Криминалната ситуация в България и до каква степен пречи или помага на бизнеса?

Krumov

Well-Known Member

Откриха трупа на млад зърнопроизводител в кола край Видин


Поредната криминална новина за около 36 часа. Кмета на Якоруда намерен в колата си с огнестрелна рана, мъж застрелян в главата от съседа си, мъж застрелян пред дома си в севлиевско село ( не ми се търсят линковете). Забравих обира от вчера....

Та до каква степен тази весела картинка пречи на бизнеса и това би ли принудило повечето хора да се ориенират към ползването и предлагането на онлайн услуги и решения в тяхната сфера?

На какво се дължи този ръст на престъпността и дали е възможно обществото да принуди власт имашите да вземат по сериозни мерки или е загубена кауза?
 
На скапани закони и на корупция по всички нива на прокуратурата. Не е тайна за никой, че нищо не работи както трябва. Днес ми разправяха как пипнали в София, св. Троица, банда, крадяща катализатори. При което моя въпрос беше "И ги предадоха на полицията, нали?. И моя приятел каза: "Не, защото няма смисъл. Смлели ги от бой и им взели всичко, за да видят какво е". Аз реално нищо не успях да кажа, защото хем не трябва да е така, хем това е контингент, който полицията знае и е оставил на свобода да вършее. Мисълта ми е, че ако това продължава рано или късно всеки ще се обзаведе с оръжие, говоря за огнестрелно, и ще си търси сам правата.

С нанасянето ми в нов квартал през първата седмица и моя катализатор изчезна. Чу се нещо, че са ги намерили, и от тогава е кротко от към кражба на катализатори. Сега гледам някакви гуми свалят тук таме в района на р-н Сердика на коли с хубави джанти, но според мен пак ще има кютек. Никой не се занимава вече в тези квартали да вика полиция. Полицията я ползват, поне при мен тук, за сплашване на някой пийнал съпруг, развилнял се и пречещ на съседите си. За сериозните кражби, валдалщини, нападения над хора и подобни, се организира една хайка и ги помилат. И това ще стане масово, защото наистина това явно само работи, другото вече се позабравя като вариант. Жалко за което, но всеки нормален човек иска да живее спокойно, като не му го подсигуряват, си го извоюва. Това е логика и природа и няма нищо на света, което да се бори срещу това.

Друг случай, на мой съсед от близък блок, е как човека тих, кротък и гледащ семейството си, абе работещ данъкоплатец. Но една вечер на жена му й дърпат златните обици от ушите. Просто си вървят субектите зад нея, задминават я, и в това задминаване се протягат по една ръка и дърпат. Резултат: Подаване на жалба, регистрация на случая и глас в пустинята. Все едно тези за пръв път го правят и за пръв път РПУ-то разбира за тях. Мъжът си взе огнестрелно оръжие, а жената защото не е толкова по насилието явно - електрошок. Децата им сигурно ще ходят или с тях или със спрейове. Направо чудно. И като в Тексас след някоя друга година. Всеки в къщата с оръжие и стреляне на месо, а в затворите хора, защитаващи се поради факта, че другите, на които си плащат от данъка не могат. :)
 
всеки нормален човек иска да живее спокойно, като не му го подсигуряват, си го извоюва.
И до колко това е нормално? Идеята на държавността не е ли да се осигуярва спокойствие, сигурност и поминък на гражданите?

След като сами трябва да се грижим за тези неща какъв смисъла от съюзи, данъци и наредби?
 
Еми то има, ама не са качествени. Няма как да имаш нормално действащи апарати с толкова много корупция и покровителстване.

Нормално ли е:

1. Група от полицаи да покровителстват престъпник, който трепе по улиците?
2. След като ти оберат апартамента, полицаите да се държат с теб като престъпник?
3. Да знаят кои са престъпниците в квартала и да ги пускат?
4. Човек с няколко десетки акта за отнета книжка за алкохол пак да е на улицата след по-малко от година?
5. Да минават покрай теб с ръчна и ти да си правиш паса, а уж следиш за нередности?
6. Старите хора да треперят по крайните села?

И още куп идиотщини, на които ставаме свидетели всеки ден. Нещата ще станат така: Хората ще спрат да си плащат, ще си решават проблемите с престъпността сами и ще е нивото преди пълната анархия. ;)
 
Група от полицаи да покровителстват престъпник
Че то няма далавера, която да не се води/контролира от куките
 
Че то няма далавера, която да не се води/контролира от куките
Така е. Без тяхната протекция на практика не би трябвало да има какъвто и да тъмен сектор. Но уви, прав в очите. И това е по цял свят. Лошото е когато не само не се регулира от полицията, но престъпния свят си повярва и започва да излиза от рамките на позволеното (в случая договореното). Защото те са си седнали на една маса и са си казали правилата. Все пак полицията е от двете страни с натиск - от престъпния свят и другата обществото. Наистина, нека си ги правят някакви там си техни неща, това е работещ модел по цял свят, но някакви вадещи очите изродии малко идват в повече. Как човек с 20 акта, отнета книжка и някакво досие като дискографията на Лили Иванова се разхожда свободно, че и пак пил качен на кола? Някакви неща са наистина извън всякаква нормалност.
 
