Лаптоп или компютър

От: Лаптоп или компютър

Ех още след въпроса на АхСх щях да кажа, че мама и тати сигурно ще му дадат парички :) и се оказа, че познах :)

Купувал съм 2 Тошиби за предните ми работодатели и стана вече повече от година си работят. Преди там имахме и няколко HP-та, на няма и година и на два от тях екраните им дадоха фира. Така че стига хвалби, всичко е до късмет и възможности (от финансова гледна точка).
Ако иска да събира очите на малчовците от квартала - MacAir, Sony VAIO, Alien и може би DELL. Това са марките - качествено направени и е помислено за всичко по тях, не са грозни и ръбести немощни HP-та, не са като Acer-ите с дупки за устройства по корпуса, които липсват (не говоря за PCMCI слотовете) и други подобни недосмислици.

Вкъщи по коледните празници реших да си подаря един настолен нов компютър, естествено сам си избрах частите и си го сглобих и ми излезе към 1200-1300 лева с монитора. Като ето каква ми е конфигурацийката:
дъно: Asus (не помня модела, mATX е, от мъничките)
CPU: Intel C2D E4500 - 2.2GHz
video: GeForce 7600GT 256MB DDR3/256bit
HDD: 320GB SATA2/16MB cache HITACHI
Монитор: SAMSUNG 206BW - 20.1" 16:10 widescreen 1680x1050
RAM: 2x1GB DDR2/800MHz A-Data.

Системата ми е производителна и не много скъпа. Доволен и предоволен съм от нея, отговаря ми на нуждите на 110%. Когато я купувах се двуомях дали да не си взема лаптоп или iMac mini, но се радвам, че не съм си взел. А ако ми потрябва нещо за уеб браузване и набиране на текст на пейка парти, в заведение или по време на път - ще си взема стар лаптоп втора ръка за 300-500лв. и ще ми свърши работа. Всичко над тази сума би било излишен разход. ;)
 
От: Лаптоп или компютър

Ех още след въпроса на АхСх щях да кажа, че мама и тати сигурно ще му дадат парички :) и се оказа, че познах :)

Купувал съм 2 Тошиби за предните ми работодатели и стана вече повече от година си работят. Преди там имахме и няколко HP-та, на няма и година и на два от тях екраните им дадоха фира. Така че стига хвалби, всичко е до късмет и възможности (от финансова гледна точка).
Ако иска да събира очите на малчовците от квартала - MacAir, Sony VAIO, Alien и може би DELL. Това са марките - качествено направени и е помислено за всичко по тях, не са грозни и ръбести немощни HP-та, не са като Acer-ите с дупки за устройства по корпуса, които липсват (не говоря за PCMCI слотовете) и други подобни недосмислици.

Вкъщи по коледните празници реших да си подаря един настолен нов компютър, естествено сам си избрах частите и си го сглобих и ми излезе към 1200-1300 лева с монитора. Като ето каква ми е конфигурацийката:
дъно: Asus (не помня модела, mATX е, от мъничките)
CPU: Intel C2D E4500 - 2.2GHz
video: GeForce 7600GT 256MB DDR3/256bit
HDD: 320GB SATA2/16MB cache HITACHI
Монитор: SAMSUNG 206BW - 20.1" 16:10 widescreen 1680x1050
RAM: 2x1GB DDR2/800MHz A-Data.

Системата ми е производителна и не много скъпа. Доволен и предоволен съм от нея, отговаря ми на нуждите на 110%. Когато я купувах се двуомях дали да не си взема лаптоп или iMac mini, но се радвам, че не съм си взел. А ако ми потрябва нещо за уеб браузване и набиране на текст на пейка парти, в заведение или по време на път - ще си взема стар лаптоп втора ръка за 300-500лв. и ще ми свърши работа. Всичко над тази сума би било излишен разход. ;)

Thanks :) а така като се зима на части смисъл като го поръчаш да ти го правят по качествено ли излиза или ?
 
