Мнения за хард диск SSD

От: Мнения за хард диск SSD

Принципно, техническите параметри свързани с измерване, както и при повечето подобна техника са по-скоро на теория :)

Специално за ссд-тата, времето на запис и презапис е измервано при нови и празни дискове. Технологията за запис не е точно като при твърдите дискове. С цел да увеличат живота на паметта от множеството записи и презаписи, при ссд технологията на записване е направена така, че да прави записите на възможно най-близки и ПРАЗНИ блокове. За това се получава известен проблем, когато диска ви е на N брой записи/презаписи и мястото остава по-малко и по-малко. Колкото по-малко място ви остава, толкова по-бавно се извършват тези действия записите, точно защото празните блокове са все по малко и по-разбъркани. Знаете, че когато изтриете дадена информация, вие освобождавате място. Това обаче не е точно така. На мястото на изтритото все още съществуват данни до като отгоре им не бъде записана друга информация - презапис. При ссд, понеже технологията е за запис по преоритет върху празните блокове се получава именно това забавяне, толкова повече, колкото повече намаляват и фактически празните блокове.
Същото става положението и при приложенията свързани с много записи (всъщност това което правим всички ние постоянно) - гейминг, торенти, множество приложения изискващи записи по едно и също време.

Лично аз съм тествал с няколко ссд-та. Резултата наистина е ужасяващ. В началото, при празен диск, времето за запис (по тестове с програми) е примерно 80м/с. След 2-3 месеца и при 50% изчерпан капацитет на диска, времето вече е 40м/с. При 80% изчерпан капацитет, времето е по-малко и от 20м/с. Като вметнем факта, че тези дискове принципно са с малък капацитет, сами направете сметка дали ще успеете да подържате 50% свободно пространство непрекъснато. За това повечето производители се светнаха да правят системите с по два дяла на диска - малук флаш за ОС и с плочи за сторидж.
Разбира се аз съм тествал с по-старите 300 дискове. Сега чета чудесии за по-новите и как проблема с презаписите не само е оправен, ами вече можело да се твърди със сигурност за значително надмощие на ссд пред твърдите по-отношение на тези показатели. Обаче аз пак си имам едно на ум - това, че всички параметри свързани с измерване на време и скорост при новите технологии (особено) са повече на теория :)

Голямият кеф наистина е четенето. Аксеса дефакто е сведен почти до нула. За това и кулис се кефи как му отваря нещата :) Обаче това няма нищо общо със записите и презаписите.

Иначе съм много съгласен с Лазаров, че ссд за лаптопите е почти задължителен. Увеличава живота на батерията (няма загряване, харчи по-малко), по-ниско тегло, безшумен. Колкото до активни пс-та, такива които ръчкаме постоянно и тормозим с тежки приложения, все още не е дошло според мен времето да сменим въртящите се с ссд-та, въпреки вече отличаващите се преимущества и откъм скорост на вторите.
 
От: Мнения за хард диск SSD

Screen Shot 2012-12-25 at 12.07.13.pngScreen Shot 2012-12-25 at 12.07.00.pngScreen Shot 2012-12-25 at 12.07.13.png
Принципно, техническите параметри свързани с измерване, както и при повечето подобна техника са по-скоро на теория :)

Специално за ссд-тата, времето на запис и презапис е измервано при нови и празни дискове. Технологията за запис не е точно като при твърдите дискове. С цел да увеличат живота на паметта от множеството записи и презаписи, при ссд технологията на записване е направена така, че да прави записите на възможно най-близки и ПРАЗНИ блокове. За това се получава известен проблем, когато диска ви е на N брой записи/презаписи и мястото остава по-малко и по-малко. Колкото по-малко място ви остава, толкова по-бавно се извършват тези действия записите, точно защото празните блокове са все по малко и по-разбъркани. Знаете, че когато изтриете дадена информация, вие освобождавате място. Това обаче не е точно така. На мястото на изтритото все още съществуват данни до като отгоре им не бъде записана друга информация - презапис. При ссд, понеже технологията е за запис по преоритет върху празните блокове се получава именно това забавяне, толкова повече, колкото повече намаляват и фактически празните блокове.
Същото става положението и при приложенията свързани с много записи (всъщност това което правим всички ние постоянно) - гейминг, торенти, множество приложения изискващи записи по едно и също време.

