Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

lqllqlq

Well-Known Member
Седя и се чудя мога ли да пусна жалба срещу недомислиците на НАП?
Става дума за следното - фирмата е регистрирана по ДДС и по един от членовете, мисля беше 179, от НАП могат да идват на адреса на регистрация на фирмата. Както предполагам е излишно да казвам, че регистрацията на фирма може да е на домашен адрес, което явно в очите на НАП-аджиите последният път не бе пречка да ми напират да ми дойдат на гости. Знам, че е смешно, но тогава така и не можаха да разберат, че офис, в който да ги каня няма и искаха да влизат у дома....Според този член ако не ме открият на адреса имат право да отнемат регистрацията по ДДС, което само по себе си е пълна кретения.
Дразнещото е, че никъде няма изискване фирмата да има офис, а още по-малко служител упълномощен да я представлява пред НАП да седи и тръпне в очакване някои слънчев ден на някои от там да му скимне да намине.
Днес, за пореден път, седя закотвен от 3ч и чакам да ми се обадят, че ще минат на проверка. Това губене на време направо ми къса нервите като знам, че пак трябва да отговарям на въпроси от типа "как така нямате офис?", "А как точно сте си организирали работата?" и тн, които не смятам, че са работа на данъчните.
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Жалба можеш да пуснеш, но няма да има някакъв успех. Доколкото разбирам от написаното, нямаш конкретна уговорка за ден и час, така ли? Можеш да звъннеш в НАП, да разбереш с кой инспектор точно си имаш работа и да се свържеш с него и да се разберете кога точно може да мине. По принцип повечето са разбрани хора и може да се съгласувате.

Много български фирми имат регистрация по домашен адрес и нямат офис и НАП принципно е наясно с това. Аз също имам такива клиенти и съм имал няколко случая, в които от НАП са искали да направят проверка на място, но сме успявали да се договорим, че няма смисъл и протоколите от проверката сме ги разписвали в НАП без да посещават адреса.

Но много зависи какво точно е предизвикало проверката. Ако например си ползвал повече данъчен кредит за стопански инвентар (бюра, столове), офис оборудване (компютри, принтери, сървъри) и т. н, е възможно да настояват да направят проверка, след която да се уверят, че всички тези активи се използват именно за целите на фирмата, а не за лични нужди.
 
От: От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Жалба можеш да пуснеш, но няма да има някакъв успех. Доколкото разбирам от написаното, нямаш конкретна уговорка за ден и час, така ли? Можеш да звъннеш в НАП, да разбереш с кой инспектор точно си имаш работа и да се свържеш с него и да се разберете кога точно може да мине. По принцип повечето са разбрани хора и може да се съгласувате.

Много български фирми имат регистрация по домашен адрес и нямат офис и НАП принципно е наясно с това. Аз също имам такива клиенти и съм имал няколко случая, в които от НАП са искали да направят проверка на място, но сме успявали да се договорим, че няма смисъл и протоколите от проверката сме ги разписвали в НАП без да посещават адреса.

Но много зависи какво точно е предизвикало проверката. Ако например си ползвал повече данъчен кредит за стопански инвентар (бюра, столове), офис оборудване (компютри, принтери, сървъри) и т. н, е възможно да настояват да направят проверка, след която да се уверят, че всички тези активи се използват именно за целите на фирмата, а не за лични нужди.

Нищо не е предизвикало проверката, просто процедура за "следене" на новорегистрирани по ДДС фирми. И естествено се обади да каже, че ще мине между 10 и 13ч и разбира се се появи в 13:40, което тотално ми прецака деня. Всичко това да ме попита как са нещата, има ли работа и да напише протокол, че ме е видял. Не пропусна да ми спомене, че към май месец ще се видим пак по същия повод...
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

То, май, по-изгодно излиза да си регистрираш чуждестранна фирма.
Не, че ми е нужно в момента, но от чисто любопитство питам как стоят проверките от страна на НАП спрямо чуждестранните фирми?
 
