Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

  • 3 лева / месец

    Votes: 4 10.5%
  • 4 лева / месец

    Votes: 0 0.0%
  • 5 лева / месец

    Votes: 5 13.2%
  • 6 лева / месец

    Votes: 1 2.6%
  • 7 лева / месец

    Votes: 1 2.6%
  • над 7 лева / месец

    Votes: 27 71.1%

  • Общо гласове
    38
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Аз бих платил за да не стане като с този сайт:)
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Проблеми с вируси нямам. Проблемите ми са свързани с доставчиците - когато паднат техните услуги.

Въпросът е какво може да направиш след като установиш проблема - т.е. че някоя от услугите е паднала.

Отговорът е най-често нищо - пишеш на доставчика и чакаш. Обикновено доставчика вече е забелязал проблема и работи по отстраняването му.


Оня ден беше паднал DNS на един регистратор, където имам няколко домейна при него. Нищо не можех да направя, защото и техния сайт не се отваряше и нищо не работеше. След 3-4 часа нещата се оправиха.


Така, че в моя случай мога да заявя, че нямам голяма полза от подобна услуга.
 
Аз едно време така си мислех, докато не се помолих на Гугъл да ми преиндексира един сайт, който седя заразен няколко дни. Всички много точно, ама на никой не му пука, че има зловреден код. Друг път разбрах, че сайта не носи трафик, а той милия се е сдухал при рефреш на DNS-и или нещо такова беше. Факт е, че ако сайта прави по 2-3$ на ден и го няма точно в този период тези пари се губят. Което автоматично означава, че услугата е задължителна, защото това е веднъж месечно, при 2 път сте съм назад, даже да за 3-4 часа. А когато нищо не може да се направи е друга ситуацията и тук съм съгласен с теб. :)

Както се вика ако ти е писано, ще се случи. Доставчика много рядко ги забелязва, поне на чуждите хостинги, където има на една машина над 1000 сайта или нещо такова. А и даже да го направят, не са от най-мотивираните да ти помогнат. :) Услугите, които ползваш явно са добри, но ме ми звучат на тези, като на някой чуждестранен еквивалент на тукашните хостинг компании. Свеж пример ми е с една голяма, чужда хостинг компания, която ми след като им казах, че имам проблем, те решиха, че трябва да ми продадат нещо, а решението беше да олекотя някои елементи от него. Но това не попречи сайтовете, защото беше на VPS да падат по 4 пъти на ден, в рамките на седмица. При мен явно положението да се оправи от самосебе си е рядко явление.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Аз бих се абонирала за някаква подобна услуга, особено ако включва проверка за вируси. За проблеми с хостинга едва ли ще има полза. Има един сайт, който ти изпраща емейл ако сайта не се вижда, но не изпраща имейл ако базата е паднала (тогава също сайта не се отваря). Но какво от това? Ако прблема е в хостинга не можеш да направиш много, само нещо крайно.

Началото на годината ми се случи цяла хостинг фирма да се срине. Дотогава не предполагах, че това някога ще ми се случи :twisted:. Добре, че бях качила само няколко от сайтовете там и добре, че бяха нови. Не знам защо бях решила да се разпростирам на широко :lol:. С другите два хостинга и до ден днешен нямам проблеми откъм съпорт и минимум време за профилактики, затова сега оставам само на два континента.
 
Re: От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Може би под мониторинг се имаше предвид проверка на домейна / сайта в различни blacklists - т.е. дали фигурира в списъците на антивирусните програми. Иначе мониторинг за uptime с ping е безмислено. НА един хостинг сървър има мрежов uptime и web uptime, ако ще се проверява site availability е добре да се прави с GET заявка, въпреки че същата ще върне response 200 дори и при отпаднал mysql , което за динамични сайтове си е раносилно на offline.

P.S. малко миксирам българска реч с английски термини, но по мое мнение така е правилно.


Ами няма начин да не се омеша това са си професионални термини :) иначе проверката на базата се прави сравнително лесно задава му се отваря определена динамична странница и да проверява дали някакъв текст е наличен :)

иначе както ми споделиха идейно е ако има проверка за млоуер :)
 
От: Re: От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Ами няма начин да не се омеша това са си професионални термини :) иначе проверката на базата се прави сравнително лесно задава му се отваря определена динамична странница и да проверява дали някакъв текст е наличен :)

иначе както ми споделиха идейно е ако има проверка за млоуер :)

Има и още начини за проверка на услуги на определени портове и т.н. но твоя е най-използвания. Проверките за malware са трудни, тъй като има JS вируси, които не се засичат от масово разпространената по linux хостовете Maldet . Общо взето всеки, който поддържа голямо количество сайтове си прави собствена база данни от "щамове" (в повечето случаи някакви regex) и сканира с тях. Ако е масов CMS може да се работи и по интуиция - т.е. при bulk атаките се заразяват едни и същи файлове, но не е добра идея да се доверяваш на интуиция. Винаги е добре да се проверява с някакъв инструмент, пък бил той и собствена разработка.
 
