Копаене на виртуални валути

За мен не си струва с оглед на алтернативите. Ако беше купил BTC преди година и нещо сега 10к щяха да са 30к, а в подходящ момент даже 40к.

По-добре вкарай парите в някоя metaverse компания. Но това е просто моето мнение.

Замисли се - ако е супер доходоносно защо го продават вместо да копаят?

Копаенето вече има смисъл единствено ако се прави в голям мащаб или ако тока ти е без пари.

И надявам се си наясно, че в момента се развива енергийна криза в ЕС и тока ще скочи няколко пъти?
По принцип съм наясно и затова потърсих мнение. Има и друго обаче, че ако доста от копачите се откажат покрай забрани и енергийни кризи, няма ли да стане по-лесно копаенето?
 
По принцип съм наясно и затова потърсих мнение. Има и друго обаче, че ако доста от копачите се откажат покрай забрани и енергийни кризи, няма ли да стане по-лесно копаенето?
Разбира се, трудността пада и всеки отделен копач започва да получава повече койни. Но копачите са такива ентусиасти, че могат да копаят доста време и на загуба.

Това с цените на тока за мен е умишлено, с цел да се фалират каквито бизнеси са останали за фалиране. Процес, който започна с корона измислицата.
 
Това с цените на тока за мен е умишлено, с цел да се фалират каквито бизнеси са останали за фалиране. Процес, който започна с корона измислицата.
Придържай се в темите с конспирации.
 
Разбира се, трудността пада и всеки отделен копач започва да получава повече койни. Но копачите са такива ентусиасти, че могат да копаят доста време и на загуба.

Това с цените на тока за мен е умишлено, с цел да се фалират каквито бизнеси са останали за фалиране. Процес, който започна с корона измислицата.
Как ще копаят на загуба, не е ли по-добре просто да спрат? Според мен няма такъв вариант. Отделно до колкото четох, САЩ се активираха и помагат на Европа за тези кризи.
 
Как ще копаят на загуба, не е ли по-добре просто да спрат? Според мен няма такъв вариант. Отделно до колкото четох, САЩ се активираха и помагат на Европа за тези кризи.

Ако спреш да копаеш си още по-назад. По-добре известно време на загуба, защото каквото си изкопал ти намалява средната цена.

Цената на газта в някои държави скочи с над 400% за 2021г. Тока с 200%. https://extranet.acer.europa.eu/Media/News/Documents/20211004 Eurogroup presentation - energy price developments - ACER - FINAL.pdf

Тепърва ще се прехвърли разхода върху потребителите (нас), защото пазара с енергията е инертен. Не успявам да изкопам графика с данните за цената на тока в България, мързи ме да правя. Ако на някой му се занимава да визуализира данните от NSI. Грозна е картинката :)
 
Как ще копаят на загуба, не е ли по-добре просто да спрат? Според мен няма такъв вариант. Отделно до колкото четох, САЩ се активираха и помагат на Европа за тези кризи.
САЩ предизвикват кризите от около 100 години насам, ти викаш щели да помагат :D

Копачите са особен вид порода. На първо време са ентусиасти - правят го до някаква степен за спорта. Освен това движенията на цената може да са много резки, но купуването на техника, сглобяването, инсталирането... това е доста по-инертно. Процеса е такъв - докато цените са в ниското, никой не инвестира в нова техника, трудността не се увеличава, даже най-много да спадне. За справка - Ethereum. Че при Bitcoin трудността много повече зависи от новите поколения копачи. Когато стане бум и цената се изстреля нагоре, за известно време копачите са много на печалба. Разни хора започват да си купуват техника, трудността се качва и към края на балона всички са щастливи. Но изведнъж цената се срива, а в този момент дори някои копачи още не са си инсталирали новата техника, или я чакат да пристигне. Също така не се знае сривовете временни ли са, не са ли... и така минават месеци, през които цената потъва яко, а се включват още копачи и трудността се качва. Има моменти, през които копаенето наистина е на загуба, но по-скоро нещата се задържат на положение, където копаенето нито е на печалба, нито на загуба. Не си заслужава да се купува нова техника, но също така ако вече имаш техника, не си заслужава да я спираш, щото вече я имаш.
 
