Много богат и неизвестен.

От: Re: От: Много богат и неизвестен.

Много е прав Блинки. Колко хора могат да си позволят да си купят примерно най-новия модел телефон било то Самсунг или Айфон... говоря за пари в брой... Всеки втори със средна брутна заплата от 600 лева си взима телефон на лизинг за 24м. *(рядко за 12м. защото вноските са му високи) и парадира с нещо толкова несъществено за него. За да бъде мобилен се бърка с около 1500 лева за които може да си купи лек автомобил или да ги инвестира... Мисленето е различно, парада пълен...
Същото нещо го правят и бизнесмените в БГ. Точно това ги отличава от западните. Нашите цървули, като направят 1 млн и си купуват нови автомобили за по 100 хил, вместо да инвестират кинтите. А иначе народа е тъп. Вместо да си поръчват телефони Xiaomi (уникални телефони - цък или цък) за по $200 с безплатна доставка от чинките, се джобят хилядарки за брикващи се Самсунги и айфончета.
 
От: Много богат и неизвестен.

Много малко богати българи има. И въобще хора. Парите трябва да са инструмент, а не цел. Когато един човек осъзнае това - става богат. Но дори и да е богат, ако няма финансовата култура да управлява средствата си то той става беден. А и какво всъщност означава богат? Финансово, душевно?
 
От: От: Re: От: Много богат и неизвестен.

Същото нещо го правят и бизнесмените в БГ. Точно това ги отличава от западните. Нашите цървули, като направят 1 млн и си купуват нови автомобили за по 100 хил, вместо да инвестират кинтите. А иначе народа е тъп. Вместо да си поръчват телефони Xiaomi (уникални телефони - цък или цък) за по $200 с безплатна доставка от чинките, се джобят хилядарки за брикващи се Самсунги и айфончета.

Не мога да се съглася с твърдението ти, че една измислена марка е по-добра от марки, които вече са се доказали на пазара и с покупката на такъв телефон съм склонен да мисля, че ти не си много на ти с инвестирането, понеже именно такава инвестиция е високо-рискова. Може да случиш на качествен телефон с добра сглобка и части, но може и да случиш на пълен боклук, който ще метнеш в казана след месец. Какво правим, ако си купиш днес такова китайче за 200 долара и се счупи на първият месец? Първият проблем вероятно би ти бил гаранцията ( в повечето случай май китайчетата нямат такова чудо ). Ако ти се прецака дисплей, спука панел или нещо друго? Части от къде? След като големи производители се случва да направят партиди с някакви фабрични дефекти, които откриват чак след милион продажби, според теб дали китаеца ще е направил перфектният телефон? Силно се съмнявам.

Понякога е по-разумно да инвестираш повече пари в доказала се марка продукти, вместо да се целиш на сляпо. Опит с телефоните нямам, но нека дам простичък пример с периферията към компютрите и по-специално мишките. Преди години, като повечето Българи си купувах мишки за по 5-10 лв. и след няма и месец се прецакваше ( най-често скрол-а, а веднъж като свикнеш с него е едно от най-големите предимства, поне за мен ) и така си направим сметката, че ако всеки месец давам по 10 лв. за мишка, за 1 година ще пръсна 120 лв. Еми след като ми писна си купих мишка за 120 лв. от доказана марка и карах с нея повече от 3 години и още щях да карам, ако не бях решил, че искам нещо по-готино, понеже съм фен на новите джаджи.

С клавиатурите същата работа. Купуваш си клавиатура за 10-15 лв. и след няколко месеца или копчетата почват да засядат... я някое копче спре пък тотално да работи и т.н. и т.н. Еми купих си и по-скъпа клавиатура и такива проблеми вече нямам, а и дори да имам мога винаги да се обърна към гаранционният сервиз, понеже тия скъпите и маркови неща обикновено са в комплект и с добра гаранция, а ако си ги купиш и от читав търговец, почти е сигурно, че няма да имаш никакви проблеми.

