Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Кои IT професии бихте препоръчали на познати?


  • Общо гласове
    57
От: От: Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

С използването на framework, типлейт енджин и сепариране на задачите, почти няма нужда да знаеш какво прави другия екип. На фронта му подаваш масив с информацията, която му е необходима за отделните страници. Благодарение на frameworks писането на спагети-код се редуцира значително, от там и объркванията и нуждата да знаеш кое, как и къде ще се рендне.
Фронт-а казва:
- имам нужда от масив с всички артикули, страниран на 10 (20, 50 ..) артикула
- имам нужда от масив с описание на конкретен продукт, който се избира по ID - картинки, контент, title, kwords...
- имам нужда от списък със случайно избрани артикули по определен критерий
Бак-а асоциира масива с определени елементи и го подава за рендване.
Естествено, че е добре едните и другите, да познават работата на колегите си.
Не е работа на фронтенд-ера да си иска тея данни, в повечето случаи той дори не знае в коя директория на проекта се намира темплейта на дадена страница, за да може да завърти масива с всички артикули (дори и ако знае как се върти масив в конкретния темплейт енджин). Неговата работа приключва от нарязването на пдф-а до хтмл, тоест би трябвало там да свършва ако си говорим за задължения.
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Напоследък бак-енда не пише и едно редче HTML код. А за Ajax-а си пишеш JSON-масив и си го връщаш на Фронт-а който си го разкоства. Разбира се, че е важно, да знаеш какво ще ти подаде фронт-а, като имена в POST и GET масивите.
Достатъчно е да съгласувате именуването на масивите и елементите.
 
От: От: Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Не е работа на фронтенд-ера да си иска тея данни, в повечето случаи той дори не знае в коя директория на проекта се намира темплейта на дадена страница, за да може да завърти масива с всички артикули (дори и ако знае как се върти масив в конкретния темплейт енджин). Неговата работа приключва от нарязването на пдф-а до хтмл, тоест би трябвало там да свършва ако си говорим за задължения.
Ако се използва тимплейт енджин, работата на фрон-енда е точно с тоя енджин. Той си решава коя базова HTML-страница ще extend-ва и къде ще си прави includ-и на шаблони, за да спести работа по дизайна. Включително и JS е негова работа.
 
Фронт-енърите колкото и да не вярват някой никога няма да се сетят какво е това чудо масив, ексепшъни и цикли. :) Тук влизаме в нещо много тегаво, което не е работа на фрон-ендъра, но определено е добре поне да знае инфраструктурата на сайта. Най-малкото, за да знае как да си викне графичен елемент. :)

Но ще се съгласите, така поне мисля, че един бек-енд се харчи и е по-добре платен. Поне аз съм останал с такова впечатление от практиката си. ;)
 
От: От: От: Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Тогава би трябвало да си говорим за FrontEnd, силно запознат с конкретния фреймуорк/система/цмс - за да може да го изпълни това. Ако е така, то тогава въпросния FrontEnd - FrontEnd ли е, или BackEnd?
Това има ли го действащо някъде като практика, аз от моя не толкова скромен опит мога да кажа че никъде не съм го виждал в действие.
Някак си звучи прекалено хубаво, за да е истина.
 
От: Re: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Фронт-енърите колкото и да не вярват някой никога няма да се сетят какво е това чудо масив, ексепшъни и цикли. :)
Зависи какво разбираме под Фрон-ендър. Аз говоря за хората, които пишат шаблоните, които се използват, когато се работи в екип и се ползва framework.
Без пример няма да минем. Та ето един пример каква е работата на фронт-ендъра, когато екипа е структуриран
base.tmp
HTML:
<!DOCTYPE HTML>
<html>
  <head>
    {% include 'header' %}
  </head>
  <body>
    <div id="content">{% block content %}{% endblock %}</div>
    <div id="footer">
      {% block footer %}
        &copy; Copyright 2012 by <a href="http://www.delacap.com/">DELACAP</a>.
      {% endblock %}
    </div>
  </body>
</html>

content.tmp - страница, която разширява (extend-ва) базовата:
HTML:
{% extends "base" %}

