НАП и физически лица

entrepreneur7

Active Member
Здравейте, дочух нещо, а в интернет не намерих друго и реших да питам тук. Физическо лице, което е извършвало търговия и трябва да плати данък 15%, но и осигуровки и то на 3000 лв заплата трябва да са осигуровките.
Данъка добре , осигуровките добре, но защо на 3000 лв.
 
Не ако не съм декларирал за миналата година ме интересува. Сега ме интересува освен данъка, какви осигуровки трябва да платя на 3000лв ли ?
 
Не ако не съм декларирал за миналата година ме интересува. Сега ме интересува освен данъка, какви осигуровки трябва да платя на 3000лв ли ?
Глупости не могат да те накарат да плащаш 1000 лв осигуровки месечно ти нямаш толкова печалба.. Примерно не стига че не признават разходи ами ще плащаш осигуровки и то на макс да да има да чакат
 
Еми и аз това се чудих.. добре осигуровли на мининална съм съгласен ама на 3000 лв ще са около 600 лв осигуровки за месец.. ако съм продавал 3 месеца по 100 лв общо 300 лв приход, а осигуровки 1800
 
Това макс осигурителния праг, как така ще плащаш на него? Къде си го чул това? Звучи много нелогично. Данъкът е сигурен, за осигуряването, не съм сигурен, в слушай, че нямаш договор, в който ти се споменава възнаграждението.
 
В България всичко е възможно ние сме страната на неограничените възможности, ама на тези с власт и пари:)
Не аз не мисля, че това не е логично, нещо не си разбрал физическо лице си плащаш данък печалба и не му се признават разходи, което си е достатъчен х.й.
Според мен трябва да има минимална сума за която не дължиш данък, но ФЛ е прецакано и в това отношение понеже не зачитайки разходи не може да си занули печалбата, а една фирма винаги може да се пише с нулеви приходи, като си набави всякакви разходи.

Не съм запознат в детайли, нека някой по-компетентен да даде мнение как трябва да бъде.
 
Последно редактирано:
Е от тука ти е грешката , няма такова нещо . Свържи се с някой счетоводител , дават безплатни съвети даже :)
Безплатен съвет, който води до техни услуги, които са платени. Аз и за 100 лв да съм продал ще кажат, че трябва данъчна декларация, а на всички ни е ясно, че за 100 лв няма да те търсят
 
Безплатен съвет, който води до техни услуги, които са платени. Аз и за 100 лв да съм продал ще кажат, че трябва данъчна декларация, а на всички ни е ясно, че за 100 лв няма да те търсят
Ами не не е така. А поне ще разбереш какво точно се изисква. А така като четеш из нета и форумите и получаваш противоречива информация по-добре ли е.
 
НАП прилагат една схема - дейност по занятие, ако го едно и също нещо се извършва повече от три пъти в годината, значи го правиш със цел получаване на доход, а не управление на лично имущество и те брулят с облагане като за едноличен търговец, примерно продал си 4 мартеници по 10 лева миналата година - дейност по занятие и 15% вместо познатия ви по чл.50 от ЗДДФЛ 10%, та така плащате 15% на приходите + осигуровки/до макс 3000/. Няма начин да платите само 15% защото сами се натопявате в декларацията като извършващ дейност по занятие, за която дейност се дължат и осигуровки.
 
НАП прилагат една схема - дейност по занятие, ако го едно и също нещо се извършва повече от три пъти в годината, значи го правиш със цел получаване на доход, а не управление на лично имущество и те брулят с облагане като за едноличен търговец, примерно продал си 4 мартеници по 10 лева миналата година - дейност по занятие и 15% вместо познатия ви по чл.50 от ЗДДФЛ 10%, та така плащате 15% на приходите + осигуровки/до макс 3000/. Няма начин да платите само 15% защото сами се натопявате в декларацията като извършващ дейност по занятие, за която дейност се дължат и осигуровки.

Аз знам, че трябва да платя данък, но осигуровките защо трябва да ги плащам на 3000лв ?
 
Аз знам, че трябва да платя данък, но осигуровките защо трябва да ги плащам на 3000лв ?

Третират те като едноличен търговец(без регистрация, но като дейност по занятие с данък 15%, същия данък би имал и ако беше с регистрация като ЕТ), затова, виж последния ред на таблицата https://kik-info.com/spravochnik/osigurovki-i-danaci-za-2020.php
 

Горе