На какво се дължи този ръст на престъпността...
Само да вметна че това за което пишат по новините и реалността най-често се различават. Да, може да показват повече криминални новини напоследък, но това не значи че има увеличение на престъпността. За да кажеш, че има увеличение на престъпността, трябва да имаш достъп до съответните полицейски данни и статистики. А новините са източник на пропаганда и стъкмистики, което особено в последните 2-3 години го доказаха многократно.
 
Само да вметна че това за което пишат по новините и реалността най-често се различават. Да, може да показват повече криминални новини напоследък, но това не значи че има увеличение на престъпността. За да кажеш, че има увеличение на престъпността, трябва да имаш достъп до съответните полицейски данни и статистики. А новините са източник на пропаганда и стъкмистики, което особено в последните 2-3 години го доказаха многократно.
Съгласен съм.

Въпреки това релната картина е близка до новините дори ги изпреварва. Колкото и да не ви се вярва в провинцията е ужас. А в големите градове хората удобно се затварят в черуките си и ингорират ситуацията.
 
Съгласен съм.

Въпреки това релната картина е близка до новините дори ги изпреварва. Колкото и да не ви се вярва в провинцията е ужас. А в големите градове хората удобно се затварят в черуките си и ингорират ситуацията.
В големите градове става гадно. Не сме кой знае колко зле, но определено не върви на добре. Колкото до новините, това е целта на тези т.нар. медии, да държат хората подтиснати, в страх и зависими, за да стават по-лесни за манипулация. Медийната пропаганда от много време е инструмент за човешкото манипулиране. И не разбирам хората идиоти ли са? Имаш социални медии, форуми, какви ли не социални (уж независими) източници на информация, ти си седнал да гледаш в 19:00 ч. както ще ти кажат по телевизията. Когато информацията те намира, а не ти нея, положението става плашещо.
 
Ето ги тук кретените, наречени полицаи:


Браво, да продължаваме да им плащаме заплатите. ;) Издънка след издънка. ;)
 
Да, а тук може да се види как един полицай реагира на недоволството на гражданите, казвайки истината за престъпността:

Screenshot from 2022-11-25 23-07-08.png

Много жалко, че човек носещ значка "служи" така на обществото, плащаща заплатата му. :(
 
Последно редактирано:
Да, а тук може да се види как един полицай реагира на недоволството на гражданите, казвайки истината за престъпността:

Виж файлът 26724

Много жалко, че човек носещ значка "служи" така на обществото, плащаща заплатата му. :(
Този е полицай за подражаване бе. :) Ужас, ей такива глупаци ни пазят. Ако може да се нарече пазене.

Доста се повиши престъпността последните има няма 2-3 години и то много рязко дори. Отделен е факта, че някакви престъпници си обикалят улиците доригирани с джипове. Системата яко не работи, дори напротив, работи за престъпния свят повече, отколкото за гражданите. Но явно и гражданите и престъпния свят плащаме техните заплати и като гледам каква е обстановката в дъжравата, явно престъпния свят по-голям % от заплатата им плаща.
 
Да, а тук може да се види как един полицай реагира на недоволството на гражданите, казвайки истината за престъпността:

Виж файлът 26724

Много жалко, че човек носещ значка "служи" така на обществото, плащаща заплатата му. :(
Спор няма мнго кретения има в полицията. Но да се адмирира поведениеот на подрастващите чалгарчета е също толкова опасно. Не зная целенсочено или не, но от години се насажда в обществото ненавист към институциите в България. Това рефлектира и върху полиция, армия, лекари, учители.

После стигаме до тези сцени в социалката. Малки келеши плюят патрулки, малоумен полицай плащи из фейса.

1986 - та лято, мръсна жега, мръсна скука около 16:30-17:00 часа. Аз и още трима келеши блеем по улиците. На някой му идва гениалната идея да си пробваме топката по прозорците на училището в което учим. Играта е проста повече строшени стъкла повече точки. Прозроеците са двойни...

Не помня кой спечели, след това велико дело докато се движим на около 50на метра от училището зад нас спря Жигули с надпис Народна Милиция... Аз какво да видя на предната седалка чичо Митко ( първи братовчед на баща ми ) Разговора няма да го предвам (не си го спомням с подорбности), боя дето го ядох също (него го помня). Естествено всички ядохме бой и вкъщи след това.

Идеята ми е не да се бие наляво и надясно, но може родителите да не възпитават в детето си уважение към държаваността и служителите на държавата като полиция, лекари, учители, армия та ако щете и към ВиК дето копаят в калта.
 