{% block content %}
  <h2>Entry one</h2>
  <p>This is my first entry.</p>
{% endblock %}

{% block footer %}
  {{ document.copyright }}
{% endblock %}

Фронт-ендъра, ако реши, може да обединява тези страници, или да ги сплитва на още по-малки пасажи HTML код. Негова си работа. Важното е да му се осигурят данните, необходими за поместване на съдържанието.
Ако екипа е голям, често има междинно звено между фронт-а и бака-а, на което се вика template designer. Този дизайнер работи паралелно с художниците на фронт-а. Но подобни екипи изграждат бързо по-големи проекти.
 
Говорим за форнт-ендър, който обхваща всичко до работата на бек-ендъра. ;)

Да, примерът е идеален и може да се види каква реално е една от допирните точки с бек-ендера. Екстендването специално е в програмирането и се отнася както за класове, така и за интерфейси, което реално е базово за програмен език, което реално фронт-ендъра трябва да знае. Но да е Бог в това, но да го знае, за да не се омота с логиката и структурата. :) сега си го представи с много повече елементи и страници.
 
От: От: Re: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Зависи какво разбираме под Фрон-ендър. Аз говоря за хората, които пишат шаблоните, които се използват, когато се работи в екип и се ползва framework.
Без пример няма да минем. Та ето един пример каква е работата на фронт-ендъра, когато екипа е структуриран
base.tmp
HTML:
<!DOCTYPE HTML>
<html>
  <head>
    {% include 'header' %}
  </head>
  <body>
    <div id="content">{% block content %}{% endblock %}</div>
    <div id="footer">
      {% block footer %}
        © Copyright 2012 by <a href="http://www.delacap.com/">DELACAP</a>.
      {% endblock %}
    </div>
  </body>
</html>

content.tmp - страница, която разширява (extend-ва) базовата:
HTML:
{% extends "base" %}

{% block content %}
  <h2>Entry one</h2>
  <p>This is my first entry.</p>
{% endblock %}

{% block footer %}
  {{ document.copyright }}
{% endblock %}

Фронт-ендъра, ако реши, може да обединява тези страници, или да ги сплитва на още по-малки пасажи HTML код. Негова си работа. Важното е да му се осигурят данните, необходими за поместване на съдържанието.
Ако екипа е голям, често има междинно звено между фронт-а и бака-а, на което се вика template designer. Този дизайнер работи паралелно с художниците на фронт-а. Но подобни екипи изграждат бързо по-големи проекти.

А кой се занимава с PSD2HTML и в частност с UI интерфейса, защото така описано явно не е фронт-а.
Явно не съм запознат чак с толкова големи екипи, и понятието за front-end developer ни се разминават съществено.
Същия пример, ако аз раздавам задачите бих го асайнгнъл към бекенд девелопера (но пък аз явно много си тача фронтенд-ърите и дизайнерите :)).
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Вече се счита за нормално фронт-ендърите да имат опит в работата с MVC фреймс като AngularJS и/или Backbone (и сродни такива). Тук не става на въпрос за програмиране. За да ползваш този тип фреймуъркове не е необходимо да знаеш ООП, javascript-а е достатъчен и определено не е ново изискване за специалността. ;)
 
От: От: Re: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

А кой се занимава с PSD2HTML и в частност с UI интерфейса, защото така описано явно не е фронт-а.
Явно не съм запознат чак с толкова големи екипи, и понятието за front-end developer ни се разминават съществено.
Същия пример, ако аз раздавам задачите бих го асайнгнъл към бекенд девелопера (но пък аз явно много си тача фронтенд-ърите и дизайнерите :)).
Replace, това си е същият до болка познат HTML. Просто са вмъкнати допълнителни тагове, които опростяват изграждането на страниците. Тимплейт енджина е HTML на стероиди - подържат се цикли, наследяване, филтри. Писането с шаблони ускорява процеса неимоверно и е истинска благодат за дизайнера, защото не се налага да пише един код по 1000 пъти. Дизайнера решава кое парче от код в коя страница ще се зареди или коя страница ще наследи и допълни.
HTML-шаблоните позволяват да имаш една-две базови HTML страници и всяка промяна в тях да я правиш с наследяване през малки парчета код.