От: Лаптоп или компютър

Ами ако разбираш излиза по-евтино и качествено :) не е като да отидеш в Технополис или Метро, да си харесаш някой на сравнително поносима цена, а вътре да са ти сложили HDD Excel Store (пълни боклуци според мен, имал съм случки с техни продукти), дъното ти да е AsRock (сложено като част от геймърска машина) или някакво измислено. AsRock са дъна за офис компютри или за собственици на компютри без особени претенции за висока производителност и/или клокване. AsRock дъната на книжка предлагат много екстри на ниски цени, но има ограничения на ползване, примерно ако ползваш едната възможност, друга се ограничава или не може да се ползва, при клок си проличава доста болезнено. ;)

Аз си имам познат от моя квартал, който се занимава с продажба на PC конфигурации и си вземам частите от него на цена с минимална или никаква надценка. :) Като ако изпищи нещо направо дава ново, не пита как, защо или нещо от сорта. :)
 
От: Лаптоп или компютър

Абе напоследък нито Тошиба, нито Хюлет се излагат, така че взимай. ;)
И в никакъв случай от МЕТРО или Технополис... Техномаркет по-биваq ония другите хептен нищо не сгряват....
И да допълня - международната гаранция на един лаптоп е само огромен плюс! Та ако се двуомиш за гаранцията, да го имаш в предвид. ;)
 
Последно редактирано:
От: Лаптоп или компютър

Колеги, само да ви подсетя - профилактиката (почистване отвътре имам предвид, а не софтуерната) на лаптопите също си е важен елемент... и не е проста като отваряне на страничния капак на кутията :) Можете да я правите по веднъж на година, година и половина... понякога разликата преди и след е към 20 градуса в темп. на процесора :)

Леко офтопик беше това, но все пак :)
 
От: Лаптоп или компютър

Понеже темата е интересна, и са ми нали доста настолни и мобилни през ръцете ми да споделя и аз мнение. Дано помогне на някой. За да си избереш лаптоп или настолен наистина трябва да помислиш какво ще правиш с PC-то. Преди мен колеги вече са казали плюсовете и минусите, макар и да не съм съгласен с всички от тях. Някой от по-сериозните недостатъци на лаптопа са по-малкия монитор и малката възможност за ремонт. С две думи след гаранцията счупи ли се нещо в него различно от хард и памет лаптопа си заминава и купуваш нов. Това е адски силно засегнато при моделите на HP. Тази компания започна да произвежда продукцията на килограм и след година след пускането на модела ти казва вече не се поддържа, или имаме примерно дъно на склад, цена 700 USD.
Относно класовете и дисплеите лаптопите се делят на нетбуци (8 - 13 инча), notebook (14-17 инча), и desktop replacement (16 + инча). Първите и последните са много компромисни поради тегло, мобилност и производителност.
Много пари за лаптоп няма смисъл да се дават. Докато му изкараш парите след това вече ще е стар и амортизиран. Разсъждения като MacBook или никакъв друг са като Мерцедес или ще ходя пеша. Като избираш гледай да имаш повече гаранция и някой който ще ти е удобен на теб за работа. Каква марка ще е няма голямо значение, само бягай от марки който брандират сглобени лаптопи - VeiwSonic, Benq например. От другите мога да ти дам много примери и със здрави и със скапани. Имай предвид че последните модели на HP Compaq вече не са HP, а повечето са с бранд Compaq. Още са нови за да кажа, че имам дефектирали от тях, но на пръв поглед пластмасата на корпуса изглежда ужасна спрямо старите HP.
Ако имаш настолен компютър и търсиш само мобилност помисли и за лаптоп втора ръка. Риска е по-голям, но цената е над два пъти по-ниска. Купувал съм няколко такива без проблеми. За единия мога да кажа - IBM с бизнес батерия: 5 часа без захранване.
 
От: Лаптоп или компютър

Разликата знаеш ли каква е? Най- важната разлика е, че домашния компютър неможеш да го носиш с теб, а лаптопа можеш. И ако си бизнесмен по- добре си вземи лаптоп, ако ли пък не за домашни условия по добрия избор е един обикновен домашен компютър.
 
От: Лаптоп или компютър

Зависи за какво ти трябва. Ако е за най-обикновенно ползване лаптоп, защото е и подвижен, а компютъра много играчка да го местиш :D
 
От: Лаптоп или компютър

ако няма да играеш игрички (или ще са някакви леки) задължително лаптоп. Има само 2 (3) марки лаптопи: Леново и Дел (евентуално Сони)
Имам леново т60 с 9 клетъчна батерия - филми/инет = 4.5 часа. Тежи към 3 кг.
Друго - особенно Дел е мног по-изгодно да си го вземеш от Англия.
 