Re: От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Ако имаш "чуждестранна" фирма, те проверява "чуждестранният НАП". ;)

Тоест на практика няма да ме занимават? Защото иначе би било доста интересно как британският "НАП" ще дойде до България само за да ме провери. :)
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Ти като си регистрираш британска фирма, ще имаш британско седалище. Няма как иначе. И като решат да те проверяват британските власти, ще те търсят там. Ако откриеш търговско представителство в България (или подобно нему), ще те проверява и нашата НАП.

Такъв филм, при който можеш да си въртиш алъш-вериша в Европата и никой да не те закача, няма. ;)
 
Ясно, че ще проверяват седалището в UK и счетоводните истории, но основната дейност се извършва в България, което означава, че за да проверят дали например не съм си купил от името на фирмата компютър за лично ползване, трябва да дойдат в България. Затова ми се струва малко странно как би станало това.
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Нямам против да проверяват, но това е преливане от пусто в празно.
Точно 10 мин да напише 3 реда протокол колкото да отметне, че днес нещо е свършил. За мен обаче нещата не са така - в тези 5ч можех да кача поне 40 нови продукта в магазина си или да преработя 20-30, да поговоря с поне 5ма на онлайн чата и в крайна сметка можеше и да продам нещо. Вместо това ги прекарах в чакане чиновникът да хапне доволно, щото за невзета обедна почивка явно ги глобяват, и да дойде да ми разкаже, че видиш ли му е ясно, че ние сме ок, ама имало разни дето пишели логистика, пък ги нямало никакви...
А и плаши със сваляне на ДДС регистрация, но като му казах, че за мен това значи 8% по-висока печалба седи и ме гледа като объл камък с панделка. Просто поредната крайно голяма недомислица на законодателя, на която упорито се опират чиновниците. То абсурда е и още по-голям - за цялото това мероприятие има отдел, на всеки двама от тоя отдел има по 1 зачислен шофьор...Абе оптимизирани разходи да откършиш!
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Практиката познава случаи и рпи които отказват регистрация по ЗДДС на общо основание, поради това, че на аддреса посочен за контакт няма управител.
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Практиката познава случаи и рпи които отказват регистрация по ЗДДС на общо основание, поради това, че на аддреса посочен за контакт няма управител.

Хубаво де! Ами ако имам 50к оборот кво правят?
- Сори, ама няма да те регистрираме!
- Ми живи и здрави да сте!
Просто ще имаш 1 ангажимент всеки месец да подаваш в срок заявление, те да си го отказват, а ти да си тупаш топката. А държавата вместо да събира 20% данъци гризва дървото...
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Хубаво де! Ами ако имам 50к оборот кво правят?
- Сори, ама няма да те регистрираме!
- Ми живи и здрави да сте!
Просто ще имаш 1 ангажимент всеки месец да подаваш в срок заявление, те да си го отказват, а ти да си тупаш топката. А държавата вместо да събира 20% данъци гризва дървото...

Имах предвид регистрация по чл. 100 от ЗДДС, а не при задължителна регистрация по чл. 96.

Update: МОй пропуск, може да ти се откаже регистрация на основание чл. 176 ал 1 дори при възникна на задължение за регистрация по ЗДДС на базата на чл. 96 ал 1 . Малко се получава параграф 22.
 
Последно редактирано:
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Ако имаш "чуждестранна" фирма, те проверява "чуждестранният НАП". ;)
В нормалните държави тези неща се правят по по-нормален начин. Не е проблем това да те проверяват. Проблем е да те тормозят и занимават с глупости вместо реално да те проверяват.
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

По принцип тяхната цел е да докажат, че не си измислена фирма / бушон/ , а реално съществуваща, с реално осъществени сделки. Като не те открият на адреса им се набиваш на очи. Следва проверка /ревизия/ на дейността ти откакто съществува фирмата+ посещение на място. Ако и документално не си съответстват нещата, тогава вече следва дерегистрация. Искам да посъветвам фирмите, които са били подложени на дерегистрация- въпреки това подавайте месечните си справки декларации!
 
