Кой от вас още работи на заплата и защо?

От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Всичко са бачкатори! Просто едните са склонни да поемат по-висок риск и прибират повече кинти, а другите по-нисък и съответно по-малко кинти.
 
От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Всичко са бачкатори! Просто едните са склонни да поемат по-висок риск и прибират повече кинти, а другите по-нисък и съответно по-малко кинти.

Аз се старая пасивните доходи да преобладават, за да не мисля парата всеки ден. Старая се също местата, от които идват да не са свързани едно с друго по никакъв начин. Засега това ми е формулата и работи чудесно и както се казва всичко останало е въпрос само на допълнителни вложения. То срам малко, но от "чиста" работа доходите са ми най-ниски :oops:.
 
От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Обедил съм се, че предприемачеството не е за всеки. И не Ви говоря за такова от тип "от прадня-боя" (да се вадят кинти без да влагаш 1 лев), а това в което се влага сравнително голям капитал (рискува се) в името на идеята ти. Имам поне двама познати, които са работили определена дейност достатъчно дълго време, че да движат целия бизнес вместо шефовете си (едва ли не имат готови клиенти за бъдещ бизнес), вече стават недоволни от заплатата и условията, имат нужния капитал, но не смеят да се впуснат в бизнеса. Явно си има хора, които не могат да поемат такива рискове, свикнали са някой да им делегира отговорности, вместо те да си делегират сами на себе си.
 
Да, няма лесни неща. Факт. За това се почва докато си на работа и имаш възможност да заделяш някакви бюджети за определени неща. Като цяло бг бизнеса е на този принцип - да вкараш 0 и да изкараш нещо. Как не. За това, яко ще следвате някой модел, то определено не трябва да е този на тукашните убавци, които и толкова им остава да съществуват.

Имам един приятел, който може да се отдели по всяко едно време, но пък него го мързи. Има всичко - клиенти, know how, всичко, но по му е лесно да си седи и да си получава една заплата. Наистина липса на предприемачески дух.

Друг пък се опита преди години да се отдели от шефовете си, но нещо не му потръгна и се върна. То не беше толкова отделяне, колкото започване на нещо собствено, в този бранш, но под попечителството на шефовете си, но не се получи. Явно имаше желание и всичко, но нямаше късмета и пазарът е само за връскари.
 
От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Не винаги се получават нещата аз съм фалирал поне 3 пъти, важното е да не се отказваш и да не губиш надежда, това е живота възходи и падения, който го е страх да не падне в прахта да не се захваща, падаш отупваш се и продължаваш:)
 
От: От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Обедил съм се, че предприемачеството не е за всеки. И не Ви говоря за такова от тип "от прадня-боя" (да се вадят кинти без да влагаш 1 лев), а това в което се влага сравнително голям капитал (рискува се) в името на идеята ти. Имам поне двама познати, които са работили определена дейност достатъчно дълго време, че да движат целия бизнес вместо шефовете си (едва ли не имат готови клиенти за бъдещ бизнес), вече стават недоволни от заплатата и условията, имат нужния капитал, но не смеят да се впуснат в бизнеса. Явно си има хора, които не могат да поемат такива рискове, свикнали са някой да им делегира отговорности, вместо те да си делегират сами на себе си.
Колега, прав си. Предприемачът има особен поглед към света - в проблема той търси възможност, а при останалите хора е обратното!Факт е, че преди да заработя за себе си дълги години паралелно с идеите, които разработвах работех за заплата. :)
 
От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Хм. Интересна тема.

Честно казано на заплата досега не съм работил. Още като навърших 18 си регистрирах собствен бизнес, в офлайн сферата.

Някъде по онова време бях започнал да чета и книгата "77 Mental Toughness Secrets", която в най-общо линии е как да си изградиш World Class нагласа към света, както и съм бизнеса.

Автора казваше нещо от сорта на: The world class people sell ideas, the mediocre people sell time.

Т.е. че за да постигнеш нещо значимо трябва да продаваш идеи, а не труда си на някой работодател, дали на заплата или като freelancer.

Тази мисъл ме накара да се отвратя от идеята да работя на заплата и така и не съм се хващал на подобно нещо. Така че още от тогава винаги съм имал един или повече бизнеси в офлайн/онлайн сферата. Веднъж работих на граждански договор за няколко месеца едновременно с това да работя по първия ми бизнес. Но на заплата не съм се хващал. И съм доволен от решението си.

Сега - не мога да кажа, че всичко, което съм опитвал се е получавало супер, но така човек учи много неща и в следващите си начинания допуска много по-малко грешки.

