Крионика. Какво мислите

След като според вас не съществува душа и всичко е само материя, понеже науката така казва - кое дава живот на телата ви?....

А кое дава живот на телефона от 2к лева, с които най-вероятно пишеш? Даже е умен и ти поправя правописа. Жив ли е? Къде ли му е душата? Може би светия Андроид дух му е вдъхнал душа, знам ли...


По темата малко. Няма лошо да се развива криониката, но по скоро за други цели. Например космически пътувания отнемащи месеци и години. В тоя ред на мисли, някой чел ли е "Криожега" от Лойс Макмастър Бюджолд?
 
И друго...За да следваме темата все пак. Науката измисля как да замрази тялото за да може да го съживи след 100/200 години. На кого му е нужно това, според вас? С какво това дава напредък на човечеството?

Главната цел на тази наука е да се даде "втори шанс" за лечение или като цяло за живот на хора, болни от неизлечима болест- спин, рак, АЛС и други... Целта не е да се направи човек безсмъртен.

Всъщност, дългосрочното замразяване би трябвало да се окаже невъзможно, защото колкото и да се запазят тъканите в това замръзнало състояние, те започват да се разпадат бързо след размразяването, но кой знае.
До колкото съм запознат затова и се инжектира "лекарството" в тялото. Alcor го наричат M-22, но към момента не съм видял какво има в него. Целта му е да предотврати кристализирането (при замръзване) на мембраните, като същевременно е възможно най-малко токсично към момента за тялото.


За мен технологиите са просто инструмент. Както с ножа можеш да режеш хляб, но и да убиеш човек, и както с колата можеш да стигнеш от точка А до точка Б, или пък да се врежеш в тълпа от хора и да ги избиеш. В този симсъл, аз измервам науката изцяло по технологичния й напредък, а начина по който се използват технологиите - в зависимост от интелекта и нуждите на индивида/обществото. Пък въпроса за морала, неандерталщината, простотията и лакомията е друг, но там май всички сме на едно мнение.

Абсолютно си прав. Науката/технологиите са нож с две остриета.

По темата малко. Няма лошо да се развива криониката, но по скоро за други цели. Например космически пътувания отнемащи месеци и години. В тоя ред на мисли, някой чел ли е "Криожега" от Лойс Макмастър Бюджолд?

Да, това също е нещо за което криониката ще бъде полезна като наука.
 
Телефона ми не е за 2к лева, само да уточня. Светия дух не му дава живот, за щастие. Но вашият отговор само потвърждава, че колкото и да напредва науката и технологията, ако ви идва отвътре да се държите просташки, то никаква наука не може да поправи това. За правописа ми...Мога и повече грешки да направя, ако това ще ви даде поле за изява. А колкото до телефоните...честно да ви кажа моя живот не се е подобрил в последните години само защото имам телефон /не за 2к лева, слава богу липсва ми тази амбиция да притежавам най-новото/.Даже напротив.... Като гледам хората колко човечни и приятелски настроени са станали, от както социалните мрежи съществуват....Но вие даже пропускате да четете - Аз не отричам науката. Приемам я. Ползвам се от нея до колкото това ми е необходимо. Но вие от душата си едва ли се ползвате....Защото както е видно и я отричате. Ваше право.

Така е. Нямам душа. Навремето едни свидетели на йехова ме анатемосваха, че дявола говори чрез мен, сега харе кришна ме хулят по форумите. Науката и техниката се развива, кво да кажа.
 
А кое дава живот на телефона от 2к лева, с които най-вероятно пишеш?
Жалко, че нямаш възможност да си купиш телефон за 2К - валута по избор. ;)

Щом ще сравняваме смартфоните с хората, ми да вземем да ги хвърляме на боклука, щом се повредят, а не да ги замразяваме с надежда за по-добро бъдеще?! Днес на планетата са пуснати няколко милиона човеци най-нов модел. Това означава, че нас трябва да ни изтеглят от пазара.
Дрънкаме си, колкото да покажем духовитост, а? Е, не беше най-слабият опит - забавно беше, но нямаше резон в сарказма. ;)
 
Казвах вече, че преди да се реализира някаква технология, трябва да се пофилософства каква е ползата за човека от нея. Аз съм против да бъда поставен в съвременен мавзолей. Полза от такава технология обаче може да има. Например да се запази генетичния фонд на човека при катаклизми, като Ноев ковчег или при пътуване в далечни галактики. Даже ми идва наум сценарий за филм... Как са замразени и зпратени хора към далечна галактика, но технологиите на Земята толкова напредват, че с нов кораб достигат до изпратения преди векове хи хи хи.
 
Жалко, че нямаш възможност да си купиш телефон за 2К - валута по избор. ;)

Щом ще сравняваме смартфоните с хората, ми да вземем да ги хвърляме на боклука, щом се повредят, а не да ги замразяваме с надежда за по-добро бъдеще?! Днес на планетата са пуснати няколко милиона човеци най-нов модел. Това означава, че нас трябва да ни изтеглят от пазара.
Дрънкаме си, колкото да покажем духовитост, а? Е, не беше най-слабият опит - забавно беше, но нямаше резон в сарказма. ;)

Всъщност, изобщо не си разбрала за какво е сарказма, ама както и да е...
 
