Коледна загатка :D

От: Коледна загатка :D

злато злато залто
 
От: Коледна загатка :D

Айде една по-трудна:


Осъдили един крадец на смърт, тогава султана вязъл в съда и за да се покаже колко е благороден казал.
- Утре сутринта ще напиша на едно листче "Да бъде обесен", а на друго листче "Да живее". Ти ще избереш сам едно от тях и такава ще бъде съдбата ти.
Затворили крадеца в килията. През ноща дошъл един от надзирателите и му казал, че султана е много подъл и лукав и ще напише и на двете листчета "Да бъде обесен".
Крадеца много се ядосал на лъжливия султан и седнал да мисли как да остане жив.
На сутринта той излязъл весел от килията и тръгнал спокойно към жребия.
КАКВО Е ИЗМИСЛИЛ КРАДЕЦЪТ ?

П.П. Без гугъл моля :D
 
От: Коледна загатка :D

В едно кафе си говорят двама програмисти:
А: - Колко деца имаш?
Б: - 3 ?
А: - На колко години са?
Б: - Произведението на годините им е равно на 36, а сборът от годините им е равен на номера на къщата срещу нас.
А: - Дай ми още един жокер.
Б: - Най-малкото има сини очи
(програмист А се замислил и познал.)
Въпрос:
На колко години са децата на програмист "Б" ?

Тази е доста трудна!
 
От: Коледна загатка :D

Нали знаеш, че тука сме експерти в търсенето в Гуугъл : ) , Пусни нещо, дето го няма в Google, ще е по-интересно - така с 1 копи пейст на 1 изречение и излизат.
 
Тая за крадеца е за първолаци - ще каже на султана, че след като избере ръка, султанът да покаже листчето от другата ръка. Съответно на него би трябвало да пише, че е осъден на смърт, а в ръката, която е избрал да пише, че е свободен.

Втората наистина е по-интересна, но за който е решавал подобни главоблъсканици е лесна. :)
Възможните комбинации от три числа, които имат произведение 36 са:
1 2 18 (21)
1 3 12 (16)
1 4 9 (14)
1 6 6 (13)
2 2 9 (13)
2 3 6 (11)
3 3 4 (10)

В скоби съм отбелязал сбора на трите числа. Ние не знаем кой е бил номера на къщата, но се предполага, че приятелят му знае. След като иска допълнителен жокер, явно номерът на къщата е 13 и той няма как да определи на колко години са децата без допълнителна информация. Когато бащата му казва, че "най-малкото има сини очи", приятелят му разбира, че 2 2 и 9 не е възможна комбинация, защото вероятно в такъв случай децата на по 2 г. са близнаци и няма "най-малко" и съответно остава комбинацията 1, 6, 6. :)

P.S. Не съм ги гледал в Гугъл. Ако ви се решават подобни задачи, имам една книжка "Интервюта за програмисти", в която има доста по-сложни логически задачи, на които няма да намерите отговорите в Гугъл. :)
 
От: Коледна загатка :D

За Нова година обещавам поне 1 авторска смислена загадка с която дори Шерлок Хоумс не би се справил ;)
 
От: Re: Коледна загатка :D

Тая за крадеца е за първолаци - ще каже на султана, че след като избере ръка, султанът да покаже листчето от другата ръка. Съответно на него би трябвало да пише, че е осъден на смърт, а в ръката, която е избрал да пише, че е свободен.

Втората наистина е по-интересна, но за който е решавал подобни главоблъсканици е лесна. :)
Възможните комбинации от три числа, които имат произведение 36 са:
1 2 18 (21)
1 3 12 (16)
1 4 9 (14)
1 6 6 (13)
2 2 9 (13)
2 3 6 (11)
3 3 4 (10)

В скоби съм отбелязал сбора на трите числа. Ние не знаем кой е бил номера на къщата, но се предполага, че приятелят му знае. След като иска допълнителен жокер, явно номерът на къщата е 13 и той няма как да определи на колко години са децата без допълнителна информация. Когато бащата му казва, че "най-малкото има сини очи", приятелят му разбира, че 2 2 и 9 не е възможна комбинация, защото вероятно в такъв случай децата на по 2 г. са близнаци и няма "най-малко" и съответно остава комбинацията 1, 6, 6. :)

P.S. Не съм ги гледал в Гугъл. Ако ви се решават подобни задачи, имам една книжка "Интервюта за програмисти", в която има доста по-сложни логически задачи, на които няма да намерите отговорите в Гугъл. :)

Поздравления :)

You must spread some Reputation around before giving it to vbTK again.
 