Между другото, доколкото съм чувал, навън доста голям процент от хората също живеят изцяло от заеми и изплащат къщи и коли по цял живот, но там работят основно само за това и така например си знаят, че имат ли работа, то заплатата ще им е достатъчна да покрие месечните им разходи за храна, ток, вода и изплащане на заема. Тук обаче е друга бира. Първо банките набиват някакви измислени проценти и така например, ако вземеш да речем 10 хиляди, знаеш, че накрая трябва да върнеш 12-15 хиляди, което е убийствено и имайки предвид заплатите ни, понякога дори е непосилно.

Аз също не одобрявам идеята да хвърлиш маса пари за нещо без което можеш, като скъп телефон или нещо от тоя род, но съм го правил и не осъждам хората, които го правят. Да някой го правят с идеята да се фукат, но ако съдя по себе си, явно има хора, които го правят просто за да си направят някакъв готин подарък на който да му се кефят защото обичат такива неща ( фен сън на всякакви джаджи ), а и в край на сметка нали човек за това вади пари? От време на време да се зарадва с нещо, което го прави щастлив по някакъв начин. Затова правим подаръци и на близки и приятели - за да ги зарадваме. Всеки е бил млад и не е преценял нещата разумно, така, че ако някой от тук ми каза, че поне веднъж не му се е искало да си купи нещо, което вероятно не му трябва наистина, но би го зарадвало, аз не бих му повярвал.

Между другото тоя синдром съм го забелязал основно при хора, които нямат кой знае какви финансови възможности. Когато човек си стъпи на краката и може да си позволи да заделя от заплатата си, а не да мисли какво да прави, така, че да му стигнат парите до другата заплата, нещата се променят. Тогава веднага на човек му светва лампичката, че по-добре е да си купува неща само от които има нужда и дори да реши да си направи подарък, ще изчака няколко месеца и сам ще си събере парите, вместо да прибягва до заеми.

И ако не ви е писнало да четете глупостите ми :D Аз поне стигнах до извода, че хората в България са такива, просто защото нямат пари да водят нормален живот, без да се тревожат за прехраната на семейството си. :D
 
От: Много богат и неизвестен.

Телефон за 200лв не е инвестиция, нито пък може да бъде високорискова.
 
От: Много богат и неизвестен.

Да не говорим, че "китайчетата" са на трето място по продажби на смартфони с "Huawei", който кърти с новите си модели :) . До нова година ще отсвири първите две компании ;) както вървят продажбите му
 
От: Много богат и неизвестен.

Телефон за 200лв не е инвестиция, нито пък може да бъде високорискова.

Зависи от човека. Вземи под внимание, че в по-малките градове също има доста хора и обикновено там заплатите са от 300 до 500 лв. Нима половин заплата за този човек не е високо-рискова инвестиция? Иначе за теб телефона може да не е инвестиция, но за някой други хора е, защото да речем, че ти трябва телефон през който да можеш да си проверяваш служебна поща или пък да го ползваш като органайзер е съвсем добра инвестиция. Още повече, че е инвестиция в сигурност, понеже ще дадеш малко повече пари, но няма след няколко седмици евентуално да ти се налага да купуваш нов телефон. Не, че гаранции има и с доказалите се марки, но там поне имаш гаранция и при проблем имаш към кого да се обърнеш. Не знам за теб, но аз лично наричам това инвестиция, понеже скъпото ще си се избие с времето и дори ще ми спести излишни средства и нерви.

Хуйвея може да кърти с характеристики, но според мен има доста да догонва лидерите на пазара.

Кой всъщност купува китайчетата? Сигурно едно 70-80% от хората, които ги купуват потребители, които не могат да си позволят читав телефон. Извинете, но аз през целият си съзнателен живот и опита ми с китайските стоки не съм виждал едно читаво нещо, което да си заслужава парите и няма как да ме обедите в противното.
 
От: От: Re: От: Много богат и неизвестен.