Друг е въпроса, ако използвате спагети-код и мразите фреймуърк системите. Разбирам, че в началото кода на тимплейта, поставен в HTML-а изглежда леко плашещо. Едва ли не трябва да караш дизайнера ти да научи език за програмиране. И наистина тимплейт енджините са едни микро-езици за програмиране. защото могат да извършват математически операции, могат да циклят, филтрират и други дреболии. Но когато дизайнера свикне, просто няма да иска да барне сайт, който не е пригоден за тимплейт енджин.
Да не говорим, колко се улеснява колаборативната работа, особено ако по сайта работят 3-4-ма човека едновременно - примерно 2ма HTML-дизайнера и двама бек-енд програмиста.
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Знам какво е темплейт енджин, но ми хареса алегорията ти (мисля че ще я използвам доста често от сега нататък) :-D
Въпроса ми беше, кой оформя дизайна на хтмл в твоя конкретен случай, който описваш?
И аз въобще, ама в никакъв случай не споря (аз по принцип не споря, в тая тема) за това трябва или не трябва темплейт енджин.
Въпроса който разискваме е какво включва работата на front-end developer-a, и това от къде почва и къде свършва тя.
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Аз също съм много за специализираното образование и отглеждане на експерти. Имам предвид, че повечето мъже до 30 години в момента не биха издържали на тежка строителна работа.

Иначе да се върнем, иксах да знам, защо @абакус мисли, че ИТ-то ще изгърми скоро.

Относно защо смятам че IT индустрията ще гръмне?

Много просто, налице са всички признаци за образуване на балон и неговото спукване..

1. Инвеститорите - почнат ли инвеститорите в дадена индустрия да се държат странно, това значи че положението не е добре.

2. Големите компании – всеки участник на пазара се нуждае от нови продукти, които да му осигуряват растеж. При липсата на такива, липсва и растеж, който компаниите заменят с разширение. Това значи че компаниите вместо да се занимават с основния продукт, които им е донесъл растеж и печалба, започват да се занимават с всичко друго, но не и с основното. Така се образуват балоните, надуват се, докато накрая се пръснат.

3. Пазар- всеки пазар има граници, колкото повече участници има на пазара, толкова повече се намалява печалбата за всеки от тях. Накрая печалбата не стига за никой и балонът гръмва.

В общи линии, има един израз „ Качат ли се много маймуни на един клон, накрая клонът се чупи…. „
Това е така, защото маймуните са глупави същества, но между тях има тук-там някоя по-умна.
На някоя от по-умните маймуни и дошло великото прозрение, че ако се качи на по-висок клон от другите, там ще има повече храна, място и удобства от сегашните клони. Събрала смелост по-умната маймуна и рискувала да се качи на по-високо и се оказала права, ядене само за нея, лукс и спокойствие.
Но глупавите маймуни, колкото и да са глупави, накрая се усетили, погледнали нагоре и видели своя събрат блажено да дебелее в лукс и охолство – от тук нататък всичко е позната история. Накачили се маймуните на клона на своя събрат, клонът се счупил и всички полетели надолу.
До следващото дърво и следващия клон…

В момента, за IT индустрията, много маймуни станаха на клона и продължават да се качват, въпроса е не дали клона ще издържи, а кога ще се счупи.

Другия въпрос е: вие от умните или от глупавите маймуни сте, защото по непотвърдени сведения, умната маймуна се усетила една нощ че нещата не отиват на добре и тихомълком се преместила на още по-висок клон.
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Относно защо смятам че IT индустрията ще гръмне?

Много просто, налице са всички признаци за образуване на балон и неговото спукване..

