Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

@danko6, хората ти казаха варианта... зима е... по телевизиите парадират за грипни епидемии, отивай при доктора да ти прасне един дълъг болничен, пък и нали спомена, че нещо те наболява кръста...

На връщане от болницата не забравяй да минеш през някоя адвокатска кантора с договора, там най-добре ще ти разяснят кое как и какво може да се направи по въпроса. Не вярвам, чак толкова да са скъпи консултациите, че да не можеш да отделиш някой лев, та поне да не даваш 600 лв.

Винаги съм се чудел защо толкова просперират тези франчайз вериги, а то къде бил ключа за палатката... аз тоя месец ще хвана 40-50 шарана, които ще ми се откажат на 2-3 ден и ей ти ги едни 30 хилки... Уви, ние сме си виновни, че не четем договорите и не внимаваме с какво се съгласяваме... и аз така едно време блях и накрая си платих 800 лв. неустойка на Globul и от тогава ми е обичка на ухото.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Има Инспекция по труда, там се занимават с подобни некоректни трудови договори, както казват колегите вземи си един болничен и си търси правата докато е време. Все трябва да има някакъв законов срок, в който да можеш да прекратиш подобен некоректен договор. Навремето и на мен ми се наложи да прибегна до услугите на адвокат, за да се освободя от подобен договор и се получи така, че още като чуха за адвокат и се стигна до решаване на проблема.

Виж какво намерих в нета по твоя въпрос:
http://www.bgrabotodatel.com/company.php?start=50&id_firm=1140
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

А да сега от коментарите в БГ РАБОТОДАТЕЛ се сетих и за още един минус за 2-та си дни работа.За 8 часов работен ден имам 30 минути почивка по принцип е 1 час но те ти дават 30 минути не повече за да си идеш по рано уж....И тази почивка се дава когато няма работа тоест ако си постъпил в по не натоварен час както бях аз днес почивката ти се дава след половин час работа и после какво чакат те 7 часа и половина чиста работа без да хапнеш каквото и да било и да поседнеш, понеже някакъв нацупен мениджър е решил че тогава трябва да ти е почивката и през другото време да работиш.....Е кажете ми като тези неща ги разбрах още на самото обучение,какво да очаквам после.....



Утре ще отида пак на работа и ще си поискам и договора без да ме интересува и да ми го дадат на мига...
И какво стана след 2 месеца търсене на обучение като програмист и желание за обучение и исках да работя без пари дори само да ме обучават и като ме обучат да ме вземат на работа(преди това не исках да ми плащат нито стотинка,докато не сметнат че мога да върша работата) и не намерих такава фирма в България, се набутах при някакви шибани мизерни затлъстяващи идиоти дето искат да им давам пари......
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

@danko6, доколкото знам за подобни заведения се изисква и специална здравна книжка. Няма ли вариант да се окажеш болен от шарка? ?;)
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Книжка за жалост имам и си извадих и за моя радост и мъка съм в перфектно здрав и ваксиниран :(
 
От: От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Има Инспекция по труда, там се занимават с подобни некоректни трудови договори, както казват колегите вземи си един болничен и си търси правата докато е време. Все трябва да има някакъв законов срок, в който да можеш да прекратиш подобен некоректен договор. Навремето и на мен ми се наложи да прибегна до услугите на адвокат, за да се освободя от подобен договор и се получи така, че още като чуха за адвокат и се стигна до решаване на проблема.

Виж какво намерих в нета по твоя въпрос:
http://www.bgrabotodatel.com/company.php?start=50&id_firm=1140

Това е, правилният начин - 1-во жалба в инспекцията по труда - те ще ги съсипят от проверки, но и на теб ще ти вгорчат живота на работа, ако си подписал договора ще трябва да спазиш срока, за жалост - хубаво е било, когато са ти го дали за подпис с него да идеш до инспекцията по труда ...... а да ги съдиш ... кого ще съдиш себе си, ти си го подписал = на съгласен. Няма законово основание на базата, на което да повдигнеш обвинение. Ти си бил напълно съгласен с условията, чел си, съгласил си се, подписал си и никои не те е измамил на практика. Това, че има лош колектив законово не е причина да разтрогнеш договора, а ако го направиш те са си "вързали гащите" и ще трябва или да изработиш срока или да им заплатиш сумата. Лошо ....
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