Например много от нещата, които научих през годините ми помагат да стартирам нови начинания по по-ефективен начин, и като начин на работа и организация, и като финансови вложения в новите проекти. Човек винаги може да се върне назад и да каже "Ако стартирах сега, щях да успея да го направя и по-добре и по-евтино", но въпреки това съм доволен.

Работил съм и по проекти финансирани от бизнес ангели навремето. Това, което научих от там е: ако можеш финансирай идеите си сам. И не им давай възможност да контролират проектите, давай им възможност да печелят пари, докато ти правиш всичко. Не защото на тях така ще им е по-удобно, а защото решенията за това на къде да вървят нещата трябва да са си само твои.

А за хората, които се чудят - в България се намират много хора, които се чудят къде да си инвестират парите. Ако идеите ви не са глупави и финансово издържани, лесно се намира бизнес ангел.

Но трябва да знаете кога да кажете "не" на потенциалните предложения от тях. Не си търсите бизнес шеф, който да взима решенията вместо вас за вашият бизнес, търсите си бизнес партнъор. Подхождайте с тази нагласа и ще бъдете много по-желан партнъор и за тях.

Но аз лично се насочих към това да реализирам идеите си със собствен капитал. Просто споменавам съвети за хората, които нямат желание или възможност да го правят, но в същото време имат хубави идеи и си мислят, че няма как да намерят бизнес ангел.

Иначе нямам нищо против хората, които работят на заплата. Всеки сам си решава за себе си все пак.

И така.

Поздрави!
 
От: От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Хм. Интересна тема.



А за хората, които се чудят - в България се намират много хора, които се чудят къде да си инвестират парите. Ако идеите ви не са глупави и финансово издържани, лесно се намира бизнес ангел.

Е как се намират лесно, то аз не бих си дал парите никога на някой друг вече, не вярвам на никого:)). Та се учудвам, че има хора с пари, които лесно са готови да ги дадат в неясна реализация на проект, при това без да иамт контролния пакет (т.е поне 51 процента)
 
От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

В още една тема да спамнеш?
Работил съм на заплата вече не.
 
От: От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Здравей!

Ще ти дам четири причини, поради които няма как да успееш в сферата с бизнес ангелите.

1. Не би си дал парите на друг
Тогава как можеш да очакваш някой да ти даде пари. Мозъкът ти не би могъл да осмисли такъв вариант, тъй като си го рестрикриал да смята парите за нещо кой знае какво.

2. Не вярваш на никого
А как би могъл да очакваш тогава някой да ти повярва на теб?

3. Не вярваш в реализацията на даден проект, защото не е твой или не е "мейнстрийм".
Мислиш ограничени и мнението ти се базина на никакъв опит в сферата.

4. Смяташ, че бизнес отношенията могат да бъдат само "кърлеж и жертва", а не "симбиоза между идеите и парите".
Смяташ, че идеята е по-малковажна от парите. Напълно погрешно мислене. Хората с добри идеи са по-малко от хората, които търсят как да диверсифицират бизнеса си, така че чисто статистически е уникално лесно да намериш инвеститор.

Не се опитвам да те обидя или нещо от сорта. Просто на чисто психологическо ниво нямаш предпоставките да успееш в тази сфера, дали заради социалните разбирания, на които се оповаваш, дали заради липса на опит. Но след като знаеш, че мисленето ти в дадена област е ограничено, най-естественото нещо е да направиш усилие, за да подобриш позициите си там.

В тази книга която съм споменал точно за такива неща се говори. Има два типа мислене и ти си от погрешната страна на барикадата ми се струва. :)

Поздрави!

Е как се намират лесно, то аз не бих си дал парите никога на някой друг вече, не вярвам на никого:)). Та се учудвам, че има хора с пари, които лесно са готови да ги дадат в неясна реализация на проект, при това без да иамт контролния пакет (т.е поне 51 процента)
 
Последно редактирано:
От: От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Здравей!

Ще ти дам четири причини, поради които няма как да успееш в сферата с бизнес ангелите.

1. Не би си дал парите на друг
Тогава как можеш да очакваш някой да ти даде пари. Мозъкът ти не би могъл да осмисли такъв вариант, тъй като си го рестрикриал да смята парите за нещо кой знае какво.

2. Не вярваш на никого
А как би могъл да очакваш тогава някой да ти повярва на теб?

3. Не вярваш в реализацията на даден проект, защото не е твой или не е "мейнстрийм".
Мислиш ограничени и мнението ти се базина на никакъв опит в сферата.

4. Смяташ, че бизнес отношенията могат да бъдат само "кърлеж и жертва", а не "симбиоза между идеите и парите".
Смяташ, че идеята е по-малковажна от парите. Напълно погрешно мислене. Хората с добри идеи са по-малко от хората, които търсят как да диверсифицират бизнеса си, така че чисто статистически е уникално лесно да намериш инвеститор.