САЩ предизвикват кризите от около 100 години насам, ти викаш щели да помагат :D

Копачите са особен вид порода. На първо време са ентусиасти - правят го до някаква степен за спорта. Освен това движенията на цената може да са много резки, но купуването на техника, сглобяването, инсталирането... това е доста по-инертно. Процеса е такъв - докато цените са в ниското, никой не инвестира в нова техника, трудността не се увеличава, даже най-много да спадне. За справка - Ethereum. Че при Bitcoin трудността много повече зависи от новите поколения копачи. Когато стане бум и цената се изстреля нагоре, за известно време копачите са много на печалба. Разни хора започват да си купуват техника, трудността се качва и към края на балона всички са щастливи. Но изведнъж цената се срива, а в този момент дори някои копачи още не са си инсталирали новата техника, или я чакат да пристигне. Също така не се знае сривовете временни ли са, не са ли... и така минават месеци, през които цената потъва яко, а се включват още копачи и трудността се качва. Има моменти, през които копаенето наистина е на загуба, но по-скоро нещата се задържат на положение, където копаенето нито е на печалба, нито на загуба. Не си заслужава да се купува нова техника, но също така ако вече имаш техника, не си заслужава да я спираш, щото вече я имаш.
Явно трябва да се избягва криптото като нова инвестиция.
 
Явно трябва да се избягва криптото като нова инвестиция.

Да се избягва? Абсолютно не! Според мен всеки трябва да има поне 5% от портфолиото си в крипто. 10% ако толерира повечко риск. Както и всеки трябва да има exposure към TSLA.

Зависи от това какво точно искаш да постигнеш.

- Ако мислиш да се занимаваш сериозно, ок. Направи си бизнес план, купи един риг, пусни го, върни си парите от инвестицията и после скалирай с нови ригове. През цялото това време реално няма да си на печалба, защото инвестираш профита обратно в бизнеса. Нормално.

- А дали трябва да продаваш изкопаното или ще го стискаш до като вадиш от собствения си джоб (или инвеститори) парите за новото оборудване?

- Ако е просто за проба - недей. Ще загубиш време и пари. Изобщо не си струва освен ако нямаш някакви солидни връзки за по-евтин ток. За да правиш пари съвсем не е толкова просто колкото изглежда на пръв поглед.

Казвам тези неща, защото преди време исках да пускам ригове. Идеята беше да ги навържа със соларни панели за захранване и хидро като допълнително захранване и за охлаждане. Имам къде на село, имам и опит в изграждането на соларни инсталации. За копаене с ток като retail клиент и дума не може да става. Просто яде прекалено много от печалбата и зависиш от държавата.

Поставих си за цел това да ми е основен източник на доходи. След като теглих чертата излизаше, че дълго време няма да може избие вкараните пари в риговете. Какво остава за скъпите соларни и хидро допълнения...

Ако оцелееш първите години после е супер доходно. Ама до тогава я камилата, я камиларя. Всеки копа вече.

Metaverse и DeFi проекти си струват повече според мен. Особено ако хванеш влака в началото преди хайпа. Стане ли популарен даден проект вече е твърде късно. Разбирай щом съседа Иванчо говори за копаене значи е късно. Пак си изложен на бума в крипто, но поне все още е доста рано.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: Pin2
Да се избягва? Абсолютно не! Според мен всеки трябва да има поне 5% от портфолиото си в крипто. 10% ако толерира повечко риск. Както и всеки трябва да има exposure към TSLA.

Зависи от това какво точно искаш да постигнеш.

- Ако мислиш да се занимаваш сериозно, ок. Направи си бизнес план, купи един риг, пусни го, върни си парите от инвестицията и после скалирай с нови ригове. През цялото това време реално няма да си на печалба, защото инвестираш профита обратно в бизнеса. Нормално.