Лично аз съм тествал с няколко ссд-та. Резултата наистина е ужасяващ. В началото, при празен диск, времето за запис (по тестове с програми) е примерно 80м/с. След 2-3 месеца и при 50% изчерпан капацитет на диска, времето вече е 40м/с. При 80% изчерпан капацитет, времето е по-малко и от 20м/с. Като вметнем факта, че тези дискове принципно са с малък капацитет, сами направете сметка дали ще успеете да подържате 50% свободно пространство непрекъснато. За това повечето производители се светнаха да правят системите с по два дяла на диска - малук флаш за ОС и с плочи за сторидж.
Разбира се аз съм тествал с по-старите 300 дискове. Сега чета чудесии за по-новите и как проблема с презаписите не само е оправен, ами вече можело да се твърди със сигурност за значително надмощие на ссд пред твърдите по-отношение на тези показатели. Обаче аз пак си имам едно на ум - това, че всички параметри свързани с измерване на време и скорост при новите технологии (особено) са повече на теория :)

Голямият кеф наистина е четенето. Аксеса дефакто е сведен почти до нула. За това и кулис се кефи как му отваря нещата :) Обаче това няма нищо общо със записите и презаписите.

Иначе съм много съгласен с Лазаров, че ссд за лаптопите е почти задължителен. Увеличава живота на батерията (няма загряване, харчи по-малко), по-ниско тегло, безшумен. Колкото до активни пс-та, такива които ръчкаме постоянно и тормозим с тежки приложения, все още не е дошло според мен времето да сменим въртящите се с ссд-та, въпреки вече отличаващите се преимущества и откъм скорост на вторите.
Пълни глупости

Macbook air-а ми, харда е на 95% пълен ето ми и скоростта
93.3752441 megabytes / s - писане средна скорост
154.657689 megabytes / s четене средна скорост
attachment.php

attachment.php
 
Последно редактирано:
От: От: Мнения за хард диск SSD

Сега със специално свалена програмка ударих 216мб/с четене и около 180 писане
Screen Shot 2012-12-25 at 12.31.53.jpg


По твоята логика при празен хард ще прави 1 гигабайт в секунда :p
 
От: Мнения за хард диск SSD

Ми като гледам програмката ти половината тестове ги пропуска направо :) Аз за това писах, че всичко е по-скоро е на теория.
Също дай точният модел на диска да погледна. При ейпъл всичко е перфекциониско и няма да се учудя наистина да има добра оптимизация, въпреки че според мен тези резултати са постигнати със софтуерна интервенция и в състояние на покой.
Чесно, аз съм правил тестове с по-стари дискове, но не вярвам да не циклиш при игри и копиране. Също така съм 1000% убеден, че от тези 100 гиги запълнено инфо имаш запълнено реално не повече от 80г информация. Провери си файловете ако не вярваш :wink:
 
От: Мнения за хард диск SSD

Точно така SSD HDD да го ползва за системен, а втория да е за данни и архиви. Хем ще усети увеличаване на производителността не само на зареждане на OS, но и на останалите програми. Но пак да не забравя от време на време да си дефрагментира диска, иначе става каша. :) Какъвто и хард диск да поставиш - иска си добра софтуерна хигиена, и често да се прави Disk Cleanup и дефрагментация. Иначе кашата е неизбежна. :)

esk0 ако си с 4 GB RAM изключи виртуалната памет, няма нужда от този пейджинг-файл, нищо че имаш място на хард диска, пак излишно се забавя системата. Windows автоматично увеличава размера на пейджинг-файла 2 пъти повече от реалната физическа RAM-памет. Ако си с 4 GB RAM, то пейджинг-файла ще ти е 8 GB ! Аз съм с 3 GB RAM и на двата ми PC-та съм изключил виртуалната памет, просто няма нужда. Изключил съм и хибернацията също, както и Stand By, няма смисъл от тях, така или иначе PC-тата ми са винаги включени 24 h / 7 days :)


И аз съм с 3гб рам щото упорито си ползвам ХП - обаче постоянно са ми отворени хром мозила опера рокмелт с по 20-30 прозореца и рам паметта отива в орбита редовно ми показва че заедно с виртуалната ползвам над 4гб - какво ще се случи при това положение ако изключа виртуалната няма ли да втаса производителността?