Не се обиждам, който се обижда , вместо да се вслуша в критиката винаги е губещ.

Не търся пари, аз съм от другата страна, търся в какво да инвестирам.
Но все пак ще ти отговоря, ако съм в положението на търсещ пари.

Колкото пъти съм участвал в разни неща, в които нямам абсолютен контрол, съм губил. Последният път петцифрена сума и то само защото нямах поне 51 процента да решавам сам. Вече вярвам ИЗЦЯЛО само на себе си:) Only the paranoid ones will survive:)) На другите бих им вярвал, но с някакви резерви, винаги ще съм скептичен и ще подлагам на съмнение.

Ако имам добра идея, ще дам максимум 49 % на някой, ако не мога да си осигуря сам парите. Не говоря за кърлеж-жертва. Говоря, че искам да имам контрол над компанията си, идеята си и т.н. Достатъчно съм умен, за да мога да оценя добрите идеи на инвеститора и да го послушам.
А относно идеята, абсолютно скептичен съм за мега оригиналните неща. Идеята е нищо, изпълнението е всичко, в това мото вярвам аз. Т.е важното е да дадеш иновативно предимство на съществуваш продукт, услуга и т.н.
Та в този ред на мисли, за мен човек, който единствено дава пари не е инвеститор. Аз очаквам от един инвеститор да донесе някакъв опит на масата, контакти и т.н. Иначе ще си взема пари от банката:))
 
Последно редактирано:
От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Напълно подкрепям Уни и Анибани ! Пенсионерите са работили много повече и по-тежък труд от теб и заслужават много повече пари, отколкото получават ! На тях са им отдържани пари за пенсия... друг е въпроса, че взимат един микрон от всичките дадени пари. Ако има сган, която храним, то списъка е безкраен, но пенсионерите на са в тази група !


Никакъв микрон не вземат. Баба ми е получавала заплата по-малка от 100 лева, сега взема пенсия 200 лева.

Колко осигуровки са плащали на месец - 20 лв? Ами дори и след инфлацията, не мисля, че това, което е получавала е равносилно на 200 лв. И те са много. Естествено, те не са виновни. Никой не си е представял, че може да им се случи това...

Че пенсионерите за 1 година - 6млрд гълтат ... от 20 млрд бюджет...:twisted:

Просто това е пенсионната система. Само, че сега са повече пенсионерите, малко работещите и става една...
 
От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

"Баба ми е получавала заплата по-малка от 100 лева"

В крайна сметка има нещо като покупателна възможност. На времето едно билетче за градския транспорт струваше 0,06 лв., билет за кино 0,20 лв., една баничка 0,13 лв., малка кифла с мармалад - 0,05 лв. и т.н. Осигурителната тежест само за ДОО в началото на 90 беше 35% (сега е около 22% за трета категория).

Това със сравненията не става точно така както го смятате.
 
От: От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Мхм, аз съм ял мекициц за две стотинки, сутрин на училище излизах левче, и не можех да го изхарча. Сега като влезнеш в магазин или нещо само за здравей 20 лева летят.
"Баба ми е получавала заплата по-малка от 100 лева"

В крайна сметка има нещо като покупателна възможност. На времето едно билетче за градския транспорт струваше 0,06 лв., билет за кино 0,20 лв., една баничка 0,13 лв., малка кифла с мармалад - 0,05 лв. и т.н. Осигурителната тежест само за ДОО в началото на 90 беше 35% (сега е около 22% за трета категория).

Това със сравненията не става точно така както го смятате.
 
От: От: Кой от вас още работи на заплата и защо?

Ако идеите ви не са глупави
Абсолютно грешно :D

Точно най-глупавите и тъпи идеи, които като кажеш на някого и мислят "ти тъп ли си, тва нема да стане и си прост" са точно тези, които успяват. Примери мога да дам хиляди както от световен мащаб за пълните простотии, превърнали собствениците им в милионери, така и от своя опит ще дам само един пример :

навремето имах сайт за стоки и услуги, дойде една жена и вика - искам да пусна неква йонотерапия или нещо си там, пълната простотия нали за 30 лв. и си викам тва нема да се продаде и един път и познайте кво стана - изби рибата братче :D 130 броя за 1-2 дни :shock: И си бачкахме година-две с нея :D

Аз съм спец по тъпите идеи, всеки ден имам по няколко минимум :D Някой помни ли секс-комбито а :D:D Но важно е да имаш една тъпа идея в годината, която наистина да е тъпа и никой друг да не се хване да я реализира, щото звучи абсурдно, и точно ти да я реализираш и да обереш парата.

Все пак всеки някой е чувал за pet rock, luckybreakwishbone.com, тамагочита разни и секви мега тъпни

Тва е
 

Горе