1. Инвеститорите - почнат ли инвеститорите в дадена индустрия да се държат странно, това значи че положението не е добре.

2. Големите компании – всеки участник на пазара се нуждае от нови продукти, които да му осигуряват растеж. При липсата на такива, липсва и растеж, който компаниите заменят с разширение. Това значи че компаниите вместо да се занимават с основния продукт, които им е донесъл растеж и печалба, започват да се занимават с всичко друго, но не и с основното. Така се образуват балоните, надуват се, докато накрая се пръснат.

3. Пазар- всеки пазар има граници, колкото повече участници има на пазара, толкова повече се намалява печалбата за всеки от тях. Накрая печалбата не стига за никой и балонът гръмва.

В общи линии, има един израз „ Качат ли се много маймуни на един клон, накрая клонът се чупи…. „
Това е така, защото маймуните са глупави същества, но между тях има тук-там някоя по-умна.
На някоя от по-умните маймуни и дошло великото прозрение, че ако се качи на по-висок клон от другите, там ще има повече храна, място и удобства от сегашните клони. Събрала смелост по-умната маймуна и рискувала да се качи на по-високо и се оказала права, ядене само за нея, лукс и спокойствие.
Но глупавите маймуни, колкото и да са глупави, накрая се усетили, погледнали нагоре и видели своя събрат блажено да дебелее в лукс и охолство – от тук нататък всичко е позната история. Накачили се маймуните на клона на своя събрат, клонът се счупил и всички полетели надолу.
До следващото дърво и следващия клон…

В момента, за IT индустрията, много маймуни станаха на клона и продължават да се качват, въпроса е не дали клона ще издържи, а кога ще се счупи.

Другия въпрос е: вие от умните или от глупавите маймуни сте, защото по непотвърдени сведения, умната маймуна се усетила една нощ че нещата не отиват на добре и тихомълком се преместила на още по-висок клон.

ТОва са абсюлотни глупости, не мога да се съглася.

В момента има стотици хиляди незаети работни места. КОе точно наричаш много маймуни. Те даже не са достатъчни, за да запълнят незаетите места, ти говориш за излишък.
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Ти пък, баш стотици хиляди незаети работни места няма как да има, но може да има излишък.
 
Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

ТОва са абсюлотни глупости, не мога да се съглася.

В момента има стотици хиляди незаети работни места. Кое точно наричаш много маймуни. Те даже не са достатъчни, за да запълнят незаетите места, ти говориш за излишък.

И аз смятам, че не са реални тези неща. Няма такова нещо като пренасищане на нещо, което реално издиша от към кадри, да не кача, че някои фирми са в застой точно заради липсата на даден тип специалисти. Дори мои познат, който преподава програмиране получава буквално телефонен терор от 3ма HR-и, които нон стоп го питат да препоръча някой. естествено, той е на комисионна и има стимул да и препраща IT специалисти, но за жалост и той се е видял в чудо. :) А не е като да не плюе кадърни кадри, но за жалост или не почват работа по това или просто търсят други възможности или хващат нещо друго. Колкото до накачулването. Сори, но това не е като да правиш ракия или да бъркаш в кофите, ако всеки или всички имат толкова мозък, че да познат активно в IT сферата, щяхме да живеем в много различен свят. Колкото и да не си го признаваме - пълно е с мързели и глупави хора, които никога няма влязат в тази сфера. И ако се огледате, глупците са в пъти повече от нормалните. Така, че таз теория яко не може да издържи.

