Кой е най-сигурният сървър платформа за успешния ви проект, където няма да се страхувате че някой админ ще го копи пейстне за собствени нужди?

Ако действително това ти влиза в длъжностната характеристика, по-добри смени работата. Несериозно е да твърдиш, че това работиш, а по-горе да ръсиш пиянски глупости.
И аз мисля, че това не е неговото поприще.

До тук казаното от доста противоречи на професионално изказване. Но какво знам аз дилъра на хостинг. :)
 
До тук казаното от доста противоречи на професионално изказване. Но какво знам аз дилъра на хостинг. :)
Любител съм бе! Експериментатор.
Профитата си пускат собствен хостинг. С истински сървъри.
И профитатата и ние не броим байтовете, и не се насираме от графичен шел.
 
В началото беше забавен, вече освен че се излагаш и дразниш.
Мен лично не, темата отдавна не става за четене
 
В началото беше забавен, вече освен че се излагаш и дразниш.
Мен лично не, темата отдавна не става за четене
Темата е чук без дръжка.
Аз само да попитам като човек неоткрил още тази иновация за телефон-хостинг, като ти звъннат някой дропи ли аппа качен на телефона? :)
Любител съм бе! Експериментатор.
Профитата си пускат собствен хостинг. С истински сървъри.
И профитатата и ние не броим байтовете, и не се насираме от графичен шел.
Значи до момента съм работил само а аматьори. :)
 
+
Темата е чук без дръжка.
Аз само да попитам като човек неоткрил още тази иновация за телефон-хостинг, като ти звъннат някой дропи ли аппа качен на телефона? :)
Това е добър въпрос
 
В началото беше забавен, вече освен че се излагаш и дразниш.
Мен лично не, темата отдавна не става за четене
Ми не чети бе! Аз да съм дошъл из вашите теми, да ви продавам фейсбук странички? Само с това се занимавате, от много години не видях и една тема за истински бизнес и предприемачество. Не казвам, че няма, просто не видях. Разни заплатаджийчета ме кълнете как "пинтилъка" ще ми излезе през носа, и дотам. Начесах си крастата, видях, че може на собствено железо, аман от сектаджии!
Аз само да попитам като човек неоткрил още тази иновация за телефон-хостинг, като ти звъннат някой дропи ли аппа качен на телефона?
На телефон още не съм качвал, чак толкова голям ресурс не ми е трябвал. Старите щайги бяха по-слаби и от телефон. Но все пак от тоя век, не пише на тях problem 2000 ready, на какъвто хардуер тукашните си търкалят проектите, и вървяло всичко.
Значи до момента съм работил само а аматьори.
Имали сме големи клиенти, до един си имат собствен хардуер.
Помниш ли грешката на френската социална мрежа, Parler. Имали неблагоразумието да хостват на Амазон ли беше, не ми се търси. Доста сериозен ресурс платили, някви хиляди $ месечно, да е сугурно и надеждно уж. Отиде Тръмп при тях, като почнаха да го банят от всички социални мрежи. Угасиха целия Parler човек, заради Тръмп, действащ президент на най-голямата суперсила. Угасиха му облака, както си е платен и редовен, само щото могат и щото не ги кефи.
Колеги са ми разправяли какви ядове браха с техни клиенти. Вкарали им държавата в някакъв санкционен списък, и облака ги отрязал.
Затуй я ненавиждам тая мода. Хем скъпо хем тъпо. С тоя пълзящия фашизъм ще почнат да гасят огромни проекти само ако имаш неразумието да кажеш нещо лошо за новия режим.
Имах един бивш колега, отиде в една мега корпорация. Питам го кво прави по цял ден. Оптимизирал разходите за хостинга им в salesforce.
Инак въртят милиарди.
 
+

Това е добър въпрос
Добър въпрос е баш първото мнение в тая тема. Още няма отговор. Всички го знаем какъв е.
Телефонът го дадох като образен пример за сравнение, не съм го мислил сериозно, ако и да е възможен вариант. Има 16 ПЪТИ повече ресурс, от туй дето стигало за всичките ви проекти.

p.s. Не били само Амазон. Големите играчи си ползват облаците за война с политически опоненти. Намират го за нормално. Дано не спечели Копейкин, псува американците, пък сървърите ви са там :)

Parler goes offline after Amazon hosting suspension over violent content​

Google and Apple suspended the conservative-oriented social media platform after Trump supporters stormed the Capitol.
 
Добре бе гений, хостваш в офиса на стари щайги. Това го разбрахме. Че си научил един лаф от миналия век за проблем 2000 и това го разбрахме. Но като си такъв параноик ми кажи, какво правиш, след като ICANN и root dns-и са под същата юрисдикция. И не знам за какви стари щайги говориш. До момента само в Hetzner съм виждал нещо различно от Xeon или EPYC..... ти изобщо виждал ли си отворен сървър, или ляляш на база скалъпен benchmark bash скрипт.
 
