Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Това е брутално и същевременно толкова забавно, че нямам думи. :p Все още никоя медия не го е подхванала.

FdG5oLwagAAfWsF
 
ако си мислиш, че ще изкараш пари от борсата: Виж файлът 25817

Ти да не си от хората, които имат морални задръжки да шортят? :) Пари се изкарват както нагоре така и надолу. Или греша?

Иска се малко повечко топки за да шортиш, защото ако не уважаваш стопа си потенциалната загуба няма таван.

Можеш да ограничиш рисковете с покупка на PUT опции (печелиш при спад в цената). Така максималният риск ти е цената на опцията, а максималната печалба може да е и 100х.

Текущите ти дълги позиции можеш да защитиш с продажбата на CALL опции.
 
Някой наблюдава ли какво става в Англия след обявените промени за данъците? :)

UK има около $3b във FX резерви.

Това е около 3% тяхното GDP. За сравнение:
- Япония 20%
- Швейцария 115%.

Пожелавам успех на всички що са инвестирали в GBP! ;)
 
И така след отчета на TSLA снощни медиите отново се съсредоточиха в негативите вместо във важните параметри. Някои от тях са потвърждение за ръст от 50% на годишна база, рекордни печалби и доставени автомобили.

Преди 7 години Мъск направи предричане, че TSLA ще бъде компания с капитализация от $700 милиарда до 2025г. Тази капитализация беше достигната през декември 2020г.

Снощи на конференцията с акционерите направи подобно предричане, че до 2030г. компанията ще има капитализация от $4 трилиона. За незапознатите при P/E 50 това означава акцията да струва около $1,300.

Както обещах по-рано днес разпродадох AAPL и ми се хитна ордера за $202. Взех си 143 бройки в TSLA.

@Ivo_ официално съм почти изцяло all in що се отнася капитал без марджин. ;)

Edit: всъщност мога да закрия и трейдърския акаунт ама без него ще ми е скучно и ще го направя само ако паднем на нива $120-$140.

Та, вие какво си купихте в тази макро обставновка, в която много компании са на прекрасни цени?

П.С. - сега гледам, че е станало ясно, че Мъск няма да продава повече TSLA акции за покупката на TWTR. :)
 
Последно редактирано:
Нищо не ме е хванало. :) Имам си цели с таргети.

В момента при 7 контракта (скоро 8) TSLA ми генерира между $300 и $800 на седмица в зависимост каква волатилност има и каква delta желая да понеса.

Когато най-после се решиш да влезнеш ще сметнем колко пари си спечелил от чакането. ;)
 
Ако call опциите дет продаваш те изненадат с волантилност нагоре ще продаваш или ще видиш от джоба премията на купувача? :)

Това май сме го обсъждали или поне би трябвало да съм го обяснил в други теми.

Акцията може да се покачи, но въпреки това да не си на загуба и да затвориш на 0. Нарича се IV crush и зависи от IV и какво целят ММ през седмицата.
При седмичните трудна работа де, защото почти няма theta в цената (време) ама се е случвало.

В случаите, че не желая да се разделя с акциите (като TSLA) когато ме изненада я превъртам. Затваряш позицията и отваряш нова с премиум, който покрива изцяло загубата плюс малко отгоре ако е възможно. Комбиниран ордер се прави. https://www.investopedia.com/terms/...n options roll,short position while opening a

Понеже ги пускам много нагоре (около 0.05 делта) за да има изненада трябва да се покачи с 20-30%.

Същото планирам да правя и с акциите в дивидентното портфолио. Там доходността ще е много ниска ама ще е достатъчно да удвои дивидента на годишна база.
 
Е то ще въртиш, ама то вече си влезнал в червеното.

Прочети линка. Червеното се избива със завъртяната позиция.

А колкото до сметките, няма как с опции за изкараш повече, отколкото да купиш акция на 60-70% по- ниска цена. :)
Е поне не и с ограничен бюджет.

Факт. Ама сигурен ли си, че можеш да избереш подходящ момент? Аз съм прост човек и нямам самочувствието, че мога. Пък и статистиката е такава, че никой от обикновените хора не успява. https://www.schwab.com/learn/story/does-market-timing-work

До тук с опции в TSLA общо съм изкарал $23.4к. Благодарение на това средната ми цена въпреки покупките е $174.44

Когато предполагаш, че ще има спад или ще се движим хоризонтално ако имаш 100 бройки няма никаква логика да не продаваш call опции за хедж.
 
Звучи прекрасно и без никакъв риск. :)

Рискът ти е акцията да излети много и втория контракт да трябва да е прекалено напред във времето. Тогава е по-изгодно просто да ги продадеш на печалба и да започнеш начисто.

При положение, че средната ти цена би трябвало да е много под страйка така или иначе ще си много отгоре, а никой не е станал по-беден ако е продал с плюс.

Това с червеното тествал ли си го, щот някак не виждам как става винаги зелено.

Брат, не си прочел статията от investopedia, нали? Описано е много подробно. :D Хиляди пъти съм го правил. Има и поне 1-2 теми от мен как се завърта опция.

