Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

От: Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

Гледам, че сумите за инвестиции се въртят около 1000-2000 лева. Ето една интересна гледна точка, която няма как да преразкажа с няколко думи, а и от моята уста няма да звучи така добре.
 
Честно казано, инвестициите се въртят около тези суми поради факта, че инвеститора идва със завиден набор от умения и ноу хау, както и добре направен анализи,. Нещо, което доста ускъпява проекта, а дори не включвам идеята, - пиронът на всички трескички, които ще обърнеш в работеща машина. За външни инвеститори, парите ще дойдат в пъти повече, такива които идват само с финансирането, но разбира се зависи и от проекта. :)
 
От: Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

Да, така е. Това е неоспорим факт, който не трябва да се пренебрегва и ИЗКАРВА от контекста :)
 
От: Re: Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

Здравейте,
Аз съм нов във форума и искам за първи път да изкажа своето мнение по конкретна тема- в случая с размера на първоначалната инвестиция.

Реално, размера няма значение. Дали ще са 500, 1000, 10000 или повече, важното е желанието, упоритостта и постоянството.
Това сме го чели хиляди пъти, но то е вярно и доказано многократно.

В темата четох и за реинвестиране на 50% от печалбата, което звучи добре.
Моята стратегия е реинвестиране на цялата печалба с цел по-бързо развитие на стартиралия бизнес - тук говоря за нов бизнес, нов проект. Моята цел е това да се случва в рамките на една календарна година, при продукти, които не отчитат сезонност и съответно 2 години при определена сезонност.След този период всеки сам ще има конкретен отговор на въпроса за първоначалната инвестиция за всеки следващ проект.

Поздрави и много успехи в бизнеса на всички съфорумци!
 
От: Re: Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

Здравейте,
Аз съм нов във форума и искам за първи път да изкажа своето мнение по конкретна тема- в случая с размера на първоначалната инвестиция.

Реално, размера няма значение. Дали ще са 500, 1000, 10000 или повече, важното е желанието, упоритостта и постоянството.
Това сме го чели хиляди пъти, но то е вярно и доказано многократно.

В темата четох и за реинвестиране на 50% от печалбата, което звучи добре.
Моята стратегия е реинвестиране на цялата печалба с цел по-бързо развитие на стартиралия бизнес - тук говоря за нов бизнес, нов проект. Моята цел е това да се случва в рамките на една календарна година, при продукти, които не отчитат сезонност и съответно 2 години при определена сезонност.След този период всеки сам ще има конкретен отговор на въпроса за първоначалната инвестиция за всеки следващ проект.

Поздрави и много успехи в бизнеса на всички съфорумци!

Това също е добра стратегия. Бих добавил, че при стартиралия успешен бизнес освен инвестирането на цялата печалба може да се добави и още отгоре, ако е в активния сезон и може да се гарантира донякъде (според направените анализи) възвръщането на инвестицията.
 
От: Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

5000 $ , но идеята с ре инвестирането е най-сигурна и добра
 
Re: От: Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

5000 $ , но идеята с ре инвестирането е най-сигурна и добра

Прав си. Трябва си при всяка печалба един сериозен % да отива отново в бизнеса. ;) От 10-30% и нагоре, ако питате мен. :)
 
От: Re: От: Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

да, има известна доза истина в изказването ти, въпреки че мисля че едно 50% е ок, да кажем на месец правиш 2 000 чист доход като за начало може да стиснеш задника и да инвестираш обратно 1 000.
 
От: Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

Знам за едни хора, така им потръгна и 100% реинвестираха.
Станаха големи.
Историята е дълга, но загазиха поради липса на свежи пари.
За това смятам, че 100% реинвестиция не винаги е добра идея.
 
От: От: Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

Знам за едни хора, така им потръгна и 100% реинвестираха.
Станаха големи.
Историята е дълга, но загазиха поради липса на свежи пари.
За това смятам, че 100% реинвестиция не винаги е добра идея.

Абсолютно точно според мен. Много хора гледат и смятат печалбата при планирането на бизнеса, но забравят паричния поток. Тоест на теория може и да си на печалба, но парите всъщност не са в теб, а в клиенти (неплатени суми, изплащане), в стока и т.н. И когато ти трябват пари -кеш, на хартия ги има, ама в банката - никой. Така че - при инвестиране и реинвестиране е задължително да се прави прогноза на паричните потоци и да има резерва, която е бързо ликвидна. Ти пак можеш да задържиш парите от печалбата (дай боже да има такава!) за развитие на бизнеса, просто не е задължително да ги инвестираш изцяло. Просто не разпределяш печалба и тя ти остава към основния капитал...
 
От: Колко смятате да инвестирате в своя бизнес?

