НАП - регистър на собствениците на е-магазини

Това е приложение 33 по чл. 52м ал.1, а текста на този чл. е:

Чл. 52м ал.1 се отнася за лицата по чл.3, а чл. 3 ал.1 е:


Т.е. на регистрация подлежат търговските обекти, в случая с чл.52м ал.1 електронните магазини, при които плащанията НЕ СЕ ИЗВЪРШВАТ САМО "....чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги."

Пределно ясно. Не знам защо трябва да пиша едно и същи нещо по няколко пъти. Пост #163

Здравейте,
Този чл.3, за които се отнася чл. 52м ал.1 няколко пъти го прочетох и това, което е разбрах е, че просто казва кой е длъжен да издава касови бележки и кой не.
Но къде пише, че на регистрация подлежат само онлайн магазини, които издават касови бележки?
Надявам се аз да не съм разбрал нещо и наистина да сте прави.

Иначе не знам и по телефона в нап колко са наясно с нещата и колко желание имат да вникнат в това което ги питат..
 
Здравейте много сме объркани покрай новата наредба. Имаме онлайн магазин през който имаме 5-10 поръчки месечно през кошницата на магазина, и още толкова са стари клиенти които гледат снимки във фейса и онлайн магазина и се свързват директно с нас по телефона. Магазина е OPENCART 1.5.6 и много ме обърква изискването че онлайн магазина трябва да се регистрира като СУПТО със сеързано ФУ ( https://economix.bg/nap-vtvardi-podhoda-za-supto) . А към момента няма платформи които да са в регистъра на нап.
Мисля си дали да не махна кошницата от магазина и да остане само нещо като каталог и който има интерес да си поръчва по телефона. Или да оставя някъкъв онлайн чат през който да могат да потъчват. Ако поръчките са само по телефона водя ли се електронен Магазин?
Същата каша е с клиентите които гледат си поръчват орез фейса, Олх, Базар как ще ги регистрирам като елекронен магазин
 
Заради Paypal са ти казали да се регистрираш. Paypal е неясен, поне за мен. Относно регистрацията за разплащане с електронни пари, и преди два дни не го намерих в регистъра на БНБ, въпреки, че беше там преди месец.
Добре аз не използвам Пейпал и пак ми казаха, че трябва да св регистрирам. Казаха ми ВСИЧКИ електронни магазини трябва да се регистрират.
 
Аз получих, през контактната форма на сайта мейл, който някой беше публикувал преди няколко страници. И в него пише, че подлежат на регистрация всички стари електронни магазини. За нови преди започване на дейност и при настъпила промяна в седем дневен срок
 
Знаете ли ако отида в НАП към кой трябва да се обърна за информация ? Кой отдел отговаря за това?

Звъннах втори път на телефона на НАП - отговора пак е същия. Обясних за НП чрез ППП , те ми отговориха - тогава регистрирате само електронния магазин.

Втори въпрос: Даже и да нямам фискално устройство и да получавам всички пари по банка чрез ППП пак ли трябва да регистрирам магазина?

Отговор: Да , чрез електронен подпис. Електронния подпис може да е на физическо лице, което да опълномощи фирмата да работи с него и по този начин да се регистрира в системата на НАП.

Това е , мисля че няма какво да питам още 100 пъти.
 
Последно редактирано:
Логично е НАП да иска всички да се регистритат при тях, нищо че няма да могат да наблюдават плащанията директно. Да си имат информация, пък... Не се знае кога и какво ще им потрябва.
 
Според тази статия:
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,24032.msg143062/topicseen.html#new
ако плащането е с ППП няма задължение за регистрация на електронния магазин.
Интересно от коментарите:
"
Здравейте, правилно ли съм разбрала - ако използваме електронен магазин, но разплащанията са само по банков път - нямаме задължение за декларирането му в НАП?

Здравейте,

Чл. 52м, с който се въвеждат изискванията за елекронните магазини, се отнася само за лицата по чл. 3 от наредбата. А това са тези, които са задължени да издават касов бон. Следователно за останалите не важат изискванията на чл. 52м.

Поставили сме и на НАП този въпрос и за момента устно ни отговориха - да изискванията на чл. 52м, не се отнасят за електронните магазини, които не са задължени да издават касови бонове. Пуснали сме и официално писмено запитване и чакаме отговор. Когато го получим, ще го публикуваме в сайта. "
 
Според тази статия:
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,24032.msg143062/topicseen.html#new
ако плащането е с ППП няма задължение за регистрация на електронния магазин.
Интересно от коментарите:
"
Здравейте, правилно ли съм разбрала - ако използваме електронен магазин, но разплащанията са само по банков път - нямаме задължение за декларирането му в НАП?

Здравейте,

Чл. 52м, с който се въвеждат изискванията за елекронните магазини, се отнася само за лицата по чл. 3 от наредбата. А това са тези, които са задължени да издават касов бон. Следователно за останалите не важат изискванията на чл. 52м.

Поставили сме и на НАП този въпрос и за момента устно ни отговориха - да изискванията на чл. 52м, не се отнасят за електронните магазини, които не са задължени да издават касови бонове. Пуснали сме и официално писмено запитване и чакаме отговор. Когато го получим, ще го публикуваме в сайта. "
Здравейте, получихте ли отговор на въпроса си от НАП, защото според последните коментари, ВСИЧКИ лица, които продават чрез електронни магазини, платформи, независимо от начина на разплащане, трябва да се регистрират?
 
