Копирайтинг

loraelina01

New Member
Здравейте реших да задам въпросите си тука относно копирайтинг и се надявам,че съм попаднала на правилното място
Реших да се занимавам с това защото обичам да пиша като цяло и това ми харесва и ми доставя удоволствие. Искам да попитам от къде да започна с копирайтинга,защото съм начинаеща ? Започнах да чета различни статии в интернет относно това и също така една книжка относно копирайтинга. Предложете ми някакви идеи как мога да го науча. Много ще съм ви благодарна наистина :)
 
Здравей. И добре си дошла при нас. Надявам се, да престоят ти тук да е полезен и приятен.

Има адски много статии в интернет за това как се пишат правилно и увлекателно материали. Имай предвид, че има както различни типове статии, така и стилове на представяне на информацията. Ще разбереш точно какво кара читателя да продължи с четенето, и какво го задържа. И най-вече подтиква да мине на друга от сайта. Ще се научиш да се съобразяваш не само с увелателното писане, но и с техническото им оформление - да се харесат и на търсачките. В допълнение, една статия е не само писане - за нея автора се готви, чрез проучване на въпроса и извличане на най-полезното и актуално. Хората в мрежата нямат много време, искат добре написано, смешен и ясен материал.

За начало, аз лично бих ти препоръчал да напишеш няколко примерни материала, да се поупражняваш. И като се почувстваш готова, да пуснеш една обява, в която да представиш това вече натрупано портфолио. Пусни и зарибявка - раздай безплатно на няколко човека статти, с една единствена цел - да им спечелиш доверието и от там да ги направиш твои клиенти.

Успехи. :)
 

Здравейте, loraelina01,


Чудесно е, че обичате да пишете. И че Ви доставя удоволствие. Надявам се, и Ви пожелавам да го изпитате в копирайтърски проекти. В които предлагате на възложителите/клиентите решения с текстове. Копирайтингът е точно това. Продаващи решения с текстове.

Каква задача има(те) за решаване? Например - какво искате да постигнете със създаването на тази тема в predpriemach.com? Ако разбирам правилно - Вие искате да получите идеи и съвети как да "влезете" в копирайтига. Нали? Изглежда като задача. А "Здравейте реших да задам въпросите си тука относно копирайтинг..." е решение с текст.

Копирайтингът е продаващи решения с текст(ове). Всеки път. Защото доста клиенти (хора, компании, марки) искат да продават. Затова им трябват (и) продаващи решения с текстове. Например - за реклама, за мейлинг, за сайт. И тогава се появява нуждата от копирайтинг. Който, най-често, е част от услугите, предлагани в пакет от комуникационните (рекламни, маркетингови, дигитални) агенции. Които могат да бъдат основните Ви клиенти. Заедно с директните поръчки от фирми и предприемачи.

За да стигнете до поръчки за копирайтинг (желая Ви го искрено), бих Ви препоръчал, преди всичко:
* Потърсете и прочетете как е възникнал копирайтинга. Защо се е появил, и с какви задачи? (Подсказване: медии, продажби, реклама, ...);
* Прегледайте и разберете какви копирайтърски решения се използват. Кой, кога и защо? (Подсказване: клиенти, поръчки, марки, ...);
* Помислете и потренирайте с Ваши демо копирайтърски проекти. Например: Какво бихте предложили на любимата си (модна, козметична, здравословна) марка, за да ... (достигне до ..., получи повече ..., развие ...).

А, като първи стъпки в копирайтинга, Ви предлагам:
* Създайте си портфолио от копирайтърски демо проекти. С няколко текста за имейл кампания, продуктови описания, онлайн текстове;
* Помислете и изградете собствена копирайтърска марка. В началото - само като име, снимка, позициониране (отличаване) и имейл. Например: име - Лоратекст / Loratekst; подходяща фотография в професионален стил; [email protected].
За позиционирането (отличаването Ви от другите копирайтъри) следва да имате ясни и точни (но - и кратки) на въпросите:
- какво точно предлагате, и на кого точно?
- кое е различното, специфичното, уникалното?
- защо да изберат Вас?

Получи се малко дълъг, но, надявам се - информативен отговор. Надявам се да съм Ви полезен. Оставам на разположение - тук, и на контакта отдолу.

+ 1 бонус съвет: Използвайте всяка възможност да "крадете" знания и умения за копирайтинг. Например - помислете (и/или проверете) защо текста на отговора ми е оформен по този начин: абзаци, болдване, ... Има ли значение за четенето и въздействието? Ще го използвате ли?
 
Последно редактирано:
За да е на ниво писането, трябва да е подплатено с достатъчно четене.
Идеално част от четивата да са класически произведения - с превод на високо ниво, ако са чужди.

Така се изгражда добра граматика, богат речник, както и усет, изящество на изказа.
 

Горе