ПП
По темата - Не ползвайте ССД диск на ХП
 
Не ми е ясно какви дискове ползвате, но при мен тестовете показват 350-450MB на писане и четене! Тествал съм няколко от сериите на OCZ (разликите между 3та и 4та серия са минимални). Тестовете са правени от LiveCD или когато SSD-то не е основен диск, иначе тестовете като горния с операционна система върху диска не са коректни.

Имам и от първите SSD-та с размер 3Г е там скоростите наистина са отчайващи и са такива каквито казвате.

Стандартните (HDD) дискове имат скорост на писане 120МБ (разбира се при последователно писане) - говоря за стандартни дискове, а не сървърни или специализирани.

Отделно силата на SSD е random read/write - там където стандартните HDD сгъват от всякъде, а SSD-та държат високата си скорост.

И пак казвам SSD-тата са нещо много хубаво там където I/O към диска е слабото място на системата, иначе си е чиста екстра.
 
OCZ Agility 3 е моя значи от където го взех имаше една залежала доста версия при която скоростта на четене мисля че беше около два или три пъти по ниска от на Агилитито и беше 15 лв по евтина затова ако купувате гледайте характеристиките внимателно...
 
От: Мнения за хард диск SSD

И аз съм с 3гб рам щото упорито си ползвам ХП - обаче постоянно са ми отворени хром мозила опера рокмелт с по 20-30 прозореца и рам паметта отива в орбита редовно ми показва че заедно с виртуалната ползвам над 4гб - какво ще се случи при това положение ако изключа виртуалната няма ли да втаса производителността?

ПП
По темата - Не ползвайте ССД диск на ХП

И при мен мозилата, операта и Black Hawk са отворени постоянно, от време на време и RockMelt, просто афилейта с който работя ми изисква да имам по няколко отворени прозорци, но гледам да ограничавам, иначе естествено че ще ти глътне цялата RAM, ти и 8 GB RAM да имаш физическа памет, отвори от 30 нагоре прозорци особено с мозилата и няма начин да не я глътне цялата, особено при мен до като работя, често си пускам и музика от YouTube с Black Hawk но до сега рядко съм запълвал цялата RAM. Просто гледам да отварям това което ми трябва, не оставям на заден план прозорци с отворени имейли, фейсбуци, социални мрежи, а отварям прозорци с които конкретно ще работя. Иначе разбира се че гълта постепенно паметта. :) Особено и ако си с някоя гадна и тромава антивирусна... :oops: Аз поне нямам антивирусна, махнал съм я от преди 3 години. Излишно ми товари трафика и производителността. Друг е въпроса че е магнит за вируси.

За да си спестиш излишно запълване на RAM-паметта с допълнителни ненужни глупости които стоят заредени в сянка, във фонов режим - това са процеси които не са изведени долу в дясната част на екрана до часовника, но си стоят заредни в RAM-паметта и в същото време допълнително товарят CPU-то, има лесно: инсталираш си Revo Uninstaller, това е програма която ти показва в реално време какви скрити процеси имаш заредени и ги изключваш, и то не за в момента ами от тук нататък със всяко следващо стартиране да не се зареждат. Просто оставаш си само драйверите на звуковата, мрежовата и видео-картата, и принтер ако имаш, WEB-камера - те са изписани ясно кой процес на кой драйвер е, и всичко останало като Google update, и разни други глупости като Gain Trickler - това е процес от Divx-кодека ги махаш. И на следващия рестарт вадиш Task Manager и ще видиш поне 300 MB по малко заета RAM, и по бърза производителност на машината. Лесно се работи с програмата, стартирваш я, отиваш на ИНСТРУМЕНТИ, от там на АВТОМАТИЧНО СТАРТИРАНИ ПРОГРАМИ и ще имаш пълна прозрачност на невидимите процеси работещи в сянка заредени в RAM-паметта, и можеш да избереш кой да изключиш. Освен това тази програма по добре деинсталира каквото и да е, по време на деинсталация можеш да избираш на УМЕРЕНО ДЕИНСТАЛИРАНЕ ( повърхностно претърсване на регистрите ) и на ЦЯЛОСТНО ДЕИНСТАЛИРАНЕ ( дълбоко и подробно претърсване на регистрите и чисти всичко до основи, и не остават никакви следи ) - това е препоръчително и винаги го ползвам. Вместо да използвам вградения уиндоуски деинсталатор в Control Panel, ползвам Revo Uninstaller, защото чисти всичко, и не остава никакви следи в регистрите. Програмата е free и има лесен и удобен интерфейс, с меню на много езици, има и българско меню Revo Uninstaller
 
