Криптовалути и данъци

Здравейте, надявам се тук да се отговори на повечето въпроси за криптовалутите и данъците. Ще започна с няколко въпроса
1. Ако продавам криптовалута и не осъществявам търговска дейност по занятие подавам данъчна декларация като физическо лице - 10% данък и не плащам осигуровки нали ?
2. Ако продавам криптовалута и извършвам търговска дейност по занятие и се считам за търговец ме третират като ЕТ и трябва да платя 15% данък и осигуровки нали ? В какъв размер са осигуровките ? На минимална може ли или е според прихода ?
3. Как определят кога извъшрвам търговска дейност по занятие и съм търговец и ме облагат като ЕТ ? ВАС казва, че 3 или повече продажби се считат за дейност по занятие. Аз обаче просто диверсифицирам риска като купувам 3-4 различни криптовалути - биткойн, лайткойн и тнт. и след като ги продам това са 3-4 продажби и ще ме третират като ЕТ ли ? Това си е инвестиция с години и после ги продавам просто са 3-4 криптовалути и като ги продам правят 3-4 продажби.
Или трябва да купя само 2 крипровалути и като ги продам да са 2 продажби, за да се облагам с 10% без осигуровки ?

ако до 2 сделки сме като физическо лице , но в сайта на една кантора намирам това:
Критерии за дейност по занятие (търговец) е също обем на годишната печалба и дали може да се издържате с нея.

От казаното от тях значи дори и да са 2 сделки, ако печалбата е по-голяма също може да ви сметнат за търговец.

madgooglebot

Active Member
Щом декларираш доход, се води дейност, щом имаш дейност - плащаш осигуровки, ако не си осигурен принципно..

AseasRoa

Well-Known Member
Аз доколкото знам, може евентуално да има някакви данъци когато си изтегляш капиталите под формата на нормална валута. Т.е. когато преминаваш от крипто света в нормалния. Не знам защо ще го правиш обаче. А докато работиш само с крипто... ако примерно си изкопал някаква криптовалута, можеш да си я конвертираш в каквато друга криптовалута искаш цял ден в някой ексчейндж, и накрая да си я изпратиш в някой портфейл само срещу дребни такси.

John Galt

Well-Known Member
Декларирането на доходи и плащането на данъци са престъпления срещу основните свободи на човека.

Аз доколкото знам, може евентуално да има някакви данъци когато си изтегляш капиталите под формата на нормална валута. Т.е. когато преминаваш от крипто света в нормалния. Не знам защо ще го правиш обаче. А докато работиш само с крипто... ако примерно си изкопал някаква криптовалута, можеш да си я конвертираш в каквато друга криптовалута искаш цял ден в някой ексчейндж, и накрая да си я изпратиш в някой портфейл само срещу дребни такси.
Мисля, че при замяна също се дължи доход.

Декларирането на доходи и плащането на данъци са престъпления срещу основните свободи на човека.
така е и затова е толкова нужно да ги разбираме правилно. Всъщност всеки може или поне аз да измисля над 10000 варианта за правене на пари, но въпроса е, че след като сложим данъците и някой други закони остават 1-2 варианта за правене на пари.
Всеки може да купи биткойн и да го продаде на по-висока цена. Въпроса е дали не нарушаваш някой закон, какви данъци, глоби, лихви дължиш и дали сметката излиза. Както виждаме разликата от 1 продажна повече може да е 5% по-скъп данък + осигуровки 12 месеца и тнт.

madgooglebot

Active Member
По-добре си вземи професионален съвет, спрямо това, което си решил да правиш, щото после да не стане, че за 500лв доход през годината, да ти чукнат едни 12х185лв.. или направо след няколко години да ти обявят, че дължиш 4-5К и следват запори.. че има хазна да се пълни

По-добре си вземи професионален съвет, спрямо това, което си решил да правиш, щото после да не стане, че за 500лв доход през годината, да ти чукнат едни 12х185лв.. или направо след няколко години да ти обявят, че дължиш 4-5К и следват запори.. че има хазна да се пълни
Проблема е, че не знам дали всеки счетоводител ще ми даде правилен съвет. Криптовалутите са сравнително нови за счетоводителите въпреки, че се отчитат като финансов актив.
Общо взето и НАП не знаят май много кое как се декларира и не знам те какво ще измислят след време.

Последно редактирано:

Горе