Но като си такъв параноик ми кажи, какво правиш, след като ICANN и root dns-и са под същата юрисдикция.
Не съм чул за угасен домейн, въпреки, че напират за Интернет на 2 скорости. Скъп за правоверни, и безплатен и бавен и модериран за простолюдието.
изобщо виждал ли си отворен сървър, или ляляш на база скалъпен benchmark bash скрипт.
Кво общо има с темата, кво съм виждал кво не.
Като му дойде времето да вдигам банка ще си купя Xeon или EPYC. Засега бичим на стари щайги. Кво да правим, проектите ни вървят минимум на телефонски изисквания. Съответният продукт на облачните е безкомпромисен - от 500$ годишно, и нагоре.
Знаеш ли, че Гугъл са тръгнали от щайги, навързани в клъстер? 100 броя ли колко бяха, навързани в мазето. Добре, че не сте били тукашните гурута, дето сте виждали истински сървъри.
 
Че си научил един лаф от миналия век за проблем 2000 и това го разбрахме.

Направих си труда да си снимам хардуера, на какъвто се радвате, че и пари давате за това. Неслучайно ви питах какво изобщо върви на такова нещо. В момента в тоя хардуер, по-точно в желязното на железото, живее видеорекордерът ми. Забележи надписа Y2K OK!
ДЕЛЛ.png
98.png
ГХ1.png
 
  • Sad
Реакции: Sky
Не съм чул за угасен домейн, въпреки, че напират за Интернет на 2 скорости. Скъп за правоверни, и безплатен и бавен и модериран за простолюдието.

Кво общо има с темата, кво съм виждал кво не.
Като му дойде времето да вдигам банка ще си купя Xeon или EPYC. Засега бичим на стари щайги. Кво да правим, проектите ни вървят минимум на телефонски изисквания. Съответният продукт на облачните е безкомпромисен - от 500$ годишно, и нагоре.
Знаеш ли, че Гугъл са тръгнали от щайги, навързани в клъстер? 100 броя ли колко бяха, навързани в мазето. Добре, че не сте били тукашните гурута, дето сте виждали истински сървъри.
Да виждал съм, примери за спрени домейни от FBI и прочие има повече от редовете бъгове и експлойти, които си сътворил в съзнателния си живот. и понеже никога не си вдигал банка, да те светна, че част от микросървисите на банки вървят и на котейнери с 512 mb RAM, зависи как си направиш инженеринга на инфраструктурата и колко мозъчни клетки има програмиста зад софтуера. А когаато софтуера не работи, не псуваш него, а този, който го е създал.
 
че част от микросървисите на банки вървят и на котейнери с 512 mb RAM, зависи как си направиш инженеринга на инфраструктурата и колко мозъчни клетки има програмиста зад софтуера.
А браво, за микросървисите не се сетих. На Амазон ли ги качват? Тукашните пролетарии само на микросървиси бачкат явно (иронично). Щото лично съм виждал виртуалките на хардуера у Франкфурт, на една наша банка. Не е Амазон, не е Кулисхост. Техен си е.
 
Последно редактирано:
А браво, за микросървисите не се сетих. На Амазон ли ги качват? Тукашните пролетарии само на микросървиси бачкат явно (ирочнично). Щото лично съм виждал виртуалките на хардуера у Франкфурт, на една наша банка. Не е Амазон, не е Кулисхост. Техен си е.
Да, същата банка, дето се прекръсти на KBC bank и я купиха белгийците. Изобщо, спести ми напъните си, че темата стана петъчна още в понеделник.
 
Да, същата банка, дето се прекръсти на KBC bank и я купиха белгийците. Изобщо, спести ми напъните си, че темата стана петъчна още в понеделник.
Ми не позна.
Това изобщо е без значение за темата.
 
Едва ли, ARM не са особено силни като изчислителни машини като цяло. Основната им сила е в ниския разход на ток. Но за някой като Coolice би могло да има доста смисъл, понеже 80 ядра си плачат за консолидиране на хостинг сървъри. Стига целия софтуер отгоре да e портнат вече за ARM и да не създава проблеми. Нямам идея дали е така.

Сигурен ли си?

Разликата на циклите в ARM и например x86 e абсолютно минимална. Особено след последните фиксове за branch prediction, които Intel направиха в последните години след експлойтите, които се откриха. Те много свалиха пърформанса.

Може и да вземеш малко повече перф ако използваш Xeon процесор с по-висок клок ама повечето базови процесори вече не са с кой знае колко висока честота.

Не забравяй, че ARM всъщност са софтуерна компания и много зависи за какво е оптимизиран чипа. Т.е. на ARM им трябва Х функцтионалност, отиват при TSMC и те вече се оправят натам.
- Apple Silicon например има ядра за ML, за GPU и т.н. На мен тези ядра са ми излишни и няма смисъл да ги има в процесорите ми.
- И отново, не е случайно, че минаха на ARM.

Идните седмици ще правя тестове точно на тази тема като става въпрос за реален продукт (система обработваща разплащания в Азия). Ще сравняваме перформънс на софтуера спрямо Intel и ARM. Аз лично не очаквам разлика. :) На Go е писан.

Колкото до софтуера - в днешно време е елементарно да си билднеш глупостите за cross arch, защото всеки използва контейнери и автоматизация. Или поне би трябвало да използва.
 

Горе