Проверките за зловреден код винаги са били предизвикателство. Повече сканове в уеб режим търсят за нещо непознато, като се допитват до карантината си, която представлява лист, сформиран от репорти на потребители на дадената програма. Нещо като репортите на Windows за бъг в системата. Собствената система си е добро решение, което да чеква за нещо нередно. И да прави регулярен мониторинг. В интерес на истината това би спестило много грижа на хората, които както казваш разчитат на интуицията си. Според мен всяка разработка е добра, ако тя обхваща всички нужди на потребителя и естествено върши работа.

Но гледам, че всеки се е ориентирал към големия %, което ме радва, че взима интернет бизнеса си на сериозно.
 
От: Re: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Но гледам, че всеки се е ориентирал към големия %, което ме радва, че взима интернет бизнеса си на сериозно.

или цени собственото си време. Ти сам си прецени за 1 ден какви пари можеш да изкараш ако се занимаваш с клиентски проект (ако изобщо работиш с клеинти, надявам се поне да не са българи). И ако това време трябва да го загубиш във възстановяване на бекъпи, сканиране на файлове, четене и анализиране на логове (това е най-досадното), защото това е време в което ти си зает на 100% for free и в същия момент клиентския ти проект дърпа с 1 ден назад.

Изобщо security-то си е приключение, ако поддръжаш сайтове, но ако поддържаш и сървъри си е направо филм :)
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Филма си е направо сериал :) Все по-трудно става със секюритито.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Сигурноста е един от най-важните елементи за един уеб сайт и съм готов да дам колкото е нужно за да е защитен уеб сайтът ми.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Мониторингът е изключително важен.

Аз години на ред използвах услуга, която се нарича websitepulse.com, взимаха към 12$ на месец, а са ми спестили стократно повече от downtime.

На човек трябва да му забие сървъра веднъж, да няма 2 дена сайт докато е на почивка и тогава разбира колко важен е мониторинга.

Не че е кеф в 11ч вечерта като си пил 2 бири да получиш SMS, че сайтът ти е down и трябва да седиш няколко часа да го оправяш.

Но е много по-добре, отколкото да получиш обаждания след 3 дена и да разбереш от гневни клиенти, че сайтът не работи.

Аз съм "ЗА" качествена мониторинг услуга в България, но това естествено не изключва добро проучване дали има пазар :)
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Ми зависи... ако слагам сайтове на споделен хост, това трябва да се върши от провайдера, да не дава възможности за развъждане на червеи, вируси и т.н.

Ако си блъскам на мой си ВПС - слагам драконовски мерки за сигурност, е така например щото направих много луди настройки за сигурност на ФТП-то и всеки път, когато искам да ъплоудна дори една картинка за статия, уърдпреса ме кара да си въведа паролата за ФТП-то, защото иначе няма достъп :lol: Има достатъчно туийкове, врътки и т.н., въпросът е дали му се занимава на човек. Ако някой разбира повече от мен (ама да съм сигурен, че разбира, не да хвана първия индиец от клона), то ще му платя да направи конфигурацията супер добре и да ми обясни къде какво и как е правил и толкова... иначе не бих се занимавал да плащам на месец разни щуротии за мониторинг. Опен сорс, както казва уестсайд и това е ;)
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Ми зависи... ако слагам сайтове на споделен хост, това трябва да се върши от провайдера, да не дава възможности за развъждане на червеи, вируси и т.н.
Много грешно мислене.

Как точно провайдъра да следи дали не си сложил парола 123456 на FTP-то или да ти следи всеки CMS дали е последната версия, да провери всички плъгини инсталирани на него, както и теми. Дали темите не използват някой JS framework, който в момента има проблем и всичко това да го прави за без пари. Точно това е идеята на анкетата, колко пари би отделил за да се прави всичко това независимо дали е от външна консултантска фирма, от провайдъра или от друг? Това, което ти плащаш на месец е цената за ползване на хардуера на провайдъра, всичко останало което си мислиш, че е работа на провайдъра е просто добра воля, оправдана под формата на понятието "добавена стойност към услугата".
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Много грешно мислене.

Как точно провайдъра да следи дали не си сложил парола 123456 на FTP-то или да ти следи всеки CMS дали е последната версия, да провери всички плъгини инсталирани на него, както и теми. Дали темите не използват някой JS framework, който в момента има проблем и всичко това да го прави за без пари. Точно това е идеята на анкетата, колко пари би отделил за да се прави всичко това независимо дали е от външна консултантска фирма, от провайдъра или от друг? Това, което ти плащаш на месец е цената за ползване на хардуера на провайдъра, всичко останало което си мислиш, че е работа на провайдъра е просто добра воля, оправдана под формата на понятието "добавена стойност към услугата".