От: Мнения за хард диск SSD

GTA - мерси за програмката - свалих я и разчистих май забърсах Адобе акробат риидъра в повече че сега не ми отваря в браузъра пдф-а ама не е болка за умирачка - на първо четене ми се струва че имам подобрение - То най добре ще да е преинсталация на уина че не съм го преинсталирал от 3 години ама имам сумати запаметени пароли дето един господ знае после как ще ги възстановявам.

Относно ъпгрейтването на стари лаптопи се чудя дали въобще си заслужава - ето една съпоставка

Лаптоп - 80 паунда

Захранване и батерия - нови - 20 паунда

128гб ССД диск нов - 77 паунда

Рам 8гб ддр2 800мгх - 77 паунда

За около 260 паунда трябва да стане доста добра машина но почти за същите пари може да се вземе и нов лаптоп нисък клас нещо от родът на това

Dell Inspiron 15 3520 Laptop - 15.6ins - Celeron B820 Processor - 500GB HDD

Кое мислите че ще е по добро

ПП
Ето и едно сравнение от сайта на Интел - дали върхова технология от края на 2008 може да се сравнява с нисък клас 2012
 
От: Мнения за хард диск SSD

Рамта е малко на Dell-a и оборотите на диска са му ниски. Определено бих избрал ъпгрейда.

Иначе и аз пробвах Revo Pro, ама ме дразни, че се бави и задава въпроси за всяка операция поотделно. Веднъж пита за чистене на регистъра и след това за премахване на файловете на програмата. А и като му удари едно дълго сканиране ...
 
От: Мнения за хард диск SSD

Хубавото на Дела е че този диск може да се махне да се продаде и да се доплати за 128ссд вероятно около още 100лв
Също така рамта спокойно може да се увеличи до 8 защото дд3 е доста по евтина за 2х4гб ще трябват около 50лв

В общи линии за около 150лв повече ще получиш сходна конфигурация въпроса е дали новият по хубав екран гаранцията и двуядреният селерон не са по добра алтернатива от по малък монитор и хубав стар процесор за 150лв разлика.
 
От: Мнения за хард диск SSD

Манта братле бих избрал ъпгрейда, макар че съм от лаптопите съм фен на Dell Inspiron, моя лаптоп е такъв но стар модел, но и аз го ползвам само при пътуване извън страната. :) Просто CPU-то на Dell Inspiron е слаб и не си струва инвестицията. Бих налял пари в ъпгрейда за повечко RAM и един голям HDD с капацитет поне 750 GB а най добрия случай 1 TB.

Радвам се че ти хареса Revo Uninstaller, наистина е ефективна и чисти излишни процеси които са скрити и товарят. Това за Adobe-то да не те притеснява, ти по всяко време можеш да го активираш.

Харконе наистина това е минус на Revo Uninstaller със питането, но все пак е нормално да пита, тъй като можеш да изтриеш нещо по грешка, нали понякога човек действа прибързано. Това с дългото сканиране е нормално, понеже изчиства цялостно регистрите, значи чисти в истинския смисъл на думата, като не остава никакви следи, за това е нормално да се бави ако избереш режим ЦЯЛОСТНО ДЕИНСТАЛИРАНЕ - включва Умерения режим и извършва дълбоко и цялостно сканиране на регистрите, за да намери всички свързани с приложението останали елементи. Най бавният режим. Но поне в сравнение със стандартния вграден уиндоуски деинсталатор е къде по добре и по сигурно изчистване на каквато и да е програма без да останат никакви следи. Особено подходяща е ако искаш да махнеш антивирусна и да сложиш друга, понеже на всички ни е ясно че след деинсталацията на антивирусна остават следи, а това чисти всичко.