@danko6, доколкото знам за подобни заведения се изисква и специална здравна книжка. Няма ли вариант да се окажеш болен от шарка? ?;)
Да, ти кога успя да си изкараш здравна книжка? Освен това може да получиш алергии и други здравословни проблеми, има вратички, ще се оправиш.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Еми аз договора го подписах на 19 декември, тогава бях подготвил всички документи и ги предадох и подписах договора и ми казаха че на 3-ти януари ми е първия работен ден и това беше..
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

danko6, на години съм доста по-голяма от теб и съм минала по твоя път, имам впредвид работила съм без желание работа, на трудов договор, които беше безсмислен просто!
Та така директно ти казвам - просто от утре спри да ходиш на работа и толкова!
На десетия път в който ще ти звънат, няма да те открият и толкова, ще те оставят на мира!
Вярвай ми няма закон ,който да те задължи да платиш тези 600 лв., при положение, че не си изкарал пари от тях. А евентуално ако се стигне до там да ти искат пари, а аз те уверявам че няма, казваш - Нямам и толкова, няма от къде да ти ги вземат - това е !
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Споко.. за 5-6 месеца, знаеш ли колко пъти можеш да настинеш, да навехнеш крак... ръка... недай си боже това да се случи докато си на смяна...

Най-добре наистина мини през адвокатска кантора, обясни им как стоят нещата... чувал съм, че хората са разбрани и винаги ще ти дадат най-добрият съвет. Някъде в коментарите на bgrabotodatel видях, че като чули за адвокат и всичко се оредило с напускане по взаимно съгласие :)

Много лош старт за новата година, така, че ти пожелавам да мине възможно най-леко и да те освободят без тези глупости. Извода поне е, че със сигурност вече ще внимаваш какво подписваш :)

@hzur, принципно не е точно така. В една друга тема, някой от по-запознатите беше обяснявал точно за подобен тип документи и изкарване на съдебен лист (май така се казваше) с който ЧСИ може да ти цъфне на вратата. Предполагам, че след като е студент е на квартира или в общежитие и едва ли има кой знае какво да му взема това ЧСИ, но пък остава неудобството, че ти остава като дълг и рано или късно трябва да го платиш, а предполагам се плаща хонорар на това ЧСИ+лихви и става дебела.

Обаче, този договор нарушава доста от законите и се предполага, че ако се стигне до съд ще го отнесът, затова номера с сплашването с адвокат е по-вероятно да подейства.

Не съм много запознат, но от това, което съм чел и знам, смятам, че това е по-правилният варинат - да се консултира с адвокат и той да му обясни какви действия да предприеме, а не ние да му даваме гаранции, че имам един спомен в един форум един даваше гаранции... и накрая от подобни гаранция изгоря момчето с някой друг лев.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

В понеделник с договора под ръка и при адвокат, баце. :)
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Ето ти моето предложение, отиваш утре и им казваш, ако не ми прекратите догова по взаимно съгласие, като ме освободите от плащане на тези 600лв, отивам при Господари на Ефира. Мисля си, че те ще дойдат и ще направят як черен ПР на работодателя ти, а шефа няма да иска това. Та сигурно ще те уволни още същия ден.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Едно не ми е ясно. Просто ако не бачкаш, че и ако не ходиш редовно на работа. Какво ще ти направят? Трябва да ти плащат заплата, или да те уволнят по тяхна инициатива.
Ако работодателят освободи дисциплинарно служителя си през този 6-месечен период, глобата за служителя, също остава.