Абе за ъпдейтите и паролите е ясно и на малките деца, аз винаги ъпдейтвам, ама тва някой келеш от всичките балъци на сървъра да буха скриптове, потенциално уязвими за инжектиране на всякакъв зловреден код и съпорта да спи зимен сън след направената инжекция и да чака на това тикет системата да пропищи от оплаквания на клиентите - bitch please, абсолютно неприемливо е за мен.....
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Всеки скрипт на сървъра се изпълнява с правата на неговия собственик. Ако ти като собствени си разрешил достъп на другите потребители до твоите файлове си е твой проблем, не е длъжен някой да ти бърше лигите.

На споделен хостинг, ако си сложиш смотани пароли можеш да изгориш от някой, от същия хостинг, но си е твоя грешка да слагаш прости пароли - това е нещо, което сам трябва да предвидиш и да си наясно, защото сам си избрал споделен хостинг ;)

Аз лично бих плащал за нещо, което да ми наблюдава дали сайтовете ми са онлайн, защото е възможно някои от девелопърите, писали нещата ми, да са омазали нещо и сайта да не е достъпен, защото е претоварен (примерно твърде много конекции към mysql - това не ми е виновен хостинга).

Също бих бил доволен ако се прави проверка за лиикване на google трафик (потребителя се редиректва когато дойде от google или ако посетителя е google bot).

Абе за ъпдейтите и паролите е ясно и на малките деца, аз винаги ъпдейтвам, ама тва някой келеш от всичките балъци на сървъра да буха скриптове, потенциално уязвими за инжектиране на всякакъв зловреден код и съпорта да спи зимен сън след направената инжекция и да чака на това тикет системата да пропищи от оплаквания на клиентите - bitch please, абсолютно неприемливо е за мен.....
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Абе за ъпдейтите и паролите е ясно и на малките деца, аз винаги ъпдейтвам, ама тва някой келеш от всичките балъци на сървъра да буха скриптове, потенциално уязвими за инжектиране на всякакъв зловреден код и съпорта да спи зимен сън след направената инжекция и да чака на това тикет системата да пропищи от оплаквания на клиентите - bitch please, абсолютно неприемливо е за мен.....

Ако не са спазени пет елеметарни настройки след default-ната инсталация на cPanel може и да се случи, иначе подобна ситуация е само в сферата на уебмастърския фолклор. BTW по-умните келеши вече не използват php shell-ове, защото се хващат по-лесно,... минаха на CGI shells.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Чакайте малко, под келеши имах предвид тъпите клиенти, които до оня ден не са знаели кво е тва животно хостинг и си мислят, че веднъж регистриран, домейнът им принадлежи за цял живот....Разбира се, че съм за това потребителите да имат поне някаква елементарна култура на тема сигурност, като може да си осигурят сигурността и без да са разни нинджи-програмисти (образно казано) и т.н. ама трябва някой да чете.

За мониторинг на сайта - имаше някакъв туул, не ми се рови, на 15 минути пуска пинг до сървъра ти и така проверява дали е онлайн. 15 минути беше безплатната версия де, имаше и за през 1 минута платен план...

И все пак ми е интересно (примерна ситуация): На споделен хост с 1 IP адрес Иванчо си инсталира уърдпрес, сложи тема от одобрените в уърдпрес.орг, няколко хубави плъгини (разбирайте написани с надежден код, а не разни нуллнати шитни), а в същото време Драганчо буха разни плъгини и теми, взети кой знае от къде и отнякъде изведнъж се инжектира зловреден код с псувни на руски (примерно) и се разпространява по файлове на целия сървър (имаше такива случаи описани и в този форум, не говорим за фолклор въобще). Гугъл започва да пищи, че "този сайт може да е опасен за компютъра ви" и така изписва и за сайтовете на Иванчо, Петканчо и Марийка, въпреки че не те са блъскали плъгини с неясен произход. Драганчо се чуди "кво става тука бе", Иванчо и Петканчо пишат ядосано на съпорта, че има проблем, а Марийка решава да си купи пакет, който да ѝ следи сайтовете, дали не се е намърдал зловреден код и да алармира съпорта на секундата за това. В тази ситуация - защо Марийка трябва да плаща за простотиите на Драганчо? И защо хоста трябва да предлага услуги за мониторинг и т.н. като отделни пакети? Ако искаш отделни пакети - вземи си unmanaged VPS, работи си по него, слагай си сам защити ако можеш, пък ако не - доплащай си за съпорт ако искаш и толкова. Ама на споделен хост с обявена 24х7 поддръжка, такива номерца не са за там....
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Ще платя колкото е нужно, за да не се притеснявам, че може да ми 'хакнат' сайта. :)
 

Горе