Край на сагата "Южен Поток" ?

От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Едни хора, са излизали много руски гъзове (знаем кои за по тая част), и са подписвали всякакви неизгодни условия, за да може да си приберат комисионите. Същото важи и за Белене.

Няма ги вече на власт тия хора, и Путин дава заден.

Разбира се нищо не пречи и сегашните да излижат някой друг гъз по същите причини, само че няма да е руски.
 
От: От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Никъде няма официална информация в цифри,тази публикация цитирана от Блек е "ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ",ако прочетеш внимателно,всички заключения на "експертите" е "ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ",в опит да залъжат хората.Предвид,че част от тези псевдо експерти са от РБ,то лъжата е много опашата.

Добре бе дай истинските разчети? Имаш ли ги? Знаеш ли ги?

Ти по непсевдо експерт ли си, та да можеш да прецениш кой лъже и кой не?

Аз пък казвам че Путин лъже. И Р.Овч. И Стойнев. И Станишев.
 
От: От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Добре бе дай истинските разчети? Имаш ли ги? Знаеш ли ги?

Ти по непсевдо експерт ли си, та да можеш да прецениш кой лъже и кой не?

Аз пък казвам че Путин лъже. И Р.Овч. И Стойнев. И Станишев.

Аз имам мнение и си го казвам,истинските разчети няма да ги видим,нито аз,нито ти. :)
 
От: От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Никъде няма официална информация в цифри,тази публикация цитирана от Блек е "ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ",ако прочетеш внимателно,всички заключения на "експертите" е "ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ",в опит да залъжат хората.Предвид,че част от тези псевдо експерти са от РБ,то лъжата е много опашата.

Знам, че си ляв и ти е трудно да приемеш как майка Русия или БГ подлогите и ще направят нещо срещу нас, но нещата не са такива каквито ги мислиш. Дори и да приемем, че това е опашата лъжа - нека да се позовем на математиката, там няма лъжа - само незнание с боравене математически операции.

Хайде ти направи тези сметки официално от всички страни се говори 22 години избиване на ЮП, цента е 620 милиона, а лихвата на финансиране е 4,25%. Можеш ли да сметнеш това колко приходи прави на година?
След като сметнеш тази простата сметка сметни друга проста - по сегашен договор БГ получва 1,67 долар на 1к кубика за 100 км транзит - според Булгатрансгаз това са 88 милиона евра за миналата година за 16 милиарда кубика. Сега раздели 63 милиарда кубика от ЮП на 16 и виж колко ще получиш и не забравяй че ЮП ще е почти двойно по-голям от сегашната тръба. Като намериш коефициента дължина и обем го умножи по 88 евра и извади приходите по договор за 22 години и виж колко е разликата.
Ей това е реално какво трябва да вземеш ако приложим математиката и пак прилагайки математиката ще видиш колко стотици милиони не ни дава Русия или колко стотици милиони се източват от този проект наречен ЮП БГ!
 
От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Владко забравих, че Русия вдигна преди месец и нещо с 20% цената на ЮП - смятай ги и тях.

Не приемай мнението ми за дразнене, това всичко което съм писал е функция на официалните лица както от БГ - правителството на Ореха, Служебното и сегашното - така и на Милер от Газпром, че и на Путин.
 
От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Владко забравих, че Русия вдигна преди месец и нещо с 20% цената на ЮП - смятай ги и тях.
И какво й дремеше на България от това, че Русия ще се набута с 20% повече при положение, че България само щеше да си клати краката и да не дава ни стотинка (както обикновено е свикнала в отношенията си с Русия)?

За тези 20% спомена Милер и същият Милер спомена, че България е изгубила 3 млрд евро преки и непреки инвестиции (без да се смятат приходите от транзита). Кое е по-важното за България?

И как България ще купува по-евтино руски газ от Турция? Ще има допълнителна страна-посредник (транзитьор), която отгоре на всичкото има да си връща на галфоните от Евросъюза, които се скъсаха да припкат тези дни към Анкара...

