Криптовалути и данъци

entrepreneur7

Active Member
Здравейте, надявам се тук да се отговори на повечето въпроси за криптовалутите и данъците. Ще започна с няколко въпроса
1. Ако продавам криптовалута и не осъществявам търговска дейност по занятие подавам данъчна декларация като физическо лице - 10% данък и не плащам осигуровки нали ?
2. Ако продавам криптовалута и извършвам търговска дейност по занятие и се считам за търговец ме третират като ЕТ и трябва да платя 15% данък и осигуровки нали ? В какъв размер са осигуровките ? На минимална може ли или е според прихода ?
3. Как определят кога извъшрвам търговска дейност по занятие и съм търговец и ме облагат като ЕТ ? ВАС казва, че 3 или повече продажби се считат за дейност по занятие. Аз обаче просто диверсифицирам риска като купувам 3-4 различни криптовалути - биткойн, лайткойн и тнт. и след като ги продам това са 3-4 продажби и ще ме третират като ЕТ ли ? Това си е инвестиция с години и после ги продавам просто са 3-4 криптовалути и като ги продам правят 3-4 продажби.
Или трябва да купя само 2 крипровалути и като ги продам да са 2 продажби, за да се облагам с 10% без осигуровки ?
 
ако до 2 сделки сме като физическо лице , но в сайта на една кантора намирам това:
Критерии за дейност по занятие (търговец) е също обем на годишната печалба и дали може да се издържате с нея.

От казаното от тях значи дори и да са 2 сделки, ако печалбата е по-голяма също може да ви сметнат за търговец.
 
Щом декларираш доход, се води дейност, щом имаш дейност - плащаш осигуровки, ако не си осигурен принципно..
 
Аз доколкото знам, може евентуално да има някакви данъци когато си изтегляш капиталите под формата на нормална валута. Т.е. когато преминаваш от крипто света в нормалния. Не знам защо ще го правиш обаче. А докато работиш само с крипто... ако примерно си изкопал някаква криптовалута, можеш да си я конвертираш в каквато друга криптовалута искаш цял ден в някой ексчейндж, и накрая да си я изпратиш в някой портфейл само срещу дребни такси.
 
Ще споделя два линка с информация която може да е доста полезна за данъците от крипто:

1.


2.
 
Щом декларираш доход, се води дейност, щом имаш дейност - плащаш осигуровки, ако не си осигурен принципно..
Не е така. Щом декларираш доход не винаги се води дейност.
 
Аз доколкото знам, може евентуално да има някакви данъци когато си изтегляш капиталите под формата на нормална валута. Т.е. когато преминаваш от крипто света в нормалния. Не знам защо ще го правиш обаче. А докато работиш само с крипто... ако примерно си изкопал някаква криптовалута, можеш да си я конвертираш в каквато друга криптовалута искаш цял ден в някой ексчейндж, и накрая да си я изпратиш в някой портфейл само срещу дребни такси.
Мисля, че при замяна също се дължи доход.
 
Декларирането на доходи и плащането на данъци са престъпления срещу основните свободи на човека.
така е и затова е толкова нужно да ги разбираме правилно. Всъщност всеки може или поне аз да измисля над 10000 варианта за правене на пари, но въпроса е, че след като сложим данъците и някой други закони остават 1-2 варианта за правене на пари.
Всеки може да купи биткойн и да го продаде на по-висока цена. Въпроса е дали не нарушаваш някой закон, какви данъци, глоби, лихви дължиш и дали сметката излиза. Както виждаме разликата от 1 продажна повече може да е 5% по-скъп данък + осигуровки 12 месеца и тнт.
 
