Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

За имотите в момента си прав, но това не винаги е така.

По време като се надуваше балона. Банките даваха евтини кредити с ниски лихви, цените на имотите хвърчаха нагоре, цените на наемите също хвърчаха нагоре и ако тази сметка я правеше да кажем 2007 щеше да изглежда по друг начин.

Сега друг е въпроса, че балона се спука и цените на имотите паднаха и сега има доста хора набутали се и имат да плащат повече пари отколкото им струва имота в момента.

Или представи си да беше взел едно имотче около 1997-2000 година за 250 долара квадрата и да не плащаш наем 15 год. - щеше да е друго нещо.

Така че в тези сметки е важно времето на сделката.

В момента си абсолютно прав, че няма никакъв смисъл да забиваш пари в имот - под наем си на доста по-голяма далавера.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

А като заговорихме за средства, да ви питам колко от вас са теглили кредит за нещо (говорим за кредити над 1000лв.)?

Бягам от кредити като дявол от тамян. Финансовите окови не ми действат добре на психиката.

Един път взех солиден заем за бърза инвестиция. Няколко месеца сън не спах да го върна, че беше подплатен с известна доза риск. Нещата не тръгнаха по план. Омацаха се по средата. Но всичко е добре като свършва добре. Заслужаваше си.
Оттогава харча/инвестирам единствено и само когато имам възможност за това. Компенсирам склонността си към излишни харчове, широките пръсти и любовта към шопинга с желязна финансова дисциплина. Като има - разполагам, като няма - търся възможност да има.

Поддържам фонд "Резервен" и в портфейла, и в банковата си сметка. Би трябвало да стигнат за година напред в случай, че всички приходи секнат или пък дойде второ пришествие.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Парите са хартийки и имат променлива стойност. Днеска имат, утре може да нямат. Помня по едно време баща ми като взимаше заплата няколко долара, знаеш ли какво щеше да стане тогава, ако бяхме под наем? Ами ако утре ЕС и валутата се срине, какво ще правиш бе душа? Като имаш толкова пари, купувай си злато.

Съгласен съм, че номерът е да направиш така, че да не взимаш кредит, за да си купиш жилище. Към това се стремя аз, дано успея някой ден :) Кредити до сега не съм взимал...

Защо злато бре хора?
Защо ...
уж сме се събрали предприемачи хора мислещи...
все пак участваме във форум в интернет за умни хора идейни... които работят за себе си ?
нали така... защо мислите толкова закостеняло?
защо ти е злато ?
ще го копаеш ли какво ?
в трезор ли ще го държиш?

Помислете малко бре хора?
толкова възможности има щом не ви мързи.. толкова бизнес.. .аз като с еогледам навсякъде виждам жбизнес... просто ме мързи адски много разберете


що вместо да купиш злато не купиш един контейнер бамбук от тайван?
и да си удовиш парите за няколко месеца? що не купиш от китай
един контейнер врати..
не искат хляб ни се развалят?

та вие сте в интернета вещи?
колко му е да направите няколко сайта и да продадете вратите и бамбука...
или чинии да са и дървен материал - каквото ви хрумне...
дрехи часовници каски... помислете.

Злато и имоти...
това са капиталовложения за хора без идеи... мързеливи и страхливи които искат да играят на сигурно с малка печалба...

кажете ми колко струваше кило злато преди 10 години и колко сега?
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Имотът ми трябва за сигурност, не за бизнес. Аз не искам да имам 100 жилища, да купувам и продавам, а просто да не мисля за това дали утре на някой няма да му скимне да ме изрита или пък дали ще мога да си позволя да си плащам наема. Щото дори и да фалираш напълно, да ти спрат тока, пак ще имаш къде да спиш. Ако не си сигурен за живота си и тоя на семейството ти, какъв бизнес ще правиш? Написах ти това за златото, ако имаш толкова пари, че се чудиш какво да ги правиш. А пък за инвестициите съм съгласен, когато мога - инвестирам. Обаче човек трябва да има минимума, пак ти казвам, 97-а не беше толкова отдавна, нали? Винаги може да се случи същото и ще се.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Ако нямаш дете, жилището да речем не е задължително.
Ама ако има, някакси тъпо е да нямаш читаво собствено местенце.
То целия кеф се губи тъй.

ПС: @редрум: таман в момента се чудя дали да почвам да обяснявам на предприемачките как аджеба се правят пари, или да си гледам моите работи...
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Дефакто това ти е харема, така ли да го разбирам? :lol: Като почнат да споделят голи снимки, давай насам :arrow:
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Тук доста хора взеха кардинално решение - купуват в околните села една къщичка за около 20 000 лв-30 000- тя си има градина, има поне два етажа, място за деца, всичко. Града ти е на 10 минути път с кола. Водят си децата на градини и училища в града и никакъв проблем. Има едно село толкова близо до Пловдив, че му пуснаха линия от пловдивския градски транспорт. Ако имат и баби - още по-добре, поне къщата не е празна през деня, а и възрастните не са сами. Много хубави села, тихи и спокойни и хората си пътуват до града. Особено пък за хора, на които бизнесът им е онлайн - какъв им е проблема? Ще имат и сигурност, няма да си дадат всичките пари за един панел в покрайнините на града и всичко си е ок. Ако обаче решиш да я продаваш - забрави. Никой не ще да купува и къщи по на два-три етажа, масивни, с дворове ги подаряват буквално и пак няма кой да ги купи.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Дефакто това ти е харема, така ли да го разбирам?
icon_lol.gif
Като почнат да споделят голи снимки, давай насам
icon_arrow.gif
Тц тц тц :) ... То ко беше толкоз лесно, досега няколко таквиз сайтове да съм напрайл. Па и ти си ангажиран човек, няма снимки за тебе...
 
