Кога е най-подходящия момент да започна да инвестирам?

Със сигурност ще си вдигне цената до утре :D
Ъъъ, моля? Извинявам се, но тоз вашият аватар напълно ми иззе инвестиционното внимание. Кви прасенца, кво такова - стомашните ми инвестиционните намерения се втвърдиха и рязко слязоха към по-долната съседна телесна част. Моля ви се, бива ли така...:) (Подозирам, че е тактика подобна на оная, при която пращат възможно най-сексапилната служителка на масата за бизнес преговори - сресана, загладена и напръскана до уши с феромони):)
 
За н-ти път се обърквам да цъкна на темата с намерението да отговоря понеже ми изглежда като въпрос, а не готов отговор...

На OP-то му чета по диагонал постовете и дотука са ми светнали няколко червени флага, пречещи да взема насериозно каквото и да било от творчеството му. Което творчество много лесно може да се базира само на няколко прочетени книги, изгледани видеа, плюс много ентусиазъм и гарнирано с фантазии :)

Ама аз съм мнителен по принцип.
 
Ще отговора на няколко въпроса, но първо ще обясня следното.

Първо никой не е длъжен да прави каквото казвам. Реално тези неща са просто мое мнение. Всеки има глава на раменете си.

Второ темата не е за КАК И В КАКВО ДА ИНВЕСТИРАТЕ. Темата е за един конкретен начин ако нямате знания кое според много хора по света е приемливо и с добре изчислен риск. Както казах дори пенсионни и частни фондове от цял свят купуват този индекс. Нима те са балъци? А защо да давате пари на частен фонд да прави нещо, което сами можете да правите?

Да обясня пак за неразбралите. S&P500 e индекс с 500-те най-добри компании в САЩ. От различни индустрии. Понеже @partytime се интересуваше от дивесифиакция. Т.е. чрез покупката на S&P500 диверсификацията вече е покрита от анализаторите, които отговарят коя компания да бъде добавена или премахната от индекса. Има много строги изисквания. Прочетете за тях. Индекса има и дивидент.

Официално ако броиш инфлацията доходността на S&P500 е 7%. https://www.officialdata.org/us/stocks/s-p-500/1900 Това са официални данни и всеки може да ги провери, защото са публични. Не си ги измислям аз.

Ето графика за ръст на индекса, която взима под внимание инфлацията: https://www.multpl.com/inflation-adjusted-s-p-500

Между другото в Sources отдолу има една за мен любима и интересна книга. Прочетете я. Автора е прекарал 40 години изучавайки пазара за недвижими имоти, балони и кризи. Пускам линка без реф, че гледам тия са го плъгнали там.

Също ако целта е защита от инфлация не винаги компаниите в този индекс са подходящи и е по-добре сам да управляваш портфолиото си. Но за повечето хора доходността му е повече от добра за такъв дълъг период. По-добре е от имот в България или спестовна сметка в банката.

Пак да кажа, не гледайте периодите с корекции. Такива винаги ще има. Гледайте дълги периоди. Например 30г. защото толкова траят повечето ипотеки в България.

@partytime е изключително прав. Хората не са образовани, защото темата за лични финанси е табу в училище и дори в университетите. Нищо полезно не се покрива там. Това води до страх и неразбиране.

На нас ни е набито в подсъзнанието, че трябва да купуваме имоти, защото е сигурно. Не случайно сме в топ 3 държавите в ЕС по собственост.

Пичове и пи*ки, няма НИЩО сигурно в това да разчиташ на милосърдието на работодателя си. Казвам го, защото през 2007г. майка ми купи апартамент във Варна и като много хора тогава изгоря с парите си. След кризата банката си взе апартамента, защото остана без работа. Тя живееше в Гърция, все още е там. Едва по-късно в ЕС прокараха няколко закона, които те защитават. Тогава аз все още бях твърде млад и нямах възможност да помогна. Нямах и знанията, но пък това силно ме амбицира да разбера как работят парите.



На 34 вече не съм толкова млад ;)

Примера е с 50-100лв, защото всеки може да отдели 50лв вместо да си купува цигари да ходи по кафета или да пие алкохол. Всеки може да отдели 1 час на ден да научи нещо ново, да пише статии, да се хване почасово някъде. 21-ви век сме и имаме Интернет.

