Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

AMOUN

Well-Known Member
Според мен има една граница след която няма значение от точната сума , разбира се до следващата граница?
така например ако харчите по 1000 лева на месец и са ви повече от достатъчни за да се чувствате добре и да не изпитвате липси, няма голямо значение дали изкарвате 2 -5 или 10 000?
защото дефакто харчите само 1000 и останалите си стоят и ловят мухъл по банки или дюшеци :)
разбира се има и следваща граница при която се променя начина на живот,
но и там пак няма значение дали е 2 5 и 10 х сумата която ви е необходима за да поддържате стандарта си.

какво ви е необходимо за да живете добре?
от какво имате нужда за да се чувствате добре ?

примерно ако зависи от мен, да нямам семейство ида съм сам
необходимо мие една стая от 25 квадрата да кажем с хладилник компютър и телевизор и удобно легло.
кола която да може да те закара където трябва и да не те е срам да повозиш някого в нея.
всичко останало са допълнителни екстри без които може да се мине.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Така, ето я моята сметка за 1 месец (честно си я признавам):
1. 200 лева наем за квартирата
2. 200 лева разходи за храна и разни други, като ходене (рядко) по чалготеките или кръчмичките в Студентски.
3. към 50-70 лева (грубо казано, цифрата може и да излезе от тези граници в зависимост от сезон и тн) - сметки за гсм, карта за градски транспорт, нет, ток, вода и т.н.

забележка - студент съм, а нито аз, нито родителите ми сме петролни магнати. Да, живея в София, и да - оправям се :)

Колко са ми нужни да живея нормално? Ами ако умножим бюджета на т.2 и т.3 по 2 и ще излезе колко би ми било добре да имам, за да съм на 100% финансово спокоен, че мога да си посрещна нуждите.

От какво имам нужда - хммм, кола нямам, ама си е друго да има човек :) Друг е въпроса, че няма смисъл да я взимам, ако не мога да ѝ плащам бензина/нафтата (а знам за доста такива случаи между другото). А това за срама, което казваш си е напълно вярно - никога няма да седна в семейния строшен голф и да се фукам наляво и надясно "ей вижте ме колко съм гоУем бе прошлЙЪци"....

За жилище - не ми трябва да живея с други хора (голям темерут съм), така че това за стаята с хладилника, компа, съм на 100000% съгласен. Тъй де, мразя да се съобразявам с някого, предпочитам сам да си нося отговорността за мястото, в което живея и да знам, че никой (като изключим хазяйна де) няма да ми се бърка в работата. Телевизор само не ми трябва, за кво ми е да се облъчвам с идиоти като бунактв, все като седна пред някое тв на гости с цифрова, щракам безцелно каналите, нищо интересно не мога да намеря, ако ще да са 100+ на брой.
 
От: От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

2. 200 лева разходи за храна и разни други, като ходене (рядко) по чалготеките или кръчмичките в Студентски.

И как ти стигат тези 200 лв./месечно за храна и излизане?По 6,6лв на ден само яденето не можеш да си покриеш.Отделно млад човек поне веднъж месечно иска да се развихри,което си е свързано с кинти пак:).Умножаваш т2 и т3. х2 и ако това за теб е финансова стабилност,не искам и да си помисля под какво число се крие за теб финансовата нестабилност:).
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Ако яденето не му е приоритет, както и пушенето и пиенето, защо да не му стигат?
А и колата не е толкова важна за студента.
 
От: От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

И как ти стигат тези 200 лв./месечно за храна и излизане?По 6,6лв на ден само яденето не можеш да си покриеш.Отделно млад човек поне веднъж месечно иска да се развихри,което си е свързано с кинти пак:).Умножаваш т2 и т3. х2 и ако това за теб е финансова стабилност,не искам и да си помисля под какво число се крие за теб финансовата нестабилност:).
По 50лв на седмица се пада - 30 лева в кауфланд за храна - доволно ми стигат, с 20 лева мога да ида на дискотека, да оставя 10-тина лева там и пак ще ми останат пари за ходене по кафета :) Да - развихрям се, но не поръчвам цяло сепаре само за себе си + 3 бутилки джони уокър и 10 силиконови шаврантии за компания.

Не претендирам да съм супер богаташ, ти ако имаш такива претенции - ок, твоя си работа! Аз си признавам как живея, без да се фукам излишно,че съм богаташ и половина. Не, не ми е кеф да живея така, ама някои проекти ми се преебаха наскоро, сега докато започна един нов и докато "загрее" и почне да прави пари - така ще карам, няма начин.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Ако яденето не му е приоритет, както и пушенето и пиенето,
?
Ако кое му е приоритет?Оставаше да напишеш,че жените и нощния живот също нне са приоритет и щях да се гръмна...