Мога да предложа още деинсталатори които съм тествал: Absolute Uninstaller, Advanced Uninstaller, Ashampoo UnInstaller, Cleanse Uninstaller, Final Uninstaller, Perfect Uninstaller, Smarty Uninstaller, Uninstall Plus, Your Uninstaller!, Best Uninstaller, Total Uninstall всички тези си ги имам инсталирани и на двете ми PC-та както и лаптопа, но най добре ми допада Revo Uninstaller. Просто въпрос на избор и вкус, но всичките вършат една и съща работа. :)
 
От: Мнения за хард диск SSD

Аз също съм ДЕЛ инспирион и съм много доволен.

Не мисля обаче че на посоченият модел му е слаб процесора от сайта на ДЕЛ се вижда че основната разлика на този процесор спрямо i5 е 2мб кеш срещу 3 и липсата на турбо буст технологията - както и това че е по икономичен защото е по 22 нанометра и5
Така че ако е донякъде съпоставим с и5 със сигурност е конкурентно способен с P8700

Отделно че на този селерон може да му се сложат до 16гб евтина и по бърза РАМ докато на пентиума макса е 8 и струва два пъти повече от 16гб ддр3
 
От: Мнения за хард диск SSD

Отделно че на този селерон може да му се сложат до 16гб евтина и по бърза РАМ докато на пентиума макса е 8 и струва два пъти повече от 16гб ддр3

Да, тук и аз бих се позамислил :) Къде са 8 GB RAM, къде са 16 GB RAM като прибавим че DDR-3 е по евтина от 2-ката. Ти сам каза че 4 GB не само ги запълваш, ами дори не ти стигат, и пейджинг-файла използваш ( виртуалната памет която е два пъти толкова ) поради приложенията с които работиш, и смятам че 16 GB RAM ще са ти от полза :)
 
От: Мнения за хард диск SSD

Абе Мантамане, какво ми цепиш пенса? Свил се той, като мишка, на 3 gb рам и Win XP, и си прави график кое приложение да отвори първо и кое второ. Аз съм със 6 gb от 2 години. Какво са няколко стотин долара за твоя международен предприемачески бизнес? Купувай най-доброто и да приключваме дискусията. :)
 
От: Мнения за хард диск SSD

Харконе точно от тебе такаво изказване не очаквах - като се има в предвид че преди няколко дни тролеше в една тема за часовници как хората фърляли пари и тн.
Лаптопа ми е на около 4 години и ми върши идеална работа ползвам 3гб защото ХП не поддържа повече и нежеланието ми да мина на 7-ца е причината да не съм го сменил до сега. А това че живея в УК не мисля че по някакъв начин трябва автоматично да означава че трябва да хвърлям пари с лопатата за щяло и за нещяло - няма спомен някога да съм парадирал че съм милионер парите си ги изкарвам сам и умея да ги ценя.

Сега разгледах по офертите и видях една много добра за ултрабук преди 5 дни е бил на промоция 335 паунда

http://h20386.www2.hp.com/UKStore/Merch/Product.aspx?id=C5R78EA&opt=ABU&sel=PCNB
 
От: Мнения за хард диск SSD

Hard drive description 750 GB SATA (5400 rpm)

Hard drive (2nd) 32 GB mSATA SSD

Display size (diagonal) 35.5 cm (14")

Не ми харесва!
 
От: Мнения за хард диск SSD

Не ми харесва - Ти нема да се жениш за него :)

Кое не ти хареса 1000 кинта за ултрабук с ССД не се намира всеки ден - отделен въпрос е че на мен нормален лаптоп си ми върши същата работа аз и без това от нас не го вадя и макар че старият още кара по 3 часа на батерия си седи нонстоп включен в мрежата.

Единственото което бих предпочел да е в повече по голям екран.

ПП
Промоцията е още валидна но с друг код 15OFFXMAS
 
От: Мнения за хард диск SSD

Точно този SSD от 32 GB и без пари да ми го дават, няма да го взема. Какво ще инсталираш на него? XP Service Pack 2? Намерил някакъв ултрашит на промоция и ми спами тука с него ... :lol:
 
От: Мнения за хард диск SSD

Харкон нещо като кон с капаци ли трябва да се превежда от старогръцки - Хубавото на модела е че има място за два диска като ти малее 32гб си го сложи по голям :)

Предполагам че на тебе инсталацията на седмицата ти е 100 гб щото си баровец дали са ти специалната версия или лаптопа дето си купил преди 2 години ти е с 256гб ссд :)
 

Горе