- А дали трябва да продаваш изкопаното или ще го стискаш до като вадиш от собствения си джоб (или инвеститори) парите за новото оборудване?

- Ако е просто за проба - недей. Ще загубиш време и пари. Изобщо не си струва освен ако нямаш някакви солидни връзки за по-евтин ток. За да правиш пари съвсем не е толкова просто колкото изглежда на пръв поглед.

Казвам тези неща, защото преди време исках да пускам ригове. Идеята беше да ги навържа със соларни панели за захранване и хидро като допълнително захранване и за охлаждане. Имам къде на село, имам и опит в изграждането на соларни инсталации. За копаене с ток като retail клиент и дума не може да става. Просто яде прекалено много от печалбата и зависиш от държавата.

Поставих си за цел това да ми е основен източник на доходи. След като теглих чертата излизаше, че дълго време няма да може избие вкараните пари в риговете. Какво остава за скъпите соларни и хидро допълнения...

Ако оцелееш първите години после е супер доходно. Ама до тогава я камилата, я камиларя. Всеки копа вече.

Metaverse и DeFi проекти си струват повече според мен. Особено ако хванеш влака в началото преди хайпа. Стане ли популарен даден проект вече е твърде късно. Разбирай щом съседа Иванчо говори за копаене значи е късно. Пак си изложен на бума в крипто, но поне все още е доста рано.
Реално ако не е за проба как ще направя голяма инвестиция? Като цяло не обичам големите рискове, целта ми е започване с един риг и скалиране до сериозен пасивен приход. Имам си други бизнеси и се интересувам от започване на нов, но ти така ме наплаши с тези цени на тока, че се отказах.
 
Реално ако не е за проба как ще направя голяма инвестиция? Като цяло не обичам големите рискове, целта ми е започване с един риг и скалиране до сериозен пасивен приход.
Ако не харесваш големите рискове крипто не е правилната инвестиция. Това е възможно най-рисковата. :) Тури ги тия 20к в S&P500 и си свиркай. Догодина ще са между 21к и 26к.

Голяма част от работата ти е да имаш добро предварително проучване. Пробата в случая е излишна. Това не е като с proof of concept на нов продукт.

Съвсем спокойно можеш да имаш план за 5г. напред. Горе-долу толкова трае доходоносния период на една чисто нова видео карта. Може би повече ако превключваш редовно на каквото е най-подходящо да се копае. Живота на картата зависи от това как се поддържа и на каква температура работи, така че той не е проблем.

Имам си други бизнеси и се интересувам от започване на нов, но ти така ме наплаши с тези цени на тока, че се отказах.

Може и да бъркам. За това написах да направиш план и да видиш струва ли си. Поне ще знаеш какъв буфер имаш при промени в цените на тока или когато (не ако) пазара пак се срине.

По-рано споменах и друга опция: акции в компании, които се занимават с крипто. Риска е по-малък. HUT8, RIOT, MARA, HIVE, TSLA има и други, с тези съм по-запознат. Цената им има пряка връзка с тази на BTC.

Screen-Shot-2021-12-28-at-17-38-11.png
 
Като цяло не обичам големите рискове, целта ми е започване с един риг и скалиране до сериозен пасивен приход.
Направо ще ти кажа, че ако гледаш само от инвестиционна гледна точка, то не си заслужава. Винаги е било по-изгодно просто да си купиш криптото на ниските цени и после каквото стане. Копаенето е за ентусиасти, които се кефят на хардуера и да гледат как някакви числа се увеличават. Е, всъщност се получават чудесни печки за през зимата и от тази гледна точка бих препоръчал на всеки да се сдобие с някоя видеокарта или ригче. Но лятото е кофти :)
 
Е, всъщност се получават чудесни печки за през зимата и от тази гледна точка бих препоръчал на всеки да се сдобие с някоя видеокарта или ригче.
А замества ли изцяло печката? Може ли зиме хем да се отоплявам, хем да си покривам отоплението от изкопаното?
Че сега с тая енергокриза...
 