Не мога да се съглася с твърдението ти, че една измислена марка е по-добра от марки, които вече са се доказали на пазара и с покупката на такъв телефон съм склонен да мисля, че ти не си много на ти с инвестирането, понеже именно такава инвестиция е високо-рискова. Може да случиш на качествен телефон с добра сглобка и части, но може и да случиш на пълен боклук, който ще метнеш в казана след месец. Какво правим, ако си купиш днес такова китайче за 200 долара и се счупи на първият месец? Първият проблем вероятно би ти бил гаранцията ( в повечето случай май китайчетата нямат такова чудо ). Ако ти се прецака дисплей, спука панел или нещо друго? Части от къде? След като големи производители се случва да направят партиди с някакви фабрични дефекти, които откриват чак след милион продажби, според теб дали китаеца ще е направил перфектният телефон? Силно се съмнявам.

Понякога е по-разумно да инвестираш повече пари в доказала се марка продукти, вместо да се целиш на сляпо. Опит с телефоните нямам, но нека дам простичък пример с периферията към компютрите и по-специално мишките. Преди години, като повечето Българи си купувах мишки за по 5-10 лв. и след няма и месец се прецакваше ( най-често скрол-а, а веднъж като свикнеш с него е едно от най-големите предимства, поне за мен ) и така си направим сметката, че ако всеки месец давам по 10 лв. за мишка, за 1 година ще пръсна 120 лв. Еми след като ми писна си купих мишка за 120 лв. от доказана марка и карах с нея повече от 3 години и още щях да карам, ако не бях решил, че искам нещо по-готино, понеже съм фен на новите джаджи.

С клавиатурите същата работа. Купуваш си клавиатура за 10-15 лв. и след няколко месеца или копчетата почват да засядат... я някое копче спре пък тотално да работи и т.н. и т.н. Еми купих си и по-скъпа клавиатура и такива проблеми вече нямам, а и дори да имам мога винаги да се обърна към гаранционният сервиз, понеже тия скъпите и маркови неща обикновено са в комплект и с добра гаранция, а ако си ги купиш и от читав търговец, почти е сигурно, че няма да имаш никакви проблеми.

Между другото, доколкото съм чувал, навън доста голям процент от хората също живеят изцяло от заеми и изплащат къщи и коли по цял живот, но там работят основно само за това и така например си знаят, че имат ли работа, то заплатата ще им е достатъчна да покрие месечните им разходи за храна, ток, вода и изплащане на заема. Тук обаче е друга бира. Първо банките набиват някакви измислени проценти и така например, ако вземеш да речем 10 хиляди, знаеш, че накрая трябва да върнеш 12-15 хиляди, което е убийствено и имайки предвид заплатите ни, понякога дори е непосилно.

Аз също не одобрявам идеята да хвърлиш маса пари за нещо без което можеш, като скъп телефон или нещо от тоя род, но съм го правил и не осъждам хората, които го правят. Да някой го правят с идеята да се фукат, но ако съдя по себе си, явно има хора, които го правят просто за да си направят някакъв готин подарък на който да му се кефят защото обичат такива неща ( фен сън на всякакви джаджи ), а и в край на сметка нали човек за това вади пари? От време на време да се зарадва с нещо, което го прави щастлив по някакъв начин. Затова правим подаръци и на близки и приятели - за да ги зарадваме. Всеки е бил млад и не е преценял нещата разумно, така, че ако някой от тук ми каза, че поне веднъж не му се е искало да си купи нещо, което вероятно не му трябва наистина, но би го зарадвало, аз не бих му повярвал.

Между другото тоя синдром съм го забелязал основно при хора, които нямат кой знае какви финансови възможности. Когато човек си стъпи на краката и може да си позволи да заделя от заплатата си, а не да мисли какво да прави, така, че да му стигнат парите до другата заплата, нещата се променят. Тогава веднага на човек му светва лампичката, че по-добре е да си купува неща само от които има нужда и дори да реши да си направи подарък, ще изчака няколко месеца и сам ще си събере парите, вместо да прибягва до заеми.