Някой е гледал прекалено много Altered carbon:p Няма замразяване, няма прераждане. Живее се 1 път, така че не се занимавайте с глупости. Важното е днес, вчера е минало, утре може да няма ;)
 
Не бъркай посещението при квалифициран психолог с предизборната пропаганда. :D:D:D

Не го казвам аз, а Браян Уайз - водещ американски психолог.
Това, че някой е авторитет за определен кръг не променя нищо. Не става въпрос за закостенялост на науката. Става въпрос за това, което написах. Че хвърляйки се да вярваш в такива неща не знаеш какво могат да донесат.

Някой могат да кажат, че регресивна хипноза и други подобни ню уейв вид практики могат да те отворят за канали и неща с които едва ли искаш да имаш нещо общо.
 
Че хвърляйки се да вярваш в такива неща не знаеш какво могат да донесат.

И какво могат да донесат?:D:D

Всеки минимално разумен човек си задава въпроси - Какво е всъщност животът? Каква е целта на нашето съществуване? Кои сме? Какво сме? От къде идваме? Къде ще отидем?...
Устроени сме така, че да приемем отговорите, които се доближават до нашия натюрел. Наричаме тази склонност ''вяра''. Мързеливите вярват в Иисус, Аллах, феята на зъбките и който му натрапят авторитетите. Човекът има нужда да вярва. Дори твърдите материалисти вярват в своето виждане за света, което е тяхно право.
Това дали ще потърсиш някакво потвърждение на собствените си възгледи чрез хипноза, е отново въпрос на свободен избор. Дали е опасно? Не съм чувала за пострадал от професионално проведена регресия. :)
 
Религията е измислена за контрол над масите, също като политиката в момента. Промиване на мозъци и нищо повече.
 
Религията е измислена за контрол над масите

Така е. Религията е институционализиране на вярата, както бракът е институционализиране на човешката сексуалност. ;)

Криотерапията е голям хит в щатите в момента. Гледайки обещаните ползи, си мисля, че ескимосите са най-здравите и красиви хора на Земята.

 
Ей това е най-голямата глупост, а не мнението ми за сенатор Кейн. ;)
Твоят живот е тук и сега, няма друг! Другото са глупости на които вярват хората които ги е страх от смъртта! Няма задгробен живот, няма прераждане! Няма как да живееш по-добре в някой друг живот, понеже този живот ще на някой друг - тебе няма да те има!
 
този живот ще на някой друг - тебе няма да те има!

Обясни ми, моля те какво разбираш под ''тебе''? Скелет, вътрешни органи, мозък, нервна система, кожа, нокти... Какво???
Нито твоето, нито моето твърдение може да бъде доказано към момента. Аз мога със същия апломб да твърдя обратното - и какво правим? :)
 
Аз мога със същия апломб да твърдя обратното - и какво правим? :)

Науката не работи по този начин. Ти може да твърдиш и че има летящи прасенца, науката не я интересува, освен ако нямаш някакви доказателства за да си подкрепиш тезата. На този етап няма.
 
Науката не работи по този начин.

Да, но науката към момента не е успяла да даде твърдо доказателство за произхода на света. Големият взрив продължава да бъде теория, както и изследването на Дарвин за произхода на видовете. 10 години и милиарди долари по-късно, адронният колайдер в Швейцария още не доказал, че хигз-бозон частицата е майка на материята.
Та, приятелю, кажи ми как точно работи науката, след като и тя дава само предположения по най-важните въпроси? :)
 
Да, но науката към момента не е успяла да даде твърдо доказателство за произхода на света. Големият взрив продължава да бъде теория, както и изследването на Дарвин за произхода на видовете. 10 години и милиарди долари по-късно, адронният колайдер в Швейцария още не доказал, че хигз-бозон частицата е майка на материята.
Та, приятелю, кажи ми как точно работи науката, след като и тя дава само предположения по най-важните въпроси? :)
Говорейки за Хигз бозон частицата, зад нея има ужасно много научни трудове като този : https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S037026931200857X , подкрепени с изследвания, наблюдения. Ако намериш подобни научни трудове за съществуването на душата, сподели, защото аз търсих и не намерих. В адронния колайдер работят хиляди учени и се позовават на изследвания и научни наблюдения, а не на празни приказки. Нали не смяташ, че излиза един учен, и от задника си започва да вади някакви случайни числа, и всички се съгласяват само защото е учен? Казах ти че науката не работи по този начин, може да потърсиш в интернет как една хипотеза може да се превърне в теория, процеса е доста дълъг.

А големия взрив, също е подкрепен с редица наблюдения, не е излязъл един човек, казал е ей това се е случило и всички да са се съгласили. Там говорим за изследвания и наблюдения в тази посока от десетилетия.
 

Горе