Отделно, че колата не е толкова важна за студента съм съглкасен.Проблемът е че веднъж като ти влезне бензин в зад**ка после няма излизане...
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Имаше подобна тема миналата година, направо копвам от там:

Апартамент - 700 - ипотека
Кредити - 550 - всякъкъв вид
Цигари - 300 - на мен и на жена ми
Сметки - 500 - телефони, ток, интернет и тн.
2 броя Деца - 400 - Детски градини, лекарства, тренировки, курсове...
Храна - 400 - това са 4 ходения до голям магазин по един път на седмица. Отделно, пици, торти и тн.
Алкохолни, безалкохони и други течности - 200
Кола - 200 - нафта и консумативи
Дрехи - 200

3450 :) Не можах да се вместя в 500...

Със сигурност пропускам нещо...В тая сума не са включени разходите на жена ми, който нямам представа колко са:)
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

като разделиш на 4 и махнеш колата и цигарите...
и се вместваш :)
 
От: От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

По 50лв на седмица се пада - 30 лева в кауфланд за храна - доволно ми стигат, с 20 лева мога да ида на дискотека, да оставя 10-тина лева там и пак ще ми останат пари за ходене по кафета :) Да - развихрям се, но не поръчвам цяло сепаре само за себе си + 3 бутилки джони уокър и 10 силиконови шаврантии за компания.

Не претендирам да съм супер богаташ, ти ако имаш такива претенции - ок, твоя си работа! Аз си признавам как живея, без да се фукам излишно,че съм богаташ и половина. Не, не ми е кеф да живея така, ама някои проекти ми се преебаха наскоро, сега докато започна един нов и докато "загрее" и почне да прави пари - така ще карам, няма начин.

Аз не съм ти враг,не ме нападай.Изкоментирах,че за мен е неприемливо млад човек,макар и без семейство да приема,че 500лв/месечно е финансова независимост при актуалните цени в столицата.Гледам подробно си раздробил месечния бюджет стъпка по стъпка-наистина ли се придържаш към това?Ако да,евала,изглежда аз съм далеч по-хаотичен тип,а вероятно сме на една и съща възраст.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Аз не харча много, и също като Амоун се вмествам в 500лв че и по малко. Привърженик съм на идеята за легло, кола, и комп то и най-новите изследвания доказват, че човек не е щастлив когато се затрупва с нови задължения ( работа ) за да има нови блага и.т.н.
За колата ми е голяма дилема, имам кола която не е първа младост , има си климатик, ел.стъкла, вози перфектно, но не е някой джип или лъскава кола. Лесно я паркирам , не я жаля и не ме е страх да ми я откраднат. Решил съм и да не я продавам, щото така не ги правят вече. Проблема е, че иди обясни на онова леке с джипа, че можеш да си купиш същия като неговия, а ако излезеш от колата си две глави над него, ама то хюмнето като не ги знае тия неща и си мисли че е с предимство на пътя щото е с по-хубава кола - ей само за това се замислям за по-нова, може би като взема гараж ще взема някой джип...
Делта, какво ви е голфчето че се срамуваш?
 
От: От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Аз не съм ти враг,не ме нападай.Изкоментирах,че за мен е неприемливо млад човек,макар и без семейство да приема,че 500лв/месечно е финансова независимост при актуалните цени в столицата.Гледам подробно си раздробил месечния бюджет стъпка по стъпка-наистина ли се придържаш към това?Ако да,евала,изглежда аз съм далеч по-хаотичен тип,а вероятно сме на една и съща възраст.
Сори, ако нещо съм прозвучал груб, не се обиждай. Еми да, раздробявам го, но невинаги съумявам да се придържам към него - нали знаеш, може утре да се наложи да си купя нещо друго и да отпаднат екстри като ходене по кафетата примерно. Ей такива извънредни разходи като ти изскочат, когато най-малко ги очакваш и става белята :). Да не говорим, че като се нанасях в София преди месец и половина и бухах минимум по 100 лева на седмица за какво ли не - все пак в квартирата липсваха някои неща, които трябваше да си набавя и нямаше как :) Иначе се старая да се придържам към този модел.
За цените в столицата - скъпотията я усещам най-вече, като отида в моловете и т.н. - а там не съм редовен клиент. Даже като се замисля - май нищо не съм си купувал от там. Видя ли някоя риза за 60-70 лева и като знам, че в родния ми град в провинцията ще я намеря за 40-45, за какъв чеп да я купувам? :D
Иначе не пия, не пуша, не плащам кредити и т.н. щуротии, които надуват сметката на един бюджет. Това май обяснява някои неща. :)

едит - @tanipo - ми голф 3 96г. на нафта, бръмчи като танк, с допълнително монтиран климатик от предишния собственик "разбирач". Ремъка на климатика е кофти монтиран, ремонта му би струвал колкото слагането на напълно нов климатик, а двигателя милия... като ходихме на Триград миналото лято и между пещерата "Дяволското гърло" и селцето е едно изкачване с едни гадни завои, ама колата милата не може да набере като тръгне от място - на втора гасне, на първа едвам крета, а нафтата си се лееее....
 