И ако не ви е писнало да четете глупостите ми :D Аз поне стигнах до извода, че хората в България са такива, просто защото нямат пари да водят нормален живот, без да се тревожат за прехраната на семейството си. :D
Братле, говориш ми общо за китайските стоки. А аз ти говоря за най-прогресиращата фирма в света - Xiaomi. Този производител за 3 години направи нещо невъзможно - измести марки, които от 10-ки години заемат челни места по световни продажби. Това не са някакви китайски бракми с евтина пластмаса, скапана батерия и дисплей, дето на слънце не можеш да разбереш самосвал ли ти показва или портрета на гаджето.
По официални данни от юни месец 2014-та Xiaomi измества LG и диша във врата на Huawei и Lenovo (които купиха Motorola):
Xiaomi surpasses LG as fifth largest smartphone maker, breathes down Lenovo and Huawei's necks
Ето и подредбата към юли:
Strategy-Analytics-says-Xiaomi-was-the-star-performer-in-Q2-2014.jpg

Strategy-Analytics-says-Xiaomi-was-the-star-performer-in-Q2-2014.jpg

Тотално чупят всички рекорди по растеж на продажбите!
Фонеарена, които са доста популярен сайт за новини относно смартфони, си позволяват да пуснат и новината, че Mi4 се очертава като най-бързия смартфон на планетата:
Xiaomi Mi 4 officially unveiled: claims to be the fastest smartphone in the world
Преди и аз подценявах китайците, но напоследък започнах да си променям позицията. Вярно е, че произвеждат тотални боклуци, но имат и марки, които си съперничат със утвърдените на запад брандове. Xiaomi са точно такъв производител. И успяха да го направят това за 3 години, защото уважават клиентите си и им дават пълна свобода. Имат редовни ъпдейти, гаранциите им са международни. Имат си богато разнообразие от ROM-ове. Достатъчно е човек да погледне за каква мания става въпрос по Xiaomi-тата в 4pda. Никога не съм наблюдавал подобна масова истерия по някоя марка.
 

Прикачени файлове

  • Strategy-Analytics-says-Xiaomi-was-the-star-performer-in-Q2-2014.jpg
    Strategy-Analytics-says-Xiaomi-was-the-star-performer-in-Q2-2014.jpg
    66.1 KB · Преглеждания: 6
От: Много богат и неизвестен.

Вируса е прав, че покупка от тези би била рискова откъм гаранция. Но все още ми е трудно да приема покупката на телефон като инвестиция. И защо аджеба, хора с 300 лв заплата ще си купят телефон за 200?

Иначе аз лично не бих си купил нищо от тази марка, но заради операционната система.
 
Re: От: Много богат и неизвестен.

Вируса е прав, че покупка от тези би била рискова откъм гаранция. Но все още ми е трудно да приема покупката на телефон като инвестиция. И защо аджеба, хора с 300 лв заплата ще си купят телефон за 200?

Иначе аз лично не бих си купил нищо от тази марка, но заради операционната система.

По-интересният въпрос е защо хора със заплата от 300 лева месечно си купуват телефони за 1000+ лева. Имам таман няколко примера. Или като чуят, че го има на изплащане за 2-3 години по някакви си 20-30 лева и си казват "кво толкова да ги отделя?" Странни неща има по тези ширини. :)
 
От: Много богат и неизвестен.

@madseason супер, пожелавам им да пробият още по-напред и да предложат още по-добри телефони. Всички марки така или иначе са тръгнали от нула и са си проправили път към върха, така, че не мога да ги отхвърля така с лека ръка, но аз бих пропуснал на този етап.

@tprodanov вероятно имаме различни разбирания за инвестиция. За мен инвестиция е всичко, което би ми върнало инвестираните пари в пъти. Когато този предмет ти служи да си вадиш парите, то той ти носи печалба под някаква форма, а ако го погледнем от друга гледна точка, можеш да погледнеш примера ми с мишката и клавиатурата. Вместо да даваш всеки път по малко пари за да си купиш някакъв телефон, който има голям риск да се развали и да не можеш да си го оправиш, по-добре да дадеш малко повече пари, но да си купиш телефон, който ще изкара 10 пъти повече време и без повреди, а и има оторизиран сервиз наблизо.

Представи си, че си купуваш китайче и се окаже дефектен в най-добрият случай ще имаш гаранция, но за да важи ще трябва да го пратиш отново в Китай. Това е допълнителен разход и отделно ще глътне поне едно 20-тина дена докато ти го върнат. През това време ти оставаш без телефон и ще ти създаде куп други неудобства.