Личната ми история никой не го интересува, но преди доста години съм спал на улицата в Лондон, а после и в България в продължение на няколко седмици. Нямах пари да си купя да ям. Прибрах се с помощ от посолството ни и приятели.

Да имаш пари е въпрос на избор. Останалото са извинения от мързеливи и неграмотни хора. Примери колкото искате. Съжалявам, но така стоят нещата.
Доходността не е 7%, ако броиш инфлацията, не разбираш калкулацията.
Adjusted for inflation е най-често метрика за изчисляване на растежа в бранш.

Това което имаш предвид е Inflation Adjusted Return и не, не е 7%, на годишна или каквато и да е база.

Смята се по следния начин, и резултата е в %:

((1 + (Крайна цена - Начална цена + Дивиденти) / (Начална цена)) / (1 + %Инфлация)) - 1

Нека да кажем че инвестираш всеки месец по 100 долара както и всички дивиденти, които получиш от S&P, около 2% текущата инвестиция средно.
Под средно имам предвид не само процента на дивидента да е осреднен, но и share price-a като база за дивидента, тъйкато е по-лесно за смятане.
Ако решиш, можеш да замениш осреднения дивидент с реалния, като трябва да използваш крайната цена за годината, за всяка година.
И естествено, за да няма ущърбени, всички дивиденти ги броим като част от крайната печалба.
Тъйкато имаме данните за предните 20 години, може и да го разбием по месеци точно, но тука ще дам само метода, не точно изчисление, ще дам средно изчисление, но ще видиш тренда.
И нека го направим за долари, щото ако ги мислиш в левове, тука инфлацията е дооооста по-зле, да не говорим че имаше и деноминация 90-те, така че 10 милиона може и да ти станат набързо 10 хиляди без да се усетиш, ако го гледаме за 30 години назад и инвестицията е някак си в левове в друг индекс.

Започваме от цената за месец януари 2000 година и продаваме всичко месец декември 2020-та за да получим големите пачки:

01.2000
((1 + (3695.31 - 1425.59 + (20 * 0.02 * (3695.31 - 1425.59) / 2)) / (1425.59)) / (1 + 0.02)) - 1
= ((1 + (3695.31 - 1425.59 + 453,9) / (1425.59)) / (1.02)) - 1
= ((1 + (2723.62) / (1425.59)) / (1.02)) - 1
= ((1 + 1.91) / (1.02)) - 1
= ((2.91) / (1.02)) - 1
= 2.85 - 1
= 1.85% return, или на края на инвестицията, 100 долара стават 101,85 и това ти реалния ROI, след 20 години

Повтаряш същата калкулация месец за месец за всичките 240 месеца и ще получиш приблизително с колко пари ще разполагаш след 20 години от тази "инвестиция". Това ще е реалната им покупателна способност.
Като към следващ месец трябва да се добавя просто инвестираните пари от предните месеци + return процента разделен на 240.
Направи го и с по задна дата, направи го за 40 години, виж дали е по-добре.

И това е ако долара не крашне.
Индекса не крашне.
Инфлацията не излезе извън контрол.
Можеш да го купваш всеки месец.
Ти си жив.
Ти си здрав.
Семейството ти е живо и здраво, така че да не се наложи рязко да разпродадеш всичко за да плащаш за лоши неща.
Листа от потенциални неща, които могат да ти изкарат "плана", който ти е надежди и молитви реално, са безкрайни.

А и много добър съвет, нека да сме богати, но когато сме стари и болни.
Когато ще ти е ама точно до това да си харчиш "милионите", които никога няма да направиш от "инвестиране" в индекс.

Не го разбрахте това с тия индекси.
В индекси се слагат пари за да им се запази стойността през годините, не се инвестира в тях, не са измислени за това, нито ще ти увеличат парите.

Ще завърша с това, къде са тези милионери, дето са инвестирали последните 20-30 години в индекси?
Дето са слагали по 100-200 долара там на месец и сега са с 10 милиона в джоба?
 
Колко хора без работа има във форума да четат тия чаршафи текст :oops:
не мога да разбера хора които ги пишат - всичко това може да се каже и с 3 изречения
 
Интересно ми е друго след като се напънах да прочета стратегиите и схемите споменати до тук.