Направо ще ти кажа, че ако гледаш само от инвестиционна гледна точка, то не си заслужава. Винаги е било по-изгодно просто да си купиш криптото на ниските цени и после каквото стане. Копаенето е за ентусиасти, които се кефят на хардуера и да гледат как някакви числа се увеличават. Е, всъщност се получават чудесни печки за през зимата и от тази гледна точка бих препоръчал на всеки да се сдобие с някоя видеокарта или ригче. Но лятото е кофти :)
Не е много изгодно да е на каквото стане. Иначе мен си ме влече идеята за копаене, но не и да се набутам.
 
А замества ли изцяло печката? Може ли зиме хем да се отоплявам, хем да си покривам отоплението от изкопаното?
Че сега с тая енергокриза...
Една видеокарта харчи 100 вата и повече, един риг обикновено е 6 видеокарти и отива към киловат. Баш си е печка, само че скъпа печка. Трябва да се направи калкулация, само че променливите са много. Колко ще струва тока, кокло ще струват койните, каква ще е трудността, дали ще обръщаш всичко в кеш и т.н. Но дори в един песимистичен вариант да предположим, че ще си избиваш само тока без да си на печалба, тогава просто трябва да сравним колко би била първоначалната инвестиция в сравнение с варианта при който се отопляваш с нормална печка. Зависи и от момента, че когато криптовалутите растат, цените на видеокартите също растат.

Иначе мен си ме влече идеята за копаене, но не и да се набутам.
Малко по-философски като се замислиш, така или иначе ще се набуташ в нещо. Дали ще е това или ще е друго... въпрос на желание и късмет.
Така един приятел дето все няма пари, като го питам защо не иска да спести някой лев, отговора му е, за да не ги загуби. Защото ако спести, може инфлация да ги изяде, да влезе някой у тях и да ги открадне и т.н. И за да не ги загуби така какво прави - изхарчва ги. За да не ги загуби ги губи целенасочено :D Какво нещо е човешката психология...
 
Буквално всеки месец излизат нови и нови валути за копаене, коя колко ще се задържи и дали ще има файда след време - не е ясно. Оферта беше около 2019-2020 да се взимат карти на ниска цена. Сега няма смисъл, цените им са изключително високи, тока и той бая скача. Съгласен съм с колегата по-горе, че за момента офертата е да се набиват пари в metaverse проекти, а не в ригове. До няколко месеца (6-7 макс) се очаква ETH да мине на proof of stake, профита пада постепенно и има голям шанс цените на видео картите да паднат също, както стана преди няколко години.
 
Защото ако спести, може инфлация да ги изяде, да влезе някой у тях и да ги открадне и т.н.
Това са си валидни аргументи, ако трябва да сме честни. Времето е такова, че просто ти излиза много скъпо да пестиш. По-добре да завъртиш парите през нещо. Поне да намалиш загубата, ако не друго, понеже по пасивен начин вече трудно ще биеш инфлацията. Но да ги харчиш за глупости си е глупост, де - това никакви проблеми не решава.
По темата за копаенето, не съм виждал Helium да е на почит в този форум. Който е много ентусиазиран може да се запознае (ако не е коментирано назад). Общо взето е доста прилично подредено понзи (според мен), но това не ти пречи да напраиш едни пари от нищото преди да му дойде краят. Ако се окаже понзи, по моите виждания вече е в напредналата фаза и има реален шанс да не се възвърне инвестицията в хот спот. Така, че чисто приятелски не бих съветвал никой да плаща абсурдните суми, на които се предлагат хот спотите в ОLX, например. Моят си го чакам скоро от доставчика, успях да поръчам на нормална цена малко преди пак да стане out of stock, и когато дойде ако вече нищо не може да изкопае ще го дам на някой я в базар, я в олх, та поне да не съм назад.
 

Горе