Практиката показва, че реално инвестицията трябва да е съобразена с изискванията на бизнеса. Въпроса е хубав, но трябва да е съобразен със съответния бизнес за който става въпрос. Не мисля че има главно правило за това колко да се инвестира, освен ако не гледаме Seed фондовете които раздаваха пари на един и същи принцип почти.
 
Тук има ли хора, които знаят в % на месечна база 3 месеца, 6 месеца дали расте бизнеса им - за да говорят за реинвестиране.

Ако съм правилно разбрал темата :)
 
Важно е да определиш целта на конкретната инвестиция, след което се определя нивото на риск. Лесно е да кажеш процент или апетит към риска, но какво всъщност рискуваш. Ако искаш да инвестираш в портфолио (форекс или крипто) риска ти е 100 %, но доходността ти е с потенциал на 300 %. Тогава расте ли ти бизнеса с нови средства ? Реално НЕ, защото риска си ти е все същия. Ако ще отделяш част от РЗ, по добре се насочи в ДПО или животозастрахователна полица. Бизнес не се стартира с инвестиция от 5 000 единици. Нелепо е! В България сме, дори и онлайн среда.
 
Важно е да определиш целта на конкретната инвестиция, след което се определя нивото на риск. Лесно е да кажеш процент или апетит към риска, но какво всъщност рискуваш. Ако искаш да инвестираш в портфолио (форекс или крипто) риска ти е 100 %, но доходността ти е с потенциал на 300 %. Тогава расте ли ти бизнеса с нови средства ? Реално НЕ, защото риска си ти е все същия. Ако ще отделяш част от РЗ, по добре се насочи в ДПО или животозастрахователна полица. Бизнес не се стартира с инвестиция от 5 000 единици. Нелепо е! В България сме, дори и онлайн среда.
А с колко единици се стартира бизнес
 
Смятам, че всяко действие което прави човек - трябва да е такова, че да се чувства добре. Пример ипотекираш имот и влагаш цялата сума в стартиращ бизнес, а после трепериш, че може да останеш на улицата.
Е какъв бизнес ще правиш под такова напрежение ?
Аз се водя от едно правило, което запомних от един известен български финансов мотиватор. И то е, че човек трябва да инвестира такива суми, на които му е комфортно. Само така ще прави бизнеса си с кеф и няма е фатално за финансовата му стабилност ако направи грешки. А знаем, че грешки в бизнес винаги се допускат И ако човек е инвестирал цялото си имущество - грешките ще са пагубни за него и тогава ще трябва да дойде тук и да се моли да прави свирки за по 20 лв :D ей мислете с главите ей :)
 
В момента в главния ми нов бизнес вкарвам по около 200лв. на месец, като това включва главно трупане на активи, които после да монетизирам. Бях си определил месечен бюджет между 1 000лв. и 2 000лв. на месец, но за съжаление парите, които вкарвам, са пряко свързани с време, което трябва, за да се инвестират парите ефективно, а тъй като времето ми е кът, залагам на това да трупам в момента семенца, които постепенно да посея и да дадат плод.

Иначе в миналото съм инвестирал между 5 и 20к свързани с онлайн идеи, но това беше, когато цялото ми внимание/време беше насочено към разработването на точно определена идея.

Независимо от размера на инвестицията, винаги планувам нещата така, че да мога да инвестирам 100% от приходите/печалбите обратно в идеята в рамките на поне първата година, ако не мога да си го позволя не се захващам. Не обичам да работя на ръба на финансовите ми възможности, за това винаги слагам поне 20% отгоре фък ъп money. :)

А момента просто нямам времето за такива 5-20к излиания - вкарвам по 200лв., печеля около 200-300лв.( т,е, не съм на загуба) и главното е, че трупам активи, които с достатъчно свободно време в последствие ще мога да превърна в leveraged income - т.е. пари, изкарани с вече положен труд, полу-пасивен доход. Разликата между leveraged и passive income за мен идва от това, че при leveraged income все пак трябва да положиш усилия за маркетинг/брандиране/къстъмър сървис и не всяко от тези неща може да бъде аутсорснато ефективно.

Ех, ако дните бяха по 50 часа вместо 24...
 
Тука малко бъркате нещата с тоя комфорт! Човек е способен на чудеса, когато е поставен до стената. Когато нищо не губиш, или губиш толкова, колкото можеш лесно да прежалиш, нищо впечатляващо няма да постигнеш.

Толкова пъти съм си повтаря - чудо трябва да се случи, за да премина през това.... и чудото се случва, но след нечовешки усилия. Усилия които съм положил, защото съм заложил всичко или почти всичко.
 
Влагам най-ценното си времето си! То е по важно от парите! Парите са само средство и не трябва да са цел. Основната соровина в моя бизнес е времето, а основната печалба разтежа :)
 

Горе