Наясно ли е някой от вас, че без мързеливите пушачи, пиячи на кафета и прочие няма да имате къде и в какво да инвестирате.? Те реално са основната причина да съществуват продукти в които можете да инвестирате.
 
Доходността не е 7%, ако броиш инфлацията, не разбираш калкулацията.
Adjusted for inflation е най-често метрика за изчисляване на растежа в бранш.

Това което имаш предвид е Inflation Adjusted Return и не, не е 7%, на годишна или каквато и да е база.

Смята се по следния начин, и резултата е в %:

((1 + (Крайна цена - Начална цена + Дивиденти) / (Начална цена)) / (1 + %Инфлация)) - 1

Нека да кажем че инвестираш всеки месец по 100 долара както и всички дивиденти, които получиш от S&P, около 2% текущата инвестиция средно.
Под средно имам предвид не само процента на дивидента да е осреднен, но и share price-a като база за дивидента, тъйкато е по-лесно за смятане.
Ако решиш, можеш да замениш осреднения дивидент с реалния, като трябва да използваш крайната цена за годината, за всяка година.
И естествено, за да няма ущърбени, всички дивиденти ги броим като част от крайната печалба.
Тъйкато имаме данните за предните 20 години, може и да го разбием по месеци точно, но тука ще дам само метода, не точно изчисление, ще дам средно изчисление, но ще видиш тренда.
И нека го направим за долари, щото ако ги мислиш в левове, тука инфлацията е дооооста по-зле, да не говорим че имаше и деноминация 90-те, така че 10 милиона може и да ти станат набързо 10 хиляди без да се усетиш, ако го гледаме за 30 години назад и инвестицията е някак си в левове в друг индекс.

Започваме от цената за месец януари 2000 година и продаваме всичко месец декември 2020-та за да получим големите пачки:

01.2000
((1 + (3695.31 - 1425.59 + (20 * 0.02 * (3695.31 - 1425.59) / 2)) / (1425.59)) / (1 + 0.02)) - 1
= ((1 + (3695.31 - 1425.59 + 453,9) / (1425.59)) / (1.02)) - 1
= ((1 + (2723.62) / (1425.59)) / (1.02)) - 1
= ((1 + 1.91) / (1.02)) - 1
= ((2.91) / (1.02)) - 1
= 2.85 - 1
= 1.85% return, или на края на инвестицията, 100 долара стават 101,85 и това ти реалния ROI, след 20 години

Повтаряш същата калкулация месец за месец за всичките 240 месеца и ще получиш приблизително с колко пари ще разполагаш след 20 години от тази "инвестиция". Това ще е реалната им покупателна способност.
Като към следващ месец трябва да се добавя просто инвестираните пари от предните месеци + return процента разделен на 240.
Направи го и с по задна дата, направи го за 40 години, виж дали е по-добре.

И това е ако долара не крашне.
Индекса не крашне.
Инфлацията не излезе извън контрол.
Можеш да го купваш всеки месец.
Ти си жив.
Ти си здрав.
Семейството ти е живо и здраво, така че да не се наложи рязко да разпродадеш всичко за да плащаш за лоши неща.
Листа от потенциални неща, които могат да ти изкарат "плана", който ти е надежди и молитви реално, са безкрайни.

А и много добър съвет, нека да сме богати, но когато сме стари и болни.
Когато ще ти е ама точно до това да си харчиш "милионите", които никога няма да направиш от "инвестиране" в индекс.

Не го разбрахте това с тия индекси.
В индекси се слагат пари за да им се запази стойността през годините, не се инвестира в тях, не са измислени за това, нито ще ти увеличат парите.

Ще завърша с това, къде са тези милионери, дето са инвестирали последните 20-30 години в индекси?
Дето са слагали по 100-200 долара там на месец и сега са с 10 милиона в джоба?

Има готови калкулатори направени от хора, които са далеч по-умни от нас. https://dqydj.com/sp-500-return-calculator/

$10,000 в S&P500 през 1990г. без да правиш допълнителни "вноски" днес биха били около $116,823.

През 2000г. $22,684.

През 2010г. $26,603.

Калкулатора е базиран на работата на Робърт Шилер. Човека е професор. Има Нобелова награда и не малко книги. http://www.econ.yale.edu/~shiller/data.htm

Може и да съм наивен за да вярвам на тези хора, не знам. Както казах 100 пъти вече - всеки сам трябва да прави собствени заключения.