Re: От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Имотът ми трябва за сигурност, не за бизнес. Аз не искам да имам 100 жилища, да купувам и продавам, а просто да не мисля за това дали утре на някой няма да му скимне да ме изрита или пък дали ще мога да си позволя да си плащам наема. Щото дори и да фалираш напълно, да ти спрат тока, пак ще имаш къде да спиш. Ако не си сигурен за живота си и тоя на семейството ти, какъв бизнес ще правиш? Написах ти това за златото, ако имаш толкова пари, че се чудиш какво да ги правиш. А пък за инвестициите съм съгласен, когато мога - инвестирам. Обаче човек трябва да има минимума, пак ти казвам, 97-а не беше толкова отдавна, нали? Винаги може да се случи същото и ще се.

Ако си го купил с голям кредит (ипотека) който ще изплащаш 20+ години имаш още по малко сигурност и всъшност не е твое докато не изплатиш не ми се навлиза в подробности какво може да ти се случи с кредит в България ... Иначе всеки има къде да живее може да не е някои топ имот например в центъра на голям град но има къде :)
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Аз не мисля, че човек може да определи с колко ще живее най-добре, защото колкото повече пари изкарваш толкова повече пари ще харчеш и никога няма да ти стига и както ми дава пример един приятел:

Ако нямаш пари за хляб се молиш поне всеки ден да може да ядеш хляб, но когато стигнеш равнище, че всеки ден ядеш хляб това няма да ти стигне и ще искаш и салам...

Така, че хората са различни за едни 500лв са достатъчни, за други само докато се събудят ги харчат :)
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Защо злато бре хора?
кажете ми колко струваше кило злато преди 10 години и колко сега?

Преди 10 години приблизително 8000 лв. сега 43000лв. Говоря за 14 карата.
Инвестицията в злато има смисъл само ако заделяш фонд "воено времени запаси". :)
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

на колегата с лихвата от 0.8 на месец- ти кога си гледал последно лихви по депозити?
0.8 на месец без капитализация би означавало 9.6 процента на година.
Няма таква лихва в момента, най-високата е 7.2 (В съшност сетих се има 8.8 на корпоративна търговска банка, ама там минимумът е 100 000 лв) Тук идва най-важният момент- тази лихва няма да я има догодина. Почти сигурно.

А иначе не мога да приема идеи, че еди колко си лв ми стигат. Никога не ми стигат. В смисъл никога не ме устройват. Взимам доста пари, но искам да взимам още повече. Ако се задоволя с 1000 лв , няма да направя никакъв прогрес. Друг въпрос е , че мога и с 600-700 на месец, но не искам. Защото това обрича на посредственост.
 
От: От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Аз не съм ти враг,не ме нападай.Изкоментирах,че за мен е неприемливо млад човек,макар и без семейство да приема,че 500лв/месечно е финансова независимост при актуалните цени в столицата.Гледам подробно си раздробил месечния бюджет стъпка по стъпка-наистина ли се придържаш към това?Ако да,евала,изглежда аз съм далеч по-хаотичен тип,а вероятно сме на една и съща възраст.

Аз съм студент във Варна. Скъпотия! Почти съм сигурен, че с 600 лева на месец ще съм преспокоен. В момента карам, с колкото изкарам. Мога да изкарам и с 200, и с 300, и с 500. Колко му е храната? Като си сготвиш нещо нашенско, ще ти излезе 3-4 лева, а ще ядеш 2-3 дни. Вярно - омръзва, но нали тук говорим за това, колко пари ти стигат? Когато си студент, храната рядко ти е приоритет, а ако чалготеките са ти приоритет, значи трябва да идеш в Перник, за да те отърват от тая гадост "живот". Има тука наблизо едно капанче, в което правят джобове за по 2.40, дето ги ям на два пъти и съвсем спокойно мога да изкарам цял ден с един джоб. А ако се отпусна - мога да си купя два. И пак изкарвам с 5 лева на ден. Добави едно степче към джоба и всичко е перфе ;) За сам човек, човек, който може да си прави сметката и не е разглезен, са достатъчно 500-600 лева на месец, в зависимост от това, дали изобщо плаща някакви сметки? (наем, ток, вода, телефони и др.). Аз примерно в 120 лева (понякога и по-малко) вмествам наема, телефоните и интернета. Всичко, което имам отгоре отива за храна. Рядко за глупости.
Това за сам човек. Виж, ако имаш семейство вече, нещата стоят по-различно...
 
