Кой е най-сигурният сървър платформа за успешния ви проект, където няма да се страхувате че някой админ ще го копи пейстне за собствени нужди?

Добре де, ти реално не питаш, а просто под формата на въпрос ни казваш кое как е. Аз нямам с какво да ти опонирам, няма смисъл да сравняваме нисковолтов чип с A+B захранване, евтина RAM с прилична такава с ECC, и тн.
Напълно си прав,че можеш да хостнеш всичко (почти) вкъщи. Но много хора правят разлика м/у лични разходи и фирмени такива. Разхода за хостинг е сметнат във фирмените разходи и не е същото, като да си търсиш най-евтиния сървър за да си играеш с него с лични пари. 10-20-1000 долара, все тая, нали си го броил в разходите и си намерил начин да не ти пречи това.
 
о много хора правят разлика м/у лични разходи и фирмени такива. Разхода за хостинг е сметнат във фирмените разходи и не е същото, като да си търсиш най-евтиния сървър за да си играеш с него с лични пари.
Deal it!.
Облаците са играчки за средна ръка бизнес. Богатите си имат хостинг.
Чекиджиите си въобразяват, че за 4 $ имат нещо повече от проект за домашно.
 
Човече добре. ;) С телефони е при нас, да, прав си. Издаде тайната на повечето хостинг услуги в световен мащаб. :)

Наскоро помогнах да се мигрира още един проект на AWS с Graviton (ARM) + Fargate ECS и е просто муцка що се отнася производителност, възможности за скалиране и цена. Коста падна с 48% спрямо EKS + EC2 с амд64.

Та, става и на телефони ама май не са същите телефони :D
 
AWS не мисля, че трябва да го слагаш в кюпа. Там играят съвсем други принципи, но можем да обобщим че никой никога не е бил уволнен затова, че е избрал Амазон :) Всичко там е скъпо, vendor lock-in-ът е брутален, а хората, които твърдят че било евтино по принцип нямат представа за какво говорят. Каквото и да успееш да мигрираш от AWS, винаги ще работи по-добре, по-бързо и по-евтино (от към ресурси).
 
Cortex-A CPUs Power Your Smartphone

Arm CPUs are the leading smartphone processor IP on the market today.
95 percent of premium smartphones are powered by Arm.
Ako се чудите що ги пиша тия неща.
100 пъти предпочитам да си деплойвам на ARM, отколкото на някоя насрана евтина виртуалка. И с едното и с другото съм работил, по едно и също време.
С PI ако има как да си бакъпнеш нета е по-добре от средна ръка облачна пръдня.
 
Ако държиш на ARM, вече има наети сървъри с Ampere Altra с 80 физически ядра без хайпъртрединг и 1 гигабит гарантиран uplink, за няма и €180 на месец. Hetzner ги раздават и си е за без пари, стига да имаш какво да правиш с такава машинка.
 
AWS не мисля, че трябва да го слагаш в кюпа. Там играят съвсем други принципи, но можем да обобщим че никой никога не е бил уволнен затова, че е избрал Амазон :) Всичко там е скъпо, vendor lock-in-ът е брутален, а хората, които твърдят че било евтино по принцип нямат представа за какво говорят. Каквото и да успееш да мигрираш от AWS, винаги ще работи по-добре, по-бързо и по-евтино (от към ресурси).

Зависи какви изисквания имаш ;). Не е случайно, че са с 33% пазарен дял. Казвам го понеже съм работил с IBM, Heroku и Azure и не е като да нямат lock-in.

Ако държиш на ARM, вече има наети сървъри с Ampere Altra с 80 физически ядра без хайпъртрединг и 1 гигабит гарантиран uplink, за няма и €180 на месец. Hetzner ги раздават и си е за без пари, стига да имаш какво да правиш с такава машинка.

Брат, предпочитам да отделям време за r&d, което ми вади пари вместо да менажирам кошници, секюрити пачове и какви ли не други глупости. Аз съм фен на managed services.
 
Ако държиш на ARM, вече има наети сървъри с Ampere Altra с 80 физически ядра без хайпъртрединг и 1 гигабит гарантиран uplink, за няма и €180 на месец.
Етери ли ще копаеш с туй?
Глеей къв кеф. Имало Линукс смартфони. Памет бол. Пускам си кой да е контейнер без проблеми. Не ви ща ни облаци ни дяволи, само да имаше чалъм да се закачи някак към оптичния нет. През WiFi примерно.
shift6mq-1.jpg

п.с. Смислените модели са около 600$.
Кожодери, за тез пари ще си платя на облак. Нищо че всяка година :) Кеф цена няма, и ква беше оная теория за парите и времето.
 
Последно редактирано:
Едва ли, ARM не са особено силни като изчислителни машини като цяло. Основната им сила е в ниския разход на ток. Но за някой като Coolice би могло да има доста смисъл, понеже 80 ядра си плачат за консолидиране на хостинг сървъри. Стига целия софтуер отгоре да e портнат вече за ARM и да не създава проблеми. Нямам идея дали е така.
 
Едва ли, ARM не са особено силни като изчислителни машини като цяло. Основната им сила е в ниския разход на ток.
Ако си бенчмарквал 15 доларова виртуалка ще видиш смисъла на съчетанието "не са особено силни". Направо си е трагедия.
 
Един сайт, който го няма вече и с който предпочитам да не се хваля, едно време го въртях на двуядрен KVM с неясни процеори и 4GB оперативна. Ми в топ 10 си беше заедно с 123movies :) Разбирай, откачено количество трафик.
Та всичко може и на малки машинки, но разбира се с условности и с правилен сетъп.

За мен силата на почасовите облачни сървъри е, че ако нямахме такава среда при нас, щеше да е адски полезно за тестване и разработка. То и сега май имаме към 30 машини във Vultr, половината от които са за тая цел, понеже пак излиза по-евтино от това някой да поддържа имиджи и да се занимава с каквото и да било.
 
имаме към 30 машини във Vultr, половината от които са за тая цел, понеже пак излиза по-евтино от това някой да поддържа имиджи и да се занимава с каквото и да било.
Що, не се ли занимавате с виртуалките?
 
На виртуалките, изключая anycast DNS-ът който е в продъкшън, единствено се компилират и тестват Nginx и малко къстъм разработки, пак свързани с него. Има няколко, които работят като Gitlab runners за да не стават фалове от човешки грешки при пускане на нещо ново или промяна на съществуващите неща, и това е.
Имам си базирано на Opennebula решение, което трябваше да върши повечето от тия неща, но нещо не го ползваме хич. Аз го ползвам де, ама за глупости.
 
На виртуалките
Един от най-упоритите митове. Разправия било свой хардуер, пък виртуалките не били.
Ми тройна разправия са, като нямаш достъпа на клиента дето я плаща.
 
То при теб условията явно са други, т.е. включват клиенти и техни акаунти, ама тук пращаш една заявка към API-то на Vultr, получаваш сървър, правиш каквото правиш и го унищожаваш. Не твърдя, че е приложимо при всеки, но в нашия случай си върши работата.
 
То при теб условията явно са други, т.е. включват клиенти и техни акаунти, ама тук пращаш една заявка към API-то на Vultr, получаваш сървър, правиш каквото правиш и го унищожаваш. Не твърдя, че е приложимо при всеки, но в нашия случай си върши работата.
Кубернатис не ползвате ли?
 
Явно сте няква секта тука, Блинки ви е отфилтирал само фанатици на Амазон и на хостинга дето рекламират. Чакам си бана.
 

Горе