НАП - регистър на собствениците на е-магазини

Б) информация за доставчика на хостинг услугата:
а) за лица, установени на територията на страната:
- за ЮЛ и ЕТ: ЕИК; наименование; седалище и адрес на управление; адрес, на който се упражнява дейността, електронен адрес за кореспонденция; телефон за връзка; наличие на регистрация по ЗДДС;
- за ФЛ: име, презиме, фамилия; постоянен адрес; адрес, на който се упражнява дейността; електронен адрес за кореспонденция; телефон за връзка; наличие на регистрация по ЗДДС;
б) за чуждестранни лица: наименование, държава на установяване, адрес, номер от търговски и/или данъчен регистър, електронен адрес.

Голяма простотия, нямам думи, да им дам и информация колко пломби имам в устата и кой номер обувки нося :mad:
 
Голяма простотия, нямам думи, да им дам и информация колко пломби имам в устата и кой номер обувки нося :mad:
Хахаха, и други по-интимни данни може да се дадат, ако си заслужава да ги знае света. :)
 
Здравейте! Притежавам скромен онлайн и офлайн търговски бизнес. Горе-долу схващам какво ще стане с новите идеи. Плюсове има, но за мен минусите са повече по ред причини.
Имам две питания:
1. Само аз ли виждам конфликт между изискванията на НАП и тези на GDPR?
2. Ето това не мога да си обясня: 5. Вид на продаваните стоки/услуги – по номенклатура.
Тук трябва да се опишат само видовете стоки ли? Пример машини/инструменти, хранителни стоки, дрехи? Или детайлно трябва да се описват групите стоки, или пък всеки продукт...
Мисля, че не само при мен, а при почти всички ни предлаганите стоки са доста динамични - нещо идва, появява се, продава се (или не), после се приключва с него... Та, мисълта ми е - какво става при динамиката на обновяване, премахване на стоките?
Другото, което е - предлагаш десетки, стотици артикули. Но от тях има все някой/някои от които не си продал и една бройка... Няма ли някое чиновниче да почне да се заяжда за това? Що го имаш, па не го продаваш и от там да почнат да те гърбят на общо основание... Въобще, за мен хиляди неизвестни..
Подчертавам, че съм в "светлата" част - юридическо лице, издаващо документи и т.б.
 
Магазин с около 100 вида продукти, с общ брой над 1800 различни продукта. Представяш ли си да трябва да се опише всеки един по отделно?! :)

И като всеки месец има нови продукти и няколко които се изчерпват и вече не се продават... какво става? Всеки месец да подавам декларации за спиране и пускане на продукти?
 
Да, това е дебилщина описано така. Според мен искат да има по-скоро следене на приходи, за което не е нужно някакви уведомления какво нови имате, какво се е изчерпало и какво ще зареждате. Идеята е просто да имат видими преминаващи през тях данни. Хванали са вече на къс пас ЕКОНТ, което ОК, защото не може някакви си магазинчета с по 2000 продукта асортимент, зареждащи от Китай да минават като през физическо лице. Някак няма и логика. Ако искат да са изрядни нещата ще го направят така - артикул, брой, сума, постъпления. Никакви такива с друг тип данни, което ги вкарва и тях и магазина в престъпление. Поне според великите GDPR глупости и т.н.
 
Има ли файда от дропшипинг с последните промени? Като плащам разходи, данъци и комисионни какво остава за мен?
Има, ако ти е добра надценката и ти е силен оборота. за едни 1000 лв оборот на месец по-добре продавай семки пред някое училище. ;)
 
Този регистър само за онлайн магазини които продават в БГ ли е? Акоимаш онлайн магазин с който продаваш само в сащ да речем на дропшипинг трябва ли да се регистрираш?
А ако продавам примерно само в Ebay трябва ли да се регистрирам?

Някой има ли яснота?
 
Този регистър само за онлайн магазини които продават в БГ ли е? Акоимаш онлайн магазин с който продаваш само в сащ да речем на дропшипинг трябва ли да се регистрираш?
А ако продавам примерно само в Ebay трябва ли да се регистрирам?