Идеята е нето да си отгоре. Демек да получиш кредит, а не дебит.

Едит:
- първият лег е buy to close.
- вторият е sell to open.
- премиума се умножава по 100, защото са 100 бройки за контракт. $284 в примера.

IMG_7768.jpeg
 
"средната ти цена би трябвало"
"продадеш и почнеш на чисто"
.. са ключови изречения,за което точно те питах каква ще направиш ако обърне посоката.
1. Ролваш опция, която ти е на загуба продаваш напред във времето (с идеята, че тя ще излезе на зелено и за предходната на загуба или просто приемаш загубата на кеш от трейдовете)
2. Продаваш си акциите (на печалба естествено), купуваш си ги после пак, ама при сегашната ситуация дет всяко дъно може да е последното, при кофти късмет може да гледаш как цената дърпа нагоре, а ти не купуваш,... Или купуваш, но на по-висока цена.

Поправи ме ако греша, но колкото и да е впечатляващ резултат от трейдовете ти с опции, едно грешно движение и тия 800 акции може да ги гледаш как вместо да ти донесат $300-800 за седмицата , да се чудиш дали разликата от $20 в цената те вътри $16000, за да "почнеш на чисто" или що да не изчакам да падне, пък Мъск точно в неподходящия момент изпомпи цената с още $50 с няква глупост.
Не съм от тия дет вярват, че цената върви само нагоре, но в дадени периоди, като сегашните няма нищо сигурно и във всеки един момент може да се окаже, че е било дъното, което всеки търси. :)

Що написах такъв ферман, щото все включваш колко е добре това с опциите, сякаш няма никакъв риск, пък риска е основно да си продадеш позициите в неподходящия момент. Както сам казваш - няма как да знаем кога е подходящия момент.
 
Последно редактирано:
Що написах такъв ферман, щото все включваш колко е добре това с опциите, сякаш няма никакъв риск, пък риска е основно да си продадеш позициите в неподходящия момент. Както сам казваш - няма как да знаем кога е подходящия момент.
Кога съм писал, че няма риск? Май ясно описах рисковете. Аз съм повече от ОК да roll-на ако ще 20 пъти и хич не ми дреме, защото съм си изкарал достатъчно от позицията.

Ако нямаш BP за да покриеш call-a и средната ти цена е много над страйка е съвсем друго положението.

Като цяло изобщо не зацепваш. :eek: Това е стандартна практика за хедж на лонг позиция и дефакто е шорт.
 
Зацепвам аз. Именно за "другото нещо" говоря. И само защото си изкарал достатъчно от позицията не значи, че не връщаш от джоба при несполука.

Всеки, който е купил при цени около $300, сега точно не би се чувствал комфортно ако продаде опции и се наложи да ролва всяка седмица нагоре при един бичи период, който може да се заформи по всяко време.
Ти ще кажеш, че не е страшно, щото нали си продавал опции по пътя надолу.
Стигаме до две условности, за да ти е мирно на главата. Да си купувал евтино и да си продавал опции като е било високо. Съответно мазнинка за губене при ролване. Останалите варианти водят до главоболие и несигурни резултати.

Е да, трябва да ти се признае, че си направил успешно ранно влизане и съответно генериране на приходи от високо към ниско.
 
Последно редактирано:
Зацепвам аз. Именно за "другото нещо" говоря. И само защото си изкарал достатъчно от позицията не значи, че не връщаш от джоба при несполука.

Всеки, който е купил при цени около $300, сега точно не би се чувствал комфортно ако продаде опции и се наложи да ролва всяка седмица нагоре при един бичи период, който може да се заформи по всяко време.

Така е, но и всеки може да продава седмични calls с малък шанс да бъдат асайнати. Просто не всеки сетъп е подходящ.

Акции като TSLA и AAPL имат голям обем и са много подходящи. Други изобщо не са, защото ще трябва да си много близко до страйка.

HIMX например не е.

Ти ще кажеш, че не е страшно, щото нали си продавал опции по пътя надолу.

Няма логика да не го правя. Всички фондовете и банки го правят, защото така защитаваш позициите си при турболенция.

Стигаме до две условности, за да ти е мирно на главата. Да си купувал евтино и да си продавал опции като е било високо. Съответно мазнинка за губене при ролване. Останалите варианти водят до главоболие и несигурни резултати.

Това че ти се притесняваш е отделна тема. :)

Е да, трябва да ти се признае, че си направил успешно ранно влизане и съответно генериране на приходи от високо към ниско.

Няма какво да се признава, защото винаги съм купувал с DCA и когато има пари. Дали сме на $200 или $2,000 пак ще продавам calls.
 
  • Like
Реакции: Ivo_
Чарли май нeщо се оака с BABA. -475% загуба на позицията след като е рискувал с ливъридж и трябваше да я затвори. Ауч. :)

На дърти години се излага.
 
Кой от тук имаше пари в $META? :) Според мен е добра идея да се добави още ако човек вярва във плановете на Марк. Не съм му фен де.

Аз лично съм доволен, че махнах $MSFT и $AAPL за да си купя още $TSLA при едногодишно дъно.

FgClK2oWQAACX10
 

Горе