Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Кои IT професии бихте препоръчали на познати?


  • Общо гласове
    57
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Мога да се обоснова, защо не бих насочил някой младеж към някоя от изброените платформи за програмиране.
Въпреки, че се занимавам често с програмиране, не бих го препоръчал като професия. Програмирането е някакъв вид интровертност, иска концентрация, работиш с часове сам, почти без да говориш. Това си носи негативните страни, които осъзнаваш едва след 10-15 години: липса на достатъчно движение, малко контакти и общуване, закърняване на други умения.
Изпитвам силно уважение към сис-админите. Особено към някои нечовеци.
Бях с един сис-админ в Гърция, да рефлашнем софтуера на 2 яхти. Е тоя пич беше като батман, направо ми падна ченето. Работи с всякакъв мрежов инструментариум, както и сериозен хардуер, като шлайф, електрожен, бормашина. Пълзеше като питон в едни дупки в яхтите, за да стигне до някакви компютри. Bash-а в Linux му беше като роден език, все едно си говорим на български. Познаването на мрежите и администрацията им му текат в кръвта. Машина. Най-накрая не му стигна тръпката и се договори със собственика да обнови лака по корпуса.
Силно ме впечатлява и една мацка администраторка, завършила в Бъркли. Работи за мобилен оператор. Мисля, че като дете вместо да и четат приказки, са и чели мрежови протоколи за теле-комуникации.
 
То бате, от IT специалностите няма голям избор. А като професия, сигурен съм, че има и по-приятни. Но условията, в които влизаме тук, в тази тема, са реално:

- Да е IT насоченост;
- Добра възвращаемост на инвестираното време, усилия и ресурс за научаването й;
- Перспективна;

Горе долу това. ;) Но явно аповете гледам набират скорост.
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Чеатх че Ruby най скъпо у Щатите 120 хилки дават
 
От: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Мога да се обоснова, защо не бих насочил някой младеж към някоя от изброените платформи за програмиране.
Въпреки, че се занимавам често с програмиране, не бих го препоръчал като професия. Програмирането е някакъв вид интровертност, иска концентрация, работиш с часове сам, почти без да говориш. Това си носи негативните страни, които осъзнаваш едва след 10-15 години: липса на достатъчно движение, малко контакти и общуване, закърняване на други умения.
Изпитвам силно уважение към сис-админите. Особено към някои нечовеци.
Бях с един сис-админ в Гърция, да рефлашнем софтуера на 2 яхти. Е тоя пич беше като батман, направо ми падна ченето. Работи с всякакъв мрежов инструментариум, както и сериозен хардуер, като шлайф, електрожен, бормашина. Пълзеше като питон в едни дупки в яхтите, за да стигне до някакви компютри. Bash-а в Linux му беше като роден език, все едно си говорим на български. Познаването на мрежите и администрацията им му текат в кръвта. Машина. Най-накрая не му стигна тръпката и се договори със собственика да обнови лака по корпуса.
Силно ме впечатлява и една мацка администраторка, завършила в Бъркли. Работи за мобилен оператор. Мисля, че като дете вместо да и четат приказки, са и чели мрежови протоколи за теле-комуникации.

Това с интровертността... зависи в какъв екип ще попаднеш. Има фирми, в които тийм билдингът е на почит и хората са близки.
Големите фирми са като едно цяло. Така, че не мога да се съглася. А за застоялостта, когато имаш време спортувай.
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

IT е строителството на 21-век. Това ми каза един приятел днес и е много прав според мен. Преди време ако нямаше никакъв опит и диплома и не искаш да започнеш бизнес, отиваш с някой познат, учиш се как да боядисваш или нещо подобно и ставаш строител. Сега се научаваш да програмираш.

Няма как нещо подобно да не е красиво, кой знае какви възможности ще има след 50 години.
 