Да, няма да станеш милионер. Никой не твърди това.

Screen-Shot-2021-12-30-at-17-11-21.png
 
@alexkuzmov почвайки от 0, $50 на месец от 1990г. до 2021г. биха били $113,423. С минус данъка от дивидента, цъкнал съм го 10%. https://dqydj.com/sp-500-periodic-reinvestment-calculator-dividends/

За мен това е задължително перо в портфолиото на един млад човек. Тук се включиха хора, които са готови да инвестират в крипто, а ги е страх да сложат пари в индекс. Странна работа сме ние българите.

Едит: да допълня, преди години нямаше как да купуваш за по $50. В днешно време може.
 
Последно редактирано:
Наясно ли е някой от вас, че без мързеливите пушачи, пиячи на кафета и прочие няма да имате къде и в какво да инвестирате.?
Явно днес не ми е ден,:rolleyes: @Krumov извинявам се и на теб ако съм те засегнал с това за цигарите но замисли се да ги спираш вече:D

Това са просто примери.
Днес играчки, утре телефон в други ден кола и накрая си го гледай у вас докато стане на 50 години.

На детето си длъжен да му осигуриш храна, дрехи и дом докато стане на 18. Образование и възпитание е препоръчително също.

Много са ми интересни родители, които например купуват телефон или таблет на децата си и след това им се карат че стоят на тях по цял ден. Ми детето не е виновно :D
 
Колко хора без работа има във форума да четат тия чаршафи текст :oops:
не мога да разбера хора които ги пишат - всичко това може да се каже и с 3 изречения
Може, но е добре да се обясни и докаже с примери, защото инвестиране за някои значи да си купиш кола на изплащане
:) А тук с това писане излиза, че не е точно така.

Често съм се чудел защо хората с толкова знания и до някъде опит не управляват чужди пари с цел тяхното умножение. ;)
 
Явно днес не ми е ден,:rolleyes: @Krumov извинявам се и на теб ако съм те засегнал с това за цигарите но замисли се да ги спираш вече
:D :D Не си ме засегнал. Аз хем пуша, хем не пуша както ми е кеф. Но смисъла на казаното от мен е, че спирането на цигарите не води до финансов излишък. И, че именно работягите които си харчат част от парите за цигари, кафета и бира преди и след работа са тези които създават средата в кояот съществуват фючърси, акции и прочие ала бала "блага" за Уолстрийт койотите.
играчки, утре телефон в други ден кола
И тук заораваш в конкретика :D идеята на поста ми беше - родителя първо мисли да посрещне нуждите на семейството. Изброих пърите неща дето се сетих.
 
Може, но е добре да се обясни и докаже с примери, защото инвестиране за някои значи да си купиш кола на изплащане
:) А тук с това писане излиза, че не е точно така.

Често съм се чудел защо хората с толкова знания и до някъде опит не управляват чужди пари с цел тяхното умножение. ;)
Защото после гледаш как скачат през прозореца на офиса или се гърмят на някой паркинг и едните и другите. :D
 
Защото после гледаш как скачат през прозореца на офиса или се гърмят на някой паркинг и едните и другите. :D
Е все някой трябва да го направи. :) Имам предвид инвестирането. Мислех, че по-образованите имат по-голям шанс да постигнат някакви положителни резултати и съответно да не се стига до масови самоубийства...за брокерите от Уолстрийт не говоря. ;)
 
Може, но е добре да се обясни и докаже с примери, защото инвестиране за някои значи да си купиш кола на изплащане
:) А тук с това писане излиза, че не е точно така.

Често съм се чудел защо хората с толкова знания и до някъде опит не управляват чужди пари с цел тяхното умножение. ;)

Защото не е толкова просто, когато започнеш да управляваш чужди пари. Хедж фондовете имат много строги регулации. Следват се огромни списъци от правила и какво ли не. И пак има издънки.

Ако управляваш чужди пари няма как да си 100% all in TSLA! или GME. Защото когато TSLA падне с 50% след поредния tweet на Musk ти все още имаш да плащаш разходи за този фонд - договори с клиенти, заплати, дивиденти и т.н.