Едно бързо обобщение: @vassy казва напълно правилно, че в наредбата логичния извод е, че е-магазин трябва да регистрират пред НАП само тези, които трябва да издават касови бележки.
Целта на НАП обаче е при тях да има информация за всички магазини, наредбата в момента е недобре написана и всъщност очаквам скоро да бъде коригирана. Затова дори и да изглежда неправилно, от НАП казват "ВСИЧКИ магазини!".

Та:
  • Имате електронен магазин и НЕ трябва да издавате касови бележки -> подавате информация до НАП за магазина и спирате до тук.
  • Имате електронен магазин и трябва да издавате касови бележки -> подавате информация до НАП, правите всичко необходимо да свържете ФУ с използваната система.
Разбира се, може да не регистрирате магазина и когато НАП се появят да ги съдите, ще ми е интересно да науча какъв е изхода от делото :)
 
Разбира се, може да не регистрирате магазина и когато НАП се появят да ги съдите, ще ми е интересно да науча какъв е изхода от делото :)

Ако се стигне до проверка от НАП най-малкият проблем ще ти е, че не си регистрирал магазина си. Ето примерно какви данни и документи са изисквани от лице, което е установено, че продава, без значение как НАП са установили, че продава.
https://www.dragosoft.info/wp-content/uploads/2018/11/Iskane-NAP1.pdf
 
Ако се стигне до проверка от НАП най-малкият проблем ще ти е, че не си регистрирал магазина си. Ето примерно какви данни и документи са изисквани от лице, което е установено, че продава, без значение как НАП са установили, че продава.
https://www.dragosoft.info/wp-content/uploads/2018/11/Iskane-NAP1.pdf
Това ми прилича на пълна данъчна ревизия покрай ел. магазина.
 
Тотално ще преебат бизнеса на хората с тези изисквания, после как да не съм на сиво? Как да не заминавам за чужбина.. аз като чета това писмо и тези неща които трябва да намеря и да пиша описания по малко време ще ми отнеме да си стегна багажа или да прехвърлям фирмата на друг..
 
Как да съм 100% изряден и да съм в "белия" сектор след като там от където купувам стока не ми дават фактури, а нямам алтернатива от кого другиго да купувам? Как да бъда в "белия" сектор след като в олх и базар е пълно с дребни търговци, които не плащат и левче данък? Вярвайте ми, искам да съм 100% изряден и да спа спокойно, но системата в България е толкова пр**бана, че това е почти невъзможно.
 
Как да съм 100% изряден и да съм в "белия" сектор след като там от където купувам стока не ми дават фактури, а нямам алтернатива от кого другиго да купувам? Как да бъда в "белия" сектор след като в олх и базар е пълно с дребни търговци, които не плащат и левче данък? Вярвайте ми, искам да съм 100% изряден и да спа спокойно, но системата в България е толкова пр**бана, че това е почти невъзможно.

С фактурите е много зле, аз за да получавам фактури за всичко, което взимам го плащам с 10 % отгоре, но поне да взимам фактури за всичко и да съм спокоен.

ОТНОСНО ЕКОНТ ЗА 2017 Г ВСИЧКИ, КОИТО ИМАХА НАД 10 000 ЛВ НАЛОЖЕНИ ПЛАТЕЖИ СА ПОЛУЧИЛИ ПИСМА ОТ НАП в края на 2018 г.
ЗА 2018 и 2019 не знам как е , някой ако има информация?
Дребните търговци са доста, продават на ниска цена с по 5-6 лв надценка и месечен оборот 1000 лв колкото да ни объркат работата. Аз лично се отказах да продавам в олх, защото цените са ми по-високи, а продуктите се повтарят, ако продавам на техните цени определено ще съм на загуба.
 
Привет писмото пристигна и е качено в линка:
https://www.kik-info.com/novini/nov...yamat-zadalzhenie-da-izdavat-kasov.143994.php

„Лице, което извършва продажби чрез електронен магазин, но не приема плащания, за които е налице задължение за издаване на фискален бон (например, банкови парични преводи и пощенски парични преводи), не попада в обхвата на задължените по чл. 3 лица, съответно за него не е налице задължение по чл. 52м за подаване на информацията, посочена в Приложение №33 на Наредба №Н-18/2006 г.

Следва да се отбележи, че по желание на лицето, същото може да бъде включено в публичния електронен списък на електронните магазини, който НАП ще поддържа и ще бъде достъпен на интернет страницата на агенцията, след подаване на информацията, посочена в Приложение №33 на Наредба №Н-18/2006 г.“ (курсивът е на редакцията)

Писмото с целия отговор от НАП можете да изтеглите от тук.
 
Здравейте, чета форума от няколко години и ми е супер полезен, но едва сега имам повод пиша. Тази тема е наистина супер полезна и много неща ми се изясниха за регистрацията на ел. магазини. Имаме онлайн магазин, който за момента приема плащания само с ППП, банков превод и Ипей. Ясно е, че при това положение не попадаме в обхвата на Наредба 18, тъй като нямаме задължение да издаваме фиксален бон. Но, не ми стана ясно какво е положението при приемане на плащания с кредитни и дебитни карти. Предстои да въведем такова, но през системата на Ипей, а не през банка. В този случай, след като Ипей е от лицензираните в БНБ, то и за плащанията с карти ли важи същото, т.е. че след като минава плащането през тях, не следва да издаваме фиксален бон? И следователно тогава също няма да възникне задължение за регистрация? Правилно ли разсъждавам или нещо пропускам?
 
Мисля, че плащането с карта дебитна/кредитна в България се води плащане в брой, а плащанията в брой изискват касов бон. :X

Edit : В последния абзац на писмото от НАП пише точно това. Вече за Ипей и т.н., питай Ипей най-добре
 

Горе