Това приятели е НЕЗАКОННО и след консултация с адвокат, стана ясно че подобни клаузи нямат шанс в съда.
...
http://www.bgrabotodatel.com/company.php?start=50&id_firm=1140 хората са ти го написали. Аз не бих се предал толкова лесно. Пари се изкарват, знам, че сега са много за теб. На това разчитат, да те е страх и знаят, че нямаш пари.
И да, внимавай с ЧСИ: http://www.bgreferendum.bg/petition/24/
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

@Rabin, така е, но що си мисля, че никой няма да му се обади за дело, като се вади лист-а за ЧСИ-то? :) После да ги съди... все тая, затова май по-добре да действа първи.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Гледай да не се стига до ЧСИ, мога да ти кажа надълго и нашироко. Цакай по устав, утекли са отвсякъде. Ще ти възстановят разходите по дело и адвокат, и сега е добър шанс да се ограмотиш за живота. Дори дисциплинарно не могат да те разкарат лесно колкото си мислиш. Не съм чувал някой да плаща, че не се е справил с работата. Може да се случи само ако сам си подадеш предизвестието. За болничните ти обясниха.
п.с. Я пиши и до централата на Макдоналдс, нямат сметка да се вихрят такива тъпи скандали и да им цапат репутацията. Няма да изгубиш.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Хах и днес нали след като попитах инструкторката си как да направя един сандвич и тя ми се развика понеже ми го била обяснила вече един път и щом не съм помнел да си водя записки и аз леко ми падна пердето и побеснях и след като почнах да бишкам всичко наред и ги попитах, ако незнайно как ръцети ми почнат да изпускат всичко на земята, ще ме освободите ли от работа и те ми викат няма шанс, понеже хората са ни малко, просто ще взимаш по малка заплата....Тук просто останах без коментар, аз в тази верига повече никога няма да стъпя дори и минерална вода да си купя.....
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Не се поддавай на емоции, това целят. Ами мисли какво ще пишеш в мейла. Всъщност в пробен период не знам дали въобще могат да те уволнят дисциплинарно.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

работих за франчайз преди около 3 години, може и малко повече да е вече.
Има ли работа, почивка няма.
Почивка даваха само за тези под 18 точно на 4-тия час, като по закон бяха длъжни да правят това, и излезнеш ли на почивка не може да влезеш в системата по-рано, ако не са изтекли 30-те минути
За хапване не мога да се оплача, повечето неща бяха на 50% + някой път нещо безплатно, ако сме направили много оборот. Плюс напитки на корем през целия ден.
За обучение не трябва да даваш 1 лев. Те трябва да ти плащат минималната заплата докато си на обучение, все пак вършиш някаква работа, не седиш и гледаш
Единствено може да те накарат да платиш за униформа или да удържат малка сума от първа заплата или първите 2, ако е по-скъпа униформата, както беше в моя случай.
Подпис ми трябваше от мениджър всеки ден, но го получаваш само след направата на тест с 4-5 въпроса от типа: на каква темп. се пържат картофите, на колко градуса под 0-лата се държи телешкото и подобни. Но колегите ме научиха че има само 10-тина варианта и да науча отговорите само на 1 тест и всеки път да ровя за същия тест :)

Всичко това обаче е за франчайз извън България. Явно в България си правят каквото искат, и собствениците извън бг не ги интересува какво се върши.
За последно в България работих преди 5 години, като бях на 19, почнах работа на 16. Но след последното място си казах НИКОГА повече на работа в ресторант/заведение или подобно в България, защото колегите в повечето случай са мизерници. На 40 години още работят като сервитьор и се мислят за велики и тъпчат всеки нов.

Дори мога да кажа, че това беше най-приятното място на което съм работил. Може би защото бях единствения от България.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Има ли някакъв начин да напусна без да плащам тези 600лв (което се равнява на 2-3 месеца заплата в този магазин).

Е колко е заплатата там? 250 лв. на месец ли? Минималната не е ли 340 лв?
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Плащат по 2.60 на час и колкото повече часове направиш толкова повече ти плащат, има хора там дето правят някакви смени по 10-12 часа и са горди направо....а има и 70 процента от колегите дето ги задържат по половин, един час след работно време постоянно.За пръв път видях работно място дето хората не може да ги заплащат с освобождаване от работа(щото те само това и чакат :D)
 

Горе