Твоята цел тогава не е растеж, а хедж срещу спад с растеж. От там идва и hedge fund. Те са доволни ако бият пазара (s&p500) с малко. Иначе стават безмислени и хората ще си дръпнат парите и ще ги сложат в индекс.

До като retail няма този проблем. Ние сме свободни да поемем риск.
 
Мисля, че е по темата. След приемането на еврото и може би усещането на рязкото обезценяване на лева, ще гледам тук от време на пускам нещо интересно, което би било полезно за всеки, който си търси пъдещи инвестиционни полета:


Следя новините им. С малко повече четене, проучване и търпение, може да се попадне на някоя златна мина. Доста стартъпи набиращи капитал по този начин е с една единствена цел - бърз и мащабен експанд.

Ще се радвам който има някакви такива ресурчета да пуска. Както се вика, може да сме някой ден съ-акционери. :)
 
Мисля, че е по темата. След приемането на еврото и може би усещането на рязкото обезценяване на лева, ще гледам тук от време на пускам нещо интересно, което би било полезно за всеки, който си търси пъдещи инвестиционни полета:


Следя новините им. С малко повече четене, проучване и търпение, може да се попадне на някоя златна мина. Доста стартъпи набиращи капитал по този начин е с една единствена цел - бърз и мащабен експанд.

Ще се радвам който има някакви такива ресурчета да пуска. Както се вика, може да сме някой ден съ-акционери. :)

Ако става въпрос за хора, които нямат опит в инвестирането според мен по-добре да стоят далеч от пресни IPO-та. Когато компанията става публична вече е късно. Трябва да си наясно с много неща от сорта на lock up периоди и др. Иначе рискуваш дълго време да си на червено.

Ако човек е нов и все още не знае какво и защо прави най-добре да инвестира в S&P500. После да превключи на големи компании, в които има вяра и разбира продуктите им. Чак след това в рискови начинания.

По темата с ресурсите:
- https://www.forbes.com/, https://www.wsj.com/ и най-вече https://www.ft.com/stream/46bafd4e-5ff5-48ee-b737-1052a5b1279a
- мисля, че crunchbase не е достоверен източник за новини. не взимат всички данни директно от SEC. това си е мое мнение де.
 
Така е. Според мен инвестирането в IPO трябва да е свързано с много повече от проучването на този период. Аз лично бих проучил много повече за проекта на компанията, какво смятат да правят с набрания капитал, какъв интерес има проекта, към кой е насочен, какво имат зад гърба си и каква конкуренция ще борят. След като разгледаш така в детайли, лесно може да се прецени, дали инвестираш в следващия Снапчат или бухаш е нещо умиращо и бездънно като Yahoo!, MySpace. :)
- мисля, че crunchbase не е достоверен източник за новини. не взимат всички данни директно от SEC. това си е мое мнение де.
Зависи за какви новини говорим. За инвестиционни не, но за информативни, може само да се събере нещо, от което да почнеш. ;)
 
Така е. Според мен инвестирането в IPO трябва да е свързано с много повече от проучването на този период. Аз лично бих проучил много повече за проекта на компанията, какво смятат да правят с набрания капитал, какъв интерес има проекта, към кой е насочен, какво имат зад гърба си и каква конкуренция ще борят. След като разгледаш така в детайли, лесно може да се прецени, дали инвестираш в следващия Снапчат или бухаш е нещо умиращо и бездънно като Yahoo!, MySpace. :)

Зависи за какви новини говорим. За инвестиционни не, но за информативни, може само да се събере нещо, от което да почнеш. ;)
Разгледай какво се случи с Theranos и Nikola Motor. Без да си инсайдер риска за обикновен човечец е прекалено голям. Ако ти се играе хазарт, да, става. :)
 
Здравейте, общност, как сте? Тук съм, за да намеря полезни съвети. Аз съм на 31 години и работя в Германия(Намерих добра работа на уебсайта hlife и сега печеля добри пари и мога да инвестирам в други неща.), обичам работата си, но като другите хора искам да инвестирам в нещо и да получавам пари. Четох за форекс за крипто, но съм новак в това. Можете ли да ми помогнете със съвет каква информация да прочета, преди да инвестирам в нещо? Благодаря много.
 
Последно редактирано:

Горе