Едно е един тъпак с черен джип да вземе кредит и да почне да строи на 200+% печалба, друго е един човек да научи някоя IT наука и да седне да изкарва пари, които са добри за топ левъла в тази професия. Ако ще го сравняваме с бума на великите строителни предприемачи, защото и те милите се видяха в чудо от пренасищане, но това е друга тема. :)

Точно IT-то едва ли е от умиращите сфери. виж някоя друга, би могло, но тук тепърва ще има глад. И тук търсенето с годините изпреварва с всяка година предлагането и то се разминават на година със сериозен %. ;)
 
От: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Знам какво е темплейт енджин, но ми хареса алегорията ти (мисля че ще я използвам доста често от сега нататък) :-D
Въпроса ми беше, кой оформя дизайна на хтмл в твоя конкретен случай, който описваш?
И аз въобще, ама в никакъв случай не споря (аз по принцип не споря, в тая тема) за това трябва или не трябва темплейт енджин.
Въпроса който разискваме е какво включва работата на front-end developer-a, и това от къде почва и къде свършва тя.
Това е тема на един много стар спор. Някакви хора твърдяха, че дизайнера не трябвало да разбира от css-стилове и HTML. Такова чудо съм виждал само в БГ. По принцип, когато наемаме фронт-дизайнер, очакваме не само да може да нарисува PSD/XCF или векторен файл, но и да може да го пресъздаде в web-страница. Едно време режеха дизайна и се правеха някакви отвратителни таблици. Сега вече се използват слоеве и CSS3 (често с някакъв фреймъурк, като Compass или Bourbon), където лесно се интегрира адаптивност, правят се заоблените ъгли, сенките, прозрачността. А картинката служи само за ориентир и за взимане на цветовете.
Лесно е да се обърка дизайнера с художника, не бих могъл да дефинирам точно определение за web-дизайнер. Но, ако говорим за fron-end девелопера, според съвременните стандарти, той трябва да е доста навътре с HTML, JS, CSS. Както и ако наемам художник, ще очаквам да ми даде само картинка, без да може да си играе със стиловете и jQuery (примерно). Често е трудно да се намери художник, още по-трудно е да се намери читав front-end разработчик. Повечето модерни фронт-дизайнери вече са на запад. Най-достъпния начин да се сдобиш с читав дизайнер е да привлечеш някой ентусиазиран младеж и да си го обучиш.
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Ти пък, баш стотици хиляди незаети работни места няма как да има, но може да има излишък.
Не са стотици. Наистина са хиляди. Виж само какво е търсене в jobs.bg:
Цъкни ме нежно
Това са обявите само за програмисти и дизайнери. Не съм включил в търсенето хардуерните специалисти и администраторите. А ако решиш да си търсиш работа в Европа е още по-лесно. Само в eures се търсят десетки хиляди програмисти.
 
От: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Не са стотици. Наистина са хиляди. Виж само какво е търсене в jobs.bg:
Цъкни ме нежно
Това са обявите само за програмисти и дизайнери. Не съм включил в търсенето хардуерните специалисти и администраторите. А ако решиш да си търсиш работа в Европа е още по-лесно. Само в eures се търсят десетки хиляди програмисти.

Да, доста са, 1500 в момента, сигурно за година поне 12-15к работни места. Проблема е, че добрите в тази сфера нямат причина да работят за български фирми, имат много много по-добри възможности. Затова БГ фирмите ще трябва да се потрудят за кадърни кадри.
 
Да, доста са, 1500 в момента, сигурно за година поне 12-15к работни места. Проблема е, че добрите в тази сфера нямат причина да работят за български фирми, имат много много по-добри възможности. Затова БГ фирмите ще трябва да се потрудят за кадърни кадри.

Много ясно, че никой добър тук не работи за бг мизерници. Всички дори IT-та работят за чуждестранни фирми, влезли на бг базара и опериращи тук. БГ фирмите са едно брогнило корито, което си потъва, не защото са шибани кретени собствениците и мениджмънта, но и защото са им такива клиентите - мизерници и тънкажници. ;) За това всеки бизнес, който работи извън бг е ОК. ;)Всичките ми приятели, които са скъпо платени IT сппециалисти работят за чуждестранни компании, българските са си такова мамито отзад.

Колкото до IT сектора - за това е толкова преспективен, защото нашите IT тук работят за чуждестранни компанни с филиали тук. Всичко друго е ташаци пълни. ;)
 
Последно редактирано:

Горе