Ще предлагат Турция да влезе в ЕС. А за какво й е вече на Турция да влиза в този пропаднал съюз в сравнение с перспективите, които има, пък дори и със сегашното си икономическо положение? Да я управляват некви посредствени европейски чиновници и бюрократи под ритниците на също така баналните американски чиновници?

По-висока цена, загуба от транзит вместо печалба, провалени работни места в най-западналите икономически части на България...

Сега се усетиха вече, но трябваше ли да стигне дотам? Толкова ли не можаха да се сетят за това преди? И тръгнали да се събират за ЮП утре при положение, че проектът приключи. Доставчикът се отказа поради бизнес-несигурността, неадекватността и глупостта на партньора.

Русия няма да върне ЮП, нито ще си развали договореностите с Турция. Улавите еврогейци могат да решат сами да построят ЮП - това си е тяхно право и ако имат пари - да действат. За ТАП също ще се набутват. След като ги построят, то Русия ще реши дали да им даде газ. Но основното решение дали и на каква цена за ЕС вече ще е на Турция. Защото вече е основният търговски агент на Русия за южноевропейския регион.

А дотогава - да заповядат на опашка пред турско-гръцкия хъб. Хем ще е спазен Третия енергопакет покрай азербайджанския газ.
 
От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Нищо не пречи - то по разчети няма да се видят никакви дивиденти. Това е и проблема на нашите условия. За жалост пасива е за наша сметка а потенциална икономическа изгода няма.
Дори и два посредника да има газа ще е по цени средни за ЕС, нашата цена е много по-голяма - това е разликата. Дори от реекспорт и чиста арбитражна търговия могат да се правят огромни печалби, но това друга тема.

Путин спря проекта, това със несигурността е много смешно при положение, че Путин просто трябваше да се съгласи с ЕС правила - толкова ли е трудно? Хайде план Б да се възползва на дерогация като северният поток.

ТАП като цяло южният газов коридор е приоритетен на ЕС - защото иска диверсификация на източника на газ.

Не забравяй, че се откриха големи залежи на газ в източното средиземно море - един Израел засвидетелства амбиции за доставки. А Германия ще дава назад към мораториумите на шистите си.

Но да се върнем пак на фактите ЕС иска да е по правилата Путин не иска. Путин спря ЮП.

Когато стане факт син поток 2 тогава ще коментираме.
 
От: От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Путин спря проекта, това със несигурността е много смешно при положение, че Путин просто трябваше да се съгласи с ЕС правила - толкова ли е трудно? Хайде план Б да се възползва на дерогация като северният поток.
Когато се чудите що толкова ви се дразня, то пак ще повторя. Пишете без да четете опонента. Ама изобщо. И опонентът (в случая аз) е принуден или до безкрай да повтаря едно и също (губи се доста време) или да ви тегли една.

1. Русия е подписала договори с отделни страни, а не с ЕС. ЕС не е страна по тези договори
2. Условията на Третия енергопакет почнаха да се докарват след подписване на тези търговски договори. При заварено положение се пробутват нови условия.
3. Условията на Трети енергопакет би трябвало да са валидни еднакво за всички. Елементарна добросъвестна търговска практика. Защо тогава те не се приложиха към Трансадриатическия поток?
4. Германия има газ по Северен поток, добри условия и добра цена, но някак странно се забравя, че Германия инвестира в Северен поток. И Германия не се съобрази с воплите на разните там латвийци и поляци, а просто го направи. Защото немският държавен интерес налагаше това.
5. България нито участва с пари, нито защити държавния си интерес пред натиска. Е какво се чуди тогава, че издуха супата като Полша след построяването на Северен поток?
 
От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Русия е подписвала с отделни страни, но правилата са над национални така, че трябва да се спазват.
Винаги може да ползва дерогация, както ползваха в северен поток именно за заварените положения.
И БГ участва с пари - това, че са под кредити е отделна работа.

Значи викаш дай да ни шибнат една процедура за да си защитим нац. интерес в договор със скрити условия, които лека по лека излизат и се вижда, че са в наш негатив. А газа от Хан Аспарух никога няма да може да премине през тръбите на ЮП - това мисля, че не е никакъв интерес за нас.