Относно другият ти въпрос... ами просто защото желаят да си направят подарък. Лично аз познавам хора, които взимат заплата не повече от 400-500 лв. и въпреки това си купуват на изплащане IPhone за над 1000 лв. Наречи го детинско, но и аз съм го правил тоя номер и бях с такова мислене докато не станах семеен. Сега приоритетите ми са съвсем различни и някак ми дойде акъла и не бих си купил нещо, което не мога да си позволя да си купя, като отделям от приходите си.

@Blinky то винаги така се почва и след 4-5 месец се оказва, че не е толкова лесно да ги отделяш, когато се появи някое форсмажорно обстоятелство. :) И аз така бях се хванал в капан като бях дете и после дадох толкова пари, колкото да си купя 10 пъти по-хубав телефон, че и пари за бира щяха да ми останат :)
 
Последно редактирано:
От: Много богат и неизвестен.

Абе тел за 1200 или 200 няма голяма разлика - това е ПОТРЕБЛЕНИЕ! Проблема е като си купуваш, неща които не можеш поддържаш с цел се чувстваш по-велик и избиваш нещо!
Ето и статия от колега и редкатор на инвестор.бг
Безработна си купува GSM за 1 200 лв., да в България е нормално
Поредната история за личните финанси на българина ме изумява. Безработна млада жена си купува телефон за 1 200 лв. Всъщност купува й го бащата на детето й, с когото живеят като любовници, тоест разделени, но заедно.

Разбирам много добре защо си е купила телефон за 1 200 лв. Моят например е за 400 лв., без да съм безработен.

Предполагам, че тя се чувства много зле от това, че не е социално и трудово реализирана. Съответно за да компенсира тази си вътрешна неудовлетвореност си купува скъпа джаджа и се хвали, за да се чувства малко по-велика иначе ще й иде да се гръмне.

Освен това една безработна има нужда от мощен телефон, за да играе игри по цял ден и да е постоянно включена в интернет.

На моят самсунг батерията пада след 3 часа игри, примерно angry birds, но тя има много свободно време и може да играе по 12 часа на игри. Естествено, че й трябва хубав телефон.

Освен това да си постоянно във интернет също хаби батерията. Естествено, че й трябва скъпа и качествена ютия, извинявам се, телефон.

Аз такава жена няма да я търпя и един ден. Да беше вложила парите в някакъв курс и да почне работа. Чудя се кой е по зле. Тя, че не се развива и учи/работи или той че я търпи.

Мила родна картинка, без значение дали говорим за телефон, кола или друга лъскавина.

Ето как типичният българин харчи 100 000 лв. за нула време, включително 1 000 лв. за номер с 4 еднакви цифри на колата.
http://zaparite.blogspot.com/2014/09/gsm-1-200.html
 
От: Много богат и неизвестен.

Абе тел за 1200 или 200 няма голяма разлика - това е ПОТРЕБЛЕНИЕ! Проблема е като си купуваш, неща които не можеш поддържаш с цел се чувстваш по-велик и избиваш нещо!
Ето и статия от колега и редкатор на инвестор.бг

http://zaparite.blogspot.com/2014/09/gsm-1-200.html

Ами не можем да го разберем, но според мен и не бива да сме съдници. След като някой смята, че това е нещо толкова важно, че си заслужава да се пороби с заем за година-две или пък предпочита да си тупне лъскавият скъп телефон на кафето и да си поръча чай, понеже няма стотинки за кафе с кола си е лично негова/нейна работа. От няколко години съм свикнал да не гледам в чуждото канче и си ми е перфектно. ;)
 
От: Много богат и неизвестен.

Така си е не сме ние тези, които ще съдим хората! Просто съдим, ниската им финансова култура:
...Наблюденията са, че при младите хора задълженията са в много малък размер - около 1000 лева. Типичният продукт, който те ползват, са или кредитни карти, или заем, за да си купят стока на изплащане. Обикновено това са телефони, таблети и друга технологични средства.