По-добре си вземи професионален съвет, спрямо това, което си решил да правиш, щото после да не стане, че за 500лв доход през годината, да ти чукнат едни 12х185лв.. или направо след няколко години да ти обявят, че дължиш 4-5К и следват запори.. че има хазна да се пълни
 
По-добре си вземи професионален съвет, спрямо това, което си решил да правиш, щото после да не стане, че за 500лв доход през годината, да ти чукнат едни 12х185лв.. или направо след няколко години да ти обявят, че дължиш 4-5К и следват запори.. че има хазна да се пълни
Проблема е, че не знам дали всеки счетоводител ще ми даде правилен съвет. Криптовалутите са сравнително нови за счетоводителите въпреки, че се отчитат като финансов актив.
Общо взето и НАП не знаят май много кое как се декларира и не знам те какво ще измислят след време.
 
Последно редактирано:
Да споделя, че лятото звънях на НАП да ги питам дали се декларира притежанието на критповалути и те всъщност не знаеха. Отваряха закони, четат и накрая ми каза погледни еди си кой член в закона. Попитах дали просто не могат да ми кажат и те казаха, че не могат (искаха да кажат, че не знаят). Помня, че тогава отворих закона и от този член нищо ясно не ставаше.
Някой декларирал ли е притежание на крипто или да има отговор на въпроса?
Не мога да изпратя писмено запитване до НАП поради мои причини, иначе до сега да съм
 
Има ли данъчно събитие се декларира. Ако имаш печалба НАП прибира 10%. Не разбирам какво толкова сложно има? :rolleyes:

П.С. - стейквам ADA и QBIT, но какво точно и къде се попълва не мога да кажа, защото просто изпращам какво имам с колко е от стейкване на счетоводителката и тя се оправя натам.
 
  • Like
Реакции: OSH
Има ли данъчно събитие се декларира. Ако имаш печалба НАП прибира 10%. Не разбирам какво толкова сложно има? :rolleyes:

П.С. - стейквам ADA и QBIT, но какво точно и къде се попълва не мога да кажа, защото просто изпращам какво имам с колко е от стейкване на счетоводителката и тя се оправя натам.
Няма стейкване.
Просто съм купувал 3 криптовалути. Няма обмяна една за друга, няма продажби, няма стейкване. Просто ги притежавам. Декларира ли се това притежание в данъчната декларация ? Не можаха да ми отговорят.
 
Имаш данъчно събитие. Според теб декларира ли се?
Ето, затова не ми се занимава с инвестиции.
Търси с ключова дума "притежание".


А тук търсиш ключова дума: как декларираме криптовалута
 
Абе не се занимавайте с глупости. Те НАП няма да откажат на такива като Мета дето сами се бутат да ги рекетират. Той като има желание, нека им дарява от приходите си. За нормални хора криптото си е 100% за лично ползване, и това е.
 
Да споделя, че лятото звънях на НАП да ги питам дали се декларира притежанието на критповалути и те всъщност не знаеха. Отваряха закони, четат и накрая ми каза погледни еди си кой член в закона. Попитах дали просто не могат да ми кажат и те казаха, че не могат (искаха да кажат, че не знаят). Помня, че тогава отворих закона и от този член нищо ясно не ставаше.
Някой декларирал ли е притежание на крипто или да има отговор на въпроса?
Не мога да изпратя писмено запитване до НАП поради мои причини, иначе до сега да съм

Не се декларира притежание, ако го променят първо ще го научиш за това от декларациите на властимащите.
 
Не се декларира притежание, ако го променят първо ще го научиш за това от декларациите на властимащите.
Ако го променят ще науча. Въпроса е как стоят нещата без промяна. Всъщност не знаят. Питай ги за крипто или ги питай за някой ЕТФ без значение дали разпределя или не дивиденти на определена борса и просто на ЕТФ вече не те слушат.
Икономисти само и финансисти
 
Законите са стари, как всъщност декларираш акция/share/ без да ѝ напишеш името/това го коригираха миналата година/, всъщност и то е излишно, трябваше да се вписва само ISIN кода. Чиновниците много мразят да отговарят за дупки в законите.
 
  • Like
Реакции: OSH

Горе