на 50-60г. тепърва да мисли как пари да изкарва. :)

Не трябва ли да се маркира Increase it by inflation. И сложи нещо 10-20 г. и дай пак да видим

Този бутон е да синхронизираш "вноската" с размера на инфлацията. Т.е. ако през 2022г. инфлацията е 50% и ти си влагал 50лв. през 2023г. ще започнеш да влагаш 75лв.

Не, аз такива не познавам много. Имаше хора ходиха по бригади, после се върнаха и отвориха бизнеси и т.н. (това е само един пример)

Ще се повторя.

Рискът в собствен бизнес е по-висок спрямо индекс от типа на S&P500 и ако имаш под 30% IRR реално нищо не правиш, защото има по-добри алтернативи чисто от гледна точка на вкарани финанси, време и нерви.
 
  • Like
Реакции: OSH
Аз го приемам като инвестиция в моето време.

Х лв. заделени днес утре е Х време прекарано с децата. Времето е основния ресурс, с който всички разполагаме и от нас зависи как го използваме.

А не дърт чичак на 50-60г. тепърва да мисли как пари да изкарва. :)



Този бутон е да синхронизираш "вноската" с размера на инфлацията. Т.е. ако през 2022г. инфлацията е 50% и ти си влагал 50лв. през 2023г. ще започнеш да влагаш 75лв.



Ще се повторя.

Рискът в собствен бизнес е по-висок спрямо индекс от типа на S&P500 и ако имаш под 30% IRR реално нищо не правиш, защото има по-добри алтернативи чисто от гледна точка на вкарани финанси, време и нерви.
И ти как постигаш 30% IRR ?
За колко време се научи да решаваш къде да инвестираш ?
Риска колко е голям при 30% IRR?
 
И ти как постигаш 30% IRR ?

30% е средна стойност.

Много зависи от управлението (мениджъри), сектора и куп други неща. В тех сектора например е нормално да видиш 70-90%, че и три цифри. Говорим за вътрешна норма, която не включва външни фактори като инфлацията.

А в първите години винаги има най-голям ръст и би трябвало да е повече, защото колкото по-малка е фирмата, толкова по-голямо търсене имат продуктите. Съответно с времето пада, защото пазара се насища, но пък си по-голям.

За колко време се научи да решаваш къде да инвестираш ?

Май не си разбрал темата за какво е... ?

Няма какво да се учи що се отнася пасивно инвестиране в S&P500. Не ме гледай, че търгувам активно или купувам индивидуални акции съвсем различно е.

Това е и красотата на инвестицията в индекс от този тип. На същите принципи се градят 401к пенсионните планове в САЩ.

В България не знам как е, но нямам и намерение да остана тук още дълго. Не се интересувам. Дедлайна ми е да се появи дете и най-много да изчакаме да стане на 4-5г. преди да тръгне на училище за да не го подхване образователната ни система. :hankey:

Риска колко е голям при 30% IRR?

Някой, който разбира повече може би ще може да ти отговори.
 
Доходност на различни фондове за последните 70 дни. Или защо чакането обикновено означава да изпуснеш доходност.

Изоставането е още по-ясно изразено ако човек инвестира с дългосрочна цел. Ще пусна още една табличка по-късно.

Както казват: time in the market -> timing the market.

Fbc31UZVQAABLan.jpeg
 

Горе