Могат ли да се връщат закупени лекарства?

От: От: От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Дишай, бобъре, подобно нещо няма! Чети закона и тогава говори. Има изрично упоменато, че за връщането на стока тя трябва да е в търговски вид, с ненарушена цялост на опаковката и тн.


Индианец, не знам какво има пред вид с това "бобъре", но ти ако искаш можеш да ме просветлиш. Колкото до закона няма как да ме просветлиш, защото и връщането на стоката и търговският вид на стоката (в това число опаковката) е твърде субективно. Но така или иначе филосоФските ти изблици са били напразни, тъй-като амоуна вече подсети, че цялата галимация/дерзания важи САМО в случаите на онлайн търговия. В случая с лекарствата става въпрос за офлайн покупка (за това споменах че включването е добро). Така че спорът е приключен и всичко останало вече е в свера форумни приказки.
 
От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

................

Лекарствата не са обикновена стока,това ще срещнете като терминология в множество коментари.
Не само,че са по-специални продукти,техният режим на съхранение,отпускане е по-специален и не случайно това се извършва от магистър фармацевти.
Ще ви дам конкретен пример с ваксините.Ако някой закупи такава и си я държи 1 месец на прозореца в къщи при 40 градуса, след което я върне в аптеката, тя вече няма да може да изпълни предназначението си,а в много случаи може и да увреди организма.

За това съществуват множество наредби,които магистър фармацевтите стриктно съблюдават.
Съвсем друг е въпроса,че няма и не може да има наредба или какъвто и да е нормативен документ,който да задължи магистър фармацевта да приеме лекарството обратно,веднъж излязло от аптека.

Никой няма да се нагърби с такава отговорност.На мен ми става тъжно,когато на вид интелигентни хора принизяват фармацията до обикновена търговия.Повече здравна култура никога не е излишна.ЗЗП трябва да третира връщането на лекарства в аптеката като престъпление,защото потребителите са най-заинтерисовани да получат качествена услуга
 
От: От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Индианец, не знам какво има пред вид с това "бобъре", но ти ако искаш можеш да ме просветлиш. Колкото до закона няма как да ме просветлиш, защото и връщането на стоката и търговският вид на стоката (в това число опаковката) е твърде субективно. Но така или иначе филосоФските ти изблици са били напразни, тъй-като амоуна вече подсети, че цялата галимация/дерзания важи САМО в случаите на онлайн търговия. В случая с лекарствата става въпрос за офлайн покупка (за това споменах че включването е добро). Така че спорът е приключен и всичко останало вече е в свера форумни приказки.

Индианец на баща си, не на мен. Не съм ти крив, че и вицове не знаеш освен, че и собствените си постове не четеш. Да пробваме пак с това, а? Този път на срички...

^^Същото важи и за техниката (почти) И ти може да си нарушил търговският й вид, да си я държал на балкона и прочие. Но може да се върне, след като закупилият се е разкандардисал виждайки че не е точко това за което си е мечтал или просто си е задоволил любопитството :)
Но ЛОБИТО...
 
От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Ти не четеш бре измислен герой... Казах ти че "търговски вид" е субективно! На теб връщали ли са ти камера леко ползвана/тествана..така умазненичка, кутията цела ама не не баш.., всеки после ще се усъмни че е ползвана или му набутваш разни витринки.
Не мога да пиша по бавно, но ти препоръчвам ти да четеш много бавно - Ако искат, и са в срока, ще ти върнат стоката дори и седем дена да са наблюдавали на съседката прането, и ти нищо не може да кажеш, това е!
Но както вече "се поправих" (пак чети бавно) амоуна ни поправи всички, че закон за връщане на офлайн закупена стока няма. Така че не виждам кво още се пениш??!
 
От: От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Защо си мисля че в момента няма закон който а задължи търговец да ти върне парите за стока закупена от магазина му - не онлайн?
Благодаря на всички отзовали се и най-вече на колегата AMOUN, просто трябваше, все пак, да се разровя по-подробно, още преди да пускам темата, но явно и аз, да се таковам в ерудирания бизнесмен,:oops: съм жертва на :
Масова заблуда у потребителите се оказва представата за възможността за връщане в магазина на вече закупени стоки в 7-дневен срок от покупката срещу връщане на платената сума. Тук е важно да отбележим, че по сега действащата правна уредба нямаме законово право да върнем вече закупена стока, ако тя отговаря на изискванията на договора за покупко-продажба, т.е. на стандартите за качество, на характеристиките и техническите данни, дадени в етикета или описанието на стоката. Такава привилегия за връщане на стока без наличие на недостатъци законодателят е предвидил само, когато продуктът е закупен по интернет, но не и на място в магазина. Възможността за връщането на стоки, които отговарят на изискванията и нямат дефекти е позната по-скоро като добра търговска практика на някои търговци, но не и като тяхно законово задължение. По този начин те целят да спечелят повече на брой клиенти в наситената конкурентна среда, давайки им възможността първо да пробват стоката, и ако не им хареса как работи, да я върнат.