Последно редактирано:
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Студент във Велико Търново.
1.70 лв наем
2.150-200 лв храна
3.30 лв ( интернет,телефон )
4.Ако няма непредвидени разходи остават около 150 лв за всякакъв вид удоволствия(дискотеки,кафета,парцали)
5.Цигарите ги отказахме отдавна, а кола лична нямам, но и за момента нямам нужда, тъй като нямам възможност да наливам пари и в нея.
Трудно е, но няма как и все пак се чувствам добре, макар да знам че ако имах x2 щях да се чувствам още по-добре.
Един български лаф : Дупе знае 2 и 200.

Поздрави,Г.Стефанов!
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

На мен лично не ми трябват много пари, за да се чувствам добре. Не пия и не пуша. Не ме интересува модата, нося каквото ми е удобно и ми харесва. Това означава дънки, практични блузи, якета и т.н. Единственото, без което не мога е компютър с интернет, е имам два настолни и лаптоп. Мъжът ми пък иска само една салатка с ракийка вечерно време и да си гледа телевизора. Така че големите разходи вървят по синчеца. Горе-долу 1000 лв. месечно е нормален разход за нашето семейство. Нямаме кола - не че не можем да си купим, но не искаме и за нищо не ни трябва. В нашия град такситата са 2 лв. до всяка точка на града. За какво ми е кола? До Пловдив е 15 лв - там също не са скъпи такситата - за около 3 - 5 лв. отиваш където си искаш с такси. Като направиш една сметка - харчовете за собствена кола са много повече отколкото да се возиш в таксита - по-евтино излизат. Освен това таксито не те интересува къде ще паркира - слизаш и заминаваш. Докато твоята кола докато да и намериш място да я паркираш, то сума ти време минава.
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Да, колата е скъпо удоволствие. Само тоя месец съм дал над 400 лв. за ремонт, гражданска, технически преглед и смяна на гуми. Горивото даже не го броя. Обаче е много удобно да не зависиш от никой при транспорта. Особено през зимата.
 
100 храна на работа :)
12 пътни, все още имам карта че съм студент :)
25 трениворки
30 нет/телефон
100 за колелото, ремонти/благинки
100 подаръци/почерпки
40 чай/бира/ядене с байка/кънките
30 за ролери - колелца/лагери (60 за комплект за 2 месеца)
...стига смятане че ...

Срещат се президентите на Франция, САЩ и България.
Саркози:
- При нас заплатата е 4000 евро, данъците като се извадят, получават се 3500. За живеене са нужни 2000. Къде отиват другите 1500 не ни интересува!
Обама:
- При нас заплатата е 6000 долара, данъците като се извадят, получават се 5500. За живеене трябват 3000. Къде отиват другите 2500 нас не ни интересува.
Българския президент:
- При нас заплатата е 600 лева, данъците като се извадят, получават се 500. За живеене трябват 1000. Откъде взимат другите 500 нас не ни интересува
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

100 лева на месец за колелото ?
аз за 3 години не съм дал толкова за моето :0)

пък и нзнаех че има голф на нафта...
това ако те види някой перничанин та пребие с винкела...
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

О, има голф на нафта, как. Засега не са ме пребили де, ама и аз не се хваля много с трошката, така и така не я карам, за кво да правя на въпрос има ли или нема голф на нафта. :)
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Ами с около 1300-1500 лева ще си живея добре примерно но без да плащам квартири и т.н. Защото една хубава квартира е от 300 лева на горе. Ето и сметките:

Около 300 лева сметки телефони, интернет, ток, паркинг и т.н.
Около 200 лева за бензин на месец.
За храна давам доста около 300-400 лева.
Други разходи за дрехи, за колата граждански прегледи и т.н. 200-300 лева.
Останалото може би за нощен живот.

Всеки месец стигам с извода че един човек може да живее добре в БГ с около 1300 лева
 
От: От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Всеки месец стигам с извода че един човек може да живее добре в БГ с около 1300 лева

един човек може да живее ПРЕКРАСНО с 1300 лева на месец :)
 
От: Колко пари харчите на месец? - Колко са ви нужни за да живете нормално.

Ами и аз да се включа.

В момента живея с приятелката ми, тя не работи само аз. Смятам, че около 2500 лева на месец ще ни стигат да живеем доста приятно. И да си вземем апартамент на изплащане. Тоест по 1000-1200 лева на човек ще ни идват идеално :) Пък може и за кола да съберем :)

В момента:

300 лв. наем
100 лв. сметки, такси и други
300 лв. за храна

.. и заплатата йок :)

В момента работя, за да можем просто да си живуркаме. Нито можем да спестим за наша си кола, нито да си вземем апартамент на изплащане.

Ествествено идват и някои пари от онлайн подвизи, но те са за извънредни случаи - зъболекарски разходи, медицински, дрехи, ремонти и други такива.

Но, за да съм истински щастлив, трябва да имам няколко милиона в банката и да не ходя на работа. Само на поршето газта да натискам и жената до мене да притискам :p
Кефти Лондон, кефти Париж, Токио, Ню Йорк и т.н. Фитнесче, качествена храна и ще съм перфектен ;)
 

Горе