Някой има ли яснота?

Иам яснота :) където идват парите ли е важно или къде е магазина според НАП
 
Този регистър само за онлайн магазини които продават в БГ ли е? Акоимаш онлайн магазин с който продаваш само в сащ да речем на дропшипинг трябва ли да се регистрираш?
А ако продавам примерно само в Ebay трябва ли да се регистрирам?

Някой има ли яснота?
В самата регистрация има изискване за мястото на което продаваш онлайн, включително и хостинг провайдър.
В твоят случай би трябвало да подадеш данни с линк към магазина ти в eBay или Amazon, или където продаваш.
Имай в предвид, че това е отговор, “така мисля”. Провери си и ти нещата !
 
Този регистър само за онлайн магазини които продават в БГ ли е? Акоимаш онлайн магазин с който продаваш само в сащ да речем на дропшипинг трябва ли да се регистрираш?
А ако продавам примерно само в Ebay трябва ли да се регистрирам?

Някой има ли яснота?
По принцип е за тук, защото тук са му изпуснали яко края. На запад и цивилизованите държави са извън тия тъпни. Там се спазват закони, защото всеки го прави. И това с данъците и търговията не прави изключение.

За жалост в твоя случай, продаваш от тук там, и реално печалбата идва тук, демек подлежиш на данъчно облагане тук.

Има случай да им теглиш една, но само ако си взимаш от там, за там и реално имаш тамошна фирма. НО идвайки тук, пак ще е нужно да се обложат. ;)
 
То за облагането и плащането на данъци ясно. Аз имах в предвид дали трябва да се вписвам в този регистър.
 
ТИ на практика нямаш онлайн магазин, ако използваш чужди платформи за продажби, каквито са реално eBay & Amazon, но честно казано не знам дали не са предвидили и това, защото все пак си имаме едни OLX & Facebook Marketplace, което може и да ги е яд, че не са ги помислили и в последствие да са ги вкарали допълнително. Тук не мога да бъда сигурен. Въпросът ти с две думи е, трябва ли да съм регистриран в техния регистър въпреки, че продавам през чуждестранни онлайн платформи? Така ли?
 
Да, така трябваше да задам въпроса..

По назад в темата има извадка от Приложение 33
и в точка 4 пише:

4. Продажбите се извършват чрез:
4.1. Ползване на услуга за продажба на стоки/услуги в интернет (онлайн платформа):
- наименование на онлайн платформата;
- уеб адрес на онлайн платформата;
- оператор на онлайн платформата – наименование, ЕИК/идентификационен номер, държава на установяване, адрес, електронен адрес.
4.2. Собствен/нает електронен магазин:

и т.н.

Което може би означава, че е необходима все пак регистрация, но дали не е само ако се продава в БГ
 
Да, така трябваше да задам въпроса..

По назад в темата има извадка от Приложение 33
и в точка 4 пише:

4. Продажбите се извършват чрез:
4.1. Ползване на услуга за продажба на стоки/услуги в интернет (онлайн платформа):
- наименование на онлайн платформата;
- уеб адрес на онлайн платформата;
- оператор на онлайн платформата – наименование, ЕИК/идентификационен номер, държава на установяване, адрес, електронен адрес.
4.2. Собствен/нает електронен магазин:

и т.н.

Което може би означава, че е необходима все пак регистрация, но дали не е само ако се продава в БГ


Щом продаваш в чужбина , намери начин да си ги теглиш без да ги вкараш в България.. защо ти е да плащаш данъци ако можеш да ги избегнеш?

Примерно.. АКо имаш възможност да получаваш парите чрез Skrill Нетеллер окпей, и много такива разплащателни портмонете онлайн.. Pionerr нещо подобно..дават ти възможност срещу малка такса от 10 евро годишно да си имаш дебитна карта към сметката си.. с тази карта теглиш и плащаш навсякъде без да те питат откъде са парите.. Парите само се декларират само и само когато ще си купуваш нещо голямо.. кола за 50 бона или къща за 200 бона.. после да не те питат откъде са парите.. но ако смяташ да си ги харчиш само за семки и бургери.. или нафта ,плащай с карта ...
 