Последно редактирано:
От: Re: Коледна загатка :D

Тая за крадеца е за първолаци - ще каже на султана, че след като избере ръка, султанът да покаже листчето от другата ръка. Съответно на него би трябвало да пише, че е осъден на смърт, а в ръката, която е избрал да пише, че е свободен.

Втората наистина е по-интересна, но за който е решавал подобни главоблъсканици е лесна. :)
Възможните комбинации от три числа, които имат произведение 36 са:
1 2 18 (21)
1 3 12 (16)
1 4 9 (14)
1 6 6 (13)
2 2 9 (13)
2 3 6 (11)
3 3 4 (10)

В скоби съм отбелязал сбора на трите числа. Ние не знаем кой е бил номера на къщата, но се предполага, че приятелят му знае. След като иска допълнителен жокер, явно номерът на къщата е 13 и той няма как да определи на колко години са децата без допълнителна информация. Когато бащата му казва, че "най-малкото има сини очи", приятелят му разбира, че 2 2 и 9 не е възможна комбинация, защото вероятно в такъв случай децата на по 2 г. са близнаци и няма "най-малко" и съответно остава комбинацията 1, 6, 6. :)

P.S. Не съм ги гледал в Гугъл. Ако ви се решават подобни задачи, имам една книжка "Интервюта за програмисти", в която има доста по-сложни логически задачи, на които няма да намерите отговорите в Гугъл. :)
Ако наистина сам го реши, имам основание да смятам, че си гений.
 
Е, чак пък гений. :) Нали ви казах - просто съм решавал подобни и преди, то като схванеш принципа е лесно.
Ето няколко интересни задачки, които дават на интервюта за работа като програмист в Гугъл:
http://www.mytechinterviews.com/10-google-interview-questions

Пробвайте да ги решите без да гледате отговорите. :)
Ей тази е хитра и ми хареса, затова я копирам тук:
Four people need to cross a rickety bridge at night. Unfortunately, they have only one torch and the bridge is too dangerous to cross without one. The bridge is only strong enough to support two people at a time. Not all people take the same time to cross the bridge. Times for each person: 1 min, 2 mins, 7 mins and 10 mins. What is the shortest time needed for all four of them to cross the bridge?
Не, отговорът не е 21 минути. ;)

Там също има аналогична задача на тази с възрастта на децата. :)
 
От: Коледна загатка :D

Аз смятах, че даването на такива задачи за приемане на работа е просто мит, мислех че е нужно само портфолио и да се да се докажеш, а то виж какво излезе от торбата :D
 
От: Re: Коледна загатка :D

Е, чак пък гений. :) Нали ви казах - просто съм решавал подобни и преди, то като схванеш принципа е лесно.
Ето няколко интересни задачки, които дават на интервюта за работа като програмист в Гугъл:
http://www.mytechinterviews.com/10-google-interview-questions

Пробвайте да ги решите без да гледате отговорите. :)
Ей тази е хитра и ми хареса, затова я копирам тук:

Не, отговорът не е 21 минути. ;)

Там също има аналогична задача на тази с възрастта на децата. :)

И какъв е отговорът, че и аз се пробвах, но безуспешно. :)
 
Най-краткото време, за което могат да преминат всички е 17 мин. :)
Хайде без да гледате решението пробвайте да кажете как ще стане. :)
 
От: Коледна загатка :D

Хайде и аз да ви задам една лекичка задачка.
В 3 часа часовника звъни 3 пъти за 4 секунди. В 8 часа часовника звъни 8 пъти, за колко време?
 

Горе