"Често се сблъскваме с такива случаи, в които баби изплащат кредити или дори те самите теглят пари, за да купят нещо на внуците си", каза още Райна Митева..

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3641011
 
От: Re: От: Много богат и неизвестен.

В България трудно може да останеш незабелязан ако си с пари това, че не те дават по ТВ-то не означава, че никой не те знае. По ТВ-то дават основно отрепки щото простотията се харчи читавите бизнесмени не ги дават там. Няма как да имаш пари и да не те знае половината град в тоя клюкарник то телефона си като смениш на никой не си казал ама всички знаят какъв е новият ти. :D

Не съм съгласен, че щом караш Q7-а която е обикновен джип за германеца задължително трябва да се правиш на интересен. Защо трябва да се лишаваш от комфорта на хубавата кола и да си трошиш камъните в бъбреците с 20 годишна трошка - щото щели да си помислят, че парадираш ли? Смешна работа ще робуваме на хорското мнение.

Също не съм и привърженик на това да имаш пари и да живееш като скот. За къде ги пазиш за оня свят ли?:)

По-интересният въпрос е защо хора със заплата от 300 лева месечно си купуват телефони за 1000+ лева. Имам таман няколко примера. Или като чуят, че го има на изплащане за 2-3 години по някакви си 20-30 лева и си казват "кво толкова да ги отделя?" Странни неща има по тези ширини. :)

Знаеш, баце щото са комплексирани от кофти живота тук. :)

Дето имаше един лаф: "Само в България може да видиш човек с кола за 1000 лева да говори по телефон за 1500." :lol:
 
От: Много богат и неизвестен.

Дето имаше един лаф: "Само в България може да видиш човек с кола за 1000 лева да говори по телефон за 1500."

За съжаление това е така, и ако това трябва да се обясни на чужденец защо е така единствената дума, която ми идва е манталитет.
Другата склоност на българина е да купува кола, от която няма нужда, не му трябва и не може да си позволи. Въпросът е защо българина продължава да купува пасиви, а не активи ?

По темата " Много богат и неизвестен. " Тук проблемът е думата "много" какво значи "много богат" ?
Според може да си богат и неизвестен, а вече много богат и неизвестен....
 
От: Много богат и неизвестен.

Въпросът е защо българина продължава да купува пасиви, а не активи ?
Защото няма достатъчна финансова, икономическа и бизнес култура според мен. :)
 
От: Много богат и неизвестен.

Представата на повечето българи за забогатяването е - ще побачкам здраво 3-5 години и после с кинтите ще си живея, без да ми се налага да бачкам. Ако пиленцето му кацне на рамото, реалността е: бака здраво, прави кинти, жени се за някаква черепаха, тип лъскачка, купува си скъпа кола и за 10 години ни бизнес, ни кинти, а лъскачката за тия 10 години е станала толкова злобна, надута и набръчкана, че пича е придобил фобия и психически тотално се е амортизирал, но продължава да е с нея. Но междувременно и дал права да управлява бизнеса му, обикновено намеси ли се в един бизнес жената на шефа, тоя бизнес започва да залязва или направо се скапва. А в 90% от случаите е така.

Представата на западния бизнесмен е - ще инвестирам пари в активи с увеличаваща се стойност, после ще инвестирам още повече пари в още повече активи. На 35-40 ще се оженя за жена, която ми импонира на интелекта и сексуалността. Ако не ме кефи, след 10 години ще се разведа и ще намеря друга. И се развеждат, защото хората на запад, които правят пари, рядко имат време за семейството. Развеждат се и се женят на по над 60 години. Западните общества са застаряващи, може би заради кариеризма.
 
От: Много богат и неизвестен.

На запад инвестират, а не бачкат?
Абсолютно. Там приемат за инвестиция с увеличаваща се стойност дори постоянното самообразоване. Инвестират и в здравето си, т.е. дори и това го приемат за инвестиция. Трудно е да срещнеш западен бизнесмен с развалени зъби, за разлика от тук. Но както нямаме финансова култура, така нямаме и здравна култура, култура на хранен, спортуване и т.н., те нещата са си навързани.
 

Горе