От: От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

И естествено се обади да каже, че ще мине между 10 и 13ч и разбира се се появи в 13:40, което
А ти за какво седиш след 13 часа?
Три часа е достатъчен толеранс за една среща. След това пускаш кепенците и да те търси, за да уговаряте нова среща. Да видиш как следващия път ще е навреме на линия. ;)
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

С две думи казано...да си в друга Европейска държава, подавай смело жалба...но си в България и начинанието ти още в самото начало е обречено.
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

По принцип тяхната цел е да докажат, че не си измислена фирма / бушон/ , а реално съществуваща, с реално осъществени сделки. Като не те открият на адреса им се набиваш на очи. Следва проверка /ревизия/ на дейността ти откакто съществува фирмата+ посещение на място. Ако и документално не си съответстват нещата, тогава вече следва дерегистрация. Искам да посъветвам фирмите, които са били подложени на дерегистрация- въпреки това подавайте месечните си справки декларации!

Може би щях да се съглася ако говорим за нова фирма, на която се пуска и регистрация по ДДС, но в случая не е така. Фирмата е създадена, заработила и няколко месеца по-късно е пусната регистрация. А в този случай влачихме какви ли не документи и отговаряхме на всякакви въпроси за да я регистрират. 1 месец по-късно идват да ми правят анкета със същите въпроси, че и още по-тъпи като "Как Ви дойде идеята да започнете точно този бизнес?" и подобни. 3 месеца по-късно пак същото, но да проверят дали не искаме да променим отговорите на вече попълнената анкета. Изключително настойчиви бяха в желанието си да разберат как точно е организирана работата, та се наложи малко да си поговорим по темата редно ли е да настояват за детайли и какво правим ако някои техен братовчед рязко го обземе желанието да прави абсолютно същото...
Както и да е. Ако беше една тъпотия да я посочиш с пръст, а то да се чудиш от къде да го започнеш.
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Тази цялата простотия в София ли се случи? За първи път чувам подобно нещо :(
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Затова съм твърдо против юридическите лица да се регистрират на определен адрес. За контакти с НАП трябва да се ползва само електронна поща (подписана с електронен подпис). Никакъв друг вид комуникация не трябва да бъде задължителен (освен в случаите когато фирмата се съгласи - например по телефона).
 
От: Мога ли да пусна жалба срещу глупостите на НАП?

Едно възможно решение на проблема е плащането за виртуален офис и подобни услуги.

Какво е виртуален адрес?

leadconsult-bg.com каза:
Предимството на виртуалния адрес, е че това са офис адреси на реално съществуващи бизнес сгради, в които винаги има човек, които може да получи пощата или да посрещне посетителите на фирмата регистрирана там. В някои услуги е включено и предлагането на индивидуална телефонна и/или факс линия. Този адрес е реален и се използва за представителство пред НАП, НОИ и всички други държавни институции. В повечето случаи виртуалните адреси са на офис помещения намиращи се в центъра на София или в други престижни райони- лесно достъпни и с представителен офис изглед.

Ето тук има интересни цени за подобна услуга:

officebg.net каза:
Ценоразпис за офис услуги*:

Предоставяне на адрес в София за представителство пред държавните органи или за кореспонденция
40 лв на месец (получаване на поща и уведомяване чрез имейл или телефон)
50 лв на месец (получаване на поща, препращане на посочен адрес*)

officebg.net: Виртуален офис

Още един доставчик на подобни услуги: officebg.com (сайтът е леко ужасен, направен е с флаш и не може да се копира).

Представителство 3 в 1 - Данъчно представителство, адрес и кореспонденция
ifgconsult.com каза:
Съгласно чл. 28 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, данъчните
съобщения могат да се връчват на упълномощено лице. За целта, Вие ще ни
упълномощите като ваш представител чрез нотариално заверено пълномощно.
 

Горе