А за условията ти как си го мислиш това за 22 години ще го върнем с транзитни такси - около 54 милиона евра на година, като по сега действащата тръба към Турция получваме 88 милиона евра за 2 пъти почти по къса тръба и 3.5 пъти по малко обем.

Това си е чисто ушиване и ти много добре го знаеш.

Енергийните пактове и правила дори и в заварено положение, могат да се оправят чрез дерогацията - Путин защо не го направи? Щеше да стане като северен поток 70:30 руски газ и всичко щеше пак да е ток за него. И тук проблема не е за целият ЮП, а точно за БГ това правило - навсякъде другаде това е опеменато но за БГ се инати Путин. Какво повече да говорим.

А и силно ме съмнява някога да стане син Паток 2 - затова не виждам смисъл да говорим за спекулации. Прав си за всичко което писа, но правилата са над национални а ако е заварено положение си има дерогация с прецедент Северен Поток - всичко щеше да мине, но уви ... икономически нещата се промениха спад на суровини и рубла + ръст на разходи ...
 
От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Русия е подписвала с отделни страни, но правилата са над национални така, че трябва да се спазват.
Това си е проблем на тези държави в ЕС, а не на Русия. Да не бяха подписвали с Русия, щом нямат национален суверенитет.

Точно това им е най-глупавото. Ми като не могат - не могат. Южен поток се мандахерца 7 години. 7 ГОДИНИ! Ми да си бяхте казали направо - не можем, не ни дават, няма да го правим. Русия още тогава щеше да си подбере друг партньор или щеше да кара газа с танкери, а не с тръби (пак щеше да е по-евтино от приказния американски). 7 години ни губите времето.

Мислиш ли, че на някого в Русия му пука, че ЮП е бил бавен от Станишев, Орешарски или Борисов? Това са били български премиери, следователно те са прецаквали проекта от името на България, от името на българския народ, който ги е избирал.

Те са ни губили времето и са ни набутвали (с 4 млрд евро досега). Ми не ни трябва като партньор страна, която ни губи времето.

P.S. А останалите ти "доводи" и "факти" са някаква странна смесица между приказките за "Пепеляшка" и "Педя човек-лакът брада", така че и аз няма да си губя времето да ги коментирам.
 
Последно редактирано:
От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Значи Страна, викаш България нямало да участва с пари, само дето ще ги връща 30 години с лихва а?
 
От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Значи Страна, викаш България нямало да участва с пари, само дето ще ги връща 30 години с лихва а?

Точно това викам.

А какво ще връща не знам - нито сме я съдили, нито сме я осъдили. Сърбите, австрийците и унгарците едва ли също са във възторг от нея.

То и кво да й вземеш на България... нито икономика, нито енергетика, нито регионално влияние. Едно нещо й бе останало през тези години - геостратегическо местоположение - е и него го осра.
 
От: От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Точно това викам.

А какво ще връща не знам - нито сме я съдили, нито сме я осъдили. Сърбите, австрийците и унгарците едва ли също са във възторг от нея.

Няма да връща, щото твойте хора вече не искат да и дават.

Бе не знам.

Ако на тебе ти предложат следното:

Дай да прекарам една тръба през твоя двор, няма да ти кажа колко ще платя, ама ще получаваш пари за услугата, след като ми върнеш това, което не съм ти казал колко струва, а също така няма да ти кажа и кога си ми върнал. Виж лихвата върху неизвестната сума ще ти я кажа.

Айде подписвай се, че отивам при турците.
 
От: От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Няма да връща, щото твойте хора вече не искат да и дават.

Бе не знам.

Ако на тебе ти предложат следното:

Дай да прекарам една тръба през твоя двор, няма да ти кажа колко ще платя, ама ще получаваш пари за услугата, след като ми върнеш това, което не съм ти казал колко струва, а също така няма да ти кажа и кога си ми върнал. Виж лихвата върху неизвестната сума ще ти я кажа.