То лошото е, че каквото и да мисли и да прави, парите физически пак стигат до него. Което го прави допълнителен доход. По принцип това се описва в данъчната декларация. Вече друго е, ако тези пари се начисляват като изпратени от някой, без да има каквато и да е търговска или друга дейност. Все едно някой праща пари от чужбина, роднина, приятел, и т.н. То е измислено, така, че да е по-трудно отколкото трябва да е, за да не минеш под техния радар, но пък и ако се изпълняваше от всеки и имаше добре създадена среда, то няма проблеми. Всеки би се мотивирал да си обяви допълнителния доход, за да отидат парите в хазната, плащайки заплатите на нормални управляващи. :)
 
Да, явно има що годе някакво място за притеснение, защото хората искат да увеличат приходите в хазната: dnes.bg/obshtestvo/2018/10/24/tyrgovcite-v-neta-na-pricel-pogvat-gi-ot-nap-s-proverki.391454

През новата година е планирано да бъдат направени проверки на 800 онлайн търговци, а през следващите две години броят на проверените ще нарасне съответно до 850 и 900 броя.

Натам как ще се разпредели бюджета от новопостъпилите средства....това вече ми се искам да го вярвам наистина. И дано е така, както са го описали по-надолу в статията.

Важна бележка, спуснете се по-надолу към коментарите. Има интересни такива. Ето един:

Че те НАП са започнали да разпращат писма. Имам вече двама познати които са получили писмо, че трябвали да платят данък на парите които са изкарали чрез продажби на дреболии в OLX. Уточнявам, че и двамата не са търговци а просто продали ненужни вещи от домовете си.


Така, че моя съвет е, гледайте всичко да е ОК, защото е доста бърз начин от пълненето на хазна от плескане на големи административни глоби и неплащането им на време, което води след себе си лихви. Ако е нужно, седнете и поговорете със счетоводител за тези неща. Все още има два месеца и малко до края на годината, в което време ще може да се реагира. ;)
 
Последно редактирано:
Чл. 52н. Лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, са длъжни да съхраняват в сроковете по чл.38, ал. 1 от ДОПК създаваната чрез софтуера на електронния магазин информация (текуща база данни и архивни копия на базата данни) и при поискване от органите по приходите да осигурят достъп до нея с възможност за експорт и копиране на данни.“

Ако продаваш чрез платформа за обяви - как точно ще можеш да съхраняваш и какви данни, като не е твой магазина? (в ОЛХ и Базар какво да съхраняваш, след като всичко се трие след 4-6 месеца)?
Или това важи само за магазини, в които има възможност за плащане през магазина?
 
Ако продаваш чрез платформа за обяви - как точно ще можеш да съхраняваш и какви данни, като не е твой магазина? (в ОЛХ и Базар какво да съхраняваш, след като всичко се трие след 4-6 месеца)?
Или това важи само за магазини, в които има възможност за плащане през магазина?
Как къде, в акаунта няма ли история на поръчките ти и съответно клиентите? А и нали няма архив в Еконт или Спиди, или друг куриер? Те са го написали добре, да съхраняваш - ти, това че платформата трие е вече друго, те не са длъжни да държат цялата история на акаунта, като съм сигурен, че е споменато в общите им условия към продавачите, използващи платформата им.
 
В историята има само съобщения. Които се трият след 4 месеца.
Аз скрийн-шотове ли да правя? Не звучи много умно...

Пише: създаваната чрез софтуера на електронния магазин информация (текуща база данни и архивни копия на базата данни)

Което като как - след като нямам достъп до софтуеъра им?
 
Работа не е изпипана изобщо.. за мен това са някви глупости.. накрая пак ще правят проблеми и ще натискат малките за сметка на големите... какви са тези изисквания за хостинг сървъри и незнам си какво? как да запазвам информация за 5 години ако работя чрез фейсбук? Мога ли да гарантирам е утре фейса няма да е затворен?
 

Горе