Из сайта на Асоциация на прокурорите в България
 
От: От: От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Здравейте, прочетох всичко написано тук, но не не ми стана ясно дали може на момента веднага след маркиране на лекарството, покупката да се замени с друга, без да е напускана аптеката. Днес ми се наложи да купя лекарство на билкова основа за баба ми, за което не беше нужна рецепта. Аптекаря ме информира, че въпросните таблетки ги има в три вида и първоначално поисках единия вид, но в последствие установих, че разликата е в милиграмите и помолих да ми го сменят със същото но с по-големия мг, дори цената беше същата, но аптекаря веднага и доста остро реагира на това и отказа да замени лекарството. Каза, че лекарствата не се третират като обикновена стока и не може да се връщат, веднага забелязах и бележката поставена на касата. Да - съгласна съм, че не може да ги връщаме в последствие или ако сме напускали аптеката, но когато всичко се развива в рамките на 2 минути, защо това да е невъзможно, понякога в бързината - на клиент или аптекар, се допускат такива грешки и според мен е редно да се сторнира бона и да се издаде нов. Бих искала да помоля някой компетентен да ми каже и цитира текст от закон или наредба, в които са регламентирани тези неща.
 
Не знам дали има, но определено и всеки бизнес може да си наложи собствени правила. А тук дори и да са ок, пак може да не се спазват от тях. Както им скимне. Същото е като да ви потече кръв и да си купиш лепенка, след което като поискаш да си я сложиш в тоалетната, и те ще ти откажат. ;) И пак е уж в тяхното право. Но може и някой път да правят и изключения. Както и това с връщането на лекарства с изтекъл срок. Уж трябва да го направиш в аптека, ама питайте ме дали някоя искаше да ги вземе....а тук имам какви ли не марки. :) Дано някой запознат спомене за някой определен закон казваш, че може да се връща лекарство или не може. ;)
 
От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

По принцип ако са ти дали стоката и ти си я взел не можеш да я вършен. Ако не си я взел това се счита за грешка при чукането на касовия бон и следва бонът да се сторнира.

Касиерът се страхува, че може да се наложи да дава обяснения защо е отчел сторниране на касов бон и да се налага да обяснява, че клиентът не връща лекарство, защото не го е взел.

Лекарства не могат да се връщат. Но касови бонове могат да се сторнират.
 
От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Следващия път питай тоя търгаш дали билките, които ти е дал са лекарства и го питай дали е запознат с КЗП как оперират и ще си върнеш всичко за което имаш право да върнеш.
 
От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Много лекарства съдържат екстракти от билки, независимо дали това го пише на кутийката или не.

За по-евтино някои вещества се синтезират вместо от растения - от бактерии.
 
От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Мисля, че за година и половина човека вече е забравил за това, че не е успял да върне лекарството :D
 
Re: От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Мисля, че за година и половина човека вече е забравил за това, че не е успял да върне лекарството :D

Те за това хората ходят с рецепти и указания. Не е като в железария - отиваш и след 2-минутно чудене да излезеш с нещо, което я такова, каквото ти трябва, я не. :) А дори и мен лично аптекарите не пропускат да ме попитат за какво и кой е, за да знаят дали лекаря е предписал правилното лекарство и дали няма някаква по-добра и изчистена алтернатива (която те са пробвали или някой търговски представител - доставчик ги натиска да продават). Но каквото се закупи, това е. И на мен не са ми правили компромис, изляза ли от обекта. само веднъж преди 5 години ми се е случвало и бяха безкомпромисни. За жалост това са техните политики и честно казано не ги обвинявам.
 
От: Re: От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Те за това хората ходят с рецепти и указания. Не е като в железария - отиваш и след 2-минутно чудене да излезеш с нещо, което я такова, каквото ти трябва, я не. :) А дори и мен лично аптекарите не пропускат да ме попитат за какво и кой е, за да знаят дали лекаря е предписал правилното лекарство и дали няма някаква по-добра и изчистена алтернатива (която те са пробвали или някой търговски представител - доставчик ги натиска да продават). Но каквото се закупи, това е. И на мен не са ми правили компромис, изляза ли от обекта. само веднъж преди 5 години ми се е случвало и бяха безкомпромисни. За жалост това са техните политики и честно казано не ги обвинявам.

Според мен стоката трябва да може да се върне. Друг е проблема, че те няма да мога да я продават отново. Разбира се трябва да се измисли начин, така че да не се злоупотребява, защото конкуренцията може да те фалира набързо. Но то реално с всички храни трябва да е така.
 
Re: От: Re: От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Според мен стоката трябва да може да се върне. Друг е проблема, че те няма да мога да я продават отново. Разбира се трябва да се измисли начин, така че да не се злоупотребява, защото конкуренцията може да те фалира набързо. Но то реално с всички храни трябва да е така.

Да, така е. Но това не е продукт, влизащ в общите дефиниции за "връщане". Все пак е с други регулации, достъп и т.н. Виж, за неотворени лепенки (макар, че пак е медицинска принадлежност), апарати за кръвно, термометри, бинт и подобни може да ти направят компромис, но пак ще ми е съмнително ако го направят. Лекарствата са може би с по-брутални регулации от храните. Това поставя аптеките в такава ситуация. ;)
 
От: Могат ли да се връщат закупени лекарства?

Ооо, на мен ми се е случвало да връщам лекарства. И не съм имала проблем! Може би защото ме познават (в кварталната аптека). Отначало купих едно лекарство, след това ходих на изследване и се оказа, че е необходим съвсем друг медикамент. Попаднах на управителя, обясних му ситуацията и той се съгласи да направи замяната, като имах и малко доплащане. Първото лекарство не беше отваряно, имах и касова бележка. За съжаление не знам каква е законовата основа, но ми се струва, че е редно да можем да връщаме лекарства. Винаги съм се чудила какво да правя с полупразните опаковки, цели блистери. Къде да ги предаваме, някой знае ли? Иначе отиват направо в кошчето.
 

Горе