Да, доста добре се е изразил. Като си зададете въпроса дали има смисъл да се учи нещо в IT сферата е просто достатъчно да се огледате около вас и ще си отговорите. Дори скапаната ми машина за печене на хляб има програма. :)

Анкетата малко се гласува, което е странно. Бих помислил, че това са финалните данни от нея, но едва ли. :) Давайте хора, по-смело. :)
 
И аз да дам моето мнение. Android и за iOS мисля, че в момента фирмите са се видяли в чудо от липсва на кадри. Нали знаете, че от скоро iOS аповете от Objective-C ще минат към Swing технологията. Добре е дефинирано в анкетата. :) И още едно жокерче - воедните си търсят (и са скъпо платени специалисти) програмисти, които да са добри е не ООП. Защо ООП? Защото ООП програмите имат навика да зациклят процеси при ерор (експешъните), което при изтрлване на ракета няколко секунди зацикляне си е риск голям. ;) Там са по-проситите така да се каже езици. ;) Може би C. :)
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Какво мислите за Website / Front-End Developer ?
 
Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Какво мислите за Website / Front-End Developer ?

По принцип е мега добра оферта и доста търсят. Но винаги като съм гледам обявите за работа за Front-End Developer споменават и да имаш бейсик в някой back-end. ;) Има логика, но и за това го водят като предимство, не като изискване. Рядкост между другото съм видял някой Front-End Developer, който да си нямат и идея от някой друг код. :) Това го имайте в предвид, когато кандидатствате или се развивате под друга форма в тази сфера. :)
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

IT е строителството на 21-век. Това ми каза един приятел днес и е много прав според мен. Преди време ако нямаше никакъв опит и диплома и не искаш да започнеш бизнес, отиваш с някой познат, учиш се как да боядисваш или нещо подобно и ставаш строител. Сега се научаваш да програмираш.

Няма как нещо подобно да не е красиво, кой знае какви възможности ще има след 50 години.

Хахаха, това съм го чувал и през 90-те години на миналия век, от строители станаха програмисти, после обратното и така до края на света:)
Въпрос е като гръмне IT сектора /а той е на път да изгърми здраво/, дали повечето програмисти ще станат строители във близките няколко години?!?
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Как така е на път да изгърми здраво?

Иначе от сегашното поколение много малко хора биха могли да станат строители, женчовци ги отглеждат вече. Но да, я пиши малко повече за изгърмяването на ИТ сектора, че ми стана интересно.
 
Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Как така е на път да изгърми здраво?

Иначе от сегашното поколение много малко хора биха могли да станат строители, женчовци ги отглеждат вече. Но да, я пиши малко повече за изгърмяването на ИТ сектора, че ми стана интересно.

Това е и така и не е така, защото аз пък при моите приятели съм се нагледал да експерти по всичко. Един мои приятел си строи сам къщата и е точно до никъде, защото разбира от това и от още 100 неща. Една здрава икономика и общество върви, когато хората си плащат на специалисти. Не мога да си сменя сам маслото и не смея, но си плащам да го правят. Той пък утре не може да си инсталира сам Windows-а, и се допитва до IT специалист. ;) И така. :)

Така се прави. Иначе IT-то е от професиите, които изискват мозък. А както знаем, всеки иска да му е лесно, но тук няма как да стане. Иска се повече от блеене, хамалогия, мускули и скатаване. :)
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Аз също съм много за специализираното образование и отглеждане на експерти. Имам предвид, че повечето мъже до 30 години в момента не биха издържали на тежка строителна работа.

Иначе да се върнем, иксах да знам, защо @абакус мисли, че ИТ-то ще изгърми скоро.
 
Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Аз също съм много за специализираното образование и отглеждане на експерти. Имам предвид, че повечето мъже до 30 години в момента не биха издържали на тежка строителна работа.

Иначе да се върнем, иксах да знам, защо @абакус мисли, че ИТ-то ще изгърми скоро.

Повечето мъже до 30 не биха издържали на тежък труд, но биха издържали на поркане до 5 часа на сепаре, заринати със салфетки. Но това е друга тема. Махам лигльовците от списъка и се съсредоточаваме върху читави кадри. :)

Няма да изгърми скоро, дори ще се развива още повече, въпросът остава: кое ще е най-перспективно. Аз залагам на уеб и мобайл. Декстопът ще изостане малко повече. ;)
 
От: Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

По принцип е мега добра оферта и доста търсят. Но винаги като съм гледам обявите за работа за Front-End Developer споменават и да имаш бейсик в някой back-end. ;) Има логика, но и за това го водят като предимство, не като изискване. Рядкост между другото съм видял някой Front-End Developer, който да си нямат и идея от някой друг код. :) Това го имайте в предвид, когато кандидатствате или се развивате под друга форма в тази сфера. :)


Обратната зависимост е много по-силна. КАто Back-end не може да не вдяваш front-end. Даже бих казал, че посоката, която даваш не е съвсем така, щото за Back-end може да се ползват различни езици, а front-end е независим някак от сървърните езици. В тоя ред на мисли, може да си фронт без знания за бек, но обратното... не виждам как би било реалност.
 