От: Лаптоп или компютър

Лаптоп есетствено. Малки, компактни и най-вече достатъчно мощни за всичо. Марки Apple, AlienWare, Asus, Sony :)
 
От: Лаптоп или компютър

На мен лично лаптопа не ми е удобен за ползване вкъщи. Може би ако му свържа допълнителна мишка, клавиатура и монитор ще е същото като настолен компютър, но пак не си заслужава. Аз към компютъра имам свързан принтер, суббуфер и т.н. Ако съм с лаптоп ще трябва винаги като ходя някъде да разкачвам всички кабели, след това като се прибера да започвам отново свързване. Затова най-добрия вариант е и двете. Имайте си компютър вкъщи и лаптоп, който да носите със себе си.
 
От: Лаптоп или компютър

лап-топите са практични за пренасяне аз лично имам много яка машина лап-топ но от мен ти съвет не си взимаи лап-топ първо видеото не може да се сменя 2-ро ако имаш настолен компютър и лап-топ с едни и съшти хърактеристики лап-топа ште зъгрее двойно повече й,двойно повече!
А й най-важното настолния компютър може да се ъпгрейдне колкото си йскъш:)!
 
От: От: Лаптоп или компютър

ако няма да играеш игрички (или ще са някакви леки) задължително лаптоп. Има само 2 (3) марки лаптопи: Леново и Дел (евентуално Сони)
Имам леново т60 с 9 клетъчна батерия - филми/инет = 4.5 часа. Тежи към 3 кг.
Друго - особенно Дел е мног по-изгодно да си го вземеш от Англия.

Apple MacBook тежи 2.1кг и батерията му държи 10 часа. Цената, вярно почва от 1000-1100$ но си струва (върви с инсталирана операционна система и iLife 09 пакет). Друга хубава марка е Dell. Разни такива боклуци от евтина пластмаса като Acer, AsRock и т.н. не признавам.

Лично за дома предпочитам удобното настолно РС (затова и ползвам Mac Mini - тежи 1.3кг, достатъчно мощен и лесен за местене), което предлага достатъчна мощност за сериозна работа на прилична цена.

За презентации си ползвам преносимата машина.

За игрите пък се ползва Sony PS3 Slim, където няма да ти се налага да се чудиш кое да обновиш, че да ти върви добре съответната игра. Просто пъхаш блурей дискчето и се радваш на кристално чисто аудио и hd видео, удобни безжични джойстици и 100% добро преживяване, без излишни нерви.

За телефонни разговори и музика за из път (ако не си ползвам колата) - ми се грижи iPhone-a.
Но тъй като най-често пътувам с личния автовоз - cd-то в колата (Sony) се грижи за музиката, с оригиналното озвучение на колата (не ми трябват разни туби да ми надуват главата и да дрънчат ламарини).

Мисля, че това е. :)
Така, че не е правилно поставена анкетата като цяло. На човек му трябва и лаптоп и настолно РС, всичко зависи от нуждите. Все пак никой не би си помъкнал настолната машина като ходи на почивка лятото. То не че ще се поглежда много компютъра по това време, но ... я да си качиш снимките, които си правил през деня, я да си разгледаш пощата. Полезно си е да си отвориш лаптопа за 15тина минути дневно.
 
Последно редактирано:
От: Лаптоп или компютър

За предпечат ползвам лаптоп MSI /най-доброто от марката/, и не ми създава проблеми, въпреки, че съм на ясно какво трябва да притежавам за целта. Каквото ти е кеф в крайна сметка...
 
От: Лаптоп или компютър

Истината е че нямат база за сравнение . Имам и лаптопи и десктоп машина . Едно е да се киориш на 16 инчов лаптоп , друго е да се разпънеш на 22 инчов монитор (скоро и 24) . Домашната машина вързана през UPS и не те бърка че кретените от енергото си правят експерименти с тока. Лаптопа си е удобство като тръгнеш на почивка едва ли някой би тръгнал да мъкне десктоп машина + монитор за почивката в рамките на 14 дена примерно а по скоро ще си мушне всичко в чантата на лаптопа и потегля .
 
От: Лаптоп или компютър

Напълно правилно... В бонус настолният компютър със сигурност може да се върже с всякакъв принтер при нужда, докато на лаптоп без преходници и главоболия - забрави за LPT порт. А често пъти се случва точно такъв принтер...
 
От: Лаптоп или компютър

Компютър. Доста повече работа ще ти свърше от преносимия компот.
 

Горе