От: От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

на колегата с лихвата от 0.8 на месец- ти кога си гледал последно лихви по депозити?
0.8 на месец без капитализация би означавало 9.6 процента на година.
Няма таква лихва в момента, най-високата е 7.2 (В съшност сетих се има 8.8 на корпоративна търговска банка, ама там минимумът е 100 000 лв) Тук идва най-важният момент- тази лихва няма да я има догодина. Почти сигурно.

А иначе не мога да приема идеи, че еди колко си лв ми стигат. Никога не ми стигат. В смисъл никога не ме устройват. Взимам доста пари, но искам да взимам още повече. Ако се задоволя с 1000 лв , няма да направя никакъв прогрес. Друг въпрос е , че мога и с 600-700 на месец, но не искам. Защото това обрича на посредственост.

Лихвата е просто заблуда, която събужда алчността на хората. Лихвата може и 100% да е, но ако инфлацията е 200? Какво правим? Парите се обезценяват непрекъснато и тази лихва невинаги е реална печалба, или поне не толкова, колкото я смятаме. Ако днес внесеш 1000 лева и догодина получиш 1100, при 3% инфлация, тези 1100 лева, всъщност, ще имат 1070 лева реална стойност. Това при 3%, а при 10? Не печелиш нищо. Лихвата е оправданието на банките да си играят с парите по депозитите ви
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Говорейки за имоти и лихви е добре да се гледа пак цялостния контекст.

В момента цената на имотите пада и не само, почти на всички активи. Преди 1-2 години спадът беше доста як, но и сега отчитат по 4-5 процента на година, може и 10% зависи от имота. Така, че ако един имот сега го вземеш за 100 000 след една година ще можеш да вземеш подобен за 95 000. А парите държани в банка ще ти донесат още 6% отгоре, примерно.

В момента може да има инфлация, но тя е за храни, гориво и пр - всекидневни неща, без които човек не може. А цените на имотите (активите) си падат лека полека.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Абе затова се прави диверсификация:
примерно :
- лозя в Нова Зеландия
- ловна хижа в Канада
- Хотелче в Австрия
- малко злато ( никакви скъпоценни камъни )
- технологии
- една състейнабъл ферма
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Моля ВИ... спрете да пишете, че 500-600 лв. стигат за нормален живот, за да не се чудите после защо са ниски заплатите. :)

Тук повечето сте писали, че можете да минете с 5 лв на ден за храна. То ако гониш минимума на оцеляване.. скоро даваха един по телевизията, който имал приход 70 лв. .. и пестял 40 от тях.
Ама нормалните хора имат нужда от живот, а това включва излизания навън.. понякога да хапнеш навън, да пийнеш навън. Да отидеш на кино, да отидеш на някое друго мероприятие.
Не става все да си стоиш у вас и да викаш - мен ми стигат 500 лв.
Нещо за разходки в страната и чужбина не мислите ли?
Съвсем нормално се живее с 2000 лв. в България, което е радостно, защото това не е цифра, която не може да бъде достигната. В чужбина с 1000 евра надали ще се оправиш (говоря за нормален живот).
Тук можеш да спестяваш за почивки в чужбина, излизания по заведения, където като гледаш менюто да не филтрираш цените в диапазона 2-3 лв. и да ядеш само пържени картофи без сирене, колкото да поръчаш нещо.
Същото и за тези, които ходят на дискотека. Да "ближеш" едно "малко" 5 часа също не е голям кеф.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

абсолютно съгласен за лихвите и инфлацията, но обикновено инфлацията се отразява и на наемите Това в дългосрочен план. Иначе сега поради излишъка от имоти и кризата наемите падат, тъй като предлагането е много голямо.
То ако слушаме половината писали по темата, ще излезне, че хората дето взимат над 2000 лв са некакви великани. Питайте ги тях дали ги устройват тея пари.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Бе тука ставаше въпрос, че повечето от нас съвсем съзнателно не им трябва да харчат много пари. Реално повечето хора, които не са предприемачи много често харчат за глупости и играчки, които да им доставят радост защото в живота им няма нищо интересно. Предприемача му е постоянно интересно и това което прави му е интересно и няма нужда да харчи за това перо - затова и се получава така. Примерно предпочитам да седя у дома след работа и да си направя нещо яко за ядене ( готвя всякакви екзотики дето по ресторантите ги няма ) и да си изтегля някой научно-популярен филм, или да сложа 20 лв бензин в колата и да ида някъде сред природата. Но няма да ида на дискотека, да ме опушват с цигари и да ме настъпват и бутат и да ми се проглушат ушите от музика и да си взема бутилка уиски за 100лв.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Много обичам да си харча парите да закупувам неща от тук там по света ( имам и офлайн бизнес ) , нови продукти които да добавя в портфолиото на фирмата, преговори, служебни пътувания, ала-бала. Ето това лято ходих в Истанбул с колата, кога друг път ще си дигна гъза да ида там ако не ми е мотивацията - бизнес. Прсто така се получава че повечето разходи хем върша работа, хем кеф и затова за лични разходи се получава толкова малко.
 

Горе