От: Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Обратната зависимост е много по-силна. КАто Back-end не може да не вдяваш front-end. Даже бих казал, че посоката, която даваш не е съвсем така, щото за Back-end може да се ползват различни езици, а front-end е независим някак от сървърните езици. В тоя ред на мисли, може да си фронт без знания за бек, но обратното... не виждам как би било реалност.
С използването на framework, типлейт енджин и сепариране на задачите, почти няма нужда да знаеш какво прави другия екип. На фронта му подаваш масив с информацията, която му е необходима за отделните страници. Благодарение на frameworks писането на спагети-код се редуцира значително, от там и объркванията и нуждата да знаеш кое, как и къде ще се рендне.
Фронт-а казва:
- имам нужда от масив с всички артикули, страниран на 10 (20, 50 ..) артикула
- имам нужда от масив с описание на конкретен продукт, който се избира по ID - картинки, контент, title, kwords...
- имам нужда от списък със случайно избрани артикули по определен критерий
Бак-а асоциира масива с определени елементи и го подава за рендване.
Естествено, че е добре едните и другите, да познават работата на колегите си.
 
Re: От: Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Обратната зависимост е много по-силна. КАто Back-end не може да не вдяваш front-end. Даже бих казал, че посоката, която даваш не е съвсем така, щото за Back-end може да се ползват различни езици, а front-end е независим някак от сървърните езици. В тоя ред на мисли, може да си фронт без знания за бек, но обратното... не виждам как би било реалност.

Това съм виждал в обявите за работа - HTML, CSS, JS и нещо бейсик за бек, което е като предимство, не условие към обявата. А че обратното, което спомена си е истина, няма бек-еднър без познания за фронта. Иначе как ще накара интерфейса / темплейта да работи? :) Тук нямам никакъв спор. Давам насока в това, че фронта, няма как поне малко да не отбира от бек, много бейсик.
 
От: От: Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

С използването на framework, типлейт енджин и сепариране на задачите, почти няма нужда да знаеш какво прави другия екип. На фронта му подаваш масив с информацията, която му е необходима за отделните страници. Благодарение на frameworks писането на спагети-код се редуцира значително, от там и объркванията и нуждата да знаеш кое, как и къде ще се рендне.
Фронт-а казва:
- имам нужда от масив с всички артикули, страниран на 10 (20, 50 ..) артикула
- имам нужда от масив с описание на конкретен продукт, който се избира по ID - картинки, контент, title, kwords...
- имам нужда от списък със случайно избрани артикули по определен критерий
Бак-а асоциира масива с определени елементи и го подава за рендване.
Естествено, че е добре едните и другите, да познават работата на колегите си.


Пак трябва да имаш бейсик познания, за да се случи чудото. Все пак накрая резултата в сорса ти е html. Ти ако не знаеш селектори, тагове, чудесии и една ajax заявка няма да можеш да направиш с js. Което пък се връзва със сървърния език.

Както и ако нямаш познания по mvc и чист php за пример, няма как да работиш с фреймуърк функционално. Просто няма да знаеш функции за валидиране и т.н и следователно, нивото на проекта ще е елементарно и недодялано.
 
От: Re: От: Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Това съм виждал в обявите за работа - HTML, CSS, JS и нещо бейсик за бек, което е като предимство, не условие към обявата. А че обратното, което спомена си е истина, няма бек-еднър без познания за фронта. Иначе как ще накара интерфейса / темплейта да работи? :) Тук нямам никакъв спор. Давам насока в това, че фронта, няма как поне малко да не отбира от бек, много бейсик.

Именно. Често се прави базова html структура и в нея се шибат данни от базата с пхп. Трябва да се маркират някакви класове и селектори, после фронт-енда да си направи дизайн и каквото му е нужно.
 

Горе