Спор няма мнго кретения има в полицията. Но да се адмирира поведениеот на подрастващите чалгарчета е също толкова опасно. Не зная целенсочено или не, но от години се насажда в обществото ненавист към институциите в България. Това рефлектира и върху полиция, армия, лекари, учители.
За жалост за това не е виновно обществото. Всеки какъвто имидж си създаде, такъв си му остава, и после трудно се гради нов или по-добър в случая. Както викаше един познат, може цял живот да градиш имидж, но както го и правиш, може за секунди да го провалиш.

Не знам в кой момент стана това, но може би от т.нар. модерно управление на държавата. Всяка една институция, не само полицията, се ползват с много ниско мнение. Лошото е, че вече всеки един е предубеден към тях. А още по-лошото е, че и тези институции от своя страна не оборват това всеобщо мнение за тях.

Спомням си преди няколко месеца отидох да вписвам сина си за първи клас за някакви си социални набавки - великите 300 лева за първокласник, разделено на 2 по 150 лв. :) Голям виц, но както и да е. Направиха ме див и щастлив, където успяха да ме пратя, пратиха ме, бумащина,, глупости и накрая стана така че жената отиде да си ги поиска.

Полицията според мен е с най-нисък рейтинг от всички институции, следвано плътно от прокуратурата, дори се чудя кой от двете институции води, но определено си дишат един друг във врата. Може би защото там има много мегдан за корупция и тя не е като не липсва. Топ точката, заради която постоянно сме хулени от Брюксел - правосъдната система, престъпността и корупцията.
 
За жалост за това не е виновно обществото.
Обществото има не малка вина, но тава е човешката природа. Медиите също сериозно подклаждат огъня. Самата държава може да се приеме като основен виновник.

Вместо да се надгражда системата от миналото ( естествено само положителната част ) у нас се разрушиха напълно работешите системи на полиция, армия, здравеопазване и образование. С цел да се приемат модели несъвместими с нашите условия, но наложени заради някакви ЕС стандарти...
 
Виновни са всички, които са го докарали до тук. Изредиха са купчина неграмотни и алчни, и резултатите са това. Обществото не знам как точно е виновно, след като това са на практика институции, служещи му. Наясно е, че нищо не е Ок. Дори прекия контакт с всяка една от тях е достатъчно да ядоса някой на силна доза валерян. Едно електронно правителство и електронни услуги щяха да решат част от проблемите, но уви и това е в доста сериозна липса. За другото знаем всички.

Оня галеник на полицията получи присъда убийство по непредпазливост, нищо, че се е качил надрусан и пиян зад волана и е карал с много над ограниченията. Пародия е почти навсякъде. И това поражда в обществото несигурност и недоволство, което съм сигурен, че е на лице вече и с всеки изминал ден набъбва все повече и повече. ;)
 
Обществото не знам как точно е виновно
Докато се заема гражданска позиция само заради бездомните кучета, скобите за паркиране, сексуалния живот на колорадския бръмбър и къде е най-хубави Кето хляб в София обществото ще носи вина. Десетилетия тези проблеми се замитат удобно под килима и после оле майко...
 
Докато се заема гражданска позиция само заради бездомните кучета, скобите за паркиране, сексуалния живот на колорадския бръмбър и къде е най-хубави Кето хляб в София обществото ще носи вина. Десетилетия тези проблеми се замитат удобно под килима и после оле майко...
То на обществото нищо не му е наред. И почва първосигнално с битовизмите, и като пусне телевизията се сети, че има по-сериозни проблеми. Нали се сещаш, че за деня на един българин голям проблем му е как да стигне в задръстването през улиците пълни с дупки, да си изхрачи черните храчки от замърсения въздух и вечерта като се прибере, да паркира в тревната площ, защото няма места пред дома му. Има случаи, в които е настъпил някоя кучешка изненада по тротоара. Но попадне ли в другите ситуации, да не дава Господ, тогава проблема му става правосъдието, престъпността, здравната система, администрацията и т.н.

Според мен обществото знае много добре кое не е наред. Но според битието, виждаш определени неща на преден фон. Може спокойно да се заслушаш в проблемите на твои приятели, ще видиш, че рядко се застъпват. Говоря не за личните, а за тези, в които околната среда (държавата или в нашия случай институциите) са му ги създали.

В някои уредени държави подобни проблеми рядко присъстват, за това хората имат предимно задължения, защото задълженията на държавата са изпълнени по един или друг начин. Човекът там има да отиде на работа, да се грижи за семейството си и да спазва законите, нищо повече не се иска от него. В нашата действителност не е точно така. Спокойствието липсва.
 
В някои уредени държави подобни проблеми рядко присъстват, за това хората имат предимно задължения, защото задълженията на държавата са изпълнени по един или друг начин. Човекът там има да отиде на работа, да се грижи за семейството си и да спазва законите, нищо повече не се иска от него. В нашата действителност не е точно така. Спокойствието липсва.
Именно. Спокойствието, тежеста на закона, спазването на закона, задълженията на гражданите каот такива бяха заменени с "мойте права това, мойте права онова", неглежиране и натрупване на проблеми от различно естество.
 

Горе