Айде подписвай се, че отивам при турците.
Включи поне някаква логика в поста си. Или доказателство. Че така всеки си плямпа квото му е на ъкъла, а не мен всеки отговор ми отнема поне минута-две.

Абсолютно точно е изяснено какво щеше да спечели България и на правителствено ниво се знае съвсем точно. Много от данните в договорите бяха търговска тайна (поради участието на частни фирми) и не се публикуваха досега в бг-медиите, но мисля, че след фактическия край на ЮП (ако утре еврогейците го осъзнаят най-накрая) тези данни могат да бъдат оповестени от пресцентъра на българското Правителство.
 
От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Никой не знае какъв е договора, даже любимец боко си го каза в народното събрание, че не го бил чел.

Моля ви спрете да слушате БТВ, НОВА, ТВ7 и всички продажни телевизии, или поне като ги слушате не оставяйте да ви промиват мозъка.
 
От: От: От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Включи поне някаква логика в поста си. Или доказателство. Че така всеки си плямпа квото му е на ъкъла, а не мен всеки отговор ми отнема поне минута-две.

При липсата за всякакви доказателства, щото били търговска тайна, логиката е следната.
Никой не се подписва на нещо, в което само се споменава че дължи няколко милиарда. А приходи можело да има, можело и да няма.
Естествено ако няма някакви други подбуди, като лични облаги например.
 
От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Ако Украйна не крадеше газ и си плащаше употребения газ,нямаше да се налага строежа на ЮП.Нашето поведение е доста сходно на украинското,с разликата,че не крадем и си плащаме,но с огромната прилика,че се правихме на незаменими и много важни.Предвид сегашните разделения в обществото ни,като нищо в даден момент можеше да се развие тук "Интелигентен сектор",аналогичен на "Десен сектор" в Украйна.Те затова и подадоха оставка Ореха и компания.Може би това е една от главните причини.Най-вероятно Маккейн им е казал,че ако не се махнат,ще се разиграе украински сценарий и у нас.Лошото е,че е твърде вероятно скоро да се образува "Народен сектор",подобен на опълчението в Донбас и тогава ще става мазало...
А по темата-заглавието е изчерпателно:"Край на сагата "Южен Поток".Вече го има само в Уикипедиа.
 
От: От: От: Край на сагата "Южен Поток" ?

При липсата за всякакви доказателства, щото били търговска тайна, логиката е следната.
Никой не се подписва на нещо, в което само се споменава че дължи няколко милиарда. А приходи можело да има, можело и да няма.
Естествено ако няма някакви други подбуди, като лични облаги например.

Не ме разбра. Търговска тайна са за вас (защото на някого не му е изгодно да разберете каква е реалността). На мен Милер ми го каза съвсем подробно в публично интервю по една от най-гледаните телевизии. Е аз на кого да вярвам - на шефа на Газпром, запознат с всички договори и сметки, или на това, че българският министър-председател не знаел какво подписвал?

Ако е подписвал такъв стратегически договор без да го чете, значи е глупак. Ако не е глупак, значи лъже.

Да сравнявам точни данни от шефа на Газпром с това, че някой си не знаел нещо. Сигурен съм, че Милер може да докаже това, което казва, ако се наложи, това не е босът на "Рога и копита" ООД от Дивотино. Следователно, за да бъде опроверган, трябват други данни (за които никой в България не знаел, но всеки спори).
 
От: Край на сагата "Южен Поток" ?

Никой не знае какъв е договора, даже любимец боко си го каза в народното събрание, че не го бил чел.

Моля ви спрете да слушате БТВ, НОВА, ТВ7 и всички продажни телевизии, или поне като ги слушате не оставяйте да ви промиват мозъка.
Как така няма да знаят бе деба и тайните.

Уни това е най грешната и пошла практика. Търговска тайна разбирам, между частни фирми и техните си пари.
Щом харчат нашите данъци, не трябва да има никакви търговски тайни